PALLINO
14.10.10,19:28
Bývam v prenajatom byte a s majiteľom bytu mám uzavretú zmluvu o nájme bytu. Zmluva bola podpísaná 1.11.2009 na dobu 12 mesiacov (1rok). Dňa 1.11.2010 platnosť zmluvy končí a ja nemám záujem o jej ďalšie predĺženie. Majiteľa bytu som 20 dni pred koncom platnosti zmluvy upovedomil o tom že nemám záujem o jej predĺženie. O pár dní mi majiteľ bytu oznámil že som ho o ukončení zmluvy upovedomil neskoro a v prípade že prípadne ďalšie náklady spojené s bytom budem hradiť čiastočne aj ja.
Zmluva je uzavretá podla občianskeho zákonníka. Podla článku VI., odseku 3. kde je uvedené že predĺženie tejto zmluvy o ďalšie obdobie je možné iba písomnym dodatkom odsúhlaseným a podpísaným všetkými zmluvnými stranami najneskôr do 15 dňa posledného mesiaca pred ukončením zmluvy.
Nie je reakcia majiteľa bytu neadekvátna? Mohol by som byť sankcionovaný?
Mária27
15.10.10,02:56
Nemusel si ho upovedomiť vôbec, ak to nemáte dojednané. Ak nebudeš užívať byt dlhšie ako máte zmluvne potvrdené, majiteľ nemá nárok na ďalšie úhrady.

Obč. zákoník

K nájmu všeobecne:
§ 676
(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.


K nájmu bytu:
§ 710
(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.