xanatos
14.10.10,13:39
Ahojte,

môj dotaz sa týka občianskeho združenia ako podnikateľského subjektu. Ak som sa informoval správne (opravte ma prosím, ak som niečo pochopil nesprávne), občianske združenie si môže ako právnická osoba založiť živnosť a podnikať. Ako som prečítal v jednej téme na porada.sk, ciele občianskeho združenia v stanovách a oblasti podnikania v živnostenskom liste by sa mali nemali prekrývať, keďže inak nebude možné rozoznať, ktoré príjmy sú nezdaniteľné (zisky OZ z aktivít, ktoré má v cieľoch), a ktoré sú zdaniteľné (zisky OZ z aktivít, ktoré má v živnostenskom oprávnení). Je mi ďalej jasné, že na rozdiel od s.r.o.-čky je podnikanie s OZ rizikovejšie okrem iného aj z toho dôvodu, že živnostník ručí celým svojim majetkom.

Aby bolo jasné, o čo mi ide: hlavným cieľom OZ nemá byť (a ani nemôže byť) podnikanie, ale vykonávanie rôznych osvetových, vzdelávacích a kultúrnych aktivít a rôznych projektov (v rámci svojich cieľov). Ako podporu pre financovanie týchto cieľov by malo OZ popri tom podnikať ako živnostník v rôznych oblastiach (napr. vydavateľská činnosť, výroba a predaj a pod.) Hlavný dôvod, prečo vôbec rozmýšlam o podnikaní cez OZ je ten, že na rozdiel od klasických obchodných spoločností ponúka širšiu možnosť úpravy a prispôsobenia si vnútornej štruktúry organizácie ako s.r.o.-čka a spol. Nechcem ísť do nejakých podrobností, ale vnútorné fungovanie takejto organizácie by sa malo diametrálne líšiť od fungovania klasických obchodných spoločností.

Mám štyri konkrétne otázky, ktoré by som bol vďačný, ak by vedel niekto zodpovedať:

1) Na aké účely možno použiť zisk z činnosti a aktivít, ktoré su uvedené v stanovách ako ciele OZ? (napr. vstupné z premietania dokumentárnych filmov, ak jeho výška prekročí náklady podujatia) Je možné použiť takýto zisk na čokoľvek, alebo je jeho použitie nejakým spôsobom obmedzené?

2) Na aké účely možno použiť zisk z podnikateľskej činnosti (t.j. aktivít, ktoré nie sú uvedené v stanovách OZ, ale v živnostenskom oprávnení OZ)? Je možné použiť takýto zisk na čokoľvek, alebo je jeho použitie nejakým spôsobom obmedzené?

3) Z čoho môžu byť hradené mzdy zamestnancov nepodnikajúceho OZ (zo ziskov z činností, ktoré su uvedené v cieľoch OZ?), a z čoho môžu byť hradené mzdy zamestnancov podnikajúceho OZ? (aj zo ziskov z činností, ktoré su uvedené v cieľoch OZ, aj zo ziskov z činností, ktoré su uvedené v živnostenskom liste?)

4) Aké sú vlastnícke vzťahy v OZ, ktoré nepodniká, a v OZ, ktoré podniká? Kto je vlastníkom zdrojov? Všetci členovia OZ alebo iba štatutárni zástupcovia? Prípadne, možno to vymedziť v stanovách?

Vopred ďakujem za pomoc,

S pozdravom

xanatos
peterknazeje
15.10.10,12:52
Ak chcete podnikat, zalozte si s.r.o., je to cistejsie. Predsalen obcianske zdruzenia maju ine ciele ako obchodne spolocnosti. Osobne nemam rad, ked sa pravidelna obchodna cinnost skryva pod rusko obcianskeho zdruzenia a samotne OZ nerobi nic ine, iba podnika.

Vo Vasom pripade by som zvolil zalozenie OZ, ktore by vykonavalo neziskove aktivity. Nasledne by OZ zalozilo SRO ako jej 100% vlastnik. SRO bude vykonavat podnikatelsku cinnost.

Co sa tyka financnych vztahov, tak by som zisk z SRO pravidelne daroval OZ (kludne cez darovaciu zmluvu, pripadne aj ako podiel na zisku ale darovat mozete kedykolvek pocas roka podla potreby). Z pohladu dane je to jedno, aj v OZ by ste ho museli zdanovat. Hned od zaciatku to riesit cisto, nie potom sa dohadovat s danovym uradom, ktore prijmy su zdanitelne a ktore nie.
xanatos
16.10.10,10:16
Ďakujem za návrh - máte pravdu, asi by to bolo týmto spôsobom prehladnejšie a čistejšie.
Věra Deptová
03.11.10,17:01
Rozsah činnosti OZ v podnikateľskej činnosti by nemala prevyšovať rozsah činnosti v oblasti neziskových aktivít, pre ktoré bolo zriadené a schválené na MV SR. Príjmy z podnikateľskej činnosti by mali pokrývať potreby v oblasti neziskových aktivít pre ktoré bolo zriadené a schválené na MV SR. Teda podnikanie OZ by malo byť zriadené za účelom vykrytia príjmu na účel fungovania OZ. :)