Zuzanka778
14.10.10,12:45
Chcela by som sa opytat ci pojednavania na sudoch, napr. rozvod manzelstva, vysporiadanie BSM, uprava prav a povinnosti voci maloletemu dietatu, urcenie vyzivneho su verejne. Moze na pojednavanie prist ktokolvek? Dakujem za odpoved.
gypsynka
14.10.10,10:58
Sú to verejné pojednávania, môže prísť ktokoľvek.
buchač
14.10.10,11:02
Chcela by som sa opytat ci pojednavania na sudoch, napr. rozvod manzelstva, vysporiadanie BSM, uprava prav a povinnosti voci maloletemu dietatu, urcenie vyzivneho su verejne. Moze na pojednavanie prist ktokolvek? Dakujem za odpoved.

Na hociaký súd , aj keď násilné trestné činy sa pojednávajú , môže prísť ktokoľvek .

Len sudca rozhodne o tom , či bude pojednávanie prístupné verejnosti alebo ju vylúči .
Záleží aj od okolností , utajenia svedkov , výsluch maloletej osoby ....je toho viac .
Zuzanka778
14.10.10,11:28
hmmm, dakujem.
Vychadza mi z toho, ze vsetko je na sudcovi..na jeho rozhodnuti...ci sa rozhodne uz z akehokolvek dovodu vykazat niekoho zo sudnej siene...alebo nie..
buchač
14.10.10,11:39
hmmm, dakujem.
Vychadza mi z toho, ze vsetko je na sudcovi..na jeho rozhodnuti...ci sa rozhodne uz z akehokolvek dovodu vykazat niekoho zo sudnej siene...alebo nie..

Jááááj , zle ...

Varianty sú rôzne :

- buď všetkých , alebo nikoho
- buď jedného , alebo X
- buď iba média a verejnosť ostáva
- buď na tom trvá obhajoba
- buď na tom trvá prokurátor
- buď ...

Ale dôvod musí byť VŽDY , to nie je o tom , že sa mu niekto nepáči , že nie je oholený alebo že rifle na sebe má ...
peterknazeje
14.10.10,11:40
občiansky súdny poriadok, § 116

(1) Pojednávanie je verejné s výnimkou pojednávaní vykonávaných notármi ako súdnymi komisármi.

(2) Na zabezpečenie nerušeného priebehu pojednávania súd môže vykonať opatrenia potrebné na usmernenie správania prítomných osôb.

(3) Verejnosť možno pre celé pojednávanie alebo pre jeho časť vylúčiť, len keby verejné prejednanie veci ohrozilo ochranu utajovaných skutočností, obchodné tajomstvo, dôležitý záujem účastníkov konania alebo mravnosť.

(4) Ak bola verejnosť vylúčená podľa odseku 3, súd môže povoliť jednotlivým fyzickým osobám, aby boli prítomné na pojednávaní alebo jeho časti, pričom ich zároveň poučí o povinnosti zachovávať mlčanlivosť o všetkom, čo sa pri pojednávaní o utajovaných skutočnostiach, obchodných záujmoch a záujmoch účastníkov dozvedeli.

(5) Aj keď nebola verejnosť vylúčená, môže súd odoprieť prístup na pojednávanie maloletým a občanom, u ktorých je obava, že by mohli rušiť dôstojný priebeh pojednávania.