kika1976
14.10.10,16:33
Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
- zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
- majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
- mame spolu jedno dieta

Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.
rodina1
14.10.10,14:38
Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
- zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
- majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
- mame spolu jedno dieta

Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.

Občiansky zákonník:

PRVÁ HLAVA
NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
§ 460 Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473 (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.


§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedív druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
§ 475 (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a Ak žiadny dedič nededív tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededížiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Z uvedeného vyplýva, že v prvom rade dedí vaše dieťa.
Ty nedediš, nakoľko nie ste manželia.
Mária27
14.10.10,16:31
Ak by stav zostal taký ako je teraz, dedilo by len jeho dieťa (alebo deti, ak by ich mal viac). Deti (potomci) môžu dediť v prvej skupine aj bez manželky, manželka bez detí by prešla do druhej skupiny.
Ak sa dedí v prvej skupine, ďalšie skupiny sa neberú do úvahy.
zukana
18.10.10,12:01
Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou. Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.

Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???

Chápeme to dobre???

zuzana
hanelie
18.10.10,12:41
Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???
áno,


Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou.
spoločné trvalé /prechodné bydlisko /

Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.
dieťatko nemôžete nahlásiť na inú adresu ako majú rodičia //pokiaľ to nie je z nejakého iného dôvodu // napr náhradná starostlivosť ap.
Chobot
18.10.10,14:00
Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou. Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.

Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???

Chápeme to dobre???

zuzana

1. dieťa má bydlisko spravidla podľa bydliska matky
2. ako chceš dokázať spoločnú domácnosť, keď papierovo bývate každý zvlášť?

3. k tej kamoške - ak žije dieťa, tak dedí v prvej skupine, kde osoba žijúca s poručiteľom, nemá zákonný nárok na dedičstvo.
Riešenie - uzatvoriť manželstvo, bude dediť polovicu a to dieťa tiež polovicu.
Iné riešenie - prepísať na ňu polovicu bytu.

Ešte iné riešenie - spísať závet, kde jej odkáže polovicu bytu. Je tu ale riziko, že ak bude v čase smrti dieťa neplnoleté, môže jeho matka napadnúť závet ako neplatný.
Mária27
18.10.10,14:24
Spolučná domácnosť neznamená rovnaký trvalý pobyt, ani spoločné bývanie.

§ 115 obč. zákonníka
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Spoločná domácnosť je to iste, čo domácnosť v § 115.

Podrobnejšie je to vysvetlené v príspevku 6 tu:

http://www.porada.sk/t145839-dedenie-po-bratancovi.html
nedopo
18.10.10,15:11
Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
- zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
- majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
- mame spolu jedno dieta

Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.


http://www.klasici.sk/old/publikovanie/zakony/obciansky%20zakonnik%207.html

hlavne:

PRVÁ HLAVA
NADOBÚDANIE DEDIČSTVA

§ 460

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

§ 461

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

§ 462

Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.

§ 479

Maloletým potomkom sa musídostať aspoň toľko, koľko robíich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robíjedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

...ale treba to prečítať celé.
zukana
19.10.10,06:36
ďakujem