berryB
12.10.10,22:32
Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach, na papučkách, ktoré boli len tak položené na stolíku (všetko sme zatiaľ neprehliadli). Dokonca aj na kočíku, ktorý sme mali v izbe poskladaný a nebol používaný asi mesiac. Je to taká sivá pleseň, skôr to vyzerá ako zaprášené. Mám podozrenie, že sa objavila cca pred mesiacom, lebo dovtedy sme s takýmto niečim nemali problém. Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Mária27
12.10.10,22:45
Mne sa to objavovalo na chalupe - ako píšeš - pokiaľ som nenechala stále otvorené vetracie okienka.
ubka
13.10.10,01:13
fíha! tak okrem vetrania bude asi nutné s niektorými vecami sa lepšie rozlúčiť, pretože napadnuté drevo a poťahovina postele to nezvládne.
Neviem aké máte podlahy, ale pokúste sa poprášiť /pomocou sitka/ chlorovým vápnom a nechajte pôsobiť, tým pádom, ale miestnosť bude niekoľko dní neobytná. No a tak ako píšete, vyprať čo sa dá, no pleseň si už našla svoje miesto a bude sa snažiť nevzdať sa, čo len na malom kúsočku nebude zlikvidovaná. Predpokladám, že v zime ten boj s ňou bude veľmi náročný.:(
220870
13.10.10,01:23
Treba kúpiť vlhkomer a merať vlhkosť.Nepíšete či bývate v novostavbe alebo ste po nejakej rekonštrukcii.Treba viac kúriť a nárazovo vetrať,to plesne neznášajú.
Llívia
13.10.10,04:36
a na prievan - ten vraj plesne vysušuje.
marleau
13.10.10,04:50
Mojou zásadou je vetrať čo najviac,preto nie je nezvyklé,keď pri mínus 15 mám aj hodinu okná dokorán.
Dupľovane platí pri objektoch,kde je nadmerná vlhkosť a človek nie je schopný sa jej len tak ľahko zbaviť.
Pri rannom vetraní si neviem predstaviť mať zatvorené skrine.
Tu však vyzerá byť väčší problém (aspoň podľa popisu),treba odstrániť najprv príčinu,savom sa odstránia iba následky.
katarina.j
13.10.10,05:44
Bolo by dobré vedieť, teda zistiť príčinu objavovania plesní, prečo sa stále tvoria? Bud je zlá izolácia pod a okolo domu-čím vlhnú múry a tým sa tvoria plesne, alebo je zlý materiál pod podlahou(nebol použitý materiál, ktorý "nedýcha"? a preto sa robia plesne?) Takže najprv by som si zistila to, lebo asi likvidujete a snažíte sa zničiť plesne, ktoré vznikajú stále, len aby to nebolo zbytočné...Predpokladám, že máte dieťa(uvádzate,že plesne napadli aj kočík), tak bolo by naozaj vhodné zistiť príčinu stáleho vznikania, lebo deťom také prostredie škodí. Predpokladám, že bývate v novostavbe a tento problém sa netýka len vás, ale aj vašich susedov...či nie?
Chobot
13.10.10,06:17
Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach, na papučkách, ktoré boli len tak položené na stolíku (všetko sme zatiaľ neprehliadli). Dokonca aj na kočíku, ktorý sme mali v izbe poskladaný a nebol používaný asi mesiac. Je to taká sivá pleseň, skôr to vyzerá ako zaprášené. Mám podozrenie, že sa objavila cca pred mesiacom, lebo dovtedy sme s takýmto niečim nemali problém. Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?

Ak vznikajú plesne, tak v prevažnej väčšine ju spôsobuje nadmerné vlhko. Už ti bolo poradené odmerať vlhkosť v byte. Ak budú vyššie hodnoty, tak treba zainvestovať do odvlhčovača, sú rôzne typy, elektrické aj pasívne.
Llívia
13.10.10,06:43
Ak vznikajú plesne, tak v prevažnej väčšine ju spôsobuje nadmerné vlhko. Už ti bolo poradené odmerať vlhkosť v byte. Ak budú vyššie hodnoty, tak treba zainvestovať do odvlhčovača, sú rôzne typy, elektrické aj pasívne.

Ak pasívnym odvlhčovačom myslíš niečo ako Ceresit, tak tie sú nanič. Nemá to taký účinok ako elektrický odvlhčovač (máme odskúšané jedno aj druhé http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html)
Chobot
13.10.10,06:55
Ak pasívnym odvlhčovačom myslíš niečo ako Ceresit, tak tie sú nanič. Nemá to taký účinok ako elektrický odvlhčovač (máme odskúšané jedno aj druhé http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html)

No určite to nemá taký účinok, to je logické. Ale ak niekomu plesnivie stena v stavanej skrini, tak tam nebude montovať elektrický odvlhčovač...;)
Llívia
13.10.10,07:04
BerryB má tú pleseň všade, nielen v skrini, takže Ceresit a pod. by jej moc nepomohol
Inak, my sme vtedy do Ceresitu vrazili dosť a skutočne to boli len zbytočne vyhodené peniaze. A tiež sme mali pleseň nielen na stenách, ale aj pod kobercom, v skrini na spodných policiach, na posteliach (s úložným priestorom, takže pod nimi nebol žiaden priestor, kadiaľ by mohol cirkulovať vzduch).
Chobot
13.10.10,07:21
Súhlasím, že jej asi Ceresit nepomôže. Potrebuje niečo účinnejšie.
arizona
13.10.10,08:53
Dala si pomerne málo informácií,aby sa dalo bližšie určiť z čoho plesne vznikajú.
Je to dom, byt? Nový, starý? Ako dlho tam bývate, ked doteraz ste problém s plesňami nemali? Píšeš, že sa objavil zhruba pred mesiacom. Nemenili ste napr.okná za plastové? Alebo nejaké iné úpravy v dome...?

