ikovacikova
14.10.10,08:31
Ahojte,
každý mesiac si dokladám bločky za nákup benzínu a mesačne spočítam z bločkou litráž a cenu. Z tohoto vypočítam 80 %, ktoré dávam do nákladov. Knihu jázd nerobím.
Kamarátka mi teraz povedala, že daňovníčka jej povedala, že sa to takto nemôže robiť. Vraj to nie je podľa zákona.
Tak čo je správne? Ďakujem Iveta
veronikasad
14.10.10,06:35
Ahojte,
každý mesiac si dokladám bločky za nákup benzínu a mesačne spočítam z bločkou litráž a cenu. Z tohoto vypočítam 80 %, ktoré dávam do nákladov. Knihu jázd nerobím.
Kamarátka mi teraz povedala, že daňovníčka jej povedala, že sa to takto nemôže robiť. Vraj to nie je podľa zákona.
Tak čo je správne? Ďakujem Iveta
Ak tvoja otázka súvisí s názvom témy, pravdu má pracovníčka DU (daňovníčka si ty).
80 % ceny PHM (bez vedenia knihy jázd) si môžeš uplatniť v prípade, ak máš auto zahrnuté v obchodnom majetku a uplatňuješ si skutočné výdavky, nie paušálne náhrady za používanie súkr. mot. vozidla.
ikovacikova
14.10.10,06:38
Auto mám prihlásené a platím zaň cestnú daň. A prejazdené kilometre počítam iba z nakúpené benzínu.
veronikasad
14.10.10,06:40
Auto mám prihlásené a platím zaň cestnú daň. A prejazdené kilometre počítam iba z nakúpené benzínu.
Daň z mot. vozidiel platíš ak auto využívaš na podnikanie.
Máš ho zaradené v obchodnom majetku ? (obchodný majetok nerovná sa prihlásenie na DU, ale zaradenie do odpisovej skupiny a odpisovanie)
ikovacikova
14.10.10,06:44
nie nemám
veronikasad
14.10.10,06:46
nie nemám
v tom prípade musíš viesť knihu jázd, nemôžeš si uplatňovať 80 % ceny PHM.
ikovacikova
14.10.10,06:49
Ďakujem
nikulik
27.10.10,19:16
Ahojte, musim sa priznať, ze uz mam v tom gulas. Živnostník, ktorý si neuplatnuje paušálne výdavky má v min.roku zalozene v šanone paušálne výdavky na auto. A vidim to prvykrat takze si viete predstavit ako na to pozeram. Ide mi o to, ze ma tu tabulku kde ma uvedene jazdy , dalej su tu stlpce ubehnute km, €/1l, paušál náhrada za PHM, nahrada za km paušál, uplatniteľná náhrada. Ide mi o toto: ze živnostník ma 4doklady za tankovanie, kt.suma je 177 €, ale VPD ma vystaveny takto: paušálne výdavky, 332€. Nechapem tomu. Poradite mi prosim?
veronikasad
27.10.10,20:29
Ahojte, musim sa priznať, ze uz mam v tom gulas. Živnostník, ktorý si neuplatnuje paušálne výdavky má v min.roku zalozene v šanone paušálne výdavky na auto. A vidim to prvykrat takze si viete predstavit ako na to pozeram. Ide mi o to, ze ma tu tabulku kde ma uvedene jazdy , dalej su tu stlpce ubehnute km, €/1l, paušál náhrada za PHM, nahrada za km paušál, uplatniteľná náhrada. Ide mi o toto: ze živnostník ma 4doklady za tankovanie, kt.suma je 177 €, ale VPD ma vystaveny takto: paušálne výdavky, 332€. Nechapem tomu. Poradite mi prosim?
najskôr si ujasni pojmy :
paušálne výdavky a paušálne náhrady pri používaní súkromného motorového vozidla sú dva úplne rozdielne pojmy.

