MáriaF.
13.10.10,12:20
Dobrý deň!
Prosím vás o radu.
Spôsobila som škodu na motorovom vozidle.Cena za náhradný diel sa pohybuje od 55-75eu + práca,tj. výmena predného nárazníka.
Potrebovala by som poradiť či by bolo lepšie finančné vyrovnanie bez hlásenia škody v poisťovni,alebo zapojiť do úhrady aj poisťovňu.
Manžel má okrem PZP aj havarijnú poistku s 5% spoluúčasťou.
Vopred ďakujem za pomoc.
bubkoch
13.10.10,11:51
na akom aute bola sposobena skoda ? na vasom alebo cudzom ?
FugAn
13.10.10,12:09
Pozri v zmluve koľko je minimálna suma spoluúčasti, ale v peniazoch. Každá poisťovňa to má vyčíslena koľko je minimálna suma spoluúčasti napr. 70 €. V servise ti povedia koľko stojí celkovo oprava a ak to bude viac ako suma min. spoluúčasti daj to cez havarijnú poistku, v servise to urobia cez krycí list pre poisťovnu a rozdiel medzi spoluúčasťou a celkovou sumou opravy zaplatí poisťovňa. Ale pozor poisťovne pri havarijnej môže (alebo vyžaduje) vyžadovať či bola nehoda hlásená polícii. Ak to nebolo hlásene polícii môžu odmietnuť preplatenie opravy.

Príklad. Mal som havarijnú poistku a šuchol som auto o bránu. Škoda cca 7000 Sk. Spoluúčasť na havarijke som mal 10% najmenej ale 2000 Sk. Servis mi to opravil, ja som zaplatil 2000 Sk a zvyšok uhradila poisťovňa, ale poslali mi listˇ: nakoľko nehoda nebola hlásená polícii, že som porušil som podmienky zmluvy, môžu odo mňa vyžadovať nimi uhradenú sumu, ak sa to bude ešte opakovať.
MáriaF.
13.10.10,14:09
Škoda bola spôsobená na oboch vozidlách,ale mne sa jedná o poškodeného.

Škodu som nehlásila na polícii, tak dúfam,že poisťovňa nebude robiť drahoty.
Poisťovňa je Alianz a neviem ako sa stavia k takýmto prípadom,lebo nepoznám nikoho kto by spravil škodu na aute malú a dokonca ani veľkú a už vonkoncom nepoznám nikoho kto by mal poistené auto v tejto poisťovni. :-(
dana9
13.10.10,14:26
..bud rada ze je to Allianz, je to stale jedna z tych lepsich poistovni...
navyse, vzdy mozes tvrdit ze sa ti to stalo na parkovisku
buchač
13.10.10,14:47
Dobrý deň!
Prosím vás o radu.
Spôsobila som škodu na motorovom vozidle.Cena za náhradný diel sa pohybuje od 55-75eu + práca,tj. výmena predného nárazníka.
Potrebovala by som poradiť či by bolo lepšie finančné vyrovnanie bez hlásenia škody v poisťovni,alebo zapojiť do úhrady aj poisťovňu.
Manžel má okrem PZP aj havarijnú poistku s 5% spoluúčasťou.
Vopred ďakujem za pomoc.


Škoda bola spôsobená na oboch vozidlách,ale mne sa jedná o poškodeného.

Škodu som nehlásila na polícii, tak dúfam,že poisťovňa nebude robiť drahoty.
Poisťovňa je Alianz a neviem ako sa stavia k takýmto prípadom,lebo nepoznám nikoho kto by spravil škodu na aute malú a dokonca ani veľkú a už vonkoncom nepoznám nikoho kto by mal poistené auto v tejto poisťovni. :-(

JA sa bezbolestne hlásim ...roky už mám ...neoplatí sa mi meniť , všetky bonusy už mám .

Inak odpoviem .