Vetranie a kúrenie je určite dôležité, ale to čo opisuješ je dosť veľká vlhkosť, takže bežné tabletkové ceresity,či savá problém neodstránia.
Treba zistiť príčinu a odstrániť ju, alebo zainvestovať do dobrého elekt. vysúšača.

V tak vlhkom dome ako opisuješ trochu pomôže aj rozmiestnenie nábytku ( nábytok na nožičkách, skrine ďalej od steny, odstrániť úložný priestor pod posteľou ak je to možné a pod.) , aby vzduch prúdil všade dookola.

Popozeraj tu na Porade aj staršie témy o vlhkosti v dome, je tu veľa príspevkov.
ubka
13.10.10,15:38
ale už nepomôže žiadny odvlhčovač, otázka bola ako zlikvidovať pleseň a tá sama od seba nezuteká, tým že bude byt vysušený...vetranie je prevencia a samozrejme nutnosť najmä v novostavbe nepomôžú žiadne odvlhčovače, ak stavba nebola riadne vysušená pred obývaním. No to ale nik z nás nevie, či to je novostavba a tento problém mohol nastať aj v staršom dome, ak nebol dobre vetraný a nie je žiadna vzduchotechnika. Spomína sa napríklad manželská postel, s odkladacím priestorom, no tak tam je možné aké odvlhčovanie pod ňou, ak je zvlhnutá a plesnivá jediné riešenie je zbaviť sa jej..žiaľ:(
berryB
13.10.10,16:21
ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady ;).
arizona
13.10.10,16:39
...
Spomína sa napríklad manželská postel, s odkladacím priestorom, no tak tam je možné aké odvlhčovanie pod ňou, ak je zvlhnutá a plesnivá jediné riešenie je zbaviť sa jej..žiaľ:(
Celá posteľ nechytá vlhkosť, iba tá odkladacia časť, ktorá je takmer na zemi. Nám sa dala našťastie odmontovať, takže posteľ zostala na nožičkách a voľne dýcha.:)
ubka
13.10.10,16:45
Janka, ja viem, že si to myslela dobre, lenže keď je posteľ na drevenej konštrukcii, tak sa plesne nezbavíš, iba ju utlmíš a rovnako poťahovina..no ja by som na takej posteli nechcela spať a dýchať v noci spóry plesní:(( je len dobré, ak sa vám podarilo včas zistiť nedostatok postele s úložným priestorom.
220870
13.10.10,17:08
ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady ;).
Nezbavili ste sa jej len ste ju oklamali.Ona sa vráti a bude ešte horšie.Ten dom bude potrebovať komplet rekonštrukciu.Plastové okná sú dobrá vec ale niekdy dokážu narobiť veľa neplechy.;)
berryB
13.10.10,17:46
Celá posteľ nechytá vlhkosť, iba tá odkladacia časť, ktorá je takmer na zemi. Nám sa dala našťastie odmontovať, takže posteľ zostala na nožičkách a voľne dýcha.:)
chystáme sa urobiť to isté
berryB
13.10.10,17:51
Janka, ja viem, že si to myslela dobre, lenže keď je posteľ na drevenej konštrukcii, tak sa plesne nezbavíš, iba ju utlmíš a rovnako poťahovina..no ja by som na takej posteli nechcela spať a dýchať v noci spóry plesní:(( je len dobré, ak sa vám podarilo včas zistiť nedostatok postele s úložným priestorom.
no, pred dvoma rokmi sme kupovali posteľ aj s matracmi za vyše 30 000, takže vyhadzovať ju nebudem...inak samotné drevo vraj oveľa horšie chytá pleseň, ako drevotrieska. Žiaľ, aj tak drahá posteľ je z drevotriesky
Llívia
13.10.10,19:38
Merač vlhkosti majú aj digitálne izbové teplomery alebo meteostanice.
Llívia
14.10.10,05:13
Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach..
Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Pleseň v skriniach, na úložnom priestore postelí, pod kobercom (aj vyzrážaná voda pod kobercom) sme mali aj u nás. Myslím si, že je to kvôli tomu, že sused pod nami nekúri, príp. len temperuje na nejaký 12 stupňov. Do tých 2 miestností, ktorých sa to týka, ideme urobiť zateplenú podlahu, tak dúfam, že to pomôže.
Chobot
14.10.10,06:54
ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady ;).