Zadaj si obidve spojenia do vyhladávania na porade. Nájdeš množstvo tém. Ak ti niečo nebude jasné - pýtaj sa ...
nikulik
28.10.10,11:07
ano ospravedlnujem sa, reagovala som unahlene. vcera vecer som 3hodiny sedela za pc a hladala na porade a čitala...atd..
Našla som napr. temu 80% paušál spotreby PHM, a tam som sa dočítala:
ak FO nevloží auto do podnikania, uplatní si okrem spotreby PHL aj paušál, ale nemoze si uplatniť výdavky na udržbu a opravu vozidla.
Je to správne?
Toto si uplatnuje aj moj živnostník, k tomu si vedie aj knihu jazd, ktoru ma u seba v aute. problem je ale ten ze kazdy mesiac ma vypocitavane jazdy paušálne od učtovnicky, ale sam na to pozeral ako puk ked som mu to ukazala. Mal by vediet ze si uplatnuje paušálne výdavky nie?
veronikasad
28.10.10,11:13
ano ospravedlnujem sa, reagovala som unahlene. vcera vecer som 3hodiny sedela za pc a hladala na porade a čitala...atd..
Našla som napr. temu 80% paušál spotreby PHM, a tam som sa dočítala:
ak FO nevloží auto do podnikania, uplatní si okrem spotreby PHL aj paušál, ale nemoze si uplatniť výdavky na udržbu a opravu vozidla.
Je to správne?
Toto si uplatnuje aj moj živnostník, k tomu si vedie aj knihu jazd, ktoru ma u seba v aute. problem je ale ten ze kazdy mesiac ma vypocitavane jazdy paušálne od učtovnicky, ale sam na to pozeral ako puk ked som mu to ukazala. Mal by vediet ze si uplatnuje paušálne výdavky nie?
Ak nemá auto vložené do podnikania, inú možnosť ako paušálne náhrady (nie výdavky!) nemá, nemôže si uplatniť výdavky na údržbu a prev. vozidla.

Paušálne výdavky sa uplatňujú pri výpočte dane z príjmu (keď živnostník nevedie účtovníctvo) - nesúvisia s motorovým vozidlom.
nikulik
28.10.10,11:59
Ak nemá auto vložené do podnikania, inú možnosť ako paušálne náhrady (nie výdavky!) nemá, nemôže si uplatniť výdavky na údržbu a prev. vozidla.

Paušálne výdavky sa uplatňujú pri výpočte dane z príjmu (keď živnostník nevedie účtovníctvo) - nesúvisia s motorovým vozidlom.

ano ano, paušálne náhrady....dakujem za trpezlivosť so mnou, este sa toho mam vela učiť. No ale teraz mi ide o to, ze ako vyrátat tie paušálne výdavky? Pozeram na tu tabulku co tu ma zalozenu v minuloročnom sanone kazdy mesiac a nechapem tomu, je na to nejaky vzorec?
veronikasad
28.10.10,12:04
ano ano, paušálne náhrady....dakujem za trpezlivosť so mnou, este sa toho mam vela učiť. No ale teraz mi ide o to, ze ako vyrátat tie paušálne výdavky? Pozeram na tu tabulku co tu ma zalozenu v minuloročnom sanone kazdy mesiac a nechapem tomu, je na to nejaky vzorec?
náhrada sa skladá z 2 častí

1. spotreba PHM - vypočítaš
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM

2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla - vypočítaš
- počet najazdených km x 0,183

obidve sumy spočítaš a zaúčtuješ na konci každého mesiaca cez interný doklad.

Je to možné použiť iba pri osobnom aute, ktoré je v osobnom vlastníctve daňovníka alebo BSM manželov (nie inej osoby).
nikulik
28.10.10,12:14
náhrada sa skladá z 2 častí

1. spotreba PHM - vypočítaš
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM

2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla - vypočítaš
- počet najazdených km x 0,183

obidve sumy spočítaš a zaúčtuješ na konci každého mesiaca cez interný doklad.

Je to možné použiť iba pri osobnom aute, ktoré je v osobnom vlastníctve daňovníka alebo BSM manželov (nie inej osoby).

juuuuj super, dakujem pekne, idem sa do toho pustit som zvedava ci to budem vediet.
a to koľko % si uplatnuje paušálne náhrady zistím z toho výpočtu? lebo mam aj program na vypisovanie ciest kde ale musim zadať koľko % si uplatnuje aby mi dobre počitalo jazdy. či to je len jedna suma tých 80%?
veronikasad
28.10.10,12:17
juuuuj super, dakujem pekne, idem sa do toho pustit som zvedava ci to budem vediet.
a to koľko % si uplatnuje paušálne náhrady zistím z toho výpočtu? lebo mam aj program na vypisovanie ciest kde ale musim zadať koľko % si uplatnuje aby mi dobre počitalo jazdy. či to je len jedna suma tých 80%?
80 % paušál PHM je zase niečo úplne iné. Použiješ ho vtedy keď nevedieš knihu jázd a uplatňuješ ho len zo spotreby PHM.
ivana184
28.10.10,12:21
Buď počítaš náhradu, ktorá sa skladá z nákladov PHM + náhrady za 1 km (ako uvádzala veronikasad), alebo počítaš paušál, ktorý môže byť max. 80% z PHM bez knihy jázd.
nikulik
28.10.10,12:21
aha, no nejdem do toho rýpať....lebo sa zamotam,skusim to vyratat podla toho vzorca. dakujem veronikasad.
nikulik
29.10.10,10:41
ivana184 dakujem za objasnenie.

