c4u
13.10.10,11:23
Dobrý deň,
som konateľom s.r.o., ktorá doteraz nemala žiadnych zamestnancov. Ja sám pracujem bez odmeny (aspoň zatiaľ). Teraz by som chcel prijať svoju priateľku na dohodu o vykonaní práce. Bude mojou prvou zamestnankyňou, zároveň ju nechcem nejako extra zaťažiť odvodmi a podobne. Preto by som si chcel overiť niekoľko vecí.

1. Tento mesiac spíšem s priateľkou dohodu, pričom začiatok výkonu práce dám napr. na 1. 11. 2010. Plánujem jej dať odmenu 330 €, pričom by sme podpísali aj Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti, takže by som jej nemusel zrážať z odmeny daň z príjmu a vyplácal by som jej na účet celú odmenu. Správne?

2. Priateľku by som mal najneskôr deň pred začiatkom výkonu práce zaregistrovať do Sociálnej poisťovne cez Registračný list fyzickej osoby

3. Predpokladám, že oni mi dajú všetky údaje potrebné na to, aby som mohol z jej dohody odvádzať garančné a úrazové poistenie

4. Ona je samoplatiteľka zdravotného poistenia (je dobrovoľne nezamestnaná), takže jej vymeriavací základ (VZ) je len 206,60 €, pričom si pravidelne mesačne platí 28,92 €. Aby jej nevznikli pri ročnom zúčtovaní nedoplatky na zdravotnom, tak by si mala zvýšiť VZ na 330 €. Je to možné?

Každý mesiac by som mal pre ňu inú úlohu, ale jej služby by som asi využil počas celého roka. V každom mesiaci by nemala robiť viac ako 20 hodín za mesiac. Tým by nemali byť porušené podmienky dohody a takisto by to malo súhlasiť s podmienkami pre uplatnenie nezdaniteľnej časti.


Moje dodatočné otázky:
- Má s.r.o nejaké ďalšie povinnosti, keďže sa jedná o jej prvú zamestnankyňu? Musí sa ešte niekde registrovať?

- Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti je nutné dať nejakému úradu? Či stačí, keď ho má zamestnávateľ a kópiu zamestnankyňa?

- Musí si priateľka vypĺňať daňové priznanie za tento rok, ak nebude mať iný príjem ako tento (ktorý sa jej na základe vyhlásenia nebude zdaňovať)?


Vopred Vám ďakujem. V prípade, že som na niečo zabudol, napíšte mi to. Ale toto mi vyšlo, keď som prechádzal diskusie tu na porade. Len si to ešte potrebujem overiť, resp. potvrdiť :)
Timka1
13.10.10,09:35
Dobrý deň,
som konateľom s.r.o., ktorá doteraz nemala žiadnych zamestnancov. Ja sám pracujem bez odmeny (aspoň zatiaľ). Teraz by som chcel prijať svoju priateľku na dohodu o vykonaní práce. Bude mojou prvou zamestnankyňou, zároveň ju nechcem nejako extra zaťažiť odvodmi a podobne. Preto by som si chcel overiť niekoľko vecí. nebolo by lepšie urobiť Dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod. týždenne?

1. Tento mesiac spíšem s priateľkou dohodu, pričom začiatok výkonu práce dám napr. na 1. 11. 2010. Plánujem jej dať odmenu 330 €, pričom by sme podpísali aj Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti, takže by som jej nemusel zrážať z odmeny daň z príjmu a vyplácal by som jej na účet celú odmenu. Správne? Správne

2. Priateľku by som mal najneskôr deň pred začiatkom výkonu práce zaregistrovať do Sociálnej poisťovne cez Registračný list fyzickej osoby Správne

3. Predpokladám, že oni mi dajú všetky údaje potrebné na to, aby som mohol z jej dohody odvádzať garančné a úrazové poistenie áno, v SP ti poskytnú informácie

4. Ona je samoplatiteľka zdravotného poistenia (je dobrovoľne nezamestnaná), takže jej vymeriavací základ (VZ) je len 206,60 €, pričom si pravidelne mesačne platí 28,92 €. Aby jej nevznikli pri ročnom zúčtovaní nedoplatky na zdravotnom, tak by si mala zvýšiť VZ na 330 €. Je to možné? pri dobrovoľne nezamestnaných sa sleduje príjem pre ZP, ak prekročí max. VZ čo je 206,60 €, ZP bude musieť doplatiť pri RZZP

Každý mesiac by som mal pre ňu inú úlohu, ale jej služby by som asi využil počas celého roka. V každom mesiaci by nemala robiť viac ako 20 hodín za mesiac. Tým by nemali byť porušené podmienky dohody a takisto by to malo súhlasiť s podmienkami pre uplatnenie nezdaniteľnej časti.


