evamag
14.10.10,07:36
Mam problem s vysporiadanim BSM po rozvode. Pred uzavretim manzelstva som mala druzstevny byt. Po uzavreti manzelstva sme byt ciastocne zrekonstruovali, co bolo asi pred 15 rokmi. Tato rekonstrukcia stala cca 100.000,- Sk. Tieto peniaze dal manzel a mal ich nasetrene este pred uzatvorenim manzelstva. Teraz po rozvode si narokuje na 500.000,- Sk, pretoze ten byt sa podla neho zhodnotil aj ked to co sa vtedy urobilo, je uz tak opotrebovane, ze je to potrebne znovu urobit. Moja otazka je, ci ma vobec nejaky narok na vratenie investovanych penazi a ak ano tak asi v akej vyske.
Mária27
14.10.10,06:00
Podľa § 150 obč. zákonníka pri delení BSM platí : "Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok."
Nikde nie je napísané, že má právo na vrátenie toho, čo zo svojho súkromného majetku vynaložil na súkromný majetok druhého manžela (vždy ide z jednej strany o spoločný majetok).

Mali by ste sa teda dohodnúť, či ide o skutočné zhonotenie a v akej výške, či by napr. tie svoje peniaze zhodnotil 5x, keby ich mal na účte v banke.
Minimálne by si mu mala vyplatiť to, čo vložil do tvojho majeku, lebo by mohol namietať bezdôvodné obohatenie z dôvodu dobrých mravov alebo obchádzanie zákona. On totiž mal dôvod na vloženie tých peňazí, lebo bol tvoj manžel a mal právo bývania v dome. Stále viac sa na súdoch chýbajúce paragrafy o manželských vzťahoch analogicky nahrádzajú paragrafmi o nájomnom. A nájomca má pri ukončení nájmu právo na vyplatenie zhodnotenia, ak ho urobil so súhlasom vlastníka.
evamag
18.10.10,08:32
Onn nechce o inom vysporiadani ako 500.000,- Sk ani pocut. Ja som ochotna sa s nim dohodnut ale nie sa nechat zodrat a vydierat, ale on si hudie stale len svoje. Som mu aj hovorila, ze take lacne byvanie ako mal on za 15 rokov nemal nikto, lebo byt je moj, teda druystevny, ale len ja som clenkou a to este pred manzelstvom. Vsetky naklady spojene s byvanim som hradila ja, teda najom, elektirna, plyn atd. Teda to co tam on investoval, je nepatrna ciastka voci tomu co som ja za 15 rokov uhradila.
Mária27
18.10.10,08:49
Keď sa budete súdiť, musí to zhodnotenie dokazovať. Ak mu súd uzná zhodnotenie vloženej investície, tak mu ju uhradíš.

Ty ale nespomínaj jeho lacné bývanie, ani to, že si naklady spojene s byvanim hradila ty. V manželstve je totiž jedno, kto čo platí, na vlastníctve (ani príjmoch a výdavkoch) nie sú menšie ani väčšie podiely - je to bezpodielové. Čo si zaplatila ty, zaplatil aj on bez rozdielu.
evamag
18.10.10,11:36
to je mi jasne, ze pred sudom nema vyznam argumetovat s tym co som ja vsetko pocas manzelstva hradila a co on, to bolo len tak na dokreslenie situacie