sons
13.10.10,20:30
Mam pripraveny internetový obchod na spustenie. Zaoberam sa este jednou vecou. Snažim sa nemať sklad. Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji mám povinosť prijať nepoškodený tovar a vrátiť peniaze ak sa tak zákazník rozhodne do 7 dní. No môj dodávateľ je ochotný vziať tovar iba do 5 dní od dodania tovaru. Vzniká tak dvojdňové vákuum počas ktorého by mi tovar musel zostať a ja by som musel zákazníkovi vrátiť peniaze, čo pre mňa bude znamenať problém. Viete mi poradit ako sa da z toho vykluckovat, alebo ci vobec je to riesitelne?
Ester raz som si prezeral zakon 108/2000 a v §12 som narazil na odstavec 2:
Ak predávajúci splnil informačné povinnosti podľa
§ 10 dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť
od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď
predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti,
najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia tovaru
alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.
Vedeli by ste mi to niekto vysvetlit? Znamena to, ze ked dodrzim vsetky nalezitosti §10 zacina plynut 7 dnova lehota uz tymto oznamenim?

Dakujem
padro
13.10.10,19:19
riesitelne to nie je, a ak chces mat seriozny eshop tak takyto sposob by som vylucil, bud vlastny shop alebo nic.... a tych problemov je viac nie len ten co ta napadol.
profesional
14.10.10,06:53
Vracaniu tovaru od zakaznikov sa nevyhnes. Takze mas len 2 moznosti:

A. dohodnes sa s dodavatelom ze tovar bude brat naspat taku dlhu dobu aby si to mohol preposielat hned jemu.

B. zriadis si skladovacie priestory a vratene veci proste znova predas a o to mensie objednavky urobis u dodavatela.
Dáša_
14.10.10,08:45
len pripomeniem dalsiu komplikaciu - neprevzatie zásielky tým, kto si ju objednal. V niektorých typoch internetovych obchodov celkom bezne.
padro
14.10.10,09:24
reklamacie atd ... je toho vela
camozzi
14.10.10,15:19
Taketo problemy budes mat ci uz so 100% vlastnym skladom alebo bez neho. Ludia su ludia. Kto chce, ten ti tovar vrati alebo da na reklamaciu kedy bude chciet. Zmier sa jednoducho s tym, ze na takuto situaciu narazis skor ci neskor a ty sa tym jednoducho budes musiet zaoberat.
sons
14.10.10,15:33
Ďakujem. S tým aj počítam. A určite tam bude ešte aj veľa toho, s čím teraz nepočítam :)

no vedeli by ste mi niekto vysvetliť ako mám chápať ten 2. odstavec?

Inak profesional: podarilo sa mi s dodávateľom dohodnúť.
camozzi
14.10.10,17:04
2. odstavec: Povinnost uviest obchodne podmienky (podmienky uzatvorenia zmluvy na dialku), reklamacny poriadok, informaciu o konecnej cene, cene dopravy, ak su zlavy, tak ake su podmienky ich ziskania...
sons
15.10.10,17:46
Jasné. Podľa § 10. A deň keď mu toto oznámim je deň nula?
camozzi
15.10.10,18:05
Ved predsa den objednavky. A ked tie vop a rp mat v ten den mat nebudes, tak plati den, ked ho o tom oboznamis. Jednoduche ako rebrik...
blavaciko
15.10.10,19:50
v skratke to znamena, ze zakaznik ma pravo na vratenie tovaru do 7 pr. dni od PREVZATIA tovaru (nie objednavky) alebo od uzatvorenia zmluvy o poskytnuti SLUZBY

V pripade, ak predavajuci zakaznika o tomto prave neinformuje (napr. vo vop) a informuje ho dodatocne (po prevzati tovaru, resp. uzatvoreni zmluvy o sluzbe) zacina plynut lehota 7 prac. dni odo dna oznamenia, maximalne do 3 mesiacov od prevzatia tovaru

ALE, ak predavajuci toto pravo zakaznikovi vobec nepovie, zakaznik moze odstupit do 3 mesiacov od prevzatia

dalej § 8 ods. 2, zakaznik je povinny vratit tovar do 7 dni odo dna odstupenia od zmluvy (teoreticky 14 dni od prevzatia tovaru)

Predavajuci musi vratit peniaze do 15 dni (zrejme kalendarnych) odo dna odstupenia od zmluvy, vratane vsetkych vydavkov zakaznika (postovne napr.)
V pripade, ze vyrobok resp. tovar nebol vadny po ziadnej stranke, naklady na vratenie tovaru znasa kupujuci