bubkoch
13.10.10,19:17
Zdedil som dom, musim vyplatit druheho dedica, na to beriem hypouver.

Banka mi poradila, aby som navrh na zmenu vlastnika na zaklade osvedcenie o dedicstve odniesol na kataster az bude schvaleny uver spolu so zmluvou o zaloznom prave, aby LV s plombou obsahoval aj tie zalozne zmluvy, a aby som so zaloznymi zmluvami nemusel cakat povolenie vkladu noveho vlastnika (kedze na uvolnenie penazi staci bank LV s plombou na zalozne zmluvy).

Uver je schvaleny, do konca tyzdna ho podpisem, no vsimol som si, ze na LV uz je plomba - zmena vlastnika na zaklade osvedcenia o dedicstve, ktore zaslal na kataster súd minuly tyzden.

Skutocne to znamena ze situacia je zla a na LV s plombou na zalozne zmluvy teraz musim cakat, kym nebude povolena zmena vlastnika, alebo mi moze kataster hned vydat LV s 2 plombami, ako prvu na zmenu vlastnika a ako druhu na zalozne zmluvy ?
bubkoch
14.10.10,06:01
neporadi niekto ako to funguje ?
Mária27
14.10.10,06:13
Obávam sa, že už to pôjde v poradí: záznam (2 mesiace), vklad (1 mesiac).


§ 41 katastrálneho zákona
(2) Práva k tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa správe katastra doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti na zápis do katastra.
bubkoch
14.10.10,07:00
Obávam sa, že už to pôjde v poradí: záznam (2 mesiace), vklad (1 mesiac).


§ 41 katastrálneho zákona
(2) Práva k tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa správe katastra doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti na zápis do katastra.

zapisu rozumiem, mne ale ide o to ci na LV s plombou na zalozne zmluvy (pre banku) budem cakat kym az kym bude vykonany zapis osvedcenia o dedicstve, alebo mi kataster HNED da LV s plombou, kde budu oba prebiehajuce konania (zmena majitela na zaklade osvedcenia o dedicstve, aj zapis zalozneho prava) v poradi, v akom boli dorucene

btw: nie je na zapis notarskej alebo sudnej listiny lehota 20 dni ?
Chobot
14.10.10,10:37
zapisu rozumiem, mne ale ide o to ci na LV s plombou na zalozne zmluvy (pre banku) budem cakat kym az kym bude vykonany zapis osvedcenia o dedicstve, alebo mi kataster HNED da LV s plombou, kde budu oba prebiehajuce konania (zmena majitela na zaklade osvedcenia o dedicstve, aj zapis zalozneho prava) v poradi, v akom boli dorucene

btw: nie je na zapis notarskej alebo sudnej listiny lehota 20 dni ?

Najprv si treba ujasniť pojmy, čo je to plomba a čo je to ťarcha.

Plomba je v zákone o katastre nehnuteľnosti § 44, upravená takto:

(1) Správa katastra najneskôr v pracovný deň nasledujúci po dni, keď jej bola doručená zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo konanie o proteste prokurátora, vyznačí plombu o zmene práva k nehnuteľnosti alebo o začatí katastrálneho konania o oprave chyby alebo o začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe, alebo v železničnej knihe; túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí návrhu na vklad, alebo právoplatným rozhodnutím o zastavení konania, alebo právoplatným rozhodnutím o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo právoplatným rozhodnutím, ktorým sa nevyhovuje protestu prokurátora.

Plomba je, jednoducho povedané, blokácia daného listu vlastníctva v momente doručenia návrhu na vklad alebo zmenu, až do doby, kým sa tento vklad nepovolí. Po zápise návrhu sa plomba odstraňuje. Plomba slúži na to, aby v čase medzi podaním návrhu a jeho zápisom sa neurobili iné zmeny na LV.

Naproti tomu je ťarcha, tiež nazvaný vecné bremeno, nejaký zápis na LV, ktorý obmedzuje nakladanie s nehnuteľnosťou, napr. v tvojom prípade to záložné právo.

