kukuportal
13.10.10,13:47
Zaujímalo by ma, či je naša polícia schopná pri meraní rýchlosti zamerať aj antiradar, či majú nejaké zariadenie na odhalenie, že som mal počas jazdy ten antiradar zapnutý, lebo pokiaľ viem môžu Vás pokutovať len zato, že ste ho použili, ale nie zato, že ho máte namontovaný v aute. Majú to ako dokázať? vopred ďakujem za info
Holder Miro
13.10.10,12:14
Slovenská polícia je skor neschopná , ako schopná.

A to ide v TV spusta serialov napr. CSI XXX, NCIS či Kosti

a oni sa nie a nie poučiť.

Ja si myslím, že všetko sa začína a končí individualnym prístupom k práci.

Ak sa policajt raz rozhodne si niečo "nevšimnúť", tak nepomože nikto a nič na svete .
marjankaj
13.10.10,12:29
Otázka: Zachití antiradar polícia?

Odpoveď: Ak bude chitrá, tak zachití.
Chobot
13.10.10,12:30
Zaujímalo by ma, či je naša polícia schopná pri meraní rýchlosti zamerať aj antiradar, či majú nejaké zariadenie na odhalenie, že som mal počas jazdy ten antiradar zapnutý, lebo pokiaľ viem môžu Vás pokutovať len zato, že ste ho použili, ale nie zato, že ho máte namontovaný v aute. Majú to ako dokázať? vopred ďakujem za info

Predaj ani držanie antiradaru nie je zakázané. Nakoľko antiradary sú pasívne zariadenie, nie je možné odhaliť ich umiestnenie v aute iným zariadením. To je to isté, ako nemôžeš nijako zistiť, či v nejakom aute je rádio alebo nie. Antiradar nič nevysiela.

Ale zákon o cestnej premávke č. 8/2009 § 3 ods. 3 uvádza:

(3) Používanie technických prostriedkov a zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky alebo ich umiestnenie vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie, je zakázané.

Takže ak ťa zastavia a máš na palubnej doske alebo na okne nainštalovaný antiradar, tak si ho buď použil alebo mohol použiť. Darmo budeš hovoriť, že nie je zapnutý, pokuta ťa neminie. Jedine, že by si ho mal v kufri ...

Za použitie antiradaru je možné uložiť pokutu podľa zákona o priestupkoch § 22 ods. 2 písm. d:

d) písm. j) možno uložiť pokutu od 60 eur do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov,

k tomu písm. j) znie:

j) iným spôsobom ako uvedeným v písmenách a) až i) sa dopustí porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom podľa osobitného predpisu, 3d)

A ešte k tomu zároveň používaš auto, ktoré nebolo schválené na premávku z dôvodu inštalácie dodatočného technického zariadenia, takže k tomu ti môžu pripočítať ďalších 100 EUR podľa toho istého paragrafu písm. e:

e) písm. k) možno uložiť pokutu do 100 eur.

k tomu písm k) znie:

k) iným konaním, ako sa uvádza v písmenách a) až j), poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Martin Mocko
13.10.10,12:44
Antiradar je zariadenie, ktoré detekuje radar polície. Ten býva obvykle namontovaný v mobilnom radare. Antiradar iba zapíska, keď vojdeš do polazameriavania.
Dnes už však používa polícia s oblubou tzv. Lidar (stacionárne zariadenie - taká trojnohá hlúposť s niečím, čo vyzerá ako kamera). K tomu ti však už antiradar nepomôže. Potrebuješ tzv. laserovú rušičku - antilaser. Ak ťa Lidarom policajt nenamerá - je mu viac ako isté, že máš rušičku. Takže potom kľudne môže postupovať tým spôsobom, čo uviedol Chobot.
Chobot
13.10.10,12:57
Antiradar je zariadenie, ktoré detekuje radar polície. Ten býva obvykle namontovaný v mobilnom radare. Antiradar iba zapíska, keď vojdeš do polazameriavania.
Dnes už však používa polícia s oblubou tzv. Lidar (stacionárne zariadenie - taká trojnohá hlúposť s niečím, čo vyzerá ako kamera). K tomu ti však už antiradar nepomôže. Potrebuješ tzv. laserovú rušičku - antilaser. Ak ťa Lidarom policajt nenamerá - je mu viac ako isté, že máš rušičku. Takže potom kľudne môže postupovať tým spôsobom, čo uviedol Chobot.

Hej, doplním, že ten technický popis, čo som dal hore, platí pre klasické radary a antiradary. na laserové radary je rádiový antiradar neúčinný, nezaregistruje jeho prítomnosť. Na to sú, ako spomenul Martin, laserové rušičky, ale tie už je možné odhaliť tech. zariadeniami.
Ice dive
13.10.10,13:02
no mal by som ešte doplňujúcu otázku k tejto téme... keď začala polícia používať tieto stacionárne trojnožky, hovorili aj o tom, že sú schopné detekovať či sa v aute používa mobil t.j. že vodič telefonuje... moja otázka je, ako je toto možné, keďže mobil môže kľudne používať aj spolujazdec, čo zakázané nie je...
Chobot
13.10.10,13:10
no mal by som ešte doplňujúcu otázku k tejto téme... keď začala polícia používať tieto stacionárne trojnožky, hovorili aj o tom, že sú schopné detekovať či sa v aute používa mobil t.j. že vodič telefonuje... moja otázka je, ako je toto možné, keďže mobil môže kľudne používať aj spolujazdec, čo zakázané nie je...

