cisarovna
12.10.10,20:35
Dobrý večer chcela by som sa informovat aký je postup , ked nie sme (niektorí ludia )v činžiaku spokojný s upratovaním domovníka a k tomu ešte osobitne si dá zaplatit že chodí odpisovat merače, pýtamsa či možem spravcovi činžiaku nahlasit, že nechcem platit za upratovanie a že si budem upratovat sama pred dverami , a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.(aj preto že je arogatný, a drzý )taksa pýtam ako možme postupovat ????Dakujem
pepsikova
12.10.10,18:53
...dala by som tú nespokojnosť na papier, podpísať ako petíciu tým, čo sú nespokojní a potom by som to odniesla tomu domovníkovi..a aj správcovi...
..ak chodí odpisovať merače,predpokladám že plyn, vodu,čo sú v byte, tak to platí firma, pre ktorú to robí (aspoň u nás)...takže to by ste sa museli všetci dohodnúť, že nechcete, aby vám to odpisoval on..zas dať na papier a poslať správcovi...
Chobot
15.10.10,14:26
Dobrý večer chcela by som sa informovat aký je postup , ked nie sme (niektorí ludia )v činžiaku spokojný s upratovaním domovníka a k tomu ešte osobitne si dá zaplatit že chodí odpisovat merače, pýtamsa či možem spravcovi činžiaku nahlasit, že nechcem platit za upratovanie a že si budem upratovat sama pred dverami , a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.(aj preto že je arogatný, a drzý )taksa pýtam ako možme postupovat ????Dakujem

Trochu neskôr, ale predsa reagujem. Rozdelím to na 2 časti. Najprv to upratovanie:

Dom si zabezpečí upratovanie tak, ako sa dohodne väčšina. Ak väčšina odsúhlasila, že na upratovanie sa niekto zaplatí (napr. domovník), tak toto rozhodnutie je záväzné pre všetkých, teda si povinná prispievať na odmenu domovníkovi za upratovanie. Je jedno, či ty si s upratovaním spokojná alebo nie. Ak nie si spokojná a aj väčšina ľudí je nespokojná, na najbližšej schôdzi môžete odsúhlasiť iný spôsob upratovania - napr. najatie špecializovanej firmy, alebo poveriť upratovaním niekoho iného v dome (za odplatu). Môžete sa tiež dohodnúť, že si budete upratovať sami, ale nepredpokladám, že všetci budú súhlasiť s tým, že budú upratovať v dome.

Odpisovanie meračov: tu je tiež jedno, ak k domovníkovi cítiš averziu alebo nie. Niekto to odpočítanie musí urobiť, inak by vám správca nemohol urobiť vyúčtovanie. A ak to robí, tak tomu venuje čas a prečo by si za to nenechal zaplatiť? Zase ak nie ste s ním spokojní, na schôdzi si môžete zvoliť iného zástupcu vlastníkov, ktorý bude robiť odpočet. Alebo sa môžete dohodnúť, že odpočet vykoná nejaký brigádnik (napr. študent). To vás ale asi vyjde drahšie. Všade sa za vykonanie odpočtu platí. A odpočet neznamená, že niekto prečíta údaje na meračoch, ako sa mylne nazdávaš (a preto si myslíš, že keď mu nahlásiš stav, tak za odpočet platiť nemusíš).

Záver - dom je spoločnosť ľudí, ktorí rozhodujú spoločne, t.j. nadpolovičnou väčšinou. AK si len sama nespokojná, tak máš smolu, ak je vás väčšina, môžete to zmeniť.
Halli
15.10.10,17:19
.... a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.

Ja by som ti neverila, máš povinnosť ho pustiť /zák.182/1993..../


Som ako vlastník bytu povinný byt sprístupniť určitým osobám ?
Áno, ale len v situáciách, ktoré definuje zákon č. 182/1993 Z.z. - §11 ods. 3:
"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet meraných hodnôt."


...ak by sa to týkalo nutnej opravy a nesprístupnenia, je tam zodpovednosť za škodu pri nesprístupnení /od 1.4.2010/
sito
19.10.10,14:13
15-10-10 08:19 PM slavica Re: Keď nie som spokojná s upratovaním, musím za to platiť?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: cisarovna http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/149220-ked-nie-som-spokojna-s-upratovanim-musim-za-to-platit-post1532934.html#post1532934)
.... a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.

Ja by som ti neverila, máš povinnosť ho pustiť /zák.182/1993..../


Som ako vlastník bytu povinný byt sprístupniť určitým osobám ?
Áno, ale len v situáciách, ktoré definuje zákon č. 182/1993 Z.z. - §11 ods. 3:
"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet meraných hodnôt."


...ak by sa to týkalo nutnej opravy a nesprístupnenia, je tam zodpovednosť za škodu pri nesprístupnení /od 1.4.2010/
----------------------------------------------------------

Keby si spravovala 2 000 - 3 000 bytov ....

Akosi rýchlo ste sa po tých tridsiatich rokoch rozutekali?! :);)