Karina
18.11.05,10:51
Konečne nám to tu spustili, už som sa nevedela dočkať:-)
Moja otázočka: Robím účtovníctvo firme, kde jedným z konateľov
je občan Ruska, zatiaľ nie je zamestnancom, pretože ešte nemá pracovné povolenie, povolenie na pobyt, ale je na Slovensku a do účtovníctva mi dal faktúru za ubytovanie v hotely vystavenú na jeho meno, za akých podmienok by to mohlo byť daňovým výdavkom? A ešte jedna vec, dal mi aj bločky od PHM, pričom používa svoje auto. Ale keďže nemá pracovné povolenie, nemôže sa vo firme zamestnanť ani robiť cesťáky alebo môže ako konateľ? Podľa mňa nemôže ani ako konateľ, pretože nemá to nešťastné pracovné povolenie, takže u nás nemôže pracovať, pretože by ho vyhostili. Čo s tým, prosíííííííííím poraďte....:(
Denda
18.11.05,09:55
Konečne nám to tu spustili, už som sa nevedela dočkať:-)
Moja otázočka: Robím účtovníctvo firme, kde jedným z konateľov
je občan Ruska, zatiaľ nie je zamestnancom, pretože ešte nemá pracovné povolenie, povolenie na pobyt, ale je na Slovensku a do účtovníctva mi dal faktúru za ubytovanie v hotely vystavenú na jeho meno, za akých podmienok by to mohlo byť daňovým výdavkom? A ešte jedna vec, dal mi aj bločky od PHM, pričom používa svoje auto. Ale keďže nemá pracovné povolenie, nemôže sa vo firme zamestnanť ani robiť cesťáky alebo môže ako konateľ? Podľa mňa nemôže ani ako konateľ, pretože nemá to nešťastné pracovné povolenie, takže u nás nemôže pracovať, pretože by ho vyhostili. Čo s tým, prosíííííííííím poraďte....:(
V prvom rade si treba overiť oznamovacie povinnosti na cudzineckú políciu a príslušné orgány ohľadne zahraničných štatutárov a spoločníkov, existujú aj výnimky.:)
Karina
18.11.05,09:58
Čo v prípade, že nemá výnimku? A čo v prípade, keby výnimku mal?
Denda
18.11.05,10:14
Čo v prípade, že nemá výnimku? A čo v prípade, keby výnimku mal?
Prikladám link cestovné náhrady a konateľ:) http://www.porada.sk/showthread.php?t=794&highlight=konate%B5+cestovn%E9+n%E1hrady
Karina
18.11.05,10:29
Ďakujem, už som to naštudovala, dúfam, že som to správne pochopila:
Ak výnimku nemá, to zn. že bez pracovného povolenia nemôže u nás vykonávať žiadnu činnosť pre s.r.o., tým pádom, mu nevznikne nárok na žiadne náhrady. Ešte si zistím na Úrade práce, či nemôže vykonávať činnosť konateľa bez odmeny.
Ak výnimku má, môže vykonávať činnosť konateľa, čiže má nárok i bez pracovnej zmluvy robiť si cesťáky a uplatňovať si tam náhrady za použitie MV a PHM.
A čo sa týka toho ubytovania, zle som sa vyjadrila, nejedná sa o ubytovanie na služobnej ceste, ale o jeho ubytovanie v SR v meste sídla spoločnosti. S tým čo? Za akých okolností to môže byť daňový náklad?