mesiačik
12.10.10,20:29
zdravím Vás prosím o vyjadrenie ako je to s pracujúcim dôchodcom

pri TPP
pri DOPČ

ide mi pri výpočte mesačných výplat o nárok na odpočítatelnú položku dane

Môže si ju uplatniť ?
Andyke
12.10.10,18:32
Nemá nárok na NČZD. (pri oboch formách prac.činnosti)
mzdarka renca
12.10.10,18:51
Nemá nárok na NČZD. (pri oboch formách prac.činnosti)

len doplním, ak bol starobným, predčasne starobným, alebo výsluhovým dôchodcom k 1.1. ;)
mesiačik
12.10.10,18:52
kde by som to našla ?
mzdarka renca
12.10.10,18:54
kde by som to našla ?

čo kde by si našla? nerozumiem otázke.
Andyke
12.10.10,18:56
§ 11 zák. o dani z príjmov :
7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
mesiačik
12.10.10,18:58
takže vôbec mesačne neuplatňovať tú nezdaniteľnú čiastku, lenže robíme mzdy pre jednu firmu a tí mi vôbec nenahlásili že ide o dôchodcu oni si ich prihlasujú sami ja im mám robiť len mzdy - za 08 som uplatnila takže v RZD to vysporiadam ?
mzdarka renca
12.10.10,19:05
takže vôbec mesačne neuplatňovať tú nezdaniteľnú čiastku, lenže robíme mzdy pre jednu firmu a tí mi vôbec nenahlásili že ide o dôchodcu oni si ich prihlasujú sami ja im mám robiť len mzdy - za 08 som uplatnila takže v RZD to vysporiadam ?

áno, vysporiadaš to pri RZD.

PS: ak ti môžem poradiť, bez vypísaného a podpísaného vyhlásenia nepriznávaj nikomu NČZD a DB. Ak by ti aj takto zamestnaný dôchodca podpísal a vypísal vyhlásenie, tak na druhej strane vyhlásenia, bod II. je následovné:

II.
V y h l a s u j e m , že
a) súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie (kalendárny mesiac, resp. kalendárny rok) neuplatňujem nárok na
nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom
dane a že nárok na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný
daňovník,
b) som – nie som4) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho
poistenia, dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, výsluhového dôchodku alebo
výsluhového príspevku vyplácaného, ak služobný pomer trval aspoň 15 rokov
mesiačik
12.10.10,19:16
díky za radu,