Inak dobre účinné na plieseň je SAVO (proti plísním). Stačí nastriekať plesnivú škvrnu a to pleseň nielen zabije, ale aj vybieli. Mali sme na stene za nočným stolíkom, nastriekali sme a stena zostala zase biela. Netrebalo nič čistiť alebo škrabať. Na určitý čas to zabránilo tvorbe novej plesne.
Llívia
14.10.10,07:00
Inak dobre účinné na plieseň je SAVO (proti plísním). Stačí nastriekať plesnivú škvrnu a to pleseň nielen zabije, ale aj vybieli. Mali sme na stene za nočným stolíkom, nastriekali sme a stena zostala zase biela. Netrebalo nič čistiť alebo škrabať. Na určitý čas to zabránilo tvorbe novej plesne.
V TV som videla vyjadrenie, že Savo pleseň len vybieli, ale nezabije. A pokiaľ je nutné striekať ho na stenu vo väčšom množstve, tak steká a tie "stečence" je niekedy vidieť (podľa farby maľovky).
(Pleseň sa nemá škrabať, lebo pri škrabaní sa do vzduchu dostávajú spóry. Má sa zotierať na mokro.)
ubka
14.10.10,09:05
no, pred dvoma rokmi sme kupovali posteľ aj s matracmi za vyše 30 000, takže vyhadzovať ju nebudem...inak samotné drevo vraj oveľa horšie chytá pleseň, ako drevotrieska. Žiaľ, aj tak drahá posteľ je z drevotriesky
Berry, ja nie som lachtikár, že vyhadzujem sem-vyhadzujem tam...ale sú situácie, kedy zvážim, či si pokafrem zdravie na úkor finančnej straty. Tiež som si kúpila topánky, aj keď nie za 30000 a keď ma sústavne otlačili a nevedela som to riešiť, tak som ich vyhodila. Je podľa mňa lepšie oželieť materiálnu stratu , ako riešiť dôsledok na poškodenom zdraví, čo považujem ja osobne za oveľa väčšiu stratu-dnes aj výrazne finančnú:(
Ja vám prajem, aby ste to poriešili s čo najmenšou stratou, vždy bude rozhodnutie na vás, ja som radila na základe svojich vedomostí a skúseností.
Likvidácie plesne=likvidácie napadnutých vecí, tak ako tu už odznelo ani Savo nelikviduje iba bráni ďalšiemu šíreniu, ak sa nevyrieši podstata, teda problém, prečo je v dome vlhko.
bupi
14.10.10,19:39
Dom z roku 1850,zlezaradil zatepleny, plastove okna. Velmi zla kombinacia. Toto je hlavna pricina plesnivenia. Dom nemoze dychat.Je hermeticky uzavrety a neodvadza vlhkost. Naviac velmi vlhky rok. Pri rekonstrukcii tak stareho domu sa najprv treba poradit s pamiatkarmi, az nasledne rekonstruovat. Moderne postupy stavby nie su vhodne u starych domov.

Pokym sa nevyriesi postup stavby, jedina pomoc je odvhlcovanie, vetranie a dosledne kurenie, az prekurenie.
220870
14.10.10,20:02
čo s tým majú pamiatkári?
katarina.j
15.10.10,06:14
čo s tým majú pamiatkári?
N to by si sa čudoval čo s tým majú? Ak je to starobylá budova niekde v centre, tak musíš mať vypracovaný projekt, ktorý ti musia pamiatkáro odobriť, inak ti nedajú povolenie na stavebné úpravy,rekonštrukcie,opravy...musíš mať dokonalý projekt, kde nenarušíš pôvodný charakter stavby (pri starobylých domoch a pri pamiatkach nemôže tento jediný dom vyzerať úplne ako nová stavba, musí zapadať do spleti starobylých stavieb). My sme to tiež riešili, ked sme chceli vo firme rekonštruovať a zateplovať. stálo to kopec času navyše, lebo čo schváli jeden, neschváli druhý a pod.(stavebný úrad sa vyhovorí na pamiatkárov a už si v kolobehu o nervy).
Llívia
15.10.10,06:21
katarina.j, zatepľovali ste firmu zvnútra?
berryB
15.10.10,19:43
No a je to tu :eek:. Vlhkomer uvádza cca 50% vlhkosť a kúrime na 21 stupňov. čo mi z toho ale vyplýva? Čo znamená, že rosný bod je tých cca 12 stupňov? Asi teda budeme viac kúriť, alebo kúpime odvlhčovač...to ešte podumáme, resp. som zvedavá na Vaše rady

@chobot - savo proti plesniam používame najčastejšie, ale tiež obyčajné savo. Teraz som kúpila nejaký nový prípravok, tak uvidíme...

@Lívia - pleseň nikdy neoškrabávam, ale zotieram navlhko minimálne tou vodou so savom

@ubka - tá pleseň sa nechytila na všetky materiály a zdá sa, že ten matrac je dosť kvalitný, dáky s aloe vera či čo. Keď odstránime ten úložný priestor z postele (u nás je to komplikované na takúto vec sa chytať pri drobcovi a keď tam teraz spí, tak to určite robiť nebudeme), tak to ešte prekontrolujeme. No a keď už by som náhodou zistila, že sa do toho matraca tá pleseň chytila, tak by som sa pokúsila ju dáko zlikvidovať nejakými tými prostriedkami. No a zdá sa, že na ten základ postele sa to nechytá, ale ten spodok je len tenká lepenka a do toho sa to asi ľahko usalašilo

@bupi - ten dom dal rekonštruovať predošlý majiteľ, s ktorým nie sme v kontakte, takže tam už nič s pamiatkármi nenarobíme. No a som si toho vedomá, že sme v tom kritickom období málo vetrali (dlhé roky som bývala v starom dobrom činžiaku, kde sa nič nedialo, keď sa tri dni neotvorili okná...niežeby som nevetrala vôbec, ale určite nie tak vo veľkom, ako by to teraz bolo potrebné)
patotn
16.10.10,01:37
nam pred styrmi rokmi zateplovali kralikaren.pred zateplenim bola jedna izba stale zavreta a vetralo sa v nej cez zimu a na jar iba rano ked sa na par minut otvorilo okno.
pocas leta ked prestalo palit slnko sa otvorilo okno a pred vychodom slnka sa zavrelo.
v izbe nebolo citit ziadny smrad vlhkost stuchlinu vydychany
vzduch.