Moje dodatočné otázky:
- Má s.r.o nejaké ďalšie povinnosti, keďže sa jedná o jej prvú zamestnankyňu? Musí sa ešte niekde registrovať? áno, musí sa ako zamestnávateľ registrovať v Sociálnej poisťovni a na Daňovom úrade na daň zo závislej činnosti a kvartálne sa podávajú prehľady na DÚ a raz ročne Hlásenie do 31.3. nasl. roka

- Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti je nutné dať nejakému úradu? Či stačí, keď ho má zamestnávateľ a kópiu zamestnankyňa? netreba ho nikam posielať, založiť ku karte zamestnanca spolu s dohodou

- Musí si priateľka vypĺňať daňové priznanie za tento rok, ak nebude mať iný príjem ako tento (ktorý sa jej na základe vyhlásenia nebude zdaňovať)? ak bude mať príjem do výšky polovice NČ čo je 2012,85 € nemusí podávať DP


Vopred Vám ďakujem. V prípade, že som na niečo zabudol, napíšte mi to. Ale toto mi vyšlo, keď som prechádzal diskusie tu na porade. Len si to ešte potrebujem overiť, resp. potvrdiť :)


odpovede v texte
c4u
13.10.10,09:47
odpovede v texte

Ďakujem za odpovede. V čom je lepšia dohoda o prac. činnosti?
katka50
13.10.10,09:50
Ďakujem za odpovede. V čom je lepšia dohoda o prac. činnosti?
Dohoda o vykonaní práce by sa mala uzatvárať na jednorázovú činnosť-nie opakujúcu sa. Je obmedzená 350 hodinami ročne. Dohoda o pracovnej činnosti sa mi vidí na tento účel vhodnejšia a nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne.
c4u
13.10.10,09:52
Dohoda o vykonaní práce by sa mala uzatvárať na jednorázovú činnosť-nie opakujúcu sa. Je obmedzená 350 hodinami ročne. Dohoda o pracovnej činnosti sa mi vidí na tento účel vhodnejšia a nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne.

Dohoda o pracovnej činnosti nemá žiadne iné obmedzenia? Nebude s ňou problém v novom roku (po zmenách, ktoré chystá vláda)?
katka50
13.10.10,09:54
Keďže uvádzaš, že každý mesiac budeš meniť úlohu, čiže zvlášť by si musel uzatvárať dohodu o vykonaní práce na každý mesiac a s tým súvisiace prihlasovanie a odhlasovanie do Soc. poisťovne.
Timka1
13.10.10,09:54
Ďakujem za odpovede. V čom je lepšia dohoda o prac. činnosti?

sú tu na porade niekoľkokrát rozobraté rozdiely medzi DoVP a DoPČ, ale predsa:

DoVP - uzatvára sa na jednorázovú záležitosť vymedzená výsledkom, napr. vykosenie areálu, vymaľovanie okien, natretie oplotenia ......rozsah prác pre
jedného zamestnávateľa je do 350 hodín ročne

DoPČ - obsahom je príležitostná opakujúca sa činnosť pravidelne v rozsahu max. 10 hodín týždenne

výška odmeny nie je ani pri jednej dohode ohraničená, aj pri jednej aj pri druhej sa platí len garančné a úrazové poistenie, ktoré platí len zamestnávateľ, zamestnanec nie
c4u
13.10.10,09:56
sú tu na porade niekoľkokrát rozobraté rozdiely medzi DoVP a DoPČ, ale predsa:

DoVP - uzatvára sa na jednorázovú záležitosť vymedzená výsledkom, napr. vykosenie areálu, vymaľovanie okien, natretie oplotenia ......rozsah prác pre
jedného zamestnávateľa je do 350 hodín ročne

DoPČ - obsahom je príležitostná opakujúca sa činnosť pravidelne v rozsahu max. 10 hodín týždenne

výška odmeny nie je ani pri jednej dohode ohraničená, aj pri jednej aj pri druhej sa platí len garančné a úrazové poistenie, ktoré platí len zamestnávateľ, zamestnanec nie

