peckator
12.10.10,17:14
Dobrý deň,

v roku 2004 som čerpal v banke dva spotrebné úvery, ktoré som prestal splácať. Mal som vtedy "na krku" viac záväzkov voči viacerým bankám a nemohlo to skončiť inak ako exekúciou. Exekúcie sú už za mnou a ostali mi ešte tieto dva nedoplatené úvery. Tie boli v roku 2008 postúpené inej spoločnosti, počnúc májom 2009 sú mi vykonávané zrážky zo mzdy. Problém je však v tom, že v liste od nového veriteľa z mája 2009 bola výška oboch úverov 5117€. Do dnešného dňa mi boli vykonané mesačné zrážky v sume 1130€. Keď som požiadal veriteľa o aktuálny zostatok, oznámili mi sumu 5103€.
Ako je to vlastne s úročením pohľadávok? Resp. ako si viem sám vypočítať dobu splatnosti? Na zmluve je uvedená RPMN 11,53%, vo VOP banky je uvedený v prípade omeškania splácania úrok z omeškania + 5% p.a.
Tiež by ma zaujímalo ako sú zaúčtované moje splátky - je to odrátané z istiny, z úrokov alebo z čoho vlastne?

Ďakujem za každú radu.
KEJKA
12.10.10,15:37
tie informácie sú neúplné. Napr. chýba údaj, či ti nový veriteľ oznámil len výšku istiny a úroky nie, alebo či to bola skutočná výška dlhu včítane úverov.
pri tej úrokovej sadzbe to vychádza na úroky 590 až 846 EUR ročne äak uvažujem aj tých +5%.
Predpokladám, že do dlhu sú započítané aj úroky za rok 2008 a tie ti neboli oznámené.
Prednostne sa ti splátka započítava na úroky a až potom na istinu.
peckator
12.10.10,15:57
V liste od nového veriteľa mi prišla kópia "Oznámenie o postúpení pohľadávky" a "Výzva na zaplatenie dlžnej sumy" - suma s poznámkou "vrátane príslušenstva a administratívneho poplatku 100Sk". Bolo tam len upozornenie, že predmetná pohľadávka sa denne zvyšuje o zmluvný úrok a úrok z omeškania. Neskor prišla zamestnávateľovi Výzva na výkon zrážok zo mzdy. Žiadny rozpis, čo je istina, čo úroky, len celková výška pohľadávky k určitému dátumu.
KEJKA
12.10.10,16:24
presne z nepresných údajov to vypočítať neviem.
1. Oznámenie k 31.5.2009? a suma 5117 EUR? je to viac ako rok, ....
2. Ak bola postúpená v r. 2008, oznámenie malo prísť v r. 2008 a dlžná suma platná ku dňu postúpenia, v takom prípade to sú už dva roky.
Úročenie je 16,53 %p.a., takže z istiny ti veľa neubudlo.
Otázka je, že ak denne pripisujú úroky, tak či pripisujú úroky len k istine, alebo počítajú aj úroky z úrokov............
podľa mňa je to úročené z istiny ale od r.2008 od dátumu postúpenia.
takže zostatok dlhu je naozaj taký aký je, odhliadnuc od toho ešte môže byť sklz v splátkach - ty si už poslednú splátku započítavaš, ale veriteľ ju možno ešte nemá na účte.
peckator
12.10.10,17:44
Hmm, mám v tom riadny zmätok..
1. 19.9.2008 - postúpenie pohľadávok
2. 25.9.2008 - výzva na zaplatenie dlžnej sumy (mimochodom na sumu 7152€, čomu vôbec nerozumiem)
3. 28.5.2009 - Výzva na výkon zrážok - pohľadávky predstavujú 5117€ (medzi bodom 2. a 3. nedošlo k žiadnej úhrade - preto veľmi neverím ich výpočtom), pričom sa denne zvyšujú o zmluvný úrok a úrok z omeškania - tak je to tam napísané,
4. 6/09-9/10 - vykonané zrážky zo mzdy v sume celkom 1130€,
5. k 30.9.2010 - výška pohľadávok 5103€.

Ale aj tak vďaka.
KEJKA
13.10.10,04:20
dlžná suma v bode 2 mohla byť včítane príslušenstva
v bode 3 len istina.
kto tomu má rozumieť ak nie ty - ked vieš čo si vlastne nezaplatil?
Výšku si mal reklamovať u veriteľa, ak máš v tom chaos.
peckator
14.10.10,15:12
Ďakujem, ale chcel som len radu. To, že sa niečo v živote posr...lo, preto nemusím počúvať stále nejaké výčitky. Už som si toho splatil dosť a to nielen v peniazoch. Chcel som len vedieť, či je nejaký predpis ako sa takéto veci úročia. To je celé....
Paula
14.10.10,15:25
Ďakujem, ale chcel som len radu. To, že sa niečo v živote posr...lo, preto nemusím počúvať stále nejaké výčitky . Už som si toho splatil dosť a to nielen v peniazoch. Chcel som len vedieť, či je nejaký predpis ako sa takéto veci úročia. To je celé....


Aj keď poradiť neviem, dovolím si povedať, že tu stále hádam nejaké vyčitky nepočúvaš. :mee: