nano
16.11.05,16:25
Ak viete,poradte.Mám prenajaté osobné auto na podnikanie od oca.On za tento automobil do 10/2005 platil lízing.Môže si dať odpis na toto auto on, aj napriek tomu,že mi ho 5 mesiacov požičal? Zmluva je uzatvorená,platím mu nájom 1000,-sk na mesiac.Čo mi poradíte? obhájime to u daňovníkov?
ecuch
18.11.05,10:58
Odpisovať si ho môže, má ho vo vlastníctve. Ide skôr o výšku prenájmu, ktorú mu platíte. Tá by mala dosiahnúť alikvót odpsov a primeraný zis.
ilona
18.11.05,11:49
Zaujíma to aj mňa,súhlasite viacerí,že ten nájom je ozaj malý? Mám aj ja taký prípad a myslela som si,že to obhájim.Napíšte aké máte skúsenosti.
detektív
18.11.05,11:52
Pokiaľ ja viem, ak je auto kupované na leasing, tak jedna z podmienok leasigovej zmluvy je, že auto sa nesmie zapožiciavať. My to máme v leasingovej zmluve.
ecuch
18.11.05,12:12
V tomto prípade ide o závislé osoby, takže výška za prenájom je obvzlášť podstatná. Ad.: možnosť alebo nemožnosť prenajať,keď ide o lízing: nevieme čo bolo v lízingovej zmluve, takže ťažko posúdiť. Ale keď som dobre pochopila , tak lízing je už ukončený.
durisovad
18.11.05,22:16
Ak bol leasing ukonceny, vstupna cena auta asi nebude vysoka. V tom pripade by mozno najom 1000Sk mesacne bol vyssi ako vyska odpisov . Ak by bol mesacny najom nizsi ako mesacny odpis, dala by som na to velky pozor a odpis by som radsej neuctovala. Zvlast ak sa jedna vztah medzi osobami blizkymi.
apo
19.11.05,19:03
V podstate súhlasím s durisovad.

V otázke nie je jasne povedané či otec mal auto na leasing ako občan a odpisy si chce uplatniť ako výdavok oproti príjmom, ktoré uvedie do daňového priznania.

Ak je otec podnikateľ odpoveď durisovad je úplne vyčerpávajúca.

ESTE dôležitá vec: Ak je otec zivnostník a chce pravidelne prenajímať majetok musí to mať v živnosti, čo ovšem myslím si nebráni občas vypomôcť so zapožičaním majetku.

apo