monyque
14.10.10,17:18
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť niekoľko vecí.
1. Máme SZČO, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, nakupuje veľké množstvo potrebného materiálu, či náradia, mám v tom chaos čo patrí kam, nakoľko nikde nie je presne definované rozdelenie. Viem, že skrutky, klince, vrtáky patria do kolonky "materiál", ale kam zaradím napr. vrtačku, posuvné meradlo, meter, ceruzky, atď. tiež "materiál" alebo "prevádzková réžia"?

2. Čo sa týka stravného, má nárok na 3,60 eura na deň. Ak ale prinesie mesačne možno 5 bločkov z reštaurácie? Môžem za každý mesiac spraviť hromadný zápis do peňažného denníka v určitej výške a doložím bločky s tým, že má nárok na odpočet DPH z danej sumy? teda do VOZD? napr. 3,60 x 5 = 18 eur, ZD = 15,13 eur, DPH = 2,87 eur

Veľmi pekne ďakujem za odpovede!!
ego.mc
14.10.10,15:26
1. materiál
2. je možné spraviť vyúčtovanie stravy za mesiac podľa skutočných bločkov (3,60 VOZD + zbytok VNZD). Ak kupuje stravu pre seba, nemá nárok na odpočet DPH.
monyque
14.10.10,15:32
Ak kupuje stravu pre seba nemá nárok na odpočet DPH? Čiže ak zamestnáva zamestnanca, tak len v tom prípade ak sa to chápe strava pre zamestnanca?
veronikasad
14.10.10,15:34
Ak kupuje stravu pre seba nemá nárok na odpočet DPH? Čiže ak zamestnáva zamestnanca, tak len v tom prípade ak sa to chápe strava pre zamestnanca?
Zamestnancovi treba kúpiť stravné lístky, alebo uzatvoriť zmluvu s jedálňou, nie sa "hrať" s účtovaním blokov ...

Inak, zvýraznenému nerozumiem - naje sa živnostník a "napíše" to na zamestnanca ?
monyque
14.10.10,15:45
Nie tak som to nemyslela. Myslela som to len tak, že teda SZČO nemá nárok na uznanie odpočtu DPH zo stravy, ale nárok na odpočet má len za zamestnancov, ak im platí stravu, resp kúpi stravné lístky.
veronikasad
14.10.10,15:49
Nie tak som to nemyslela. Myslela som to len tak, že teda SZČO nemá nárok na uznanie odpočtu DPH zo stravy, ale nárok na odpočet má len za zamestnancov, ak im platí stravu, resp kúpi stravné lístky.
gastráče sú bez DPH, tam je možný len odpočet DPH z provízie.

Ak nakupuje stravu od platitela DPH, môže si uplatniť odpočet DPH, na výstupe však musie odviesť DPH z príspevku zamestnanca.