veronikasad, tak som to vcera preratala s tym vzorcom co si mi dala a super, presne takto to sedi, takze touto cestou uprimné DAKUJEM.
ale mala by som este otazočku. tie cesty ktoré tam písem musia presne sediet s knihou jazd?
veronikasad
29.10.10,10:48
ivana184 dakujem za objasnenie.

veronikasad, tak som to vcera preratala s tym vzorcom co si mi dala a super, presne takto to sedi, takze touto cestou uprimné DAKUJEM.
ale mala by som este otazočku. tie cesty ktoré tam písem musia presne sediet s knihou jazd?
ano - podkladom je kniha jázd
nikulik
29.10.10,10:56
a ešte sa tam počita strava, to uz su podmienky podľa toho ako dlho bol na ceste? alebo ma narok na kazdy den?
či to uz je asi ina tema, ze?
Mirka.V
29.10.10,12:04
mám auto na leasing. z čoho mám prosím vás rátať odpisy? z akej ceny? z obstarávacej? Ďakujem
nikulik
22.11.10,13:03
Buď počítaš náhradu, ktorá sa skladá z nákladov PHM + náhrady za 1 km (ako uvádzala veronikasad), alebo počítaš paušál, ktorý môže byť max. 80% z PHM bez knihy jázd.

Super poradacky,ale teraz uz naozaj nechapem. Pozerala som to v starom roku u byvalej uctovnicky a vôbec to takto nesedi. Pretoze: Výpočet v tabulke vypocitanej a zalozenej v sanonene kazdy mesiac sedi so vzorcom ktory ste mi tu napisali, čiže: počíta sa nahrada, ktorá sa skladá z nákladov PHM+nahrada za 1km. K tomu sa priklada kniha jazd.
Ale mne vôbec nesedi kniha jazd s tym čo ma učtovnicka zalozene v sanone kazdy mesiac vypočet náhrad. Uplne ine cesty su tam ako v knihe jazd.
Mala by som otazočku: to či bude vo vyššie skopirovanej citacii nahrada pocitana z nakladov PHM +nahrada za 1km, alebo bude 80% z PHM určuje kto? to si živnostnik vyberie?
nikulik
23.11.10,19:49
Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?
nikulik
24.11.10,13:00
neviete mi niekto poradiť prosím?
nikulik
15.12.10,12:33
Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?

prosim poradite mi?:confused:
veronikasad
15.12.10,12:39
Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?
Ak si chceš uplatniť paušálne náhrady (auto nie je vložené v majetku daňovníka), musíš viesť knihu jázd. Nemôžeš si súčasne uplatniť paušálnu spotrebu PHM. Mesačnú spotrebu PHM musíš preukazatelne doložiť dokladom o nákupe PHM.

Na druhú otázku neodpovedám (porušenie zákona).
nikulik
15.12.10,12:50
Dakujem veronika, ale uz mam v tom gulas.
Takze ak nemam auto v majetku, uplatnujem si paušálne nahrady ktoré vypocitam podla vzorca a dokladujem knihu jazd. Ano?
A s tymi PHM?
Predosla uctovnicka to ma tak, ze kazdy mesiac ma vypocitane jeden kanc.papier jazdy, kt.ma ratane podla vzorca a druhy stravne, ku kazdemu ma vypisany VPD. A treti kanc.papier ma nalepene blocky z tankovania PHM.
veronikasad
15.12.10,12:53
Dakujem veronika, ale uz mam v tom gulas.
Takze ak nemam auto v majetku, uplatnujem si paušálne nahrady ktoré vypocitam podla vzorca a dokladujem knihu jazd. Ano?
A s tymi PHM?
Predosla uctovnicka to ma tak, ze kazdy mesiac ma vypocitane jeden kanc.papier jazdy, kt.ma ratane podla vzorca a druhy stravne, ku kazdemu ma vypisany VPD. A treti kanc.papier ma nalepene blocky z tankovania PHM.
bločky z tankovania musíš mať priložené k tomu prvému dokladu.

