AGRO
16.11.05,14:38
Nie je mi jasné prečo mám robiť dobropis k FA. Napišem postup:

Dávali sme tovar do Rakuska, počas dodávky sa jeden tovar vrátil nakoľko nebol kvalitny, fakturovali sme iba skutočne odobraté množstvo. Teraz mám vystaviť k pôvodnej FA dobropis a to na množstvo ktoré sa vratilo.Za vrátenie tovaru nám firma z rakúska fakturovala prepravu. Nerozumiem tomu že prečo mám vystaviť dobropis.
Ďakujem
Tweety
16.11.05,13:41
Nie je mi jasné prečo mám robiť dobropis k FA. Napišem postup:

Dávali sme tovar do Rakuska, počas dodávky sa jeden tovar vrátil nakoľko nebol kvalitny, fakturovali sme iba skutočne odobraté množstvo. Teraz mám vystaviť k pôvodnej FA dobropis a to na množstvo ktoré sa vratilo.Za vrátenie tovaru nám firma z rakúska fakturovala prepravu. Nerozumiem tomu že prečo mám vystaviť dobropis.
ĎakujemAk ste skutočne fakturovali len tovar, ktorý oni prevzali, tak potom nie je dôvod na dobropisovanie. Čoho, koho?;)
AGRO
16.11.05,15:41
Mne je to nejasne hlavne kôli tomu že bol fakturovaný len tovar ktorý skutočne odobrali. Odpoveď od našej prac. ktorá nám spracováva učtovníctvo bola- aj tak sa to množstvo musí dobropisovať
KEJKA
16.11.05,18:24
Mne je to nejasne hlavne kôli tomu že bol fakturovaný len tovar ktorý skutočne odobrali. Odpoveď od našej prac. ktorá nám spracováva učtovníctvo bola- aj tak sa to množstvo musí dobropisovaťto je predsa nezmysel. Dobropis opravuje povodnu fakturu, ak je chybna. Ale tvoja je spravna. Treba len urobit prijemku vrateneho tovaru, lebo ten bol vydany zo skladu.
durisovad
16.11.05,18:50
Ja by som stornovala fakturu, ktorou ste uctovali dodane mnozstvo, vystavila by som fakturu na objednane mnozstvo a nasledne vystavila dobropis na vrateny vadny tovar. Takto bude podklad k tomu, ze mozete zauctovat prepravu, ktoru vam zakaznik bude uctovat, ked bude vracat vadne kusy.
(podla hesla AKO PAN ROZKAZE, TAK SA KOZA UVIAZE)
KEJKA
16.11.05,19:06
Ja by som stornovala fakturu, ktorou ste uctovali dodane mnozstvo, vystavila by som fakturu na objednane mnozstvo a nasledne vystavila dobropis na vrateny vadny tovar. Takto bude podklad k tomu, ze mozete zauctovat prepravu, ktoru vam zakaznik bude uctovat, ked bude vracat vadne kusy.
(podla hesla AKO PAN ROZKAZE, TAK SA KOZA UVIAZE);) naozaj len podla uvedeného hesla. Ale účtovníčka nie je PÁN. Keby si to vyžadvali z Rakúska..... no asi by som sa musela prispôsobiť. Ale takéto tvrdenie považujem za chybu účtovníčky.
K tej faktúre za prepravu by som priložila príjemku vráteného tovaru a uviedla pre informáciu č. OF, kde je správne vyfakturovaný skutočne dodaný tovar.
Ide o to - dostatočne preukázať každý účtovný prípad.
Storná a následne vystavovanie faktúr sa mi zdá nezmyselné.
durisovad
16.11.05,19:40
No dobre, ale potom na akom zaklade pride spat vadny tovar, ked nebol fakturovany?
mudroš
23.11.05,12:38
No dobre, ale potom na akom zaklade pride spat vadny tovar, ked nebol fakturovany?
To trošku závisí aj od dohodnutých obchodných podmienok. Ak máte s odberateľom dohodnuté, že tovar je dodaný až po prevzatí odberateľom (napríklad kontrole kvality) tak ste ho vlastne nedodali.
Ak je tovar dodaný odovzdaním prepravcovi, tak ste mali fakturovať všetok dodaný tovar a na reklamovaný vystaviť dobropis.