ked sa kralikaren zateplila polystyrenom tak nastali problemy,musi sa ovela castejsie vetrat,v noci sa niekedy zobudim a vetram lebo citim stuchlinu
a tazky vzduch.nastastie plesen sa nerobi.ale je vidiet ze vdaka polystyrenu prestala stavba dychat a treba omnoho viac vetrat
ako predtym.
a to sa nemenili okna ale ostali stare drevene.
u kamarata ktory menil aj okna za plastove je citit riadnu stuchlinu a stale musi mat trochu otvorene okno aby sa menil vzduch.
takze u tvojho domu to bude fakt zavinene ako ti pisal bupi
nevhodnym zateplenim.najlepsie by to bolo strhnut a uviest do povodneho stavu a nechat iba plastove okna.najhorsie je ze tie postupy na vysusanie nemusia zlikvidovat plesen iba ju utlmia a budete dychat spory sice v mensom mnozstve ako teraz ale predsa to nie je dobre pre zdravie najma alergikov deti a ludi s oslabenou imunitou.
berryB
17.10.10,07:14
chcem sa spýtať, či mi viete niekto poradiť, čo teraz: relatívna vlhkosť vzduchu u nás je okolo tých 60% (pohybuje sa od cca 55 do 65). Kúrime na 21 stupňov (konštantne deň-noc). Čo máme teda teraz urobiť? Je to dobré? Alebo máme vysúšať? Našla som na jednej stránke takú tabuľku, kde je prerátané, pri akej teplote je ten rosný bod, myslím, že by nemal byť vo vnútri, ale veľmi tomu nerozumiem... :confused:
bupi
17.10.10,12:33
Ak by ste mali moznost, bolo by najlepsie sa prestahovat, kym sa stavba neda do poriadku. Skutocne je takyto priestor velmi nebezpecny hlavne pre male dieta a starych ludi. Vacsie riziko je prave v zime. Okrem alergie hrozia aj zapaly pluc a ine vlekle ochorenia.
ubka
17.10.10,13:32
Rosný bod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia (http://sk.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod#mw-head), hľadanie (http://sk.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod#p-search)
Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota (http://sk.wikipedia.org/wiki/Teplota), pri ktorej je vzduch (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vzduch) maximálne nasýtený vodnými parami (relevantná vlhkosť vzduchu (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vlhkos%C5%A5_vzduchu) dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia (http://sk.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1cia).
Vzduch za určitej teploty môže obsahovať iba určité množstvo vodných pár. Čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. Ak sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať. Podmienkou je ale prítomnosť kondenzačných jadier.
Rosný bod sa dá považovať za iné vyjadrenie absolútnej vlhkosti vzduchu.
[upraviť (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Rosn%C3%BD_bod&action=edit§ion=1)] Príklad

Keď sa sprchujete, v kúpeľni stúpa teplota a vzdušná vlhkosť. Ak vlhkosť vzduchu dosiahne rosný bod, začne voda kondenzovať na zrkadle, ktorého teplota je nižšia ako teplota vzduchu (teplota zrkadla je nižšia ako hodnota rosného bodu). Ak sa po chvíli zrkadlo zahreje na teplotu okolia, alebo častejšie až sa vlhkosť zníži/rozptýli, zrazenie vodnej pary sa stratí (voda sa odparí).


Samozrejme je na Vás, ako poriešite napadnuté veci a verím, že uprednostníte zdravie pred zachovaním materiálnych vecí v rámci Vašich možností.
To že vykurujete na 21 st. je dobre, ale potrebujete predovšetkým poriešiť vetranie-vzduchotechniku a možno aj odvodniť okolie domu a odviesť drenážou .Určite je teraz ročné obdobie, ktoré vám sťaží riešenie danej situácie. Držím palce;)
220870
17.10.10,13:41