V tom prípade veľmi pekne ďakujem. Priateľka by síce vždy robila inú úlohu a dokopy menej ako 350 hodín ročne, ale predsa len sa mi javí tá DoPČ asi lepšia. Ešte raz ďakujem.
katka50
13.10.10,09:57
Dohoda o pracovnej činnosti nemá žiadne iné obmedzenia? Nebude s ňou problém v novom roku (po zmenách, ktoré chystá vláda)?
Vláda ešte len chystá zmeny-kto vie, čo schváli. Ale čo sa týka Dohody o pracovnej činnosti:

Zákonník práce §228a

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Timka1
13.10.10,10:00
V tom prípade veľmi pekne ďakujem. Priateľka by síce vždy robila inú úlohu a dokopy menej ako 350 hodín ročne, ale predsa len sa mi javí tá DoPČ asi lepšia. Ešte raz ďakujem.

ako písala Katka, je to tak, pri každej úlohe by ste museli uzatvárať novú DoVP a s tým súvisia prihlášky a odhlášky do SP, zbytočné papierovanie, preto je lepšie urobiť DoPČ na dobu neurčitú, len treba ustrážiť max. počet hodín týždenne 10.

Pozrite aj do ZP - §§ 223 - 228 - dohody mimo pracovného pomeru
c4u
09.01.11,10:55
Ešte som sa chcel opýtať, či musí priateľka nahlásiť do zdravotnej, že robí na dohodu? A nič sa nemenilo ohľadom dohody o pracovnej činnosti v roku 2011?
Melnick
09.01.11,11:15
Ešte som sa chcel opýtať, či musí priateľka nahlásiť do zdravotnej, že robí na dohodu? A nič sa nemenilo ohľadom dohody o pracovnej činnosti v roku 2011?
a/ Nemusí
b/ Nezmenilo
Melnick
09.01.11,11:23
Dobrý deň,
som konateľom s.r.o., ktorá doteraz nemala žiadnych zamestnancov. Ja sám pracujem bez odmeny (aspoň zatiaľ). Teraz by som chcel prijať svoju priateľku na dohodu o vykonaní práce. Bude mojou prvou zamestnankyňou, zároveň ju nechcem nejako extra zaťažiť odvodmi a podobne. Preto by som si chcel overiť niekoľko vecí.
nižšie v príspevku píšeš o DoPČ
1. Tento mesiac spíšem s priateľkou dohodu, pričom začiatok výkonu práce dám napr. na 1. 11. 2010. Plánujem jej dať odmenu 330 €, pričom by sme podpísali aj Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti, takže by som jej nemusel zrážať z odmeny daň z príjmu a vyplácal by som jej na účet celú odmenu. Správne? Áno v prípade, že nepresiahne NČZD

2. Priateľku by som mal najneskôr deň pred začiatkom výkonu práce zaregistrovať do Sociálnej poisťovne cez Registračný list fyzickej osoby ÁNO

3. Predpokladám, že oni mi dajú všetky údaje potrebné na to, aby som mohol z jej dohody odvádzať garančné a úrazové poistenie Nie, nájdi si mzdárku, SP nemá povinnosť dávať informácie tohto druhu.

4. Ona je samoplatiteľka zdravotného poistenia (je dobrovoľne nezamestnaná), takže jej vymeriavací základ (VZ) je len 206,60 €, pričom si pravidelne mesačne platí 28,92 €. Aby jej nevznikli pri ročnom zúčtovaní nedoplatky na zdravotnom, tak by si mala zvýšiť VZ na 330 €. Je to možné? Možné to je, ale suma samoplatiteľa sa od 1.1.2011 zvyšuje na 46,06

Každý mesiac by som mal pre ňu inú úlohu,si dobrý ak to dokážeš, ale budeš mať veľa papierovačky s odhláškami ,prihláškami do SP :cool: ale jej služby by som asi využil počas celého roka. V každom mesiaci by nemala robiť viac ako 20 hodín za mesiac. Tým by nemali byť porušené podmienky dohody a takisto by to malo súhlasiť s podmienkami pre uplatnenie nezdaniteľnej časti.


Moje dodatočné otázky:
- Má s.r.o nejaké ďalšie povinnosti, keďže sa jedná o jej prvú zamestnankyňu? Musí sa ešte niekde registrovať? Na DÚ ako platiteľ dane zo ZČ

- Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti je nutné dať nejakému úradu? NIE Či stačí, keď ho má zamestnávateľ a kópiu zamestnankyňa? Áno

- Musí si priateľka vypĺňať daňové priznanie za tento rok, ak nebude mať iný príjem ako tento (ktorý sa jej na základe vyhlásenia nebude zdaňovať)?

