peterjelemnicky
14.10.10,21:41
Dobry den, mam otazku. Tento tyzden mi boli odcudzene financie z mojho auta ktorym som ich prevazal. Zastavil som sa na motoreste a ked som sa vracal bolo na aute rozbite zadno skol a kufirk s peniazmi tma nebol. Zavolal som policiu ta vsetko spisala. Teraz to idem nahlasit na poistovnu, kedze som poisteny proti: lúpeže peňazí, vzniknute pri ich preprave. Fakturu aj prijmovy doklad o prevzati penazi mam, ale firma ktora mi ich davala by bola nerada dotoho zaplatena a zviditelnena, myslite ze poistovna bude chciet fakturu od prijatie penazi? Vsetko bolo aj v spravach na JOJ tusim. email: peterjelemnicky @ gmail .com
Paula
14.10.10,19:46
Mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, či sa do pojmu "preprava peňazí" zmestí aj opustenie týchto peňazí v čase posedenia v motoreste.
FAA
14.10.10,20:15
Kto vedel, že prevážaš peniaze? minimálne ten, čo ti ich dal....
peterjelemnicky
14.10.10,20:22
Pachatel musel prekonat prekazku, kedze auto bolo uzamknute.
A firma co mi ich dala tak vedela ze prevazam ale mame spolu dobre vztahy a spolupracujeme spolu uz dlhsiu dobu. Mozno nahodne vytipovane auto?! :confused:
Stanislav 1975
15.10.10,06:56
No pokial je v poistnej zmluve napísané " lúpež" peňazí a nie aj krádež,tak mám obavu,že poisťovna plniť asi nebude...
peterjelemnicky
15.10.10,13:32
Aky je rozdiel medzi kradezou penazi a lupezou?
Xanti
15.10.10,17:15
Aky je rozdiel medzi kradezou penazi a lupezou?
§ 188
Lúpež
(1) Kto proti inému použije násilie alebo hrozbu bezprostredného násilia v úmysle zmocniť sa cudzej veci, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

§ 212
Krádež


(1) Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/

Obrazne povedané...
mám mobil na stole, niekto príde a vezme ho... to je krádež ( tvoj prípad vykradli ti auto ).
mám mobil v ruke, niekto príde a násilim mi ho vytrhne ... to je lúpež ( to by bolo, ak by ťa prepadli, a násilím ťa okradli )
profesional
21.10.10,16:15
Poistovna odmietne plnit alebo plnenie bude kratit z dovodu, ze poistna udalost bola sposobena vedomou nedbanlivostou poskodeneho a teda sa na skode musi poskodeny podielat pomerom akym sa na skode v rozsahu zavinenia podielal.
Nechat peniaze v kufriku v aute je vedoma nedbanlivost. Obzvlast ked z auta odides.