Takže z dôvodu, že sa dal návrh na kataster o zápis z dedičského konania, je na LV daná plomba, až kým tento zápis nebude uskutočnený. Do tejto doby ty nemôžeš dať zapísať iný návrh do toho istého LV. Musíš počkať, kým kataster toto zapíše. Až potom môžeš dať zapísať záložné právo.

Aj tak sa mi nezdá to, čo ti poradila banka, pretože kým nie si vlastníkom nehntuteľnosti, nemôžeš dať zapísať záložné právo. To môže len vlastník nehnuteľnosti.
Chobot
14.10.10,10:40
zapisu rozumiem, mne ale ide o to ci na LV s plombou na zalozne zmluvy (pre banku) budem cakat kym az kym bude vykonany zapis osvedcenia o dedicstve, alebo mi kataster HNED da LV s plombou, kde budu oba prebiehajuce konania (zmena majitela na zaklade osvedcenia o dedicstve, aj zapis zalozneho prava) v poradi, v akom boli dorucene

btw: nie je na zapis notarskej alebo sudnej listiny lehota 20 dni ?

Podľa toho istého § ods. 2:

(2) Plomba sa vyznačí (odsek 1) v poradí, v akom sa správe katastra doručili návrhy na zápis do katastra.

môžeš síce podať návrh, budú potom na LV vyznačené 2 plomby. Kým ale nebude 1. návrh zapísaný, s druhým bude kataster čakať. Až po zrušení prvej plomby bude povolený zápis druhého návrhu.
bubkoch
14.10.10,11:09
Podľa toho istého § ods. 2:

(2) Plomba sa vyznačí (odsek 1) v poradí, v akom sa správe katastra doručili návrhy na zápis do katastra.

môžeš síce podať návrh, budú potom na LV vyznačené 2 plomby. Kým ale nebude 1. návrh zapísaný, s druhým bude kataster čakať. Až po zrušení prvej plomby bude povolený zápis druhého návrhu.

hm, tak tie tvoje posledne 2 prispevky si mierne odporuju ...
chapem ze kataster nezapise zalozne pravo skor ako bude povoleny zapis osvedcenia o dedicstve, v podstate ako tomu rozumiem su dve moznosti:

1. podla tvojho 1. prispevku kataster navrh na vklad zaloznych zmluv vobec neprijme kym neprebehne zapis dedicskeho konania

2. podla tvojho 2. prispevku kataster navrh na vklad zaloznych zmluv prijme, t.j. na LV budu 2 plomby v poradi v akom prisli


ak plati bod 2 mi tak to mi vyhovuje, pretoze banka pre uvolnenie penazi potrebuje LV s plombou nazalozne zmluvy

a v podstate vlastnikom sa clovek stava s pravoplatnym osvedcenim o dedicstve, takze ako buduci vlastnik na LV mozem dat ako druhy v poradi navrh na vklad zaloznych zmluv.
aksas2
14.10.10,11:23
Plati bod 2, vklad záložnej zmluvy pochopiteľne podať možeš a na LV bude dve plomby, jedna Z a jedna V. Dobré by však bolo sa ešte raz spýtať v banke, či budú akceptovať LV s dvomi plombami. Z praxe viem, že niektoré banky s tým majú problém:)
bubkoch
15.10.10,06:55
Plati bod 2, vklad záložnej zmluvy pochopiteľne podať možeš a na LV bude dve plomby, jedna Z a jedna V. Dobré by však bolo sa ešte raz spýtať v banke, či budú akceptovať LV s dvomi plombami. Z praxe viem, že niektoré banky s tým majú problém:)

tak nakoniec skutocne plati bod 2 ... mam LV s dvoma plombami, banka prvu plombu akceptuje kedze neodporuje druhej plombe, cislo konania prvej plomby s peciatkou mi vyznacili na moje osvedcenie o dedicstve, takze aj banka bude mat vierohodny doklad o tom akeho konania sa tyka tá prva plomba ... takze vsetko prebehlo hladko a tak ako som potreboval