k-a-t-k-a
13.10.10,12:54
Ahojte potrebovala by som poradiť
známa je rozvedená, ale žijú spolu v spoločnej domácnosti.Má ísť do nemocnice na operáciu a chcem sa opýtať či bývalý manžel má nárok na volno z dôvodu doprovodu. Paragraf u nich firma neuznáva len presne čas ktorý uvedie lekár na priepustku.
katka50
13.10.10,11:00
Ahojte potrebovala by som poradiť
známa je rozvedená, ale žijú spolu v spoločnej domácnosti.Má ísť do nemocnice na operáciu a chcem sa opýtať či bývalý manžel má nárok na volno z dôvodu doprovodu. Paragraf u nich firma neuznáva len presne čas ktorý uvedie lekár na priepustku.
Ak žijú v spoločnej domácnosti tak áno-má nárok.

Zákonník práce
§141 ods.2 písm.c

c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a*na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z*rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

§40
(5)Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o*osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.[/COLOR]
Chobot
13.10.10,11:05
Ahojte potrebovala by som poradiť
známa je rozvedená, ale žijú spolu v spoločnej domácnosti.Má ísť do nemocnice na operáciu a chcem sa opýtať či bývalý manžel má nárok na volno z dôvodu doprovodu. Paragraf u nich firma neuznáva len presne čas ktorý uvedie lekár na priepustku.

Má nárok.
k-a-t-k-a
13.10.10,11:09
Ďakujem pekne za radu.
Llívia
13.10.10,11:17
Ahojte potrebovala by som poradiť
známa je rozvedená, ale žijú spolu v spoločnej domácnosti.Má ísť do nemocnice na operáciu a chcem sa opýtať či bývalý manžel má nárok na volno z dôvodu doprovodu. Paragraf u nich firma neuznáva len presne čas ktorý uvedie lekár na priepustku.

Zákonník práce § 40:
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Podľa mňa nie. Ex už nie je rodinným príslušníkom.
"Iná osoba, ktorá žije v spoločnej domácnosti." Čo je to spoločná domácnosť? XYZ-krát som sa stretla s tým, že pokiaľ sú manželia rozvedení, tak už netvoria spoločnú domácnosť. Na druhej strane je zase tvrdenie, že spoločnú domácnosť tvoria osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú svoje náklady na svoje potreby. Vie ex-manžel preukázať, že žijú v spoločnej domácnosti (spoločná domácnosť neznamená len to, že žijú v jednom byte)? Potrebuje ex-manželka doprovod?

http://diskriminacia.altera.sk/view.php?cisloclanku=2005092101 :
Manželia, ktorí síce bývajú v spoločnom byte, ale nehospodária spolu s príjmami (napr. každý z nich platí alikvotnú časť nájomného, ďalších platieb, stravujú sa každý osobitne), nie sú členmi domácnosti.

K-a-t-k-a, čo si myslela tým, že firma § neuznáva?
k-a-t-k-a
13.10.10,11:33
No proste neuznajú § len čas ktorý napíše lekár na priepustku.
Je to velká firma v KE tá najväčšia určite vieš ktorú myslím U...
Llívia
13.10.10,11:39
No proste neuznajú § len čas ktorý napíše lekár na priepustku.
Je to velká firma v KE tá najväčšia určite vieš ktorú myslím U...

Katka, ale ten § a čas na priepustke je jedno a to isté, len rôzne "pomenované". Keď si pozrieš zákonník práce, tam je napísané, na akú dlhú dobu má zamestnanec nárok pri sprevádzaní - nie je to celý deň, len nevyhnutne potrebný čas. :)

Zákonník práce § § 141 ods. 2 písm. c):
sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Nevyhnutne potrebný čas v tomto prípade je cesta do nemocnice a cesta späť do zamestnania + čas, ak by musel s ňou byť pri prijímaní na oddelenie alebo ak by ešte mala nejaké vyšetrenie, na ktoré by potrebovala doprovod.
katka50
13.10.10,11:44
No proste neuznajú § len čas ktorý napíše lekár na priepustku.
Je to velká firma v KE tá najväčšia určite vieš ktorú myslím U...
A keď lekár na priepustku napíše- Doprovod nutný, platí celý deň ?
Llívia
13.10.10,11:46
A keď lekár na priepustku napíše- Doprovod nutný, platí celý deň ?

