AlaNR
13.10.10,10:40
Ahojte, zakladám túto tému, lebo som nenašla radu, ktorú potrebujem.

Tento rok som menila záclony v celom dome a dala som voálové.
Veľmi dobre to vyzerá, ale neviem si dosť dobre poradiť s ich údržbou.
Predošlé obyčajné záclony som v pohode vyprala v práčke, vlhké vyvesila na okno a ony sa samé natiahli a "vyžehlili" a krásne držali tvar.

Tieto voálové som sa zatiaľ neodvážila dať do práčky, bojím sa, že sa mi pozatŕhajú a už vôbec neviem, akým spôsobom ich mám vyžehliť, skúšala som to, ale po čase mi ostali zasa pokrčené...

Poradíte niečo? Prosíííím...
Uvažovala som už aj nad čistiarňou, ale to by ma za rok vyšlo asi tak isto, ako tie záclony samotné....
pe.pe
14.10.10,11:59
Ahojte, zakladám túto tému, lebo som nenašla radu, ktorú potrebujem.

Tento rok som menila záclony v celom dome a dala som voálové.
Veľmi dobre to vyzerá, ale neviem si dosť dobre poradiť s ich údržbou.
Predošlé obyčajné záclony som v pohode vyprala v práčke, vlhké vyvesila na okno a ony sa samé natiahli a "vyžehlili" a krásne držali tvar.

Tieto voálové som sa zatiaľ neodvážila dať do práčky, bojím sa, že sa mi pozatŕhajú a už vôbec neviem, akým spôsobom ich mám vyžehliť, skúšala som to, ale po čase mi ostali zasa pokrčené...

Poradíte niečo? Prosíííím...
Uvažovala som už aj nad čistiarňou, ale to by ma za rok vyšlo asi tak isto, ako tie záclony samotné....

Ahoj,

že ja budem o praní záclon...:D

ale pred rokom sme riešili ten istý problém. A nakoniec sme si nechali poradiť asi desiatimi stránkami na webe...
1. záclony jemne vyprášiť, do vane napustiť vlažnú (skôr studenšiu) vodu, tekutý postriedok, alebo dobre rozpustený prášok, záclony vložiť a dôkladne ponoriť, asi 15 minút ich nechať osamote, potom asi 15 minút rukami jemne prepierať (tak skôr mávať tými rukami vo vode:rolleyes:), vypustiť vodu (záclony stačí pridržať na opačnom konci vane, netreba ich vyberať), napustiť rovnako teplú vodu, prepláchať, toto zopakovať aspoň trikrát (prostriedku sa má dávať naozaj málo). Keď sú OK, tak ich položiť na osušku, alebo iný dobre savý materiál, zatočiť ako roládu a jemne! osušku stláčať. Po vytlačení vody záclony sušiť riadne zavesené, tak ako budú visieť na okne! Prípadne ich dosušiť už priamo zavesené na okne. Ak treba žehliť (my sme nemuseli), tak len velice velice nízkou teplotou. Inak, biele záclony je dobre sušiť na slnku (čo asi každá slovenská žena vie).
Aby sme zabránili veľkej krčivosti, záclony vkladáme do vane pekne móresne poskladané, plus mínus na dĺžku a šírku vane, takto ich aj sušíme v osuške. A pri praní sa k nim správame veľmi decentne.
2. v pračke len vo vrecku na pranie, ale to sme neskúšali, pretože je jasné, že záclony budú pokrčenejšie.

Tak veľa zdaru!
AlaNR
14.10.10,12:15
Diky, tak ich budem prať ako silónky :D
Jasné, že záclony patria na slniečko, ale keď som ich zavesila rovno mokré na okno, aj bez škrobenia držali tvar ako betónové. ;)
pe.pe
14.10.10,12:27
Diky, tak ich budem prať ako silónky :D
Jasné, že záclony patria na slniečko, ale keď som ich zavesila rovno mokré na okno, aj bez škrobenia držali tvar ako betónové. ;)

To som ešte nepral, tak neviem porovnať :rolleyes: ale nabudúce pred praním záclon odídem na služobku :cool:
hanelie
14.10.10,12:47
fúha, to aké sú tie voálové záclony? :)
janka67
14.10.10,13:24
Pekné ... vygúglila som si ... :) tiež som nevedela a bola som zvedavá, ale vlastne som vedela, len som nevedela, že sú voálové ...;):)
Tamila
14.10.10,17:23
Mám vyšívané voálové záclony asi dva roky. Periem ich v práčke na 30 stupňov, môžu sa aj jemne vyžmýkať. Žehlím pred zavesením na okno, nemali by sa naparovať.
JaDo
14.10.10,19:54
ondrejvla
14.10.10,20:04
Tieto záclony periem v práčke pri 30°, dávam zároveň s tekutým práškom aj aviváž, ale pred vyvesením na okná sa musia žehliť, s teflónovou žehličkou sa dá aj na silnejšie stupne prepnúť. Sú prácnejšie, ale na oknách sú veľmi pekné.
AlaNR
15.10.10,04:59
katarina.j
15.10.10,06:07
Ja ich normálne periem v práčke-práčku naprogramujem na jemné pranie záclon, potom ich poriadne pretrepem(akoby som ich prášila) a ani žehliť nemusím a idú bud rovno na okno alebo uschnúť na sušiak a do skrine. Vôbec nemusíš stresovať že sa poškodia praním.
durisovad
20.10.10,20:12
Paci sa mi termin TEKUTY PRASOK. Je to sice paradox, ale aj ja ho pouzivam. Akosi sme si zvykli, ze na pranie je prasok, nech je v akomkolvek skupenstve. Som mimo temy, ale nedalo mi nezareagovat.