katulinka
16.11.05,14:16
Dobry den,

vcera som sa pytala, ci je mozne dat do nakladov najomne - kedze som nedostala vycerpavajucu odpoved; pisem este raz.
Pracujem na zmluvu v BA a trvale bydlisko mam v inom meste. Od januara planujem zacat pracovat na zivnost. Mozem si dat najomne za byt v BA do nakladov? Mnohi mi vravia, ze nie; jedna znama mi povedala, ze ak si v byte zariadim jednu miestnost ako pracovnu, mozem si dat do nakladov najomne za tuto izbu. Je to pravda?

Vdaka!
ondrejvla
16.11.05,13:25
Dobry den,

vcera som sa pytala, ci je mozne dat do nakladov najomne - kedze som nedostala vycerpavajucu odpoved; pisem este raz.
Pracujem na zmluvu v BA a trvale bydlisko mam v inom meste. Od januara planujem zacat pracovat na zivnost. Mozem si dat najomne za byt v BA do nakladov? Mnohi mi vravia, ze nie; jedna znama mi povedala, ze ak si v byte zariadim jednu miestnost ako pracovnu, mozem si dat do nakladov najomne za tuto izbu. Je to pravda?

Vdaka!Viem, že ak sa jedná o prenajaté priestory na podnikanie, tie musia byť vyňaté z bytového fondu,neviem si predstaviť, ako vyčleníš jednu miestnosť pre kúrenie, nájom - že by podľa m2? A čo elektrina? Ja by som s tým celkom nerátala, že je to možné, tiež pracujem vo svojom rodinnom dome a keď som si predstavila to množstvo vybavovania na vyňatie miestnosti z bytového fondu a všetko ostatné, radšej som to vzdala.
Ale skús ešte pohľadať na porade, veľa sa tu už o tom popísalo, daj si hľadať pracovňa v byte, dome*
Skús hľadať :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5884&highlight=kancel%E1ria+byte%2A
Palino
16.11.05,13:48
Ja si tiež myslím, že je to veľmi problematické. V každom prípade by som mal miesto podnikania v mieste trvalého bydliska a v Bratislave prevádzkáreň v prenajatom byte. Ale tak ako píše Vlasta, bolo by treba vyňať miestnosť z bytového fondu a to si ozaj neviem predstaviť.
Všetko však závisí od kontrolórov a od Tvojej presvedčovacej schopnosti.
katulinka
16.11.05,13:49
A v pripade, ze dochadzam za pracou, mam narok dat si do nakladov najomne za byt v BA (ak v byte nebudem mat spominanu pracovnu)? Viem, ze do nakladov si mozem dat cestovne v pripade dochadzania, ale denne cestovanie neprichadza do uvahy. Preto uvazujem o prenajme bytu a potrebujem si ujasnit, ake podmienky by musel prenajom splnat..
katulinka
16.11.05,13:56
O zriadeni prevadzkarne neuvazujem, v zmluve mam stanovene ako miesto pravidelneho vykonavania zivnosti firmu, kde pracujem. V byte, o ktory sa jedna by som prechodne byvala, kedze o denne dochadzanie nemam zaujem. Ak by som uzavrela zmluvu s prenajimatelom ako zivnostnik, chcela by som si dat najomne do nakladov..
Milan Benka
18.11.05,17:31
AVO v jednom príspevku napísala:
"Pri výkone podnikateľskej činnosti však vychádzame aj z faktu, že podnikanie je samostatná činnosť vo vlastnom mene a na zodpovednosť podnikateľa.
Ak chodí predavačka pravidelne na prevádzku k inému podnikateľovi a jej "miesto výkonu práce" je nemenné, mám za to, že by problém nastal (vieme, že dnes sa na živnosť vykonávajú rôzne činnosti)." Príspevok bol v debate o odpočte DPH z cest.lístka pri SZČO.
Parafrázovaním by sa tam dalo napísať aj účtovníčka.
Ale čo som tým chcel povedať??? Ako vlastne chcem preukázať oprávnenosť nájomného v nákladoch. Jedine viesť účto na živnosť aj pre niekoho v mieste bydliska. Potom zdokladovať, že pre činnosť v BA je potrebné byť fyzicky prítomný v BA napr. 15 dní v mesiaci a podložiť, že prenájom je výhodnejší ako napr. nejaký hotelík. Ideálne by bolo mať viacero zmlúv o vedení učto v BA aj v mieste bydliska. Potom by nájomné bolo výdavkom na zabezpečenie a udržanie príjmov.
Milan Benka
18.11.05,17:59
Dávam ešte jeden príspevok zo spomínanej debaty. Autor : Andrej_RV
"Nuž, je to na počudovanie, ale § 19 ods. 2 písmeno e) ZDP veru uvádza: "...daňovníka s príjmami podľa § 6..vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva.." Aj keď je formulácia AVO mierne odlišná, má pravdu. Akurát že čo sa rozumie pod slovom "pravidelne", nie je (aspoň podľa mojich poznatkov) nikde definované. Či pravidelne raz za rok, mesiac, týždeň, 2x týždenne, denne... . Aspoň tu máme o čom špiritizovať"
zuzanask
11.10.08,15:33
ja som na tom podobne. vykonavam uctovnictvo v meste bydliska, teda v mieste prevadzky a zaroven mam zmluvu zo zakaznikom vzdielanym 150 km. teda bolo by nemozne tam cestovat trikrat do tyzdna. mam tam prenajaty byt, ktory si vsak nepriznavam, aj ked mozno od buduceho roka tak urobim. pisem si cesty kazdy raz a teda uplatnujem si 5,5 Sk na kilometer.