kira
16.11.05,15:48
Prosím všetkých o pomoc,ktorí majú skúsenosti.Robím 2 mesiace vo firme.Počítač mi odpálilo aj s údajmi,ktoré sa nedajú obnoviť.Posledná záloha je z septembra 2004.Neviem kde mám začať.Ak natiahnem aktualizáciu programu nenahodím tam mzdy z roku 2004.Mám nahrávať najprv starý rok (odvody miezd,DPH!)???Sme mesačný platcovia DPH, ja už 2 dni nespím.Nechcem ich v tom nechať ale neviem ako začať.AK máte záujem pomôcť poskytnem e-mail.Verím že sa nájdu dobré duše VŠETKÝM ĎAKUJEM
Denda
16.11.05,14:53
Prosím všetkých o pomoc,ktorí majú skúsenosti.Robím 2 mesiace vo firme.Počítač mi odpálilo aj s údajmi,ktoré sa nedajú obnoviť.Posledná záloha je z septembra 2004.Neviem kde mám začať.Ak natiahnem aktualizáciu programu nenahodím tam mzdy z roku 2004.Mám nahrávať najprv starý rok (odvody miezd,DPH!)???Sme mesačný platcovia DPH, ja už 2 dni nespím.Nechcem ich v tom nechať ale neviem ako začať.AK máte záujem pomôcť poskytnem e-mail.Verím že sa nájdu dobré duše VŠETKÝM ĎAKUJEM
To nemáte za rok 2004 žiadne zostavy povytláčané?
kira
16.11.05,15:21
uzávierka roka je vytlačená.mám sa odpichnúť z toho?čo všetko musím nahrať?
Denda
16.11.05,15:27
uzávierka roka je vytlačená.mám sa odpichnúť z toho?čo všetko musím nahrať?Ak máte povytláčené zostavy a inventúry za rok 2004, tak Vám stačí preniesť do roka 2005 stavy k 31.12.2004 t.j. nahráte počiatočné stavy:)
durisovad
16.11.05,15:28
Ak mas uzavierku, iste mas aj inventury zavazkov a pohladavok podla odberatelov a celu hlavnu knihu k 31.12.2004. Podla mojho nazoru treba nahrat nanovo vsetky doklady tohoto roku, t.j.faktury, pokladnicne doklady, bankove vypisy, interne doklady atd. Ak je to vacsia firma, nie je ti co zavidiet, ale prajem ti, aby sa to vsetko podarilo.
kira
16.11.05,15:32
Musím robiť aj mzdy od 1.1.odznova však? Myslíte,že mi to bude sedieť?ved v závazkoch niesú len dodávatelia a ja viemčo tam všetko dala?Nahrať majetok ak vás ešte niečo napadne píšte................
Som vdačná za každú radu :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Denda
16.11.05,15:36
Musím robiť aj mzdy od 1.1.odznova však? Myslíte,že mi to bude sedieť?ved v závazkoch niesú len dodávatelia a ja viemčo tam všetko dala?od 1.1.2005 Vám odporúčam spraviť si mzdy od znova, aby ste mohli v poriadku vysporiadať všetky povinnosti za zamestnancov ( napr.ročné zúčtovanie dane atď ).
Čo sa týka dodávateľov,odberateľov, majetok...atď , opakujem dôraz na zostavy a inventúry k 31.12.2004 a odvíjať sa od toho:)
kira
16.11.05,15:40
Ďakujem za povzbudenie a rady(už som uvažovala že odídem v skúšobnej dobe)

Čokoľvek ešte napadne píšte..................
astensova
16.11.05,15:54
Ja spracúvavam nanovo údaje od roku 1998 takže viem čo to obnáša. Tiež som z toho zúfalá. Dostala som podklady od firmy, ktorá si platila účtovníka ale keď som prešla pár položiek zistila som, že sa netrafím do konečných výsledkov súvahy. Tak sa trápim, lebo bolo povedané, že za niektoré roky neboli daňové priznania podané. Je to zaujímavé, že ešte nebola výzva z daňového úradu a kontrola. Počítam, že sa tak skoro stane. Ale neako to hádam zvládnem. Takže to zvládneš aj ty. Držím palce.