Pár mesiacov nazad mi jedna šikovná osôbka ženského pohlavia vzala zo sebou aj moju smerovku .
He, tak spanikárila , že zdrhla .
Sused išiel ráno do roboty , stihol značku opísať .
Viac už nebol problém , jeden telefonát a za 10 minút som mal aj majiteľa auta .
Druhým telefonátom som si dohodol stretnutie s manželom vinníčky , následne na ňom vypili kávu a dohodli čo a ako .
Kúpil som smerovku , manžel dotyčnej preplatil účtenku a hotovo . Výmena smerovky trvala zo 10 minút ....
bubkoch
13.10.10,15:03
Škoda bola spôsobená na oboch vozidlách,ale mne sa jedná o poškodeného.

Škodu som nehlásila na polícii, tak dúfam,že poisťovňa nebude robiť drahoty.
Poisťovňa je Alianz a neviem ako sa stavia k takýmto prípadom,lebo nepoznám nikoho kto by spravil škodu na aute malú a dokonca ani veľkú a už vonkoncom nepoznám nikoho kto by mal poistené auto v tejto poisťovni. :-(

nechapem preco ta trapi cela ta vec, ked si ako vinnik nahlasila do 15 dni skodu svojej poistovni kde mas PZP, tym sa pre teba vec uzavrela ... dalej je to uz len medzi tvojou poistovnou a poskodenym

nie je podstatne ci si volala policiu ak si ju vzhladom na vysku skody volat nemusela
MáriaF.
13.10.10,15:34
..bud rada ze je to Allianz, je to stale jedna z tych lepsich poistovni...
navyse, vzdy mozes tvrdit ze sa ti to stalo na parkovisku

...no ono sa to naozaj stalo na parkovisku :-(
MáriaF.
13.10.10,15:42
nechapem preco ta trapi cela ta vec, ked si ako vinnik nahlasila do 15 dni skodu svojej poistovni kde mas PZP, tym sa pre teba vec uzavrela ... dalej je to uz len medzi tvojou poistovnou a poskodenym

nie je podstatne ci si volala policiu ak si ju vzhladom na vysku skody volat nemusela

Prečo ma to trápi?
Auto je manželove,poistku platí manžel a tým pádom mu znížia bonus za nehodovosť.
Preto sa snažím nájsť ideálne riešenie a aspoň takýmto spôsobom kompenzovať moju nepozornosť pri cúvaní na parkovisku.
bubkoch
13.10.10,16:01
Prečo ma to trápi?
Auto je manželove,poistku platí manžel a tým pádom mu znížia bonus za nehodovosť.
Preto sa snažím nájsť ideálne riešenie a aspoň takýmto spôsobom kompenzovať moju nepozornosť pri cúvaní na parkovisku.

su dve moznosti
1. manzel nahlasil skodu v zakonnej lehote 15 dni svojej poistovni, teda vec je pre vas uzavreta a riesi to poistovna
2. 15 dnova lehota uz uplynula a teda je to na tebe ako uhradis skodu poskodenemu z vlastneho vrecka
3. 15 dnova lehota este bezi, takze mas moznost sa stale rozhodnut ci to nechas na poistovnu alebo vlastne vrecko

vzhladom k tomu ze
- este stale ZIADNA poistovna neuplatnuje malus
- nepriznany bonus za bezdkodovy priebet moze dosiahnut radovo par eur
- a ze KAZDA poistovna ku ktorej by si chcela prestupit v pripade prip. sankcie od povodnej poistovne, ti da taky bonus aky len chces,

ine riesenie ako 1. je nezmyselne a hlupe ... rozhodne by som neplatil cca 100€ z vlastneho vrecka
MáriaF.
14.10.10,06:18
Ďakujem za pomoc a radu bubkoch.
Takto nejako som potrebovala pomôcť.
15 dňová lehota nám ešte beží a s majiteľom poškodeného vozidla sa ešte len stretneme,ale telefonicky sme sa už predbežne dohodli.
Ešte raz moc ďakujem.
preboha
14.10.10,11:40
doporučujem použiť Vašu zákonnú poistku -vyplníte jedno tlačivo, a tým celá vec pre Vás končí.
Havarijnú poistku použijete podľa toho, čo by stála oprava (informáciu o cene opravy poskytnú v servise). Ak to bude "malá" suma máte možnosť opraviť za vlastné. Ak to bude viac použijete svoju havar. poistku. Zvýšenie poistného na ďalší rok bude 10 - 20 - násobne menšie ako cena opravy, takže niet nad čím dlho rozmýšľať.