Paušálna náhrada za používanie súkr. mot. vozidla sa skladá z dvoch častí :

1. spotreba PHM (počet najadzdených km x normovaná spotreba x priemerná cena PHM v mesiaci)

2. sadzba základnej náhrady
2.
nikulik
15.12.10,13:17
bločky z tankovania musíš mať priložené k tomu prvému dokladu.

Paušálna náhrada za používanie súkr. mot. vozidla sa skladá z dvoch častí :

1. spotreba PHM (počet najadzdených km x normovaná spotreba x priemerná cena PHM v mesiaci)

2. sadzba základnej náhrady
2.

Ten vypocet paus.nahrady viem,dakujem. K tomu kniha jazd musi byt vypisana. Tomu tiez chapem,ale nechapem tie blocky z tankovania. Nechapem ten suvis tohovypoctu s tymi bločkami z tankovania. Ten vypocet mi udava kolko max. si mozem uplatnit nahradu?
veronikasad
15.12.10,13:20
Ten vypocet paus.nahrady viem,dakujem. K tomu kniha jazd musi byt vypisana. Tomu tiez chapem,ale nechapem tie blocky z tankovania. Nechapem ten suvis tohovypoctu s tymi bločkami z tankovania. Ten vypocet mi udava kolko max. si mozem uplatnit nahradu?
súvis je celkom jednoduchý. Ak mesačne najazdíš na účely podnikania napr. 1000 km, priemerná spotreba je 7,2 lt/100 km, tak musíš mať nákup PHM min. 72 lt. A priemernú cenu z týchto blokov použiješ pri výpočte spotreby PHM.
Marcelka V
16.12.10,08:22
Ak chce vložiť auto zo súkr.vlastníctva do podnikania,ako to má urobiť?Auto vlastní 4 roky. Čo má dať do OC.?Aké doklady potrebuje? Chce uplatňovať 80%PHM. ĎAKUJEM.
veronikasad
16.12.10,08:49
Ak chce vložiť auto zo súkr.vlastníctva do podnikania,ako to má urobiť?Auto vlastní 4 roky. Čo má dať do OC.?Aké doklady potrebuje? Chce uplatňovať 80%PHM. ĎAKUJEM.
OC je cena, za ktorú auto kúpil. Ale auto je staršie ako 4 roky, nemá nárok už na žiadny odpis.

Nebude preňho výhodnejšie uplatňovať paušálne náhrady za používanie súkr.,mot.vozidla ? Vtedy ale musí viesť knihu jázd.
Marcelka V
16.12.10,10:35
Chcel sa vyhnúť viesť knihu jázd. A keď nemôže odpisovať to auto,tak tých 80%PHM môže uplatňovať?
Marcelka V
19.12.10,10:04
Ak si bude uplatňovať paušalné nahrady,bude viesť knihu jázd,je potrebné sledovať aj začiatočný a konečný stav tachometra v danom mesiaci?
Tweety
19.12.10,10:06
Ak si bude uplatňovať paušalné nahrady,bude viesť knihu jázd,je potrebné sledovať aj začiatočný a konečný stav ťahometra v danom mesiaci?
Ťahometra? snáď tachometra, nie? Ako si chce viesť knihu, keď nebude mať P a KS?
Marcelka V
19.12.10,10:30
V knihe jázd ano. Len ako to je so skutočným stavom tachometra,keď ho používa aj na súkromné účely. Či do knihy sa píšu aj súkromné cesty? som už dopletená
Marcelka V
19.12.10,14:14
Prosím kto má trpezlivosť, vysvetlite mi to.
veronikasad
19.12.10,17:04
Prosím kto má trpezlivosť, vysvetlite mi to.
Zaradí to auto do podnikania, alebo nie ?
Marcelka V
20.12.10,12:41
Nie bude ho mať súkromné.
veronikasad
20.12.10,12:58
Nie bude ho mať súkromné.
V knihe jázd bude evidovať len najazdené km súvisiace s podnikaním
Marcelka V
20.12.10,14:07
Už rozumiem. ĎAKUJEM .
lkoros
28.12.10,10:03
Ahojte! Aj ja v tom mam trosku gulas... :o). Nazorny priklad: v mesiaci november mi vyslo 108,12 EUR ako nahrada za PHM a 329,77 EUR ako pausalna nahrada za sluzobne cesty. Mam blocky, mam spracovanu knihu jazd ( uctovanie robim v Alfe ). Do penazneho dennika to zauctujem ako naklady a mozem to z pokladne vybrat v hotovosti? Cize celkom za pouzivanie sukr. auta v podnikani vyberiem nahradu v hotovosti z pokladne za 108,12+329,77 = 437,89 EUR? Dobre tomu chapem?
veronikasad
28.12.10,10:42
Ahojte! Aj ja v tom mam trosku gulas... :o). Nazorny priklad: v mesiaci november mi vyslo 108,12 EUR ako nahrada za PHM a 329,77 EUR ako pausalna nahrada za sluzobne cesty. Mam blocky, mam spracovanu knihu jazd ( uctovanie robim v Alfe ). Do penazneho dennika to zauctujem ako naklady a mozem to z pokladne vybrat v hotovosti? Cize celkom za pouzivanie sukr. auta v podnikani vyberiem nahradu v hotovosti z pokladne za 108,12+329,77 = 437,89 EUR? Dobre tomu chapem?
môžeš aj tak, alebo cez interný doklad - ako VOZD, v členení prevádzková režia.
lkoros
28.12.10,11:01
Dakujem za odpoved.
seweranka
19.01.11,14:52
Ahojte,neviete mi poradiť,či sa môže uplatňovať 80% PHM aj pri vedení daňovej evidencie,alebo iba pri JU.Ďakujem
iriska
01.02.11,17:31
Ahojte, prosím o radu. Aký je rozdiel v účtovaní
1. súkromného vozidla, ktoré SZČO používa na podnikanie (toto viem a mala som len takých živnostníkov na účtovanie)
a 2. vozidla, ktoré má SZČO zakúpené na IČO, a to - ako mám účtovať PHM?, je lepšie zaradiť/nezaradiť do obchodného majetku? a ešte si aj chce uplatňovať všetky výdavky spojené s vozidlom, môže uplatňovať DPH z PHM? uplatňuje sa paušál alebo len hodnota PHM alebo??? a ... už neviem, čo sa opýtať

Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
01.02.11,17:49
Ahojte, prosím o radu. Aký je rozdiel v účtovaní
1. súkromného vozidla, ktoré SZČO používa na podnikanie (toto viem a mala som len takých živnostníkov na účtovanie)
a 2. vozidla, ktoré má SZČO zakúpené na IČO, a to - ako mám účtovať PHM?, je lepšie zaradiť/nezaradiť do obchodného majetku? a ešte si aj chce uplatňovať všetky výdavky spojené s vozidlom, môže uplatňovať DPH z PHM? uplatňuje sa paušál alebo len hodnota PHM alebo??? a ... už neviem, čo sa opýtať

Ďakujem veľmi pekne.
K 2. ak ho do majetku kúpil, zaradí ho do neho, bude odpisovať, uplatní si všetky náklady s ním súvisiace, samozrejme, ak súvisia s podnikaním. K dph, ak je platiteľom, nárok na jej odpočet z nákupu PHM mu vznikne.
iriska
02.02.11,11:17
Ďakujem,
ale - treba viesť aj knihu jázd? aby preukázal spotrebu tých PHM? keď to nahodím v Alfe, vypočíta mi to aj paušál, mám aj ten uplatniť do VOZD?
iriska
08.02.11,13:52
..
pefu
08.02.11,14:25
..
Keď si chceš uplatniť všetky výdavky týkajúce sa auta (teda 100% spotreby PHM, poistky, STK, údržbu a pod) a navyše je firma aj platiteľom DPH, neuplatňuješ si žiadny paušál, ale vedieš kompletnú knihu jázd, evidenciu dokladov DPH a účtuješ všetky uvedené nákupy.
Ak nie si platiteľ DPH a nechceš si uplatniť 100% spotreby PHM, tak zaúčtuješ spotrebu len 80% z nákupu, ale ostatné nákupy (poistky, údržba a pod.) si môžeš v preukázateľnej výške uplatniť tiež.
pefu
08.02.11,14:26
Ahojte,neviete mi poradiť,či sa môže uplatňovať 80% PHM aj pri vedení daňovej evidencie,alebo iba pri JU.Ďakujem
Podľa mňa určite - daňová evidencia je len forma, pričom môžeš využiť všetky možnosti v zákone o dani z príjmov.
iriska
08.02.11,15:10
pefu, ďakujem veľmi pekne za objasnenie, živnostník si DPH uplatňuje, ale bála som sa to ostatné účtovať, kým sa nepresvedčím na vlastné oči tu na porade.
mj.ivet
18.02.11,10:52
ahojte, chcem sa skúsenejších spýtať či sa v r.2011 niečo zmenilo ohľadom uplatňovania 80% PHM ? Auto má firma v majetku, je mesačný plátca DPH, nevedie knihu jázd, jedn.účt.Môže postupovať tak ako v r.2010 t.j. iba 80%z PHM do nákladov, -20%z DPH a ost.náklady v plnej výške? ďakujem vám všetkým za rady, bez porady by som bola stratená.....
lenkam68
18.02.11,10:57
ahojte, chcem sa skúsenejších spýtať či sa v r.2011 niečo zmenilo ohľadom uplatňovania 80% PHM ? Auto má firma v majetku, je mesačný plátca DPH, nevedie knihu jázd, jedn.účt.Môže postupovať tak ako v r.2010 t.j. iba 80%z PHM do nákladov, -20%z DPH a ost.náklady v plnej výške? ďakujem vám všetkým za rady, bez porady by som bola stratená.....
Ano, postupuješ ako v r. 2010.
turinic
18.02.11,19:54
mam auto, ktore som kupil v 2005 na ICO a zaradil do obch. majetku. po 3 rokoch (zaciatok 2008) som ho ale preradil do sukromneho majetku, cize uplatnil som si odpis za roky 2005, 2006, 2007 a zostatkova cena neodpisana bola necelych 105 000,- sk. teraz v 2011 budem auto vyuzivat aj na podnikanie a aj na sukr. ucely. mozem si uplatnovat nejaku cast z pausalnych nahrad? viem ze keby sa auto uplne odpisalo a potom by som ho preradil tak pausalne nahrady si nemozem uplatnovat, ale ako to je v tomto pripade? samozrejme budem musiet zaplatit aj cestnu dan odkedy zacnem auto pouzivat aj na podnikanie. ak pausalne nahrady si nemozem uplatnit tak ani cestnu dan nebudem riesit. prosim poradte ;)