N to by si sa čudoval čo s tým majú? Ak je to starobylá budova niekde v centre, tak musíš mať vypracovaný projekt, ktorý ti musia pamiatkáro odobriť, inak ti nedajú povolenie na stavebné úpravy,rekonštrukcie,opravy...musíš mať dokonalý projekt, kde nenarušíš pôvodný charakter stavby (pri starobylých domoch a pri pamiatkach nemôže tento jediný dom vyzerať úplne ako nová stavba, musí zapadať do spleti starobylých stavieb). My sme to tiež riešili, ked sme chceli vo firme rekonštruovať a zateplovať. stálo to kopec času navyše, lebo čo schváli jeden, neschváli druhý a pod.(stavebný úrad sa vyhovorí na pamiatkárov a už si v kolobehu o nervy).
Ja som stavbár viem čo sú to pamiatkári ale neviem čo majú spoločné s odstraňovaním vlhkosti v domoch a bytoch.
220870
17.10.10,13:47
chcem sa spýtať, či mi viete niekto poradiť, čo teraz: relatívna vlhkosť vzduchu u nás je okolo tých 60% (pohybuje sa od cca 55 do 65). Kúrime na 21 stupňov (konštantne deň-noc). Čo máme teda teraz urobiť? Je to dobré? Alebo máme vysúšať? Našla som na jednej stránke takú tabuľku, kde je prerátané, pri akej teplote je ten rosný bod, myslím, že by nemal byť vo vnútri, ale veľmi tomu nerozumiem... :confused:
Zateplenie ani výmena okien nie sú primárny problém ktorý spôsobil vlhnutie a plesnivenie vo vašom byte.Príčina je niekde inde .Treba ju hľadať v nekvalitných vodorovných izoláciach podláh , náteroch maľbách stien a stropov.Podľa toho ako ste to opísali som si 100% istý.
Llívia
17.10.10,16:24
Zateplenie ani výmena okien nie sú primárny problém ktorý spôsobil vlhnutie a plesnivenie vo vašom byte.Príčina je niekde inde .Treba ju hľadať v nekvalitných vodorovných izoláciach podláh , náteroch maľbách stien a stropov.Podľa toho ako ste to opísali som si 100% istý. Mohol by si napísať niečo bližšie k tomu, ako ovplyvňuje/spôsobuje vlhkosť v dome to zvýraznené?
220870
17.10.10,17:30
Pokiaľ nemáte odizolované podlahy hydroizoláciou tak vám do domu zospodu neustále preniká množstvo vlhkosti.Na starých domoch sa múry a podlahové betóny neizolovali proti vlhkosti.To môže byť veľký problém pri výmene okien a zateplení fasády.Ak je to činžiak tak vlkosť peniká všetkými špárami a netesnosťami v konštrukcii domu medzi jednotlivými bytmi.
Steny sa kedysi maľovali čistým vápnom .Za komančov boli v obľube rôzne farby na báze vápna (hlinky),teraz je to takmer čistá chémia.Trúfnem si tvrdiť ,že obrovské zlo tu narobil Primalex zo svojimi farbami.Už to konečne krachuje tak dúfam ,že čoskoro zmizne z trhu.Pokúsim sa to zjednodušene vysvetliť.Maľovky.Prvá vrstva vápno ,vodu pekne nasaje ,ale aj veľmi rýchlo sa jej zbavuje ,buď ju odovzdá ďalej do steny ,alebo sa spätne odparí do priestoru, keď poklesne vlhkosť v miestnosti.Druhá vrstva .Na to sa dávala 40 rokov hlinka s tou tiež nebývaju problémy je to "väčšinou" prírodný produkt s organickými prímesami.Síce nebola oteruvzdorná, ale NESALA do seba toľko vody čo bola schopná odovzdať preč toto je veľmi dôležité.Potom sa to namaľovalo primalexom , ktorý sa chová ako cukor je extrémne nasiakavý na vodu doslova zo vzduchu vysaje všetko čo v ňom je.Pritom nieje schopný túto vodu vráťiť do priestoru,drží ju v sebe ako ten cukor.A v tom je celý ten problém,navyše sa pod ním nachádza pre vodu trochu horšie priechodná hlinka.Je to, ako keby ste mali na stene netiahnutú fóliu a natretú cukrom.Navyše do tých hliniek sa prídávalo kadečo ,aby tak nepúšťali farbu.Rôzne fermeže,lepidlá .... aby sa ľahšie šmýkala a nedrala maliarska štetka atd....
Naschvál som to trochu prehnal použil som extrémne porovnania ,len preto ,aby to bolo jasné a zrozumiteľné.;)Nie ,že ma tu za to budete naťahovať ,ako harmoniku....;).Viac by pmohlo ,ak by ste pridali pár fotiek .