Laserový radar sú viaceré zariadenia v jednom. Je to samotný laserový radar a digitálny fotoaparát alebo digitálna kamera. Takže to, či šofér telefónuje alebo nemá zapnutý bezp. pás nezistia radarom, ale kamerou či fotoaparátom, nakoľko tieto majú veľký zoom. Prakticky by na to nepotrebovali laserový radar, stačila by im dobrá kamera s dobrým objektívom.

Čítaj tu:

http://korzar.sme.sk/c/4405386/policajti-uz-dostali-laserove-radary.html
rickman
13.10.10,13:46
Hej, doplním, že ten technický popis, čo som dal hore, platí pre klasické radary a antiradary. na laserové radary je rádiový antiradar neúčinný, nezaregistruje jeho prítomnosť. Na to sú, ako spomenul Martin, laserové rušičky, ale tie už je možné odhaliť tech. zariadeniami.

Pokiaľ viem, tak existujú antiradary, ktoré ti vedia oznámiť, že si bol odmeraný lidarom. Vtedy ti to je už pochopiteľne jedno...

Skôr by ma zaujímalo, či ťa môžu pokutovať za rušičku, keďže sa šikovne predávajú ako parkovacie senzory...
Martin Mocko
13.10.10,13:59
Pokiaľ viem, tak existujú antiradary, ktoré ti vedia oznámiť, že si bol odmeraný lidarom. Vtedy ti to je už pochopiteľne jedno...

Skôr by ma zaujímalo, či ťa môžu pokutovať za rušičku, keďže sa šikovne predávajú ako parkovacie senzory...

Ja si myslím, že rušička funguje tak, že auto nie je zamerateľné lidarom. Síce polícia nemá jednoznačný dôkaz o rýchlosti..ale je to podľa mňa jednoznačný dôkaz o rušičke.
Chobot
13.10.10,14:00
Pokiaľ viem, tak existujú antiradary, ktoré ti vedia oznámiť, že si bol odmeraný lidarom. Vtedy ti to je už pochopiteľne jedno...

Skôr by ma zaujímalo, či ťa môžu pokutovať za rušičku, keďže sa šikovne predávajú ako parkovacie senzory...

AK ju máš nainštalovanú v aute a zistia, že je to antiradar alebo rušička, tak áno.
rickman
13.10.10,14:05
Ja si myslím, že rušička funguje tak, že auto nie je zamerateľné lidarom. Síce polícia nemá jednoznačný dôkaz o rýchlosti..ale je to podľa mňa jednoznačný dôkaz o rušičke.

No to máš pravdu. Ale nie vždy sa im musí podariť odmerať každého na prvý krát, teda ak ťa neodmerajú raz, tak ok, ale ak ani druhý raz, tak už pravdepodobne pôjdeš nabok alebo ťa odchytia. Preto to pípa a je to vypínateľné.


AK ju máš nainštalovanú v aute a zistia, že je to antiradar alebo rušička, tak áno.

Beriem, ale ako si to v prípade rušičky neviem predstaviť, keď je to aj parkovací senzor.
Martin Mocko
13.10.10,14:44
Ale nie vždy sa im musí podariť odmerať každého na prvý krát, teda ak ťa neodmerajú raz...

Laserová technológia pracuje na báze rýchlosti svetla. (300 000km/s). Teda je kľudne možné, že lidar vysiela impulz cca 200x/sekundu. Takže na jedno meranie im postačuje kľudne 2/200 sekundy. Je jasné, že zameranie musí ísť na plechovú časť auta. Ak lidar neukáže za nejakých 5sek. merania žiadny výsledok..je viac ako jasné, že máš rušičku. To je však iba moja teória.
rickman
13.10.10,15:08
Laserová technológia pracuje na báze rýchlosti svetla. (300 000km/s). Teda je kľudne možné, že lidar vysiela impulz cca 200x/sekundu. Takže na jedno meranie im postačuje kľudne 2/200 sekundy. Je jasné, že zameranie musí ísť na plechovú časť auta. Ak lidar neukáže za nejakých 5sek. merania žiadny výsledok..je viac ako jasné, že máš rušičku. To je však iba moja teória.

Vidím to rovnako. Akurát som mal namysli, že sa mu bude triasť ruka (pri pištoliach bez stojanu), preto sa mu to nepodarí na prvý raz :).
Danila
13.10.10,15:12
Nie je pre Vás jednoduchšie dodržiavať predpisy a teda aj stanovené rýchlosti? Ponáhľajte sa pomaly.;)
ANTIRADARY
Novým cestným zákonom platným od 1.2.2009 je zakázané v SR používanie detektorov radarov ( antiradarov ) v motorových vozidlách, t.z. že ich používanie je na zvážení samotného šoféra ( majiteľa motorového vozidla ) a je na jeho VLASTNÉ RIZIKO z možných následkov vyplyvajúcich z jeho zistenia pri cestnej kontróle.
Zdroj si už nepamätám, ale informácia je dostatočne pregooglená.:)
Martin Mocko
13.10.10,15:28
Vidím to rovnako. Akurát som mal namysli, že sa mu bude triasť ruka (pri pištoliach bez stojanu), preto sa mu to nepodarí na prvý raz :).