kira
16.11.05,16:06
Dakujem vám všetkým!!!!!!!!!!!! Ja som myslela že moja bieda je tá najhoršia ale bola som z toho tak vyvedená. robím v programe ktorý poriadne nepoznám po účtovníčke ktorá bola dávno preč kým som nastúpila a ešte moja prax,no kombinácia ohromná!!! Ale povzbudili ste ma za čo vám krásne ďakujem a prajem veľa úspechov.Som rada že táto stránka funguje. Dík všetkým určite nezdupkám a budem vás čítať :)
KEJKA
16.11.05,18:21
Dakujem vám všetkým!!!!!!!!!!!! Ja som myslela že moja bieda je tá najhoršia ale bola som z toho tak vyvedená. robím v programe ktorý poriadne nepoznám po účtovníčke ktorá bola dávno preč kým som nastúpila a ešte moja prax,no kombinácia ohromná!!! Ale povzbudili ste ma za čo vám krásne ďakujem a prajem veľa úspechov.Som rada že táto stránka funguje. Dík všetkým určite nezdupkám a budem vás čítať :)ja ta chcem len povzbudit. Nie si sama. Poznám prípad, ked ukradli z firmy PC s udajmi, ale aj komplet vsetko, takze uctovnicka, musela nahravat tiez vsetko znova. Nic ine sa neda robit. A ak budu rozdiely - treba si to odkontrolovat, aj predchadzajuca uctovnicka mohla urobit chyby, tak to dorovnas podla svojho stavu, ktory budes vediet obhakit.
Dobra rada na zaver : zalohovat, zalohovat, zalohovat.
STRELEC
16.11.05,20:53
Prosím všetkých o pomoc,ktorí majú skúsenosti.Robím 2 mesiace vo firme.Počítač mi odpálilo aj s údajmi,ktoré sa nedajú obnoviť.Posledná záloha je z septembra 2004.Neviem kde mám začať.Ak natiahnem aktualizáciu programu nenahodím tam mzdy z roku 2004.Mám nahrávať najprv starý rok (odvody miezd,DPH!)???Sme mesačný platcovia DPH, ja už 2 dni nespím.Nechcem ich v tom nechať ale neviem ako začať.AK máte záujem pomôcť poskytnem e-mail.Verím že sa nájdu dobré duše VŠETKÝM ĎAKUJEMNeviem čo znamená "PC mi odpálilo". Pokiaľ harddisk vyslovene nezhorel, dáta sú tam ďalej. Program ich len možno nevie nájsť. Oslov nejakého softvéristu. Videl som aj inzeráty ohľadom záchrany dát.
GABAZ
17.11.05,06:07
Neviem čo znamená "PC mi odpálilo". Pokiaľ harddisk vyslovene nezhorel, dáta sú tam ďalej. Program ich len možno nevie nájsť. Oslov nejakého softvéristu. Videl som aj inzeráty ohľadom záchrany dát.
Pripájam sa k tejto možnosti - treba sa skúsiť obrátiť na softwarovú firmu, niekedy naozaj vedia zachrániť údaje. Môže to stáť aj väčšiu sumu, ale myslím že by to bolo treba aspoň skúsiť. Nahrávať údaje ešte raz po niekom inom bude dosť komplikované, nemusíš sa trafiť do výsledkov, ktoré boli predtým. Hlavne ak si účtovníčka pred tebou priebežne netlačila všetko čo zaúčtovala. Držím palce.
gaba
STRELEC
18.11.05,06:24
Neviem čo znamená "PC mi odpálilo". Pokiaľ harddisk vyslovene nezhorel, dáta sú tam ďalej. Program ich len možno nevie nájsť. Oslov nejakého softvéristu. Videl som aj inzeráty ohľadom záchrany dát.
Citujem sám seba, ale chcem sa doplniť. Včera mi jeden softvérista potvrdil, že je to zrejme tak (viď vyššie). Odporúča to riešiť ihneď, aby sa staré dáta neprepísali novými.
kira
18.11.05,17:43
Dakujem vam ale ked je problem dat niekomu 100 sk za diskety,tak si predstavte co sa dnes udialo ked som povedala ze nech mi to zaplatia! som len zamestnanec na ktorom sa bude orat!
Dobra rada na zaver : zalohovat, zalohovat, zalohovat.
lenkak
18.11.05,17:58
No niet Ti čo závidieť, ja som si zo začiatku z domu doniesla diskety a raz v PC odišiel hard disk. Nahadzovala som iba jeden deň, ale odvtedy už mi firma dokúpila aj Cd napaľovačku aj prepisovateľné CD k tomu. Odvtedy mám pokoj, asi sa dovtípili o čo všetko by mohli prísť, keby som nemala zálohy. Takisto všetky zmluvy, dokumenty, asi len o dva súbory som prišla.
Nuž prajem Ti veľa trpezlivosti a nervov pri spätnom nahadzovaní údajov a aby Ti všetko pasovalo.
kira
19.11.05,12:21
Ľudia zlatí,ja som si myslela,že má povytláčané zostavy ale to sú z roku 2003!!!Tak za rok 2004 mám vytlačené len mzdy a nič iné.Volala som do firmy odkiaľ máme SW ale ked nahrám FA za r.2004 mám ju aj v r. 2005 a naopak.Ešte mi bolo nadané že tam vôbec telefonujem.A do ZS r.2005 sa neviem napasovať, boli tam pohľ. aj záväz. z predošlých rokov.
Dobra rada na zaver : zalohovat, zalohovat, zalohovat.
andrej_rv
19.11.05,12:24
kira
19.11.05,13:01
Bol mi zapojiť nový počítač,slúbil mi že ak sa to bude dať tak to spraví ale na 90% je to spálené.Pustilo vraj viac prúdu alebo bol kolísavý prúd-ja tomu nerozumiem a spálilo vnútro počítača.Mne bolo do plaču ale keď mi toto povedal,tak som sa s tými údajmi rozlúčila.To radšej mňa tam nechajú trápiť ako by mu mali zaplatiť(iba ak by som si to zaplatila zo svojho a to ma môžu mať pekne radi)
kira
19.11.05,13:06
Ja teraz zháňam informácie ako sa najlepšie do toho pustiť,ale zisťujem že je to čoraz horšie ako som to videla na začiatku.(zostavy za rok 2004-ani jedna,invent. záväzkov a pohľadávok-načo by to bolo škoda papiera, majetok-zbytočný prepych!!!)Už z toho pakatiem.
andrej_rv
19.11.05,13:08
Podľa mňa tu určitá možnosť obnovy dát je. Samozrejme, obnovu by mala zaplatiť firma nie Ty. A zase nahrávanie starých rokov by si si mala dať zaplatiť - to predsa nie je Tvoja bežná práca. Možno by ich to obnovenie údajov v konečnom dôsledku vyšlo lacnejšie...
kira
19.11.05,13:14
Robím tam 2 mesiace a zisťujem že práca účtovníčky tam neznamená nič.
KEJKA
19.11.05,13:20
práca účtovníčky neznamená nič takmer pre 85% podnikateľov
andrej_rv
19.11.05,13:29
Lida, nie je to % prinízke ? :D :D :D
kira
19.11.05,13:29
100% súhlas, ale presvedčiť ich,že tam niesom len preto aby som im našla,vyhľadala,pohľadala,poslala...A bolo by odomna nefér aby som teraz odišla,takže len sa do toho zahryznúť aj ked ma napáda všelico.
KEJKA
19.11.05,13:50
Lida, nie je to % prinízke ? :D :D :D
nie, lebo 15% podnikateľov sa tvári, že je to inak, že si prácu účtovníčky vážia....:)
no atých som tam nerátala.:D ... lebo účtovníčka sa tvári, že im to verí....
kira
19.11.05,14:01
Ešte sa chcem opýtať kedže nemám v SW teraz nič -DPH urobím ručne ako vyjde a dodatočne nahrávať prijaté faktúry až kým sa nedostanem s nahrávaním do normálu?V piatok som už vystavila niekoľko faktúr ako to zosúladím?Robím v Oberone a neviem či sa mi tieto fa budú dať potom zoradiť,alebo bude v tom guláš.Neviete niekto?
KEJKA
19.11.05,14:23
Oberon nepoznám, ale postup od začiatku k dnešku sa mi nvidí, lebo to môže trvať dlho. Čísla dokladov priraduješ, maš ich napísané na dokladoch, tak by som začala od septembra/októbra, november by som nahrávala priebežne - podľa toho, či je veľa dokladov, ak nie tak na ten je čas aj v decembri.
.No a staré mesiace postupne, tam už nič nenarobíš.
kira
19.11.05,14:53
Lida ďakujem asi už nič nevymyslím len sa trápiť ďalej a nejako to zlátať.Dokladov mám veru veľa mesačne vystavím aj 100 faktúr.Radím z vlastnej biedy každému kto toto číta:
zalohovat, zalohovat, zalohovat.
A nepodceniť, tých 100 sk za diskety!!! Dnes by som dala oveľa viac!
