adka7755
14.10.10,19:56
Ahoj, mám otázku:
moja sestra má 9r. syna, ktorého má z nemanželského vzťahu, s otcom dieťaťa nežije už asi 5rokov. dieťa nosí jej priezvisko, po dohode rodičov.
Teraz má druhý vzťah, nie je síce vydatá, no má už druhé bábo, ktoré nosí priezvisko jej terajšieho partnera. Po dohode s terajším partnerom by chceli aby obe deti a aj ona nosili spoločné priezvisko jej terajšieho partnera. Na matrike jej povedali, že zmeniť priezvisko jej syna sa nedá, lebo musí mať súhlas otca. Lenže on s tým nesúhlasí.A má vraj dať žiadosť na súd aby on rozhodol. Preto sa pýtam, prečo žiadajú súhlas otca, ked dieťa jeho priezvisko aj tak nenosí, a či je tento postup od úradu správny.
Prosím ak môžete, poradte nám. Ďakujeme.
Xanti
14.10.10,18:09
Na matrike jej povedali dobre,
súhlas so zmenou priezviska musí dať otec, aj ked jeho priezvisko dieťa nenosí.
A otcovia to neradi robia. A súd bez vážnych dôvodov nepovolí zmenu priezviska.
adka7755
15.10.10,06:40
Ako vážny dôvod nieje to, že aj matka aj jeho súrodenec budú mať zmenené priezvisko?
Stanislav 1975
15.10.10,06:52
Ako vážny dôvod nieje to, že aj matka aj jeho súrodenec budú mať zmenené priezvisko?

Podľa mňa toto nieje žiadny vážny dovod- dalo by sa to brať aj ako špekulácia...
Katy a R
15.10.10,06:59
Podľa mňa toto nieje žiadny vážny dovod- dalo by sa to brať aj ako špekulácia...

.. nuž ako pre koho:confused: ... podľa mňa to vážny dôvod je!
Samozrejme, bude to musieť patrične zdôvodniť pred súdom.
ubka
15.10.10,07:01
Ako vážny dôvod nieje to, že aj matka aj jeho súrodenec budú mať zmenené priezvisko?
Veru, to pre súd nie je vážny dôvod, dnes je to bežné, že deti jednej matky majú rôzne priezviská, ale chápem Ťa, chceš aby to bol pre rodinu stmeľujúci prvok, potom je možné žiadať posudok od certifikovaného detského psychológa a predložiť tento, ak samozrejme dieťa tým, že má iné priezvisko trpí v kolektíve apodobne.
Je ešte jedna možnosť,.. čo takto adoptovať si dieťa , Tvoj nový partner, možno jeho biologický otec by to uvítal a vtedy by to bolo bezproblémové.
renata_k
15.10.10,07:02
Podľa mňa toto nieje žiadny vážny dovod- dalo by sa to brať aj ako špekulácia...

Podľa môjho názoru je na to poriadne vážny dôvod, Stanislav 1975. Ako sa bude cítiť dotyčný chlapec, keď všetci v rodine budú napr. Mrkvičkovci, len on bude mať priezvisko napr. Kapusta ?

Ale vzhľadom na to, že otec chlapca nedá súhlas na zmenu priezviska, najšetrnejšie k deťom by bolo, aby si matka ponechala svoje priezvisko a toto mali aj deti. Môj názor...
Stanislav 1975
15.10.10,07:02
.. nuž ako pre koho:confused: ... podľa mňa to vážny dôvod je!
Samozrejme, bude to musieť zdôvodniť pred súdom patrične zdôvodniť.

No presne ako píšeš Katy, pre teba to vážný dovod je, a pre mňa určite nie- totiž beriem to tak,že uvedené veci nemusia byť spoločné a navzájom sa nevylučujú a nič sa nestane ak priezvisko ostane tak ako je teraz

Ale samozrejme, ak sudca rozhodne ,že je dovod na zmenu priezviska tak bude zmena, ale ja osobne som skeptický a nemyslím si,že by bez súhlasu otca tak lahko niečo dosiahla...
Stanislav 1975
15.10.10,07:05
Podľa môjho názoru je na to poriadne vážny dôvod, Stanislav 1975. Ako sa bude cítiť dotyčný chlapec, keď všetci v rodine budú napr. Mrkvičkovci, len on bude mať priezvisko napr. Kapusta ?

