marta.st9999
14.10.10,08:10
Môžem fakturovať počas Materskej?
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v marci budem nastupovať na mateskú a nechcem rušiť živnosť lebo po tom polroku sa musím vrátiť do práce. Je možné aby som počas tohto 1/2polroku na materskej robila faktúry? Som sama nikoho nezamestnávam ale som účtovníčka len jednej malej firmy a chcela by som robiť doma počas materskej. Je to možné im to aj vyfakturovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede velmi by mi pomohly lebo neviem sa v tom zorientovať čo bude ďalej s mojou prácou.
marta.st9999
14.10.10,07:50
Neporadí mi niekto?
Kaja.K
14.10.10,10:07
Podľa mňa nemôžeš mať počas materskej žiaden príjem, ak nechceš o materskú prísť.
Ideálne by bolo, keby tvoj zamestnávateľ, teda firma, ktorú účtuješ, spravil dohodu na tvojho manžela, a vyplácal ti príjem tak. Živnosť musíš mať pozastavenú.
Hansa
14.10.10,10:27
Môžem fakturovať počas Materskej?
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v marci budem nastupovať na mateskú a nechcem rušiť živnosť lebo po tom polroku sa musím vrátiť do práce. Je možné aby som počas tohto 1/2polroku na materskej robila faktúry? Som sama nikoho nezamestnávam ale som účtovníčka len jednej malej firmy a chcela by som robiť doma počas materskej. Je to možné im to aj vyfakturovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede velmi by mi pomohly lebo neviem sa v tom zorientovať čo bude ďalej s mojou prácou.

...riešenie by bolo - ak chceš a vládzeš tak pracuj počas materskej, klient ti na základe Vašej dohody pošle každý mesiac dohodnutú odmenu /to si evidujte/ a po skončení materskej je možné spraviť jednu faktúru /vyúčtovaciu/.
Dúfam, že je to zrozumiteľne napísané.
marta.st9999
14.10.10,11:23
Ahoj Hansa ďakujem za odpoveď.
Je niejaká predpísaná písomná forma tej dohody medzi zamestnávateľom a mnou,alebo len slovná?Inak je to dobrý nápad.
Ja si myslím že živnosť nemusím rušiť ale tiež nechcem prísť o materskú kvôli neinformovanosti zákonou.
Ďakujem
Hansa
14.10.10,11:29
Ahoj Hansa ďakujem za odpoveď.
Je niejaká predpísaná písomná forma tej dohody medzi zamestnávateľom a mnou,alebo len slovná?Inak je to dobrý nápad.
Ja si myslím že živnosť nemusím rušiť ale tiež nechcem prísť o materskú kvôli neinformovanosti zákonou.
Ďakujem

...bol to nápad. Je to podobné, ako keď zamestnávateľ dáva zamestnancovi zálohu na základe výdavkového pokladničného dokladu. Je tam pečiatka a podpisy. Ty by si mala po materskej "ostrú" faktúru na tú celkovú vyplatenú sumu.
Text faktúry si viete prispôsobiť a je to obhájiteľné z tvojej strany. Len toľko.
Zoltán Kovács
14.10.10,11:53
Pozor v JÚ prijatá záloha sa počíta ako zdaniteľný príjem.......
veronikasad
14.10.10,12:14
Môžem fakturovať počas Materskej?
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v marci budem nastupovať na mateskú a nechcem rušiť živnosť lebo po tom polroku sa musím vrátiť do práce. Je možné aby som počas tohto 1/2polroku na materskej robila faktúry? Som sama nikoho nezamestnávam ale som účtovníčka len jednej malej firmy a chcela by som robiť doma počas materskej. Je to možné im to aj vyfakturovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede velmi by mi pomohly lebo neviem sa v tom zorientovať čo bude ďalej s mojou prácou.

§ 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 5 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.
Pepa
16.10.10,17:20
Môžem fakturovať počas Materskej?
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v marci budem nastupovať na mateskú a nechcem rušiť živnosť lebo po tom polroku sa musím vrátiť do práce. Je možné aby som počas tohto 1/2polroku na materskej robila faktúry? Som sama nikoho nezamestnávam ale som účtovníčka len jednej malej firmy a chcela by som robiť doma počas materskej. Je to možné im to aj vyfakturovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede velmi by mi pomohly lebo neviem sa v tom zorientovať čo bude ďalej s mojou prácou.
V prípade povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) zákon o sociálnom poistení neustanovuje na účely nároku na nemocenské dávky podmienku straty príjmu, ktorý sa pouvažuje za vymeriavací základ. Z uvedeného vyplýva, že povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba má nárok na materské aj napriek skutočnosti, že v období, počas ktorého má nárok na uvedenú nemocenskú dávku, má príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.
Kaja.K
17.10.10,07:50
Neodporuje Pepova odpoveď definícii zákona o odsek vyššie?
Katy a R
17.10.10,08:23
Neodporuje Pepova odpoveď definícii zákona o odsek vyššie?

...;) treba rozlišovať szčo a zamestnanca.
Zadávateľka je szčo ..
marta.st9999
05.04.11,08:48
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme, som už na materskej a stále nedoriešenú prácu tak môžem podľa nového zákona fakturovať a mať zdaniteľný príjem počas materskej dovolenky, nemenilo sa to 01.01.2011 niejako?
Prosím o radu.
Katy a R
05.04.11,08:57
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme, som už na materskej a stále nedoriešenú prácu tak môžem podľa nového zákona fakturovať a mať zdaniteľný príjem počas materskej dovolenky, nemenilo sa to 01.01.2011 niejako?
Prosím o radu.

pre nárok SZČO nie je žiadna zmena.. však si skontroluj v zákone ;)
pozri aj tu http://www.porada.sk/t165217-zivnostnicka-ide-na-matersku.html
Lenka
06.04.11,07:02
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme, som už na materskej a stále nedoriešenú prácu tak môžem podľa nového zákona fakturovať a mať zdaniteľný príjem počas materskej dovolenky, nemenilo sa to 01.01.2011 niejako?
Prosím o radu.


Od 1.1.2011 príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti, dosiahnutý v období poberania materského, nie je prekážkou v poberaní materského z povinného nemocenského poistenia, takže si môžete za prácu fakturovať.