Veď preto majú tú trojnožku... :rolleyes: Inak by to nešlo. Ten paprsok nemá väčší rozptyl ako 1 stupeň. To je na 600m necelé 2 metre. To by bez opory v rukách neudržal a možno by to aj zle vyhodnocovalo.

@Danila - neboj nič..my traja určite jazdíme podľa predpisov. Iba sa tu rozprúdila diskusia..tak kecáme o tom. ;) A keďže píšem hlavne o tom, že rušička je zistiteľná - tak tým pádom odhováram ľudí od zbytočne vyhodených peňazí.
rickman
13.10.10,15:37
Veď preto majú tú trojnožku... :rolleyes: Inak by to nešlo. Ten paprsok nemá väčší rozptyl ako 1 stupeň. To je na 600m necelé 2 metre. To by bez opory v rukách neudržal a možno by to aj zle vyhodnocovalo.

@Danila - neboj nič..my traja určite jazdíme podľa predpisov. Iba sa tu rozprúdila diskusia..tak kecáme o tom. ;) A keďže píšem hlavne o tom, že rušička je zistiteľná - tak tým pádom odhováram ľudí od zbytočne vyhodených peňazí.

Tak sedel som už v aute, ktoré bolo odmerané pištoľou držanou v ruke na cca 500m. Odvtedy nemám dobre srdce na BIH :).
Martin Mocko
13.10.10,15:52
Tak sedel som už v aute, ktoré bolo odmerané pištoľou držanou v ruke na cca 500m. Odvtedy nemám dobre srdce na BIH :).

Asi majú aj špeciálnych policajtov...trénovaných, ktorým sa ruky netrasú. :D
Ja som videl iba v rakúsku policajtov s týmito "ručnými" lasermi. Vyzeralo to ako čierny megafón...ale teda neviem na akú vzdialenosť to fungovalo.
U nás som videl iba trojnožku.
dad111
13.10.10,18:16
Tak sedel som už v aute, ktoré bolo odmerané pištoľou držanou v ruke na cca 500m. Odvtedy nemám dobre srdce na BIH :).
V tých končinách nič neobvyklé. Kľudne Vás presvedčia, že aj kartónová krabica je radar.
Paula
13.10.10,18:20
Táto téma je naozaj generálny problém :rolleyes:
petmar
14.10.10,06:42
Mám navigáciu, ktorú málo používam, ale tá mi dosť často detekuje, že som zameriavaný, ale radary som nikdy nevidel. Zrejme sa nejedná o rušičku, ale o nejakú detekciu toho kmitočtu alebo ako je to. Ale zároveň pomáha v dodržiavaní rýchlosti, lebo v zápale riadenia každý niekedy kúštik prekročí. Keď ide celá kolóna rovnako, nebudem je zdržiavať, namám na to nervy...
tomasenkoslav
14.10.10,17:39
[QUOTE=

@Danila - neboj nič..my traja určite jazdíme podľa predpisov. Iba sa tu rozprúdila diskusia..tak kecáme o tom. ;) A keďže píšem hlavne o tom, že rušička je zistiteľná - tak tým pádom odhováram ľudí od zbytočne vyhodených peňazí.[/QUOTE]

mimotemy a to ja poznam osobne jedneho rimsko-katolickeho knaza , ktoremu vzali policajti-colnici anti-radar, ked onehda vstupoval do shengenu....
Martin Mocko
15.10.10,04:59
Mám navigáciu, ktorú málo používam, ale tá mi dosť často detekuje, že som zameriavaný, ale radary som nikdy nevidel. Zrejme sa nejedná o rušičku, ale o nejakú detekciu toho kmitočtu alebo ako je to. Ale zároveň pomáha v dodržiavaní rýchlosti, lebo v zápale riadenia každý niekedy kúštik prekročí. Keď ide celá kolóna rovnako, nebudem je zdržiavať, namám na to nervy...

To nemáš antiradar. Navigácie majú tzv. POI body a v tých POI bodoch sem-tam bývajú i GPS súradnice nejakých stacionárnych kamier alebo radarov... Preto ti to ukazuje. V SR mi ukazuje zopár radarov, ktoré naozaj neexistujú. Ale videl som to v ČR (konkrétne v Zlíne), že mi navi začal zobrazovať pevný radar a naozaj mali na stĺpe kameru.
rickman
15.10.10,06:28
mimotemy Tie rušičky by boli zaujímavé, pokiaľ by ich užívateľská funkcionalita bola trochu viac prepracovanejšia, napr. automatické vypnutie pri dobrzdení na určitú rýchlosť, alebo "odraz" takým spôsobom, aby to lidaru ukázalo koľko má ukázať :).