samo2
12.10.10,12:18
Dobrý deň, sme spoločenstvo vlasníkov bytov (SVB) a prišiel nám tento rok list z Daňového úradu o zaplatenie pokuty za nepodanie daňového priznania za rok 2004 t.j. malo byť podané v roku 2005, čo bývalý predseda nevykonal. Pokuta je vo výške 1659,- EUR. Čo je dosť vysoká čiastka, hlavne vtedy ak sme len 6-bytovka. Musíme sa na to zložiť všetci? Čo väčšina resp. 5 zo 6 nechce. Môžeme o úhradu žiadať bývalého predsedu, ktorý ešte stále býva v našom dome? Nebola to jeho povinnosť podať daňové priznanie? Ak nebude ochotný zaplatiť, máme nejaké právo to od neho žiadať?
Ďakujem za odpovede
verkaz
12.10.10,16:29
Podajte odvolanie na príslušný daňový úrad. Tá pokuta je veľmi vysoká ak ju neodpustia, tak by ju mohli znížiť. Zo strany bývalého predsedu je to zanedbanie povinnosti, žiadajte ho o zaplatenie, prípadne aj cestou súdu.
ebenova@zoznam.sk
12.10.10,17:31
Predseda v zmysle § 7c ods.4 zákona č.182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov zodpovedáza škodu spôsobenú spoločenstvu,......viď zákon.
Babika7711
12.10.10,17:38
Ahojte, mám prebrať predsedníctvo ... naozaj musí každé spoločenstvo viesť účtovníctvo? podľa mna to terajší predseda nerobil... a neviem nikde nájsť jasnú odpoveď. Prosím napíšte mi..Ďakujem
verkaz
12.10.10,17:55
Je to nezisková organizácia a musí viesť účtovníctvo. Ak má ročný obrat nad 199163 Eur, musí viesť podvojné ak ja obrat nižší, tak jednoduché.
Deganova
13.10.10,03:22
Aj keď je to podľa zákona 182 zanedbanie povinností, pokutu od predsedu neuvidíte. My sme takto dopadli v roku 2007 ( príspevok pokuty) a včera mi bolo konečne doručené rozhodnutie prokurátora, že sa jedná len o administratívne pochybenie a tým sa vec ukončila.
samo2
13.10.10,03:38
A tiež mu ešte v ten rok poslali z Daňového úradu upomienku na zaplatenie dane, ktorú prevzal, o čom majú na daňovom úrade návratku. Takžde aká administratívna chyba? Keď ho ešte aj upozornili na chybu? Nereagoval ani na výzvu!
Deganova
13.10.10,05:57
A tiež mu ešte v ten rok poslali z Daňového úradu upomienku na zaplatenie dane, ktorú prevzal, o čom majú na daňovom úrade návratku. Takžde aká administratívna chyba? Keď ho ešte aj upozornili na chybu? Nereagoval ani na výzvu!
Asi sme sa nerozumeli. Takýto prípad sme riešili, ale ak v zmluve o spoločenstve nemáte určené presné kompetencie predsedu a jeho zodpovednosť za škodu pri výkone funkcie, tak dostanete - alebo mali by ste- mať také isté ukončenie, že sa nejedná o chybu z nedbanlivosti, ani úmyselnú a zo všeobecných povinností v zákone 182, nie je možné určiť či to spadá do kompetencie predsedu a tak došlo len k administratívnej chybe. Takto prokurátor uzavrel udelenie pokuty od daňového úradu a ŠEI, ktoré boli spoločenstvu udelené. Jasné že všetko je adresované predsedovi ako štatutárovi, ale to nie je podľa nich dôvodom na to, aby pokuty platil predseda. Taký je záver tresného oznámenia, vyšetrovateľa a teraz aj pokurátora.
sito
13.10.10,06:20
Takže, zmluva by mala byť vyvážená. Na jednej strane zodpovednosť na druhej odmena. Ručička váh by mala byť charakter zodpovedne odmeňovanej osoby. Zodpovednej za dom a svoj charakter.