Pri jednej rekonštrukcii bytu v NR na ul . Mostnej ,tehlové činžiaky som zažil doslova šok.Pod vrstvou vrchného náteru farby sa nachádzala čierna stena .Majiteľ mal kompletne celú chodbu pri vstupe do bytu absolútne čiernu,bola to plieseň.A nevedel o nej.Pritom to bol problém len tejto jednej miestnosti v ostatných to nebolo.Prišlo sa na to náhodou keď elektrikári presekávali ryhu na kábel.Plieseň pritom neprerážala na povrch a nebola ani pod ďalšími vrstvami maľoviek,bolo ich tam neúrekom.
bupi
17.10.10,18:48
220.. suhlasim s tymi natermi, mam len jednu poznamku. Dom z roku 1850 nemal ako povodny betonovu podlahu, detto vodorovnu izolaciu. Koli tomu nemal problem s odvadzanim vlhkosti.
Akonalhle do toho vstupila betonova podlaha,naspodku urcite s hlinou,:confused: naviac zateplenie nepriedusnym polystyrenom a nepriedusnymi plastakmi, su plesne na svete.

P.S. Mas tip na naterove farby na baze vapna bez chemie? Zaujima ma napriklad aj pridavanie pigmentov...
220870
17.10.10,19:21
Jupol,Esmal,určite ich je viac neviem si spomenúť na mená(už mi to nemyslí idem spať,mám horúčku a chrípku).Na vine nie sú plastové okná ani zateplenie.Ak bolo príčinou toto tak by plesniveli kompletne úplne všetky zateplené domy.Keďže sa tak nedeje je to jasný signál že chyba je niekde inde.Nieje to univerzálne.Chodím po stavbách a vidím ako sú poniektoré domy katastrofálne postavené.Z pigmentov je u mňa top fa HET.Nie som maliar ani ja v tomto nemám celkom jasno.
berryB
17.10.10,19:25
@220870 vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď. No spomínala som, že dom je úplne pôvodne z 1850, ale rekonštruovaný - no do akej miery, to neviem, je dosť možné, že sa búrali aj celé steny. Na jar som sadila do záhrady stromček a vykopala som asi pol kúpeľne :eek: (kvádre, kachličky...). Sused spomínal, že je za domom navozený bordel z domu a asi toho bude aj celkom dosť, lebo o niečo ďalej som pôvodne chcela dať záhradku a tiež tam bolo takéto "podložie". No a keď sme dom kupovali, tak majiteľ hovoril, že vraj dával dáku dvojitú izoláciu proti vlhkosti zospodu (ale asi nie pod celý dom), vraj sa o tom radil aj s nejakými odborníkmi, kto vie... Ono je to tu dosť vlhké, veľa spodnej vody. Sused keď staval dom, tak mal v 2 metroch vodu. Takže možno keby tá izolácia nebola, tak máme vlhkosť nie 60, ale 80%, neviem. No a s tými nátermi, ehm, no tuším sme dávali Primalex :rolleyes:. No a fotky? Neviem, či môžem už vkladať, ale však sa môžete prísť mrknúť - bývam v TO okrese, rodená Žochárka :cool:
220870
18.10.10,17:22
Neni problem ,prídem kuknuť.
fenixtrade
19.11.10,16:30
ak si este nevyriesil ako sa zbaviť plesni napis mi poradim ti , je na to system ktory to poriesi natrvalo
monikas4
19.11.10,19:20
Tento problém ma veľmi zaujíma, bývame v tehlovej 6-bytovke na prízemí, pod nami pivnice nad nami 2 poschodia, byt je riešený ZV- okná a sever stena. 8rokov bojujeme so spoločenstvom a niet pomoci, byt zamorený plesňami už úúúplne všade, severná a západná stena komplet premočená, tečie zo steny na dlážku, ničí všetko v byte naozaj všetko, problém je v období dažďov a asi od novembra do jari, vetráme čo sa dá, topíme jak vieme, ale max. 19 - 20 stupňov, každý druhý rok nové omietky sanačné aquafn, sava na litreodvlhčovanie.... v zime vlhkosť až cez 80%, čím vyššia teplota, tým je vlhkejšie, manžel je stavbár, už sme skúšali asi všetko, nehovoriac kolko nábytku, šiat atď sme vyhodili, 2-izbový(prerobený na3) byt s 4 deťmi najmenšie 3a4 roky, návšteva hygienikov, znalca zo staveb. úradu, zúfalstvo(už je tu zima zasa!!!!), Snažte sa točím skor vyriešiť, ak nechcete investovať stále dookola do zariadení a i, jak sa Vám pleseň zažerie do stien a nábytku, tak máte smolu. My sme urobili čo sa dalo a fakt vetrám aj v noci, nám preteká cez sev. stenu a steká až dole a tam sa to rozlieva, múry sú jak špongia, smola, byt je hyg. závadný a nemožno ho predať iba ak za zlomok ceny(nie som cvok...) a SVB sa hrá na mrtveho chrobáka. Asi som velmi neporadila, ale mala som potrebu to napísať. Skúste stavebný úrad, myslím, viem, že vetranie pomáha, ale hladajte príčinu, tiež nemožte vetrať a topiť na ulicu, savo tiež poškodzuje sliznicu, pleseň ....
fenixtrade
20.11.10,06:49
Tento problém ma veľmi zaujíma, bývame v tehlovej 6-bytovke na prízemí, pod nami pivnice nad nami 2 poschodia, byt je riešený ZV- okná a sever stena. 8rokov bojujeme so spoločenstvom a niet pomoci, byt zamorený plesňami už úúúplne všade, severná a západná stena komplet premočená, tečie zo steny na dlážku, ničí všetko v byte naozaj všetko, problém je v období dažďov a asi od novembra do jari, vetráme čo sa dá, topíme jak vieme, ale max. 19 - 20 stupňov, každý druhý rok nové omietky sanačné aquafn, sava na litreodvlhčovanie.... v zime vlhkosť až cez 80%, čím vyššia teplota, tým je vlhkejšie, manžel je stavbár, už sme skúšali asi všetko, nehovoriac kolko nábytku, šiat atď sme vyhodili, 2-izbový(prerobený na3) byt s 4 deťmi najmenšie 3a4 roky, návšteva hygienikov, znalca zo staveb. úradu, zúfalstvo(už je tu zima zasa!!!!), Snažte sa točím skor vyriešiť, ak nechcete investovať stále dookola do zariadení a i, jak sa Vám pleseň zažerie do stien a nábytku, tak máte smolu. My sme urobili čo sa dalo a fakt vetrám aj v noci, nám preteká cez sev. stenu a steká až dole a tam sa to rozlieva, múry sú jak špongia, smola, byt je hyg. závadný a nemožno ho predať iba ak za zlomok ceny(nie som cvok...) a SVB sa hrá na mrtveho chrobáka. Asi som velmi neporadila, ale mala som potrebu to napísať. Skúste stavebný úrad, myslím, viem, že vetranie pomáha, ale hladajte príčinu, tiež nemožte vetrať a topiť na ulicu, savo tiež poškodzuje sliznicu, pleseň ....

