zRD
14.10.10,10:34
V tuhej zime 2009 mi zmrzol starší figovník, ale vyhnal veľa nových konárov, nasadil aj veľa plodov. Ale už je tu ďalšia zima a figy nedozreli. Vie niekto, čo s nimi?
Stefan2005
14.10.10,08:52
V tuhej zime 2009 mi zmrzol starší figovník, ale vyhnal veľa nových konárov, nasadil aj veľa plodov. Ale už je tu ďalšia zima a figy nedozreli. Vie niekto, čo s nimi?

A to s ktorými - tými ktoré popadali, alebo s tými, ktoré zostali na strome ?

Tie popadané figy sú na figu - nie sú jedlé.
Tie čo zostali na strome - s tými asi to, čo sa spomína v Biblii: "...a nebeské hviezdy padali na zem, ako ked figovník zo seba striasa nezrelé figy, ked ho otrasie silný vietor". Teda keď sa ich zbavuje figovník sám, asi ich treba odstrániť - čítal som niekde, že nezrelé plody väčšie ako hrášok treba odstrániť, ostatné dozrejú na budúci rok - treba skúsiť.

P.S. ... ale nie som odborník na figy :).
Silvernola
14.10.10,16:14
A to s ktorými - tými ktoré popadali, alebo s tými, ktoré zostali na strome ?

nezrelé plody väčšie ako hrášok treba odstrániť, ostatné dozrejú na budúci rok - treba skúsiť.

P.S. ... ale nie som odborník na figy :).
Ani ja nie veľký, ale to platí len pre rastliny pestované v kontajneri. Voľne zasadené nemajú šancu. Treba ochrániť rastlinu pred zamrznutím konárov. Figa rodí na dvojročnom dreve, takže úrody sa dočkáš len ak ti nezamrznú konáre.
wabi
17.10.10,23:37
Nuž to s tým že rodí na 2 ročnom dreve asi celkom nesedí. :confused:
Figa vytvára partenokarpické plôdiky na všetkých nových výhonoch a nie na 2 ročnom dreve. Konáre na ktorých je na jar prvá úroda nemajú v skutočnosti ani jeden celý rok a nieto ešte 2 roky.
Sampzrejme prvá úroda je z miniatúrnych plôdikov, ktoré prezimujú na konárikoch vyrastených v koncom leta a na jeseň. Ak tieto konáriky neprezimujú a vymrznú či namrznú tak prvá úroda sa nekoná. Väčšina odrôd však vytvára začiatkom leta plody 2 generácie, ktoré v našich podmienkach na väčšine odrôd často nedozrejú a zničí ich mráz... Nemusí to však vždy byť a pri niektorých odrodách sa dočkáme 2 generácie plodov, ktoré sú síce často menšie ale môžu byť chutné...:)
ela77
28.10.12,18:23
Poraďte čo urobiť s kríkami figy. Rada by som ich už zababúšila do niečoho, ale ešte majú na sebe zelené listy, bojím sa aby to potom neplesnelo, alebo čo ja viem čo ešte. Nechať až listy opadnú a potom kríky obaliť???Už ste svoje figy zazimovali? Mám ich dosť veľké a už ich nebudem tento rok vykopávať a schovávať do pivnice. Majú ešte aj plody, ale už nedozrejú. Dnes som zobrala ešte 3 ks ale tie už boli dobre vyfarbené.
Pepe.d
29.10.12,20:14
Myslim si, ze este je cas na balenie, vonkajsie vsetky u mna maju este zelene listy aj ked tuto noc na ne nasnezilo...
Teploty su este stale nad nulou a balit az ked budu bez listov a malo by to "dychat". Spodnu cast skor prihrnut zeminou ako davat nejake listie a podobne veci, lebo sa tam moze nastahovat kdejaka havad. Do -10 st. C zvlada vacsina figovnikov, takze treba dufat v miernu zimu :-)
Terezia13
30.10.12,08:46
Nedozreté figy sú už len na vyhodenie, aj keď sa oberú, nedozrejú, ostanú tvrdé, drevnaté.
Mali sme figovník voľne na dvore, nahodil plody, ale nedozreli. Presadili sme ho do veľkého kvetináča, vôbec plody nenahodil.
Druhý sme mali vo verande. V marci sa ukázali malé figy veľké ako hrach a v júli sme zobrali tri krásne dozreté figy, veľké ako hruška.
Boli úplne dozreté.
J+K
30.10.12,09:17
Pred veľa rokmi som v Bulharsku od domácich dostala v malých pohárikoch zavárané nezrelé figy - také malé, celé zelené , boli zavarené v cukrovom sirupe. Samozrejme, bola to iná chuť ako zrelé figy, ale zužitkovali tak aj tie, ktoré už nedozrejú .

Mne chutili :)
ela77
30.10.12,17:37
Vďaka za rady, ale tie nezrelé figy, to som prekvapená nestretla som sa s tým nikde. Neverím, že by v takomto stave a v takej veľkosti na kríku u nás vydržali do jara a potom dorástli a dozreli. Chcelo by to zimnú záhradu, No nechám ich na nej uvidíme.
Milas265
05.11.12,15:01
V tuhej zime 2009 mi zmrzol starší figovník, ale vyhnal veľa nových konárov, nasadil aj veľa plodov. Ale už je tu ďalšia zima a figy nedozreli. Vie niekto, čo s nimi?

http://www.treesofjoy.com/content/what-do-all-unripe-figs-fall
ela77
05.11.12,20:13
recept by teda bol, ale pri toľkých preváraniach a upozorneniach na to, že treba dať pozor na to že nezrelé figy môžu podráždiť pokožku, ktovie ako to je. Či tá škodlivá látka pri výmene vody pri preváraní sa odstráni? To je asi ako u zelených rajčiakov. Na jednej strane sa zakazujú a na druhej strane je z nich robený kompot či džem, skrátka sa zavárajú s kopou cukru a sú podobné potom figam .