Ty ako zamestnávateľ máš povinnosť voči DÚ , nie ona. Ale nič jej nebráni ak to bude potrebné dať si DP sama

Vopred Vám ďakujem. V prípade, že som na niečo zabudol, napíšte mi to. Ale toto mi vyšlo, keď som prechádzal diskusie tu na porade. Len si to ešte potrebujem overiť, resp. potvrdiť :)

Odpovede v texte - modrou .
Melnick
09.01.11,11:27
OSPRAVEDLŇUJEM SA. ODPOVEDE SA MI NEJAK NEZOBRAZILI, ČÍTALA SOM POVRCHNE A NEVŠIMLA SOM SI, ŽE TO JE UŽ DRUHÁ STRANA. AŽ POTOM, KEĎ SOM SVOJU ODPOVEĎ HODILA JA. :o:o:o

No už to nejdem vymazávať.:cool:
rodina1
09.01.11,13:21
Majka, nič sa nedeje :D
... ako sa hovorí: "Opakovanie je matka múdrosti" :)
c4u
09.01.11,13:24
Prosím Vás ako sa zaregistrujem kvôli dani zo závislej činnosti? Hľadal som nejaké tlačivo, ale nič som nenašiel. Taktiež som hľadal tlačivo pre Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti a tiež žiadny výsledok. Viete mi poradiť, kde to nájsť?
rodina1
09.01.11,13:34
Prosím Vás ako sa zaregistrujem kvôli dani zo závislej činnosti? Hľadal som nejaké tlačivo, ale nič som nenašiel. Taktiež som hľadal tlačivo pre Vyhlásenie k dani na uplatňovanie nezdaniteľnej časti a tiež žiadny výsledok. Viete mi poradiť, kde to nájsť?
Na stránke DRSR - vyhlásenie pre rok 2011
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgz0cAFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHJD5aE!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfQkw!

Ak si už na DÚ zaregistrovaný ako platiteľ dane z príjmu, tak stačí túto registráciu rozšíriť o platenie preddavkovej dane, a tiež zrážkovej dane.
Stačí to len obyčajným listom.
Môžeš sa informovať na vašom DÚ.
c4u
09.01.11,13:36
Aha, takže na to neexistuje tlačivo, spisuje sa len žiadosť. Dobre chápem?
c4u
09.01.11,13:37
rodina1
09.01.11,13:38
Aha, takže na to neexistuje tlačivo, spisuje sa len žiadosť. Dobre chápem?
Tlačivo existuje:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf

len som predpokladala, že si sa už na takomto tlačive registroval.
c4u
09.01.11,13:41
Tlačivo existuje:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf

len som predpokladala, že si sa už na takomto tlačive registroval.

Na daň z príjmu a DPH som registrovaný, ale teraz si fakt nespomeniem či ma registrovali aj pre platenie preddavkovej dane a podobne. Toto neviem, že či im mám znova poslať toto tlačivo alebo stačí len v liste napísať, že chcem svoju registráciu rozšíriť o tú preddavkovú a zrážkovú daň.
Melnick
09.01.11,13:44
Aha, takže na to neexistuje tlačivo, spisuje sa len žiadosť. Dobre chápem?

Nie žiadosť, oznámenie.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx č. ccccccccccccc1, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– ––––––––––––––––––––––-


DAŇOVÝ ÚRAD
xxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxx







Vec: Ohlásenie zmien




xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx, oznamujem týmto Daňovému úradu xxxxxxxxxxxxx, že dňom ...................... mi vznikla povinnosť zrážať daň a preddavky
na daň, nakoľko v zariadení „XXXXXXXXXXXX “ v xxxxxxxxxl. XXXXXX sme začali na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zamestnávať. Týmto si plníme povinnosť zaregistrovať sa ako platitelia tejto dane.

Axxxxxxx Pxxxxxa
I.xxxxxxxxxxx47/1
IČO :xxxxxxxxxxxx
DIČ: xxxxxxxxxx










V xxxxxxxxxxxx 1.1.2010
rodina1
09.01.11,13:47
Nikde to tam nevidím :(
Daňové tlačivá - na ľavej strane sú Vzory tlačív - keď na to klikneš, dáš si - Daňové priznania, hlásenia ...
Potom klikneš na modro vyznačené - http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzoryhl.html
potom
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzoryhl2.html
potom VZORY TLAĆÍV PRE ROK 2010
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2011.rtf
c4u
09.01.11,13:47
Melnick: Ďakujem

rodina1: Ďakujem.