Ručička sa môže sem - tam zakmitať, ale namala by sa prevážiť na jednu stranu.
Babika7711
26.10.10,17:56
Čítala som že až keď budeme mať príjem, až potom máme robiť daňové priznanie, je to tak ok?

Ďakujem
Mária27
26.10.10,20:36
Asi sme sa nerozumeli. Takýto prípad sme riešili, ale ak v zmluve o spoločenstve nemáte určené presné kompetencie predsedu a jeho zodpovednosť za škodu pri výkone funkcie, tak dostanete - alebo mali by ste- mať také isté ukončenie, že sa nejedná o chybu z nedbanlivosti, ani úmyselnú a zo všeobecných povinností v zákone 182, nie je možné určiť či to spadá do kompetencie predsedu a tak došlo len k administratívnej chybe. Takto prokurátor uzavrel udelenie pokuty od daňového úradu a ŠEI, ktoré boli spoločenstvu udelené. Jasné že všetko je adresované predsedovi ako štatutárovi, ale to nie je podľa nich dôvodom na to, aby pokuty platil predseda. Taký je záver tresného oznámenia, vyšetrovateľa a teraz aj pokurátora.
Len nechápem, prečo ste to posielali prokurátorovi. Náhrada škody sa rieši v občiansko-právnom konani. Prokurátor s tým nemohol nič iné urobiť.
Mária27
26.10.10,20:40
Čítala som že až keď budeme mať príjem, až potom máme robiť daňové priznanie, je to tak ok?

Ďakujem
Momentálne si to väčšina daňových úradov vysvetľuje tak, že daňové priznanie musí podať každé SVB ...
Lianka
27.10.10,07:12
Momentálne si to väčšina daňových úradov vysvetľuje tak, že daňové priznanie musí podať každé SVB ...

Vysvetluje? Maria, nevies, o co sa DU opiera, ak to vyzaduje? Napr. nase SVB nema ziadne prijmy z podnikania, jedinymi prijmami su platby za sluzby (zalohy) od vlastnikov bytov.
Mária27
27.10.10,07:34
Lianka, je tu veľa tém o tom, dve ti prikladám. Ja v tom priamo nerobím, ale tiež si myslím, že je blbosť zasielať tlačivá o ničom. V roku 2001 to takto vysvetľovalo daňové riaditeľastvo, odvtedy však prešlo veľa vody a dnes je najčastejšie tvrdené, že to treba podať - vraj aj oslobodené príjmy ...

http://www.porada.sk/t99664-uctovnictvo-a-dan-priznanie-svb.html

http://www.porada.sk/t21089-spolocenstvo-vlastnikov-bytov-danove-priznanie.html
Lianka
27.10.10,07:43
Dakujem, Maria.
verkaz
27.10.10,09:42
Aj my sme museli podávať DP a nemali sme žiadny príjem. Ale s vyplňovaním nie je problém, všetko okrem hlavičky bolo prázdne - nevyplnené. Teraz máme príjem z prenájmu spoločných priestorov, tak je podávanie logické.
Deganova
28.10.10,03:19
Len nechápem, prečo ste to posielali prokurátorovi. Náhrada škody sa rieši v občiansko-právnom konani. Prokurátor s tým nemohol nič iné urobiť.
Mária my sme nič nedávali prokurátorovi. V príspevku Pokuty som písala, že bývalý predseda odmietal vydať doklady o účtovníctve - vtedy sme podali trestné oznámenie (rok 2007) naozaj iná cesta nebola a na základe tohto vyšetrovania sa to dostalo na daňový úrad a k prokurátorovi.
Mária27
28.10.10,04:33
Mária my sme nič nedávali prokurátorovi. V príspevku Pokuty som písala, že bývalý predseda odmietal vydať doklady o účtovníctve - vtedy sme podali trestné oznámenie (rok 2007) naozaj iná cesta nebola a na základe tohto vyšetrovania sa to dostalo na daňový úrad a k prokurátorovi.
Neviem, kde je príspevok pokuty, ani ako si to písala. Tu bolo uvedené Takto prokurátor uzavrel udelenie pokuty od daňového úradu a ŠEI, ktoré boli spoločenstvu udelené. Prepáč, takto to vyznelo ako náhrada škody riešená cez prokurátora.
Okrem toho, v tejto téme sa rieši len náhrada škody, keď predseda zanedbal povinnosť aj po upomienke z DU. To by nemalo ísť cez trestné konanie, ale žiadať náhradu škody a dokazovať jeho podiel viny cez občianskoprávne konanie. Nie všetko je trestná vec, aj keď ľudia najčastejšie podávajú hneď všetko na trestné stíhanie.
mahony1
16.11.10,14:45
Prikladam usmernenie Danoveho uradu z januara 2010.
Zdroj: w ww.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
(odstran medzeru medzi w ww)

