Anonymka
18.11.05,10:26
Zdravím Vás.

Mám taký pocit, že ma šéf chce priviezť do šialenstva. Dnes vymyslel, že po novom sa bude účtovať podľa zákaziek, aby sme vedeli sledovať výnosnosť určitých akcií (zákaziek). A ja mám rozmýšlať, ako to celé spraviť. Chce, aby som vymyslela, ako budem účtovať o mzdových nákladoch a režijných nákladoch - aby som všetko vedela rozčleniť, na ktorú zákazku to šlo. Aj spotrebu benzínu, atď. On si myslí, že je možné účtovať všetko na jeden účet, aby to bolo jednoduchšie, a aby sa to dalo sledovať, ale potom by som asi musela zaviezť nové predpisy v PU, že mzdové náklady nemusia byť na 521, služby na 518 ... atď, ale môžem všetko bachnúť na jeden účet. To len preto, aby on vedel sledovať ...
Tak ja sa Vás pýtam, ako je možné najjednoduchšie účtovať a sledovať rôzne pohyby podĺa uákaziek v PU? Konkrétne v MRP Win???
Budem vďačná!

Pekný deň.
beatap
18.11.05,10:21
nedalo by sa normálne použiť účty ako doteraz, ale len cez strediská(zákazky) to rozdeliť? napr. 501A, stred001
501A, stred002.... atď, to isté aj výnosy a všetky ostatné náklady....
Anonymka
18.11.05,10:29
No áno, to by asi šlo, tak to aj robím. V súčasnosti účtujem tak, že k PFA a VFA dávam č.zákazky, a všetky súvisiace zápisy v účt.denníku tiež. Viem si potom pozrieť PFA a VFA na danú zákazku, zápisy v denníku a aj výnosy a náklady na danú zákazku. Len on by chcel niečo také, ako výkaz ziskova strát podľa zákazky. To mi program ale neumožňuje. Chcel by vedieť, aká časť osobných nákladov šlo na tú akciu, akú časť tvorí spotr.materiál, akú cestovné príkazy, benzín, atď...

:o
renča1
18.11.05,10:41
skús si vytvoriť hospod.strediská a sledovať každé náklady zvlášť pod hospod.strediskami. napr: spotr.mat. - hos.stredisko 100
ces.prík. - hos.stredisko 200
no neviem či vám to program umožní.
účtovník 007
18.11.05,11:37
skús si vytvoriť hospod.strediská a sledovať každé náklady zvlášť pod hospod.strediskami. napr: spotr.mat. - hos.stredisko 100
ces.prík. - hos.stredisko 200
no neviem či vám to program umožní.

Ja to robím presne tak, ako píše Renátka. Mám anal. na strediská. Potom som si musela nadefinovať nový druh VZaS podľa stredísk. Nemám ale program ako Ty. No neverím, že sa také niečo nedá. Program, ktorý používaš, je dosť rozšírený. Skús zavolať predajcovi a s ním to konzultovať. Myslím, že je normálne, ak chce šéf vedieť HV jednotlivo na zákazky. Možno sa Ti to zdá teraz zložité, ale keď si zvykneš, sama uvidíš výhody takéhoto sledovania.
Tweety
18.11.05,11:41
[quote=Anonymka].
Budem vďačná!
Návrh na strediskové a zákazkové účtovanie ako účtujeme v našej spoločnosti: Každý nákladový a výnosový účet je rozúčtovávaný na strediská aj na zákazky.
Napr. 50110, str.200,220,300,400,500, zákazky 0505,0100,2010
A takýmto spôsobom sú nadefinované všetky účty s označením strediskové.
;) :eek: :eek: :cool:
renča1
18.11.05,11:42
Súhlasím s účtovníkom 007- alebo agent 007( ha-ha) nechcela som uraziť. Len som ešte chcela pridať , že mám MRP ale DOS a nie WIN a v DOS to umožňuje. Účtovník 007 - dúfam, že si sa na mňa nenahnevala. Prajem pekný deň.
Anonymka
18.11.05,12:12
Ó, díky Vám za rady. Je mi jasné, že je to fajn vec, aj by som chcela tak účtovať, no neviem ako s tým začať a keď to vypadá tak zložito... :o Ako myslíš to, že výnosové a nákladové účty máš rozdelené podĺa stredísk, resp.zákaziek??? Napr.mám účet 501 (sem dám anal.podla danej zákazky 501 222, potom účet 518 222 (tá istá zákazka)??? Alebo ako? Rada sa učím nové veci, no ak mi to nik presne nevysvetlí, nebudem si vedieť rady. S tými strediskami je to asi lahšie. Napr. na každú zákazku mám otvoriť stredisko? (nám ide hlavne o väčšie akcie)
ondrejvla
18.11.05,12:21
Zdravím Vás.

Mám taký pocit, že ma šéf chce priviezť do šialenstva. Dnes vymyslel, že po novom sa bude účtovať podľa zákaziek, aby sme vedeli sledovať výnosnosť určitých akcií (zákaziek). A ja mám rozmýšlať, ako to celé spraviť. Chce, aