zanetka68
14.10.10,11:29
Dobrý deň, opäť mám niečo, čomu nerozumiem. Správca dal vývesku, citujem:
"Vlastník bytu, ktorý si uplatňuje pri vyúčtovaní odpočet osobomesiacov musí Správcovi (netuším, prečo s veľkým písmenom :) ) predložiť potvrdenie o prechodnom bydlisku podľa zákona č. 253 z roku 1998 podľa § 8 o prechodnom bydlisku, alebo zmluvu o nájme bytu v mieste pobytu - zahraničie, štúdium, iné mesto...atď. Odpočet mesiacov inak nemôže byť realizovaný."
Nechápem, čo to má spoločné s osobomesiacmi a prečo by mali vidieť zmluvy s osobnými údajmi alebo adresu prechodného bydliska. Čo na to zákon o ochrane osobných údajov? Ešte som sa s tým vážne nestretla!
Aký je Váš názor? Je to normálne? Môžu to? :(
Chobot
14.10.10,09:36
Dobrý deň, opäť mám niečo, čomu nerozumiem. Správca dal vývesku, citujem:
"Vlastník bytu, ktorý si uplatňuje pri vyúčtovaní odpočet osobomesiacov musí Správcovi (netuším, prečo s veľkým písmenom :) ) predložiť potvrdenie o prechodnom bydlisku podľa zákona č. 253 z roku 1998 podľa § 8 o prechodnom bydlisku, alebo zmluvu o nájme bytu v mieste pobytu - zahraničie, štúdium, iné mesto...atď. Odpočet mesiacov inak nemôže byť realizovaný."
Nechápem, čo to má spoločné s osobomesiacmi a prečo by mali vidieť zmluvy s osobnými údajmi alebo adresu prechodného bydliska. Čo na to zákon o ochrane osobných údajov? Ešte som sa s tým vážne nestretla!
Aký je Váš názor? Je to normálne? Môžu to? :(

Umožňuje váš správca uviesť počet osôb 0 ?

Alebo čo to znamená, že "chce uplatniť odpočet osobomesiacov"? Keď si majiteľ bytu chce uviesť na niektoré mesiace menej osôb, než má počet nahlásených osôb?

Ak je to z práve z toho dôvodu, že majiteľ má nahlásené 3 osoby (manželka + dieťa) a počas školského roka chce, aby mu nepočítali dieťa ako osobu (teda na mesiace I.-VI. a IX. - XII mal počet osôb 2), tak je požiadavka oprávnená. Inak mu odpočet osôb nemusia uznať.

U nás majú zástupcovia vlastníkov právo upraviť počet osôb v bytoch, ak je preukázateľné, že v byte býva viac osôb, než je nahlásených.

Predpokladám, že tí, čo nechcú žiadnu zmenu, tak nemusia nič predkladať.
zanetka68
14.10.10,09:53
A čo s prenajatými bytmi tzv. načierno? To by som chcela vedieť, ako to chcú riešiť? Vlastníci sú napr. dvaja a byte sú 4 podnájomníci, potom tí ostatní platia náklady na neprihlásených. Toto celé mi pripadá iba ako šikana vlastníkov a neriešenie iných problémov. A stále tu vidím rozpor so zákonom o ochrane osobných údajov. Predsa nebudem na požiadanie dávať každému bez môjho súhlasu zmluvy a iné doklady? :(
sito
14.10.10,10:12
A čo s prenajatými bytmi tzv. načierno? To by som chcela vedieť, ako to chcú riešiť? Vlastníci sú napr. dvaja a byte sú 4 podnájomníci, potom tí ostatní platia náklady na neprihlásených. Toto celé mi pripadá iba ako šikana vlastníkov a neriešenie iných problémov. A stále tu vidím rozpor so zákonom o ochrane osobných údajov. Predsa nebudem na požiadanie dávať každému bez môjho súhlasu zmluvy a iné doklady? :(

Ale to predsa všetci vedia. Všetci všetko vedia. Dá sa to aj bez papierov. Len či sa chce?

Nemusí byť zmluva, stačí potvrdenie.
veronikasad
14.10.10,10:13
Keď som odhlasovala dcéru (od januára ma trvalý pobyt v inom meste), vypisovala som nejaké tlačivo o odhlásení a pracovníčka si len poznačila, že videla jej kopiu OP (vraj takéto doklady kvoli ochrane osobných údajov archivovať nemôžu).
Pokial nie je zrušený trvalý pobyt a dieťa študuje mimo bydliska, alebo nájomca bytu pracuje v zahraničí, súhlas so znížením počtu osobomesiacov musia u nás podpísať všetci ostatní vlastníci bytu (neviem či len vo vchode, alebo v celom bloku)
sito
14.10.10,10:20
Iný kraj, iný mrav. A o domoch, niečo vrav. Zdravá vrava, keď sa vyúčtovanie rozdáva. Inak kľud, taký sme my ľud.
Gapo
20.10.10,12:08
U nás je to podobné, veď sme jeden štát. Špekulantov je veľa a čo je horšie každý sa bojí nahlas poukázať na to, že tam a tam bývajú štyria či piati a priznali iba jedného či dvoch. Som ZV a mám s týmto bohaté skúsenosti, a odkedy nechodím ja odpisovať vodomery a spisovať osobomesiace, tak je im sveta žiť. Ja som aj na základe informácií mojej manželky ( ženy väčšinou viac vedia kto kde a s kým;)), vždy upravil osobomesiace a potvrdil úpravu podpisom a pečiatkou. Pravda je, že na schránke sa mi občas objavili isté piktogramy, ale takí sme my. Dnes, keď to odpisuje brigádník, môžu si nahlásiť čokoľvek. Len je smutné, že najviac švindľujú tí čo to nepotrebujú a vysokoškolsky vzdelaní.
Preto vždy na schôdzi vlastníkov apelujem na prítomných, aby sa pozreli koľko sused priznal a nebáli sa upozorniť odpisovateľa na tento fakt. Kto vie lepšie koľko ich tam býva, ako sused.
verkaz
21.10.10,09:25
To bolo iné vtedy, keď byty neboli naše a na bytový podnik sa museli nosiť potvrdenia z mestských úradov z evidencie obyvateľstva alebo zo škôl. Je teraz na nás. aby sme si dostriehli koľko osôb v tom ktorom byte býva.