kendy
12.10.10,17:06
Poraďte mi, prosím.
31.12.2010 budem práve 24 týždňov na materskej dovolenke. Takže v novom roku by som ešte 4 týždne mala dostávať materskú a potom rodičovský - znížený.
Nie je pre mňa lepšie nastúpiť už v decembri na rodičovský, kým bude ešte 256€? Zaváži nejako, že som v septembri a októbri 2009 bola nezamestnaná?

Ďakujem
kendy
14.10.10,07:08
Prosím, poraďte...
Chobot
15.10.10,09:07
Poraďte mi, prosím.
31.12.2010 budem práve 24 týždňov na materskej dovolenke. Takže v novom roku by som ešte 4 týždne mala dostávať materskú a potom rodičovský - znížený.
Nie je pre mňa lepšie nastúpiť už v decembri na rodičovský, kým bude ešte 256€? Zaváži nejako, že som v septembri a októbri 2009 bola nezamestnaná?

Ďakujem

Obávam sa, že ho neporiešiš. Pozeral som zákon o soc. poistení a nenašiel som tam, že by si si mohla dobrovoľne zrušiť poberanie materského, resp. že by si sa mohla vzdať jeho nároku.

A pokiaľ poberáš materské, resp. stačí ak máš na neho nárok, nemôžeš požiadať o výplatu rodičovského príspevku, viď § 3 ods. 9 zákona o RP:

(9) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej z oprávnených osôb, ak
a) jedna z nich má nárok na materské16) alebo na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 2,

Smola...:mee:
kendy
15.10.10,09:46
No pekne... to znamená, že naň nemáme nárok ani v prípade, že by som nastúpila do práce pred skončením materskej a na rodičovskú by šiel môj muž...
Tak to je fakt smola, keď si ešte pomyslím, že som nastúpila na MD až v deň pôrodu... aby som dostala ešte mzdu, tak som čerpala RD... a to kvôli tomu, aby sme mali viac peňazí...achjo... :-(