danielaz
14.10.10,15:26
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zamestnanec čakal s priateľkou dieťa, žili v spoločnej domácnosti, neboli zosobášení, dieťa pri pôrode zomrelo. Zamestnanec mi priniesol doklad o tom, že sa zúčastnil na pohrebe dieťaťa. Dieťa malo priezvisko po matke. Neviem definovať pojem vlastné dieťa, keď nemá priezvisko po otcovi.
Neviem či má/nemá nárok na preplatenie nároku neprítomnosti v práci z dôvodu os.prekážok.
Ďakujem

5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
mzdarka renca
14.10.10,13:34
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zamestnanec čakal s priateľkou dieťa, žili v spoločnej domácnosti, neboli zosobášení, dieťa pri pôrode zomrelo. Zamestnanec mi priniesol doklad o tom, že sa zúčastnil na pohrebe dieťaťa. Dieťa malo priezvisko po matke. Neviem definovať pojem vlastné dieťa, keď nemá priezvisko po otcovi.
Neviem či má/nemá nárok na preplatenie nároku neprítomnosti v práci z dôvodu os.prekážok.
Ďakujem

5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

to, že dieťatko malo priezvisko po matke, ešte nevylučuje, že zamestnanec nie je otcom. Pri tejto tragickej udalosti by som zamestnanca nesekírovala, ale zaplatila by som mu náhradu príjmu pre osobnú prekážku v práci.
danielaz
14.10.10,13:39
No, keby bolo na mne, tiež tak postupujem, nájsť spoločnú reč so šéfom je niekedy dosť ťažké. Ďakujem
mzdarka renca
14.10.10,13:40
No, keby bolo na mne, tiež tak postupujem, nájsť spoločnú reč so šéfom je niekedy dosť ťažké. Ďakujem
ako vieš, že dieťatko má meno po matke?
danielaz
14.10.10,13:44
Na ospravedlnení ktoré mi priniesol z pohrebnej služby je uvedené meno nebohej, tam je uvedené priezvisko po matke. Rodný list som nevidela.
Stanislav 1975
14.10.10,13:44
to, že dieťatko malo priezvisko po matke, ešte nevylučuje, že zamestnanec nie je otcom. Pri tejto tragickej udalosti by som zamestnanca nesekírovala, ale zaplatila by som mu náhradu príjmu pre osobnú prekážku v práci.

Vyslovujem velkú pochvalu Renče za jej socialné cítenie- a má pravdu...
mzdarka renca
14.10.10,13:51
Vyslovujem velkú pochvalu Renče za jej socialné cítenie- a má pravdu...

ďakujem Stanko, ja som neskutočná sekera na darebákov, ale láskavá, chápavá a empatická pri tragických životných udalostiach.

PS: mám tretie oko, mne stačí 5 min. s človekom a viem čo je zač, ale to môže byť tým, že som v neustálom kontakte s ľudmi, vieš koľko mi ich prešlo rukami? tomu sa hovorí profesionálna deformácia:):D
mzdarka renca
14.10.10,13:56
No, keby bolo na mne, tiež tak postupujem, nájsť spoločnú reč so šéfom je niekedy dosť ťažké. Ďakujem

a nebolo napr. vo firme všeobecne známe, že zamestnanec čaká prírastok do rodiny? šéf o tom nevedel?......takéto veci sa rýchlo roznesú
danielaz
14.10.10,14:05
aj sa mi o tom ťažko píše, isteže vedelo, len práveže tento náš pracovník je taký, na akých si sekera. A šéf bol v tom, že bude mať dovolenku, keď som mu hovorila o náhrade, tak bol oheň na streche. Ale ja som práve uzavrela mzdy, je tam náhrada a bodka.