Dobra rada na zaver : zalohovat, zalohovat, zalohovat.
KEJKA
19.11.05,14:57
ale nevzdavaj to ani s tou odmenou, pripomínaj sa,,,,
kira
19.11.05,15:01
pošuškaj koľko
KEJKA
19.11.05,15:05
to nie je doležité, len sa prepracuj k suhlasu - k ochote, že ti pracu naviac efunduju... kolko, to bude doležité až potom. orientačne podľa ceny za obnovu disku ... s eistým výsledkom. a tu cenu si dokažeš medzičasom zistit, vypytaj od takej firmy cenovú ponuku.
kira
19.11.05,15:08
Dík a pekný víkend
bepo
20.11.05,05:10
U známych tiež kvôli elektrine vyhorel počítač a po sieti zničil aj ostatné,sami chceli získať dáta z hdd a doničili aj to málo čo sa zachovalo,treba čím skôr zavolať špecializovanú firmu a nič s hdd nerobiť.
anto
20.11.05,08:13
Pre účtovanie pomocou počítača odporúčam počítač, ktorý je automaticky zálohovaný na ďaľší disk, ktorý je umiestnený v tom istom počítači. Predajcovia hardware to vedia urobiť a potom je istota, že ak odíde jeden disk, údaje sú na druhom disku.
Odporúčam tiež po ukončení ročnej účtovnej uzávierky urobiť zálohu účtovného softwéru na CD vrátane dát, a toto uložiť k uzávierke príslušného roka. To sa pri prípadnej kontrole môže veľmi dobre zísť.
Taktiež zálohovanie údajov účtovníctva minimálne lx za mesiac je dôležité.
Daska
20.11.05,08:42
A zalohujem pre istotu aj po kazdej DPH na RW-cko, istota je gulomet, uz sa mi to raz neoplatilo....
KEJKA
20.11.05,10:04
áno, po vojne je každý generál. Toto však vopred nie každého napadne. Zdá sa to byť práca naviac. Často sa to odkladá až nabudúce.
Nápad s automatickým zálohovaním je asi najpružnejší, ale ak na to vo firme pri kúpe PC nik nemyslí, tak neskôr sú to už peniaze naviac.
Toto bola len taká poznámka naviac. Téma "zálohovať, zálohovať, zálohovať" by mala byť na prvej strane Porady vysvietená písmom 36.
Denda
20.11.05,10:13
Súhlasím a ešte pripájam: za predchádzajúce roky všetko tlačiť, tlačiť, tlačiť :)
KEJKA
20.11.05,11:10
Súhlasím a ešte pripájam: za predchádzajúce roky všetko tlačiť, tlačiť, tlačiť :)
nuž papier je istota. Lenže ked príde kontrola alebo iný dôvod niečo pohľadať, tak sa aj tak každý obráti na účtovníčku, nech to pohľadá v PC.
Na odľahčenie...
syn používa aj doma slovko "tisknout" z češtiny, zvykol si, lebo v Prahe boli salvy smiechu od kamošov, ked povedal, že si to musí ísť vytlačiť.l
Jana Acsová
20.11.05,11:53
Súhlasím a ešte pripájam: za predchádzajúce roky všetko tlačiť, tlačiť, tlačiť :)Plný súhlas v prípade, že účtovná jednotka nevie inak zabezpečiť zálohovanie dát. Jeden počítač, jedna záloha, ktorá je zároveň ostrou verziou, je úplne nedostatočné, čo dokumentuje aj tento konkrétny príklad. Vtedy naozaj nie je iné východisko, iba jedna záloha a jedna tlačová verzia účtovnej dokumentácie. Aj keď to v dnešnej dobe znie dosť divne ...
Doporučujem spracovať systém archivácie dát a zabezpečiť ich proti základným rizikám. Je to aj povinnosť vyplývajúca priamo zo zákona. Darmo by sme mali napríklad aj tlačovú zostavu, ak je archivovaná vedľa potencionálneho zdroja požiaru, prípadne na mieste, kde ju možné inak ju znehodnotiť.
KEJKA
20.11.05,12:09
ešte povem, že aj papierová podoba nie je istota - zničenie pri nejakej pohrome ap., poznám také prípady.