Ak to co pises neni sposobene chybnou izolaciou tak tam by som ti vedel pomoct ale potrebujem viac informacii. napr. ci ste menili okna za plastove, ci ste merali relativnu vlhkost, ci je funckna stupacka v byte, odpis na tychto par otazok a budeme to riesit
monikas4
20.11.10,08:11
Okná sme menili asi pred 3 rokmi, ale už vtedy sme s tým mali problém asi 5 rokov, vlhkosť je meraná a priemerne tých 75% po vyvetraní klesne na chvílku a znova sa rýchlo vráti na povodnú hodotu, mokne vlastne severná stena asi do v. 130 cm od spodu a pod stropom je pás cca 50 cm, roh mokrý po celej výške a š. asi 1 meter, mokne aj západná stena celá do v. asi 8O cm, z toho steká voda, pred tým aquafinom nám robilo mapy na stene keď pár dní pršalo akoby tam bola prasknutá rúrka v stene a tak nám tieklo dole stenou , ale je to obvodové murivo z tehál, bytovka stará niečo cez 30 rokov,pivnice sú suché a tým, že je všade vlhko, tak sa pleseň rozťahala po celom byte. Vonkajšia omietka je povodný brizolit, z vonku je celá stena úplne čierna, to asi od plesne, lebo tehly sú úplne plesňou prežraté, z vnútra sme nechceli dať polystirén, uvažovali sme nad stirkonom, ale neviem, či by to malo efekt, lebo to asi len zakrijeme a chyba sa neodstráni. Nábytok ani nemáme, všetko sme dali preč, od steny je komoda odtiahnutá asi 30, 40 cm a postele na opačnej strane izby, najmenej je postihnutá kuchyňa, tam pleseň je máločo, je to strede bytu, u nás nieje ÚK, vykurujeme olejovými radiátormi, v každej izbe 1, 2-kw.
monikas4
20.11.10,08:23
Nehovorím, že nie je chybná izolácia, skor je, len čo s tým, keď nechcú spoločenstvo izolovať z vonku a za vlastné dať celú sev. stenu zatepliť a ešte platiť do fondov, to je trochu na hlavu, dá sa niečo z vnútra alebo ako?
fenixtrade
20.11.10,09:19
Nehovorím, že nie je chybná izolácia, skor je, len čo s tým, keď nechcú spoločenstvo izolovať z vonku a za vlastné dať celú sev. stenu zatepliť a ešte platiť do fondov, to je trochu na hlavu, dá sa niečo z vnútra alebo ako?
da sa to poriesit z vnutra, zateplenie by ten stav este zhorsila, pokial sa nevyriesi vetranie. podrobnejsie info ti poskytnem ako na to ak mi posles podorys bytu na mail : gendiar_zavinac_fenixtrade.sk
monikas4
20.11.10,11:35
pošlem ti, myslíš zateplením z vonku by sa to zhoršilo?, vetráme v zime asi 3- 5 krát denne podla počasia min. na 10,15 min, keď sa dá, tak viac- som doma tak sa snažím, pošlem aj foto, jak to u nás vyzerá,ak sa mi podarí, len si prosím nepomysli, že sme nejakí takí....a nestaráme sa.
fenixtrade
20.11.10,12:01
pošlem ti, myslíš zateplením z vonku by sa to zhoršilo?, vetráme v zime asi 3- 5 krát denne podla počasia min. na 10,15 min, keď sa dá, tak viac- som doma tak sa snažím, pošlem aj foto, jak to u nás vyzerá,ak sa mi podarí, len si prosím nepomysli, že sme nejakí takí....a nestaráme sa.
ci uz by bolo zateplenie zvnutra alebo zvonku by to robilo to iste, to vetranie co pises pri tej inztezite vlhkosti nestaci, ale isto najdeme riesenie pokiaľ to neni ako som uz povedal problem s izolaciou, v takom pripade by sa pomohlo len ciastocne. ale isto vieme pomoct aby sa vam tam skavlitnil zivot a zbavili ste sa plesni. viem ake je to neprijemne ked su plesne a ze neni na to ani pekny pohlad ale isto ked budem vidiet aj brazky bude to pre pripravu riesenia lepsie
monikas4
20.11.10,13:41
som ti poslala ten podorys, ako som vedela, aj fotky, tak sa skus na to pozrieť a dík za ochotu, nás prepadá zúfalstvo...
fenixtrade
20.11.10,16:10
dostal som , pripravim navrh na riesenie a poslem, po fotkach co som videl sa necudujem ze ste z toho zufali doma
monikas4
20.11.10,16:39
dík, budem len rada
mahony1
23.11.10,15:45
No a keď sme dom kupovali, tak majiteľ hovoril, že vraj dával dáku dvojitú izoláciu proti vlhkosti zospodu (ale asi nie pod celý dom), vraj sa o tom radil aj s nejakými odborníkmi, kto vie...

Nuz, z toho mi vyplyva, ze odspodu by dom mohol byt dobre izolovany, aj ked kvalitu prace posudit cez net nemozno.

Pisala si, ze minulý rok ste dávali dve nove plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere.

Stavim sa, ze zateplene mate polystyrenom (paro-nepriepustny!!!).To je zakladna chyba, ktoru ludia na Slovensku robia, len aby usetrili peniaze za nobasil.

Z toho hladiska, mi to vychadza tak, ze po zatepleni a vymene okien sa dom stal hermeticky uzavrety a prestal dychat. Mozno, kym boli este tri okna povodne, tak vlhkost ako tak unikala von. Teraz nema ako unikat a vetranie nedokaze mury dostatocne odvetrat.

- ak je podlahova izolacia proti vlhkosti v poriadku a
- ak je zateplene polystyrenom

...tak ja by som na tvojom mieste (tak ako pisal i pisal bupi a patotn) OKAMZITE strhol polystyrenove zateplenie a nechal iba plastove okna. Ak je zateplenie urobene nobasilom, tak potom naozaj netusim, kde by mohla byt pricina vysokej vlhkosti...

Zaroven mozem odporucit umiestnenie krbu resp malych kachli, ktore ako zdroj salaveho tepla velmi ucinne dokazu znizit relativnu vlhkost vzduchu v miestnosti a zabranit tak tvorbe plesni. Kamaratovi to poriadne pomohlo.

Odkedy dal male kachle, po vlhkosti v dome ani stopy a to mal tiez asi 100 rocny dom. navyse je to esteticke a relaxujuce vidiet plapolat v obyvacke taky plamienok.... celkom to ten dom ozivilo.
paul
06.02.11,11:59
Inak dobre účinné na plieseň je SAVO (proti plísním). Stačí nastriekať plesnivú škvrnu a to pleseň nielen zabije, ale aj vybieli. Mali sme na stene za nočným stolíkom, nastriekali sme a stena zostala zase biela. Netrebalo nič čistiť alebo škrabať. Na určitý čas to zabránilo tvorbe novej plesne.
ak mate problem s tvorbou plesne na stenach , odstrante plesen pripravkom borowood profi a aplikujte q therm na obvodove steny tým posuniete rosný bod cim sa zabrani kondenzovaniu a tvorbe plesne a zaroven zateplite byt z vnutra priedusnou ´´omietkou´´ ktoru mozete pretret farbou. prevadzam aplikacie cca 2roky a potvrdili sa mi ucinky tejto hmoty, tiez som neveril ze 0,5 az 1 milimeter moze usetrit 25% nakladov na vykurovanie
fenixtrade
06.02.11,12:20
ak mate problem s tvorbou plesne na stenach , odstrante plesen pripravkom borowood profi a aplikujte q therm na obvodove steny tým posuniete rosný bod cim sa zabrani kondenzovaniu a tvorbe plesne a zaroven zateplite byt z vnutra priedusnou ´´omietkou´´ ktoru mozete pretret farbou. prevadzam aplikacie cca 2roky a potvrdili sa mi ucinky tejto hmoty, tiez som neveril ze 0,5 az 1 milimeter moze usetrit 25% nakladov na vykurovanie

