tw0face
13.10.10,10:35
zdravicko

aby som sa lepsie vyjadril, vobec sa neviem uz par dni dopatrat k definitivnej odpovedi ci je alebo neni druhy pilier povinny
na internete som sa docital ze pre ludi ktory sa narodili pred 31.12.1986 povinny je

potom som volal do allianzu a tam mi tetuska povedala ze to povinne nie je

potom som zacal citat zakony (toe nieco katastrofalne..nechapem jak sa v tom niekto moze vyznat) ..ale nasiel som daco taketo
Zákon č. 449/2008 Z. z.
a tam sa pise:
1. V § 14 odsek 1 znie:
„(1) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom
sporení je, ak tento zákon neustanovuje inak,
a) fyzická osoba narodená po 31. decembri 1986, ktorá
sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom
dôchodkovom sporení do šiestich mesiacov od
prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu3) vzniknutého po 31. decembri 2007 z dôvodu
výkonu činnosti zamestnanca, povinne dôchodkovo
poistenej samostatne zárobkovo činnej
osoby...

jak moze byt povinne zucastnena ked sa rozhoduje dobrovolne? nechapem

narodil som sa pred 31.12.1986, tento rok som uspesne ukoncil druhy stupen vysokej skoly, zalozil som si zivnost, plati od 1.7.2010

musim alebo nemusim vstupit do druheho piliera?
mozem alebo nemozem?

a moja druha otazka..kedze som zivnostnik, rozhodol som sa prvy rok neplatit socialne odvody. co sa teda stane, ak sa rozhodnem teraz vstupit (bud lebo musim alebo budem chciet) do druheho piliera a nebudem platit socialke odvody. jednoducho sa nebude prispievat do toho druheho piliera ? a zacne sa to tam posielat az ked zacnem od noveho roka platit normalne socialne odvody ?

snazil som sa nieco podobne tu aj najst, ale vacsina tem bola len o tom ci sa to oplati alebo nie..dufam ze som to teda neprehliadol a vopred dakujem za pomoc!