januš1
12.10.10,13:55
Dobrý deň,
v súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, ktorú dňa 22.9.2010 schválila vláda SR, by som poprosila o Vaše názory k problematike odvodov z dividend.

Novelou zákona sa v § 11 zavádza nový platiteľ poistného - právnická osoba, ktorá vypláca dividendy poistencom SR. Táto právnická osoba bude mať v prípade schválenia zákona povinnosť odvádzať za poistencov, ktorí prekročia stanovený minimálny vymeriavací základ, poistné na zdravotné poistenie vo výške 14 % z vymeriavacieho základu.

1. Akým spôsobom sa tento odvod zrealizuje pri akcionárovi, ktorý by mal v roku 2011 dostať jednorázovú dividendu vo výške napr. 1000 €? Koľko zaplatí akcionár a koľko spoločnosť vyplácajúca dividendu?

2. Akým spôsobom sa právnická osoba dozvie, do ktorej zdravotnej poisťovne má odviesť odvod na zdravotné poistenie? V prípade zaknihovaných akcií na doručiteľa vedie zoznam akcionárov Centrálny depozitár CP, ten však informáciu o zdravotnej poisťovni akcionára nemá.

Za každý názor vopred ďakujem.
jamena
18.10.10,11:58
Ja mám tiež takú otázočku. Týka sa platenie odvodov ZP aj spoločníka, ktorému bol resp. ešte len bude vyplatený podiel na zisku za rok 2010, keď novela zákona by mala byť platná až od 1. 1. 2011? Mám v tom strašný chaos
durisovad
18.10.10,13:13
Ja mám tiež takú otázočku. Týka sa platenie odvodov ZP aj spoločníka, ktorému bol resp. ešte len bude vyplatený podiel na zisku za rok 2010, keď novela zákona by mala byť platná až od 1. 1. 2011? Mám v tom strašný chaos
Mam dojem, ze zatial v tom maju chaos aj ti, ktori to navrhli ako aj ti, ktori to maju schvalovat.
Lianka
19.10.10,07:19
Novela zakona je v programe prave prebiehajucej schodze Narodnej rady. Predkladane znenie zakona je tu: http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3426 .
pajbelko
09.12.10,09:17
Presla som si celu novelu, ale neviem najst odpoved na moju otazku. V roku 2010 fyzicka osoba predala svoj obchodny podiel v s.r.o. Bol jej vyplateny v roku 2010, ale len 80 percent, dalsich 20 percent bude vyplateny v roku 2011. Podla tejto novely tato osoba spada pod paragraf 10b,ods. 1 pismeno d, cize ostatny prijem a ma platit poistne. Ale vztahuje sa to aj na tento pripad, ze prevod bol uskutocneny v roku 2010. Teda bude mat povinnost platit poistne z tych 20 percent vyplatenych v roku 2011? Dakujem
januš1
09.12.10,10:31
Presla som si celu novelu, ale neviem najst odpoved na moju otazku. V roku 2010 fyzicka osoba predala svoj obchodny podiel v s.r.o. Bol jej vyplateny v roku 2010, ale len 80 percent, dalsich 20 percent bude vyplateny v roku 2011. Podla tejto novely tato osoba spada pod paragraf 10b,ods. 1 pismeno d, cize ostatny prijem a ma platit poistne. Ale vztahuje sa to aj na tento pripad, ze prevod bol uskutocneny v roku 2010. Teda bude mat povinnost platit poistne z tych 20 percent vyplatenych v roku 2011? Dakujem

Nie som odborníčka na dane, ale myslím si, že pokiaľ sa tento príjem objaví v daňovom priznaní za rok 2011, tak z neho bude potrebné odviesť aj odvod na ZP (§13 ods. 7). Zákon by mal byť účinný od 1.1.2011.
pajbelko
09.12.10,10:52
bohuzial aj mne to takto vychadza, len by som to rada prezentovala klientovi pisomne s oporou v nejakom paragrafe, tak ako to je napr. o dividendach v prechodnom ustanoveni...
Katija
09.12.10,11:44
Nie som odborníčka na dane, ale myslím si, že pokiaľ sa tento príjem objaví v daňovom priznaní za rok 2011, tak z neho bude potrebné odviesť aj odvod na ZP (§13 ods. 7). Zákon by mal byť účinný od 1.1.2011.
Ja to len upresním. Ak z takéhoto príjmu vykáže daňovník v DP základ dane, potom bude platiť z neho aj poistné do ZP.