vdaka
veseluska
22.03.11,08:16
Zdravím, prosím vás o radu. Mám takýto problém. Máme sro, vedieme PU som začiatočník. Celý rok som účtovala PHM a odpočítavala DPH na auto, ktorého je majiteľom spoločník, ktorý je zároveň zamestnanec firmy. On dal auto firme do prenájmu, čiže auto nie je majetkom firmy . Teraz ako tu čítam poradu zistila som, že to tak nejde . Viete mi poradiť , čo stým teraz? čo odpočítaným DPH? Prosím o radu.
Pukluš
22.03.11,16:48
Prosím Vás, a ak SZČO používa súkromné auto v podnikaní,vedie knihu jázd, nemá ho v majetku a mesačne najazdí viac kilometrov ako má dokladov PHM? Môžem mu dať základnú náhradu za všetky najazdené kilometre alebo len toľko koľko prejazdil podľa dokladov /prepočtom l na km/?
Zdenka175
13.05.11,06:25
Prosím Vás o názor - Môj otec je SZCO, auto má v majetku , uplatňuje si paušál 80 % z PHM. Teraz bol 3 mesiace PN, nefakturoval, vozidlo neodhlásil z dani MV. Počas PN si môže či radšej nemá dávať do nákladov bloky PHM ?Ďakujem
Tweety
13.05.11,06:25
Prosím Vás o názor - Môj otec je SZCO, auto má v majetku , uplatňuje si paušál 80 % z PHM. Teraz bol 3 mesiace PN, nefakturoval, vozidlo neodhlásil z dani MV. Počas PN si môže či radšej nemá dávať do nákladov bloky PHM ?Ďakujem
ÁNo, môže uplatňovať výdavky,( samozrejme, ak súvisia s podnikaním) budú VOZD.
Zdenka175
13.05.11,06:29
ÁNo, môže uplatňovať výdavky,( samozrejme, ak súvisia s podnikaním) budú VOZD.
Počas PN nerobil, auto využíval na svoje účely do nemocnice...
Tweety
13.05.11,06:30
Počas PN nerobil, auto využíval na svoje účely do nemocnice...
AJ tak môže, ale budú to potom VNZD.
Zdenka175
13.05.11,06:43
Tak počas PN bloky účtovať ako VNZD , aby sedel stav KM na konci roka
Tweety
13.05.11,06:45
Tak počas PN bloky účtovať ako VNZD , aby sedel stav KM na konci roka Pre upresnenie, nie iba počas PN, ale aj hocikedy inokedy, ak používanie MV nesúvisí s podnikaním, výdavky na jeho prevádzku sú VNZD.