Monika Kováčová
14.10.10,22:06
Prosím o vysvetlenie ako v praxi funguje a čo vôbec znamená na účely získania dávky v nezamestnanosti Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004, konkrétne znenie podľa čl. 65 os. 5 písm a) tohto nariadenia:


5. a) Nezamestnaná osoba uvedená v prvej a druhej vete odseku 2 poberá dávky v súlade s právnymi predpismi členského štátu bydliska, ako keby sa na ňu vzťahovali tieto právne predpisy počas jej poslednej činnosti ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Tieto dávky poskytuje inštitúcia miesta bydliska.

pridám ešte prvú a druhú vetu odseku 2


2. Úplne nezamestnaná osoba, ktorá počas svojej poslednej činnosti ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba, mala bydliska v členskom štáte inom, ako je príslušný štát a ktorá má naďalej bydliska v tomto štáte, alebo sa vráti do tohto štátu, má byť k dispozícii službám zamestnanosti v členskom štáte bydliska. Bez toho, aby bol dotknutý článok 64, úplne nezamestnaná osoba môže ako doplňujúci krok prihlásiť sa u služieb zamestnanosti členského štátu, v ktorom vykonávala svoju poslednú činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Mám pred sebou totiž zamietavé rozhodnutie o /ne/priznaní dávky v nezamestnanosti.:
"Z údaju uvedeného v dotazníku..., ktoré ste predložili pri uplatnení nároku na dávku v nezamestnanosti, a z ktorého je zrejmé, že ste v období výkonu zárobkovej činnosti na území iného členského štátu EÚ, žili na území iného čl. štátu EÚ. Z uvedeného !je možné vyvodiť záver, že centrum záujmov v čase Vašej zárobkovej činnosti na území členského štátu EÚ, bolo mimo SR.
"Z dôvodu, že ste nemali počas výkonu zárobkovej činnosti na území členského štátu EÚ centrum záujmov na území Slovenskej republiky, nespĺňate podmienku nároku na dávku v nezamestnanosti podľa čl. 65 ods. 5 písm. a) základného nariadenia."

Ja tomu totiž vôbec nerozumiem, citácia uvedeného nariadenia, na ktorú sa rozhodnutie odvoláva nemá s centrom záujmov nič spoločné... či?

Podotýkam, že doby poistenia na území SR sú 657 dní a na území EÚ 558 dní.
Andyke
14.10.10,22:01
jankacip
23.10.10,12:49
Ahoj, chcem reagovat na tvoj dotaz v porade. Mne vcera dorucili presne
toto iste zamietave rozhodnutie, neviem ako sa mam branit, chcem sa odvolat, ale kde to zobrali, ze tu nemam "centrum zaujimov" ...ako som tu mohla mat centrum zaujimov, ked som si musela prenajat byt a zalozit ucet v clenskom state? Moze mi niekto prosim poradit ako postupovat pri odvolani?

Vopred dakujem
Monika Kováčová
23.10.10,13:13
neviem, odvolanie pravdepodobne vôbec nepomôže, pretože centrum záujmov určuje sociálna poisťovňa. Včera prebehla ešte jedna diskusia: http://www.porada.sk/1543037-post7.html
bližšie info by som mala mať v pondelok... skôr nepomôžem, snáď niekto iný sa nájde.
veronikasad
23.10.10,13:21
Monika, nepomohlo by v odvolaní - aj keď to nijako nesúvisí so zákonom o soc. poistení - že je daňovníkom SR (DP podával na Slovensku, kde si určil centrum záujmov) ?
Monika Kováčová
23.10.10,13:32
to veronikasad: veronika, mám veľmi málo info, ale SP má "šablónu", podľa ktorej máš centrum záujmov v SR len ak :
1. Máš na území SR manžela/ku
2. Si vlastníkom nehnuteľnosti na území SR
veronikasad
23.10.10,13:42
to veronikasad: veronika, mám veľmi málo info, ale SP má "šablónu", podľa ktorej máš centrum záujmov v SR len ak :
1. Máš na území SR manžela/ku
2. Si vlastníkom nehnuteľnosti na území SR
nehnutelnosť = čo ? Ak je slobodný a trvalý pobyt má u rodičov ?

Ako si potom vysvetluješ túto definíciu zo stránky SP ?

Osoba iná ako cezhraničný pracovník znamená osobu, ktorá:

naposledy vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území jedného členského štátu EÚ a mala bydlisko na území druhého členského štátu EÚ, pričom nespĺňa definíciu cezhraničného pracovníka alebo
naposledy vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území Slovenskej republiky.
Osoba iná ako cezhraničný pracovník má právo si zvoliť, či si nárok na dávku v nezamestnanosti uplatní v štáte svojho posledného zamestnania alebo sa vráti na územie štátu bydliska.

Mám zvýraznenému rozumieť tak, že dávku si sice bude vybavovať v SP na Slovensku, ale bude zo zahraničia ?
Monika Kováčová
23.10.10,13:58
Mám zvýraznenému rozumieť tak, že dávku si sice bude vybavovať v SP na Slovensku, ale bude zo zahraničia ?

áno, presne tak mi to bolo povedané... bližšie info priamo z terénu doplním...
Monika Kováčová
23.10.10,14:27
ešte doplním v prílohe info z odborného mesačníka Sociálne poistenie č. 6-7/2010:
jankacip
25.10.10,18:13
Ahoj, mas prosim Ta nieco nove ohladom tej SP?
Monika Kováčová
26.10.10,07:37
Ahoj, mas prosim Ta nieco nove ohladom tej SP?
situácia je veľmi komplikovaná a vyzerá beznádejne pre žiadateľov o dávku v nezamestnanosti, ktorí sú slobodní, bezdetní a nevlastnia nehnuteľnosť, pretože centrum záujmov rovnako posudzuje aj príslušný úrad práce v inom členskom štáte. Konkrétne slobodná, bezdetná a u rodičov žijúca žena, ktorá pracovala v ČR dva roky (viď zadanie) rozhodnutím z SP v SR má dávku zamietnutú presne z dôvodu, že centrum záujmov nemá v SR. V tomto prípade žiadala SP na základe príslušného formulára E... o dávku z ČR, ale ČR zamietla nárok z dôvodu, že v ČR nemá dotyčná osoba centrum záujmov.
vôbec neviem ako ďalej pokračovať... pripadá mi to postavené na hlavu, zháňam ďalšie info.:eek:
jankacip
27.10.10,18:50
Prosim mate niekto skusenosti s vybavovanim podpory v nezamestnanosti,ked ste pracovali v EU, kde si ju mam ziadat, ked tu nemam sancu a v zahranici tiez :)