to čo píšeš je zaujímavé ale neporieši to relativnú vlhkosť, takže ta sa bude aj nadalej kumulovať vo vnútry a keď ta bude na úrovni okolo 60% tak plesne sa opäť vrátia.
oriesok244
12.02.11,13:24
Odstránenie príčin vytvárania plesní býva obyčajne spojené s veľkými finančnými nákladmi.Savo,odlhčovač a podobné prípravky riešia krátkodobo len následky,no nie príčiny ich vzniku.Studené múry a teplý vzduch=vyzrážanie sa vodných pár na najstudenejšom mieste v dome (pivo vybraté z chladničky sa orosí).Súčet teploty steny (povrchu) a vzduchu by mal byť 38°C. Možností je neúrekom-záleží aj na Vašich finančných možnostiach (Rekuperačné jednotky-vetranie bez straty tepla,zateplenie obvodového muriva domu a tepelných mostov-posunutie rosného bodu mimo muriva,izolácia proti vzlínajúcej vlhkosti-odspodu podlahy do múra,izolácie podláh proti zemnej vlhkosti...) Vo Vašom prípade sa spóry plesne už abnormálne rozmnožili (poletujú vo vzduchu) a kde sadnú a nájdu vhodné podmienky,rastú.Neznášajú pohyb vzduchu a sucho.Čaká Vás veľa skúšok,pozorovaní a meraní,ale výsledok určite stojí za to.
Gapo
12.02.11,13:32
Mojou zásadou je vetrať čo najviac,preto nie je nezvyklé,keď pri mínus 15 mám aj hodinu okná dokorán.
Dupľovane platí pri objektoch,kde je nadmerná vlhkosť a človek nie je schopný sa jej len tak ľahko zbaviť.
Pri rannom vetraní si neviem predstaviť mať zatvorené skrine.
Tu však vyzerá byť väčší problém (aspoň podľa popisu),treba odstrániť najprv príčinu,savom sa odstránia iba následky.
Nič v zlom, ale "vetranie hodinu", nie je vetranie, ale chladenie !:(
marleau
12.02.11,18:43
Nič v zlom, ale "vetranie hodinu", nie je vetranie, ale chladenie !:(
To mi nevadí,pretože si teplo regulujem.
fenixtrade
13.02.11,06:43
To mi nevadí,pretože si teplo regulujem.

ako si regulujes to teplo? dokazes si udrzat aj teplotu steny? lebo ak nie tak len zvysujes naklady na teplo
marleau
13.02.11,07:21
ako si regulujes to teplo? dokazes si udrzat aj teplotu steny? lebo ak nie tak len zvysujes naklady na teplo
Zimu nemám a uprednostním čerstvý vzduch bez nadmernej vlhkosti pred pár eurami navyše za teplo,keby som mal zaň platiť.Okná otváram viac na slnku,tak sa zas až tak neochladí.Za teplo neplatím,zimu nemám,tak nevidím dovod poriadne nevyvetrať.
marleau
13.02.11,07:23
Nič v zlom, ale "vetranie hodinu", nie je vetranie, ale chladenie !:(
Keby sa mi vychladilo tak,že to nezvládnem ohriať,tak to neurobím.Treba poznať podmienky.Verte,že do 15 minút mám späť predošlú teplotu v izbách.
fenixtrade
13.02.11,07:44
Keby sa mi vychladilo tak,že to nezvládnem ohriať,tak to neurobím.Treba poznať podmienky.Verte,že do 15 minút mám späť predošlú teplotu v izbách.

vetrat treba to ano, ale treba to robit s rozumom. ale narazove vetranie aj tak nepomoze znizit vlhkost na taku mieru aby sa nezacali tvorit plesne. takze treba vetranie ktore je riadene a znizi vlhkost pernamentne.
marleau
13.02.11,07:49
Ja si okno otvorím aj desaťkrát za deň.
Potom nemusím čuchať potuchnutý vzduch,kupovať ničneriešiace plesnistopy a zakladať na Porade témy o plesni...
fenixtrade
13.02.11,08:15
Ja si okno otvorím aj desaťkrát za deň.
Potom nemusím čuchať potuchnutý vzduch,kupovať ničneriešiace plesnistopy a zakladať na Porade témy o plesni...

Daj si do googla "AERECO" ,, je to vetraci system ktory ti to poriesi vlhkost natrvalo a este ti bude setrit aj naklady na teplo a jeho spotreba energie sa rovna spotrebe energie televizora v "STAND BY" režime. a nemusiš potom čuchať podtuchnutý vzduch a použivať žiadne smradlave chemikalie , ktore aj tak problem nevyriesia. Sami sme mali problem a tymto sa ho podarilo vyriesit natrvalo.
lucia.faskova
08.04.11,06:01
za to, ze je vlhkost v dome mozu mury, aj ked to na nich nie je vidno. Tiez to poznam, rano obliekanie vlhkych veci, vecer mierne vlhke periny...nie dobry pocit, a na stenach pritom ziadne plesne nemusia byt vidiet. Skuste si dat spravit meranie vlhkosti murov. Pozri na googli na drymatsysteme.sk. Je to sice rodina, tak to bude vyzerat ako reklama, ale nam pomohli tak viem ze to funguje. A za info nic nedas. :-)