Môže si napísať, čo chce, podstatné je, akú dobu ten doprovod skutočne trval.
(Medzi nami dievčatami, vieš si predstaviť, prečo pri sprevádzaní do nemocnice by s ňou musel byť celý deň? :rolleyes:)
katka50
13.10.10,11:48
Môže si napísať, čo chce, podstatné je, akú dobu ten doprovod skutočne trval.
(Medzi nami dievčatami, vieš si predstaviť, prečo pri sprevádzaní do nemocnice by s ňou musel byť celý deň? :rolleyes:)
Akú dobu skutočne trval doprovod- kto zistí ?;)
Mohol s ňou absolvovať nutné predoperačné vyšetrenia. Napríklad.
Llívia
13.10.10,11:51
Akú dobu skutočne trval doprovod- kto zistí ?;)
Mohol s ňou absolvovať nutné predoperačné vyšetrenia. Napríklad.
Veď práve, kto zistí? A ak zistí? :rolleyes: Nič v zlom, ale začína mi to pripadať ako špekulovanie.
(Nerobia sa predoperačné vyšetrenia ešte pred nástupom do nemocnice? Klop, klop na drevo, našťastie nemám a dúfam, že ani nikdy nebudem mať takúto skúsenosť.)
Arava
30.05.11,05:53
Prosím poraďákov o radu,Zamestanec (60 ročný) doniesol doklad na preplatenie "sprevádzanie rodinného príslušníka na lekárske vyšetrenie " so synom (30 rokov) s ktorým nežije v spoločnej domácnosti - bolo to vyšetrenie po úraze chrbtice a následne operácie v nemocničnom zariadení vzdialenom približne 180 km od miesta bydliska syna? Má nárok na platené volno podľa §141 odst. 2 písm. c - sprevádzanie rodinného príslušníka? alebo na neplatené volno ?
Tweety
30.05.11,06:33
Prosím poraďákov o radu,Zamestanec (60 ročný) doniesol doklad na preplatenie "sprevádzanie rodinného príslušníka na lekárske vyšetrenie " so synom (30 rokov) s ktorým nežije v spoločnej domácnosti - bolo to vyšetrenie po úraze chrbtice a následne operácie v nemocničnom zariadení vzdialenom približne 180 km od miesta bydliska syna? Má nárok na platené volno podľa §141 odst. 2 písm. c - sprevádzanie rodinného príslušníka? alebo na neplatené volno ?
Áno, má nárok na náhradu.
§40ZP
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
katka50
30.05.11,06:35
Prosím poraďákov o radu,Zamestanec (60 ročný) doniesol doklad na preplatenie "sprevádzanie rodinného príslušníka na lekárske vyšetrenie " so synom (30 rokov) s ktorým nežije v spoločnej domácnosti - bolo to vyšetrenie po úraze chrbtice a následne operácie v nemocničnom zariadení vzdialenom približne 180 km od miesta bydliska syna? Má nárok na platené volno podľa §141 odst. 2 písm. c - sprevádzanie rodinného príslušníka? alebo na neplatené volno ?
Pokiaľ lekár potvrdil, že doprovod nutný a platí celý deň, tak áno-má nárok na platené voľno.
trassa
03.08.11,11:32
Ak žijeme v jednej domácnosti ako druh a družka mam nárok na paragraf keď je moja družka doma z našou dcérou na materskej a potrebuje doprovod k lekárovi. Ďakujem
ivka70
03.08.11,11:36
Ak žijeme v jednej domácnosti ako druh a družka mam nárok na paragraf keď je moja družka doma z našou dcérou na materskej a potrebuje doprovod k lekárovi. Ďakujem

Ak to bola otazka, tak ano, mas narok, nakolko zijete v jednej domacnosti.
ak je doprovod nutny, je to platena prekazka v praci na strane zamestnanca.
Mirkaska
30.09.11,18:56
ahojte. má nárok na voľno zamestnankyna, ktorá sprevádzala na ošetrenie po úraze svoju nevestu, ktorá si zlomila nohu? nežijú v spoločnej domácnosti. mám pocit, že nie, v tom parag. sú vymenované kadejaké osoby - bratia, švagrovia,... ale manželia detí nie.
veronikasad
30.09.11,21:31
ahojte. má nárok na voľno zamestnankyna, ktorá sprevádzala na ošetrenie po úraze svoju nevestu, ktorá si zlomila nohu? nežijú v spoločnej domácnosti. mám pocit, že nie, v tom parag. sú vymenované kadejaké osoby - bratia, švagrovia,... ale manželia detí nie.
§ 40 Zákonníka práce
...

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
Mirkaska
01.10.11,12:32
čítala som §, len mi to nejde do hlavy, sú tam vymenovaní kadejakí švagrovia a nevesta nie. ved to je bližšia rodina ako manžel súrodenca zamestnanca...
Tweety
01.10.11,12:39
čítala som §, len mi to nejde do hlavy, sú tam vymenovaní kadejakí švagrovia a nevesta nie. ved to je bližšia rodina ako manžel súrodenca zamestnanca...
Nie, nie je medzi rodinnými príslušníkmi, teda nárok nemá, len, ak by bývali v spoločnej domácnosti.
Ale možno by zamestnáv. voľno aj dal.
§141 (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
SPECTRUM
05.10.11,10:22
Vo jednej firme nechcú uznať zamestnancovi doprovod so synom k lekárovi, lebo matka je na materskej s tým synom, že tá si má vybaviť lekára s dieťaťom ... Kde v zákone je napísané,
že sprevádzanie rod.príslušníka k lekárovi má matka, ktorá je doma ? ... Kde sa obrátiť ? Na inšpektorát práce ? Dokonca bol s ním v ten deň u dvoch lekárov, a ani jednu mu neuznala mzdárka ... Sila ...
Tweety
05.10.11,10:37
Vo jednej firme nechcú uznať zamestnancovi doprovod so synom k lekárovi, lebo matka je na materskej s tým synom, že tá si má vybaviť lekára s dieťaťom ... Kde v zákone je napísané,
že sprevádzanie rod.príslušníka k lekárovi má matka, ktorá je doma ? ... Kde sa obrátiť ? Na inšpektorát práce ? Dokonca bol s ním v ten deň u dvoch lekárov, a ani jednu mu neuznala mzdárka ... Sila ...
Nikde to nie je uvedené, je tam len, že nárok má len jeden z manželov. Priepustka, tzv. § platí. Nech si uvedená mzdárka prečíta § 141 a zistí, že také odmedzenie, ako uvádzaš tam nie je. Zamestnáv. jej to musí uznať.