Ale vzhľadom na to, že otec chlapca nedá súhlas na zmenu priezviska, najšetrnejšie k deťom by bolo, aby si matka ponechala svoje priezvisko a toto mali aj deti. Môj názor...

vieš kolkokrát som sa pri mojej práci stretol s tým,že všetci boli mrkvičkovci a najstarší syn kapusta? - je to dosť bežné...
ewita888
15.10.10,07:08
ja si myslím, že súd, pokiaľ dieťa nemá priezvisko otca, rozhodne o zmene priezviska dieťaťa.. ja by som sa spýtala skúseného právnika, aká je prax..
Xanti
15.10.10,07:08
Je ešte jedna možnosť,.. čo takto adoptovať si dieťa , Tvoj nový partner, možno jeho biologický otec by to uvítal a vtedy by to bolo bezproblémové.
No ak si biologický otec uvedomí, že pokiaľ sa vzdá dieťaťa a nový otec si ho adoptuje, tak dieťa nebude mať žiadne nároky voči nemu - teda žiadne výživné, žiadne dedičstvo. Tak ten súhlas možno dá.
A ak matka chce dieťa pripraviť o možné dedičstvo tak môže skúsiť túto cestu pri zmene priezviska.
adka7755
15.10.10,08:07
Problém je v tom, že otec svojho syna stále kontaktuje, no sestra si to neželá a snaží sa kontaktu vyhnúť, lebo dieťa len klame a slubuje mu nereálne veci, napr. pojdeme spolu na dovolenku...a pritom v tom čase bol vo vezení, za neplatenie výživného na svojho syna, o ktorého sa jedná pri tejto zmene priezviska.
Kurátorka mojej sestre povedala, že kedže majú uzatvorenú pred súdom rodičovskú dohodu o návštevách a o výživnom, tak vlastne nemusí mu dieťa dať, pretože sa vlastne nedohodli. Súdom to stanovené nemá. Dieťa si samé žiada zmeniť priezvisko, aby ho mal ako jeho braček.
Xanti
15.10.10,08:48
Problém je v tom, že otec svojho syna stále kontaktuje, no sestra si to neželá a snaží sa kontaktu vyhnúť, lebo dieťa len klame a slubuje mu nereálne veci, napr. pojdeme spolu na dovolenku...a pritom v tom čase bol vo vezení, za neplatenie výživného na svojho syna, o ktorého sa jedná pri tejto zmene priezviska.
Kurátorka mojej sestre povedala, že kedže majú uzatvorenú pred súdom rodičovskú dohodu o návštevách a o výživnom, tak vlastne nemusí mu dieťa dať, pretože sa vlastne nedohodli. Súdom to stanovené nemá. Dieťa si samé žiada zmeniť priezvisko, aby ho mal ako jeho braček.
Hm,
je to boj na dlhé lakte. A ak otec dobrovolne nebude súhlasiť so zmenou, tak ostáva jedine súd. A tam ak si pozrieš mnoho diskusíí na nete s touto tématikou, tak tam treba mať nepriestrelnú žiadosť. Aby súd odsúhlasil. A také, že neplatí výživné, že sa nekontaktuje, alebo kontaktuje k tomu nepatrí.
Známa dala návrh na súd o zmenu priezviska detí, no súd nemusel rozhodnúť, lebo ich biologický otec súhlasil aby sa volali po matke nie po ňom, nakoľko oni pri narodení dostali priezvisko otca, nie matky. Na základe ich dohody.
Stanislav 1975
15.10.10,09:30
No nejako sa to zamotáva- ťažko povedať či otec dieta klame a podobne,záujem o neho prejavuje a to je podstatné - ktovie aký bol názor druhej strany,lebo toto sa mi zdá ako keby niekto chcel silou mocou očierniť otca-takže ktovie ako to je v skutočnosti...
ubka
15.10.10,09:46
No ak si biologický otec uvedomí, že pokiaľ sa vzdá dieťaťa a nový otec si ho adoptuje, tak dieťa nebude mať žiadne nároky voči nemu - teda žiadne výživné, žiadne dedičstvo. Tak ten súhlas možno dá.
A ak matka chce dieťa pripraviť o možné dedičstvo tak môže skúsiť túto cestu pri zmene priezviska.
No... je to jedna z možností,čo som napísala, často sa ale nestáva," aby bol baran celý a vlk sýty" ;)
veď ak niekomu záleží iba na dedičstve už odteraz, keď treba riešiť v prvom rade záujmy dieťaťa, potom to nebude, žiaľ jednoduché.
Tiež by som bola opatrná za každú cenu otca stavať do situácie, že dieťaťu sľubuje nereálne veci...čo keď mu nie je zo strany matky umožnené ich naplňať?
Stanislav, máš pravdu, akosi sa to zamotáva :rolleyes:
arizona
15.10.10,15:19
Poznám zo svojho okolia dva prípady,keď matka zažiadala na súde o zmenu priezviska pre dieťa z prvého manželstva,aj ked otec dieťaťa nesúhlasil.
Ale oba prípady boli také, že matka uzavrela druhé manželstvo,mali ďaľšie dieťa, takže jedine dieťa z prvého manželstva malo iné priezvisko. Takže to obhájili na súde, aby dieťa netrpelo iným menom.
Asi aj preto to prešlo. Druhá vec bola, že otec dieťaťa nejavil o dieťa záujem,dlhoval pravidelne na výživnom,nenavštevoval ho.
Prekvapujúce pre mňa je aj to, že biol.otec musel ďalej platiť výživné, aj keď dieťa už nemalo jeho meno.

