irve
14.10.10,12:25
Dobrý deň, dnes mi končí platená PN-ka. Vzhľadom na môj zdravotný stav, som požiadala o ID, no do dnešného dňa ma ešte nepredvolali pred komisiu. Zamestnávateľ na mňa tlačí, aby som sa rozhodla, či nastúpim späť do práce. Ja som sa vyjadrila, že vzhľadom na svoj zdravotný stav som schopná pracovať na skrátený pracovný úväzok - max. 6 hodín - no zamestnávateľ mi zatiaľ nevyšiel v tomto v ústrety. Mám onkologické ochorenie a preto mám obavy s návratu do práce na plný úväzok. Neviem čo mám robiť, či mám ukončiť PN-ku, skúsiť nastúpiť do práce, alebo mám počkať až dovtedy, kým ma predvolajú pred komisiu. Ak ukončím PN-ku, neviem ako ma budú posudzovať ... ak ju neukončím už nebudem poberať nemocenské dávky ... a z niečoho žiť musím ....
Ďakujem za radu.
mzdarka renca
14.10.10,10:53
Dobrý deň, dnes mi končí platená PN-ka. Vzhľadom na môj zdravotný stav, som požiadala o ID, no do dnešného dňa ma ešte nepredvolali pred komisiu. Zamestnávateľ na mňa tlačí, aby som sa rozhodla, či nastúpim späť do práce. Ja som sa vyjadrila, že vzhľadom na svoj zdravotný stav som schopná pracovať na skrátený pracovný úväzok - max. 6 hodín - no zamestnávateľ mi zatiaľ nevyšiel v tomto v ústrety. Mám onkologické ochorenie a preto mám obavy s návratu do práce na plný úväzok. Neviem čo mám robiť, či mám ukončiť PN-ku, skúsiť nastúpiť do práce, alebo mám počkať až dovtedy, kým ma predvolajú pred komisiu. Ak ukončím PN-ku, neviem ako ma budú posudzovať ... ak ju neukončím už nebudem poberať nemocenské dávky ... a z niečoho žiť musím ....
Ďakujem za radu.

takýto prípad ako ty som mala. postupovalo sa následovne:

1. tvoj odborný lekár, alebo praktický lekár na základe podkladov od odborného lekára ti vystaví doklad - posudok o tom, že nie si schopná naďalej vykonávať prácu na ktorú si bola prijatá.

2. tento posudok odovzdáš zamestnávateľovi

3. ten musí na základe uvedeného posudku s tebou rozviazať pracovný pomer, takže nie ty dáš výpoveď, ale zamestnávateľ je na ťahu a musí ti doručiť rozviazanie PP v zmysle § 63 odst. 1 písm. c). Na základe toho, že s tebou zamestnávateľ ukončí PP v zmysle § 63 odst.1 písm. c), je povinný ti vyplatiť odstupné v zmysle § 76 odst. 1.


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec


§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.