veronicka159
14.10.10,12:44
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako mám viesť peňažný denník v prípade ak okrem živnosti (kde si chcem uplatňovať reálne výdavky) prenajímam aj nehnuteľnosť ako osoba nie na živnosť (kde si chcem uplatňovať paušálne výdavky)? Mám písať do peňažného denníka aj príjmy z prenájmu alebo nie? Pretože ak ich budem tu evidovať, dostanú sa mi na konci roka aj do Výkazu o príjmoch a výdavkoch, ktoré zapisujem do daňového priznania (a to potom už neviem oddeliť časť z prenájmu na paušálne výdavky)... A ešte jedna otázka k tejto téme, príjmy z prenájmu si mám nechať posielať na aký účet? Na podnikateľský, kde sa mi zhromažďujú aj príjmy zo živnosti, na osobný účet (lebo ak paušálne výdavky, tak netreba viesť účtovníctvo, ale ako potom preukážem pri kontrole, čo je skutočne z prenájmu a čo nie) alebo na celkom iný účet (nejaký tretí, aby sa to nemiešalo)?
ego.mc
14.10.10,15:15
Do peňažného denníka príjmy z prenájmu nebudete zapisovať.
Evidenciu o príjmoch a pohľadávkach budete viesť osobitne.
Nie je predpis, ktorý by zakazoval posielať takéto príjmy na podnikateľský účet. Prehľadnejšie je nemiešať príjmy z podnikania s tými z prenájmu. (Myslím si, že tretí účet by bol zbytočný, veď máte písomnú zmluvu o prenájme a evidenciu príjmov.)
veronicka159
15.10.10,17:52
Dakujem za odpoved :)
IKA K
16.10.10,19:21
Podľa môjho názoru si môžeš dať posielať príjmy z prenájmu na účet podnikateľský, na výpisy z bank. účtu si daj poznámku, že sa jedná o príjmy z prenájmu - označ ich ako PNZD / príjmy neovplyvňujúce základ dane/ - do peň.denníka ich aj tak zaúčtuj, s tým, že ich evidenciu vedieš samostatne, napr. aj v exeli, alebo ak máš soft na JÚ tak si zadaj seba ako novú firmu s názvom PRENÁJOM a tam eviduj príjmy, zásoby a pohľadávky. Výsledné sumy len zapíšeš do daň. priznania. Podľa zákona o dani z príjmov - daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom /40% z príjmov/ je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
veronicka159
16.10.10,22:24
No a teraz teda neviem...
Heni
17.10.10,04:52
ja by som to tiež nemiešala do peň. denníka...
príjmy z prenájmu osobitne, aj osobitne vyčísliť výdavky v súvislosti s ním (či už skutočné alebo paušálne)
tak ako píše ego.mc v prvom príspevku

ale v r. 2011 sa to určite zmení, uvidíme čo prejde v novele zákona...