Ale v tomto prípade to moc na úspech nevidím, z toho dôvodu, že tento pár nie sú manželia,len žijú spolu. Takže tých priezvisk je tam viac...
Dávať dieťaťu z prvého vzťahu priezviska "iba priateľa" z druhého vzťahu sa mi zdá ťažko obhájiteľné...ale to je môj názor.
Xanti
15.10.10,16:39
Prekvapujúce pre mňa je aj to, že biol.otec musel ďalej platiť výživné, aj keď dieťa už nemalo jeho meno. Pre mňa to prekvapujúce nie je, nakoľko súd ho nezbavil rodičovských práv. Ak by súd zbavil rodičovských práv tak výživné by nemusel platiť.

Ale v tomto prípade to moc na úspech nevidím, z toho dôvodu, že tento pár nie sú manželia,len žijú spolu. Takže tých priezvisk je tam viac...
Dávať dieťaťu z prvého vzťahu priezviska "iba priateľa" z druhého vzťahu sa mi zdá ťažko obhájiteľné...ale to je môj názor. Súhlasím, zdieľam tvoj názor.
V texte.
arizona
15.10.10,17:17
" Xanti...
Pre mňa to prekvapujúce nie je, nakoľko súd ho nezbavil rodičovských práv. Ak by súd zbavil rodičovských práv tak výživné by nemusel platiť."


Práve to sa mi zdá také trochu rozporuplné.
Keď súd aj napriek nesúhlasu otca prisúdi jeho dieťaťu meno iného muža, biologickému otcovi zostáva povinnosť platiť na toto dieťa. Aj keď je otec "akýkoľvek", zdá sa mi to neférové voči nemu :rolleyes::mee:...
Stanislav 1975
15.10.10,18:05
" Xanti...
Pre mňa to prekvapujúce nie je, nakoľko súd ho nezbavil rodičovských práv. Ak by súd zbavil rodičovských práv tak výživné by nemusel platiť."


Práve to sa mi zdá také trochu rozporuplné.
Keď súd aj napriek nesúhlasu otca prisúdi jeho dieťaťu meno iného muža, biologickému otcovi zostáva povinnosť platiť na toto dieťa. Aj keď je otec "akýkoľvek", zdá sa mi to neférové voči nemu :rolleyes::mee:...


Ktovie či pán sudca,sudkyňa niečo nedostala do vrecka-ktovie...
ubka
16.10.10,13:48
Nemusel, aj keď mohol dostať, ale priezvisko je možné zmeniť aj vtedy, keď rodičovské práva zostávajú zachované .
adka7755
26.05.13,10:22
no, takto po čase sa teda môžem k tomu znova vyjadriť. moje slová sa samozrejme potvrdili, otec o dieťa už chvála bohu ani nemá záujem. už nevolá, nedomáha sa stretnutia. A so zmenou priezviska stále robí problémy. Nuž.....a deti hoci sú súrodenci majú rozdielne priezviská :-(