Podla neho, ak SVB vyplaca odmeny, tieto odmeny su podla paragrafu 5 Danoveho zakona povazovane za "prijem zo zavislej cinnosti".

Ak spolocenstvo vyplaca prijem zo zavislej cinnosti, ma povinnost registrovat sa na danovom urade.

Povinnost podat danove priznanie ma vtedy, ak ma (ako neziskova organizacie) primy, aj ked su oslobodene od dane. Za taketo primy sa vsak podla paragrafu 13 povazuju prispevky do Fondu udrzby a oprav.

Cize, aby som to zhrnul, ak vediete Fond udrzby a oprav, mate prijmy 9oslobodene od dane a teda MUSITE PODAT DANOVE PRIZNANIE.
Halli
16.11.10,14:58
Prikladam usmernenie Danoveho uradu z januara 2010.
Zdroj: w ww.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
(odstran medzeru medzi w ww)

Podla neho, ak SVB vyplaca odmeny, tieto odmeny su podla paragrafu 5 Danoveho zakona povazovane za "prijem zo zavislej cinnosti".

Ak spolocenstvo vyplaca prijem zo zavislej cinnosti, ma povinnost registrovat sa na danovom urade.

Povinnost podat danove priznanie ma vtedy, ak ma (ako neziskova organizacie) primy, aj ked su oslobodene od dane. Za taketo primy sa vsak podla paragrafu 13 povazuju prispevky do Fondu udrzby a oprav.

Cize, aby som to zhrnul, ak vediete Fond udrzby a oprav, mate prijmy 9oslobodene od dane a teda MUSITE PODAT DANOVE PRIZNANIE.


Zle si to zhrnul, nie sú to príjmy do FO, ale :

Ako oslobodené príjmy sú osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.


presne citované :

d) úhrady za výkon správy bytov vo vlastníctve bytových družstiev spravovaných týmito bytovými družstvami a za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov

čiže, za príjmy danené sa považujú príjmy z reklamy a prenájmu , a pod...
za príjmy oslobodené sa považujú príjmy zo správy

čiže zhrniem : DAŇOVE PRIZNANIE TREBA PODÁVAŤ VŽDY aj nasilu, ako som to urobila ja, lebo potom sa ti môže po 5 tich rokoch stať to čo zadavateľovi témy... základ dane je nulový ...a nech si s tým papierom na daňovom aj...... vytrú, keď sa nevedia zjednotiť či podávať alebo nepodávať.:rolleyes:
Llívia
17.11.10,00:12
Zle si to zhrnul, nie sú to príjmy do FO, ale :

Ako oslobodené príjmy sú osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.


presne citované :

d) úhrady za výkon správy bytov vo vlastníctve bytových družstiev spravovaných týmito bytovými družstvami a za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov

čiže, za príjmy danené sa považujú príjmy z reklamy a prenájmu , a pod...
za príjmy oslobodené sa považujú príjmy zo správy

čiže zhrniem : DAŇOVE PRIZNANIE TREBA PODÁVAŤ VŽDY aj nasilu, ako som to urobila ja, lebo potom sa ti môže po 5 tich rokoch stať to čo zadavateľovi témy... základ dane je nulový ...a nech si s tým papierom na daňovom aj...... vytrú, keď sa nevedia zjednotiť či podávať alebo nepodávať.:rolleyes:
Trochu mimotemy náš predseda SVB takto nasilu registroval SVB ako platiteľa dane z príjmov PO - pracovník na DÚ sa ho snažil presvedčiť, že SVB sa registrovať nemusí.

K téme:
Zákon o dani z príjmov § 13 Oslobodenie od dane
(1) Od dane sú oslobodené príjmy
a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 (poznámka - sem patria aj SVB) plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43; v rozpočtových organizáciách sú od dane oslobodené aj príjmy z činnosti, ktorá je vymedzená zriaďovateľom v zriaďovacej listine na plnenie jej základného účelu, 74) a príjmy z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,

SVB vzniká za účelom správy domu. V zákone o vlastníctve bytov je správa definovaná takto (zákon o dani z príjmov sa však na zákon o vlastníctve bytov neodvoláva):

§ 6 Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
"(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome."

Na prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domov, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva sa tvorí fond prevádzky, údržby a opráv, takže podľa tohto by v daňovom priznaním ako príjmy oslobodené od dane mali byť uvedené aj platby do fondu (FPÚaO).
sito
17.11.10,06:28
Trochu mimotemy náš predseda SVB takto nasilu registroval SVB ako platiteľa dane z príjmov PO - pracovník na DÚ sa ho snažil presvedčiť, že SVB sa registrovať nemusí.

K téme:
Zákon o dani z príjmov § 13 Oslobodenie od dane
(1) Od dane sú oslobodené príjmy
a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 (poznámka - sem patria aj SVB) plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43; v rozpočtových organizáciách sú od dane oslobodené aj príjmy z činnosti, ktorá je vymedzená zriaďovateľom v zriaďovacej listine na plnenie jej základného účelu, 74) a príjmy z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,

SVB vzniká za účelom správy domu. V zákone o vlastníctve bytov je správa definovaná takto (zákon o dani z príjmov sa však na zákon o vlastníctve bytov neodvoláva):

§ 6 Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
"(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome."

Na prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domov, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva sa tvorí fond prevádzky, údržby a opráv, takže podľa tohto by v daňovom priznaním ako príjmy oslobodené od dane mali byť uvedené aj platby do fondu (FPÚaO).

Neviem, poviem svoj názor. Každý vlastník bytu má príjem z ktorého zaplatí daň z príjmu. Z čistého príjmu má povinnosť tvoriť FOaÚ, takže to nie je príjem, ale odložené, usporené peniaze na predpokladané opravy. Prečo by malo byť niekde uvedené, že sa tieto peniaze nie je možné zdaňovať, však je to logické.

Ak sú peniaze uložené na účte v banke a banka pripisuje úrok, ktorý je už príjmom pre FOaÚ. Banka automatický úrok zdaňuje, takže potom to je pre dom už čistý príjem.

Ak sa vlastníci rozhodli prenajímať spoločné časti, zariadenia v dome za úplatu, úplata je príjmom domu do FOaÚ. Z takéhoto príjmu je dom povinný zaplatiť daň z príjmu. Ale kto? Kto z domu to má spraviť?

Ak je dom spravovaný na základe zmluvy o výkone správy, tak správca, vedie domu účtovníctvo. Prípadne poverený zamestnanec.

Ak je dom spravovaný zmluvou o SVB, tak štatutáť, predseda. Prípadne človek, ktorý vedie pre dom účtovníctvo.

Ak sú peniaze z FOaÚ vyplatené inej osobe, alebo právnickej osobe, je ich povinnosť z vyplatenej sumy, príjmu, zaplatiť dane. Ale to už nie je problém vlastníkov.

Myslím, že Halli má prístup, ktorý ochráni dom pred buzeráciou z daňového úradu aj po rokoch. Ak dom nemá príjmy z prenájmu, fakt si s priznaním môžu na úrade utrieť ...

Ako vidieť v istých prípadoch, domoch nie, ten doklad sa im hodí.

Ak nie je môj názor správny, môžem ho vymazať.
Llívia
17.11.10,07:13
Sito, Halli má veľkú pravdu v tom, že s tým papierom (= daňovým priznaním) si DÚ môže ... vytrieť, a nielen kvôli tomu, že sa nevedia zjednotiť, či ten papier podať, alebo nie. V tomto štáte je kopa aj inej, úplne zbytočnej (bez pardónu) buzerácie (mimotemynapr. skončíš prac. pomer a musíš obehávať svojich zamestnávateľov kvôli papieru, na základe ktorého dostaneš podporu, pritom každý mesiac ide do Soc. poisťovne tlačivo, kde je presne uvedený tvoj vymeriavací základ, z ktorého sa ráta podpora).
A to daňové je rovnako len a len buzerácia.
Úroky sú zdaňovaným príjmov - daň zrazí banka a tým pádom je príjem daňovo vysporiadaný, daň vyrovnaná a táto zaplatená daň sa nevracia. Načo potom úrok zahŕňať do daňového priznania na jednom riadku a vzápätí na inom riadku ho vylúčiť zo zdaňovaných príjmov?!:eek: Detto prenájom spoločných priestorov - tiež sa tu uplatňuje zrážková daň, ktorá sa odvedie do 15. januára (týmto dátumom nie som si na 100% istá - neprenajímame) a opäť je aj tento druh príjmu daňovo vysporiadaný - na to nech si vymyslia nejaké hlásenie alebo čo, tiež je to v daňovom priznaní na jednom riadku zahrnuté do príjmov, na ďalšom riadku je to vyňaté zo zdaniteľných príjmov, tak opäť - načo vôbec len kvôli tomuto príjmu podávať daňové priznanie?! :eek:
A predsa je skutočnosť taká, že podať ho treba. Nepodáš - zaplatíš pokutu. A zaplatíš ju aj po 5 rokoch. A pokutu daňový úrad odpustiť nemôže. Každé SVB má príjem na správu, takže každé SVB musí podať daňové priznanie. A teraz môžeme čakať hon na SVB-čka, ktoré toto neurobili.
Daňové priznanie za r. 2009:
r. 190: Príjmy daňovníkov nezaložených alebo nezariadených na podnikanie (§ 12 ods. 3 zákona), ktoré sú predmetom dane, ak nie sú súčasťou r. 100 (zahrnutie do zdaniteľných príjmov - tieto príjmy môžu byť aj súčasťou r. 100 (buď alebo, t.j. buď sa uvedú len na r. 100, alebo sa uvedú len na r. 190) )
r. 230: Príjmy oslobodené od dane podľa § 13 zákona, ak sú súčasťou r. 100, prípadne súčasťou r. 190 (vyňatie zo zdaniteľných príjmov)
mahony1
17.11.10,20:43
Prepacte, ale to, ze sa danovaci nevedia zhodnut ci maju SVB podat je pravda len vtedy, ak tam idete osobne a informaciu si ziadate ustne (cize nezavazne).

Od januara 2010 vsak existuje jasne pisomne stanovisko Raditelstva danoveho uradu, ktore som uviedol vo svojom prispevku vyssie a podla uvedeneho stanoviska SVB ako pravnicka osoba (neziskova organizacia) MUSI PODAT danove priznanie v pripade:

a) ak vyplaca odmeny (napr. predsedovi, rade...), pretoze tieto prijmy su podla §5 ods. 1 pism d) povazovane za prijem zo zavislej cinnosti. V momente, ked ich zacne vyplacat, musi z nich Spolocenstvo strhavat dan a stane sa teda platitelom dane zo závislej činnosti.

b) ak ma prijmy oslobodene od dane. Za taketo prijmy sa vsak podla §13 ods. 1 písm. a) povazuju aj prispevky, ktore SVB vyzbieralo od ludi na Fond udrzby a oprav (pretoze su to prijmy, za ktorych ucelom SVB vlastne vzniklo)
+ za taketo "oslobodene" prijmy su §13 ods. 2 písm. d) povazovane aj uhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.

Zaroven pripominam, ze podla zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení sa v súlade s § 11 ods. 3 písm. h) považujete za zamestnanca a z odmeny musite odvadzat preddavky na zdravotné poistenie sadzbou 4% percentá. Plus, spolocenstvo musi ako pravnicka osoba za vás ako zamestnanca odvadzat prispevok na zdravotne poistenie vo vyske 10%.

Cize z odmeny predsedu vo vyske napr. 100 EUR sa vam strhne:
- 19 EUR na dan
- 4 EUR na zdravotne poistenie
= zostane 77,-EUR.

Nastastie, poistne do Socialnej poistovne netreba platit, pretoze podla zakona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa (nastastie) za zamestnanca nepovažujete.

Tu je este raz linka na dane stanovisko Danoveho uradu:
ww w.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
(vymazte medzeru medzi ww w)
Llívia
17.11.10,20:53
Prepacte, ale to, ze sa danovaci nevedia zhodnut ci maju SVB podat je pravda len vtedy, ak tam idete osobne a informaciu si ziadate ustne (cize nezavazne).

Od januara 2010 vsak existuje jasne pisomne stanovisko Raditelstva danoveho uradu, Aj v predchádzajúcich rokoch boli na www.drsr.sk zverejnené dokumenty k zdaňovaniu a podávaniu daňových priznaní SVB a k registrácii SVB na DÚ. Prečo však o tom nevedia pracovníci na jednotlivých DÚ, resp. jeden DÚ informuje tak, druhý tak? :rolleyes: ktore som uviedol vo svojom prispevku vyssie a podla uvedeneho stanoviska SVB ako pravnicka osoba (neziskova organizacia) MUSI PODAT danove priznanie v pripade:
a) ak vyplaca odmeny (napr. predsedovi, rade...), pretoze tieto prijmy su podla §5 ods. 1 pism d) povazovane za prijem zo zavislej cinnosti. V momente, ked ich zacne vyplacat, musi z nich Spolocenstvo strhavat dan a stane sa teda platitelom dane zo závislej činnosti. K tomuto však podáva štvrťročné prehľady a hlásenie, nie daňové priznanie PO. A hlavne sa najskôr musí zaregistrovať ako platiteľ dane z príjmov zo závislej činnosti.

b) ak ma prijmy oslobodene od dane. Za taketo prijmy sa vsak podla §13 ods. 1 písm. a) povazuju aj prispevky, ktore SVB vyzbieralo od ludi na Fond udrzby a oprav (pretoze su to prijmy, za ktorych ucelom SVB vlastne vzniklo)
+ za taketo "oslobodene" prijmy su §13 ods. 2 písm. d) povazovane aj uhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.
Zaroven pripominam, ze podla zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení sa v súlade s § 11 ods. 3 písm. h) považujete za zamestnanca a z odmeny musite odvadzat preddavky na zdravotné poistenie sadzbou 4% percentá. Plus, spolocenstvo musi ako pravnicka osoba za vás ako zamestnanca odvadzat prispevok na zdravotne poistenie vo vyske 10%. O správnosti tohto tvrdenia som musela presvedčiť pre pár rokmi pracovníka Apollo, ktorý tvrdil, že z príjmov predsedu SVB sa neplatí zdravotné poistenie.

Cize z odmeny predsedu vo vyske napr. 100 EUR sa vam strhne:
- 19 EUR na dan
- 4 EUR na zdravotne poistenie
= zostane 77,-EUR.
Chybný výpočet.
Správne to má byť:
100 EUR - hrubá odmena (mzda)
- 4 EUR - zdravotné poistenie
= 96 EUR - základ dane
- 18,24 - daň 19 (zo základu dane)
77,76 EUR - čistá odmena (mzda)
Nastastie, poistne do Socialnej poistovne netreba platit, pretoze podla zakona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa (nastastie) za zamestnanca nepovažujete.
Po novom roku to už možno platiť nebude. :mee:
Tu je este raz linka na dane stanovisko Danoveho uradu:
ww w.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
(vymazte medzeru medzi ww w)
V texte.
mahony1
17.11.10,21:04
jo jo, mas pravdu Livia s tym vypoctom. Najprv poistne, potom dan. Ospravedlnujem sa a dik za upozornenie.