Ešte jeden tip, určite vhodný pre účtovníčky SZČO. Aj do existujúceho PC ak je dostatočne veľká krabica, sa dá vložiť "šuflíček", HDD, kapacita aj 20 MB. Šikovný človek to vie nastaviťtak, že funguje po zasunutí a zapnutí PC ako samostatný PC. Takže za cca 1500 Sk máte 2in1. Takže na PC, ak nema zasunutý šuplíček mám internet, a ked ho mam so šuplíčkom, tak mám PC a disk hlavný mám akoby vedľajší. Je to fajn a dáta aj program mám vlastne dvojmo.
kira
20.11.05,14:05
Dobrý nápad na 1. stranu
Dobra rada na zaver : zalohovat, zalohovat, zalohovat.
Ktokoľvek otvorí túto stánku, nech sa poučí, lebo tie nervy nestoja zato a ten zbytočne zabitý čas pre pár minút nech radšej venuje svojej rodine a priateľom!!!
ajobs
20.11.05,15:15
ešte povem, že aj papierová podoba nie je istota - zničenie pri nejakej pohrome ap., poznám také prípady.
Ešte jeden tip, určite vhodný pre účtovníčky SZČO. Aj do existujúceho PC ak je dostatočne veľká krabica, sa dá vložiť "šuflíček", HDD, kapacita aj 20 MB. Šikovný človek to vie nastaviťtak, že funguje po zasunutí a zapnutí PC ako samostatný PC. Takže za cca 1500 Sk máte 2in1. Takže na PC, ak nema zasunutý šuplíček mám internet, a ked ho mam so šuplíčkom, tak mám PC a disk hlavný mám akoby vedľajší. Je to fajn a dáta aj program mám vlastne dvojmo.

Lidka, skôr by ten HDD mohol byť s kapacitou 20 GB, aby sa tam vošlo veľa dát. A sú dnes aj harddiskové prehrávače MP3, ktoré sa dajú využiť aj na zálohovanie dát, môžeš si prehrávať a nahrávať pesničky a pod. Tie 40 GB, ktoré sú také optimálne z hľadiska kapacity pamäte stoja už pod 10.000 Sk.
bepo
20.11.05,16:21
20 MB disky sa už ani nepredávajú,sú to 20 GB disky a aj to už nie je bežné,pc začínajú s 40 GB.Ja som teraz kupoval 200 GB disk a stojí do 3000 Sk bez DPH,nie 10000 Sk
dadika
20.11.05,18:39
me tiez rozozral pred dvoma tyzdnami nejaky vir uctovne programy a ako prvy padol za obet antivirak, ale mam ponaucenie z minulosti,ked mi padol cely sklad, odvtedy, ked nie kazdy den aspon raz do tyzdna zalohujem bud na 2 diskety, alebo 1 disketu a 1 cd. Vyplati sa verte mi :-). A suhlasim s bepom, ved dobre pc sa da poskladat aj za 20 000.
ajobs
20.11.05,18:48
20 MB disky sa už ani nepredávajú,sú to 20 GB disky a aj to už nie je bežné,pc začínajú s 40 GB.Ja som teraz kupoval 200 GB disk a stojí do 3000 Sk bez DPH,nie 10000 Sk

Bepo, súhlasím, že HD do PC stojí toľko, ako píšeš, ja som myslel na prehrávače MP3, ktoré sú s harddiskom a dajú sa na ne zálohovať v pohode aj iné dáta, nielen hudba, pretože keď ich pripojíš k PC, správajú sa vlastne ako ďalší HD. Taký lepší MP3 s HD 40 GB stojí pod 10.000 Sk (aj s DPH). Je to oveľa univerzálnejšie ako používať klasický USB kľúč s malou kapacitou (ten je ovšem menší, ale má spravidla 128-512 MB).:)
KEJKA
20.11.05,19:31
20 MB disky sa už ani nepredávajú,sú to 20 GB disky a aj to už nie je bežné,pc začínajú s 40 GB.Ja som teraz kupoval 200 GB disk a stojí do 3000 Sk bez DPH,nie 10000 Sk
jasné, ja PC_antitalent - je to 20GB a mam to 3. rok a som s týmto riešením spokojna. Tie MP3... to už je pre mňa španielska dedina, podobne ako domáce kino DVD a iné vymoženosti. Len som chcela poukázať, že za 1500 Sk mám perfektné riešenie na zálohovanie. k tomu šuplíček prenášam medzi domom a kanceláriou.
Samozrejme odvtedy som prešla na USBkluce, ale to je iné, tam systém nenahrám, ale na zálohovanie to je tiež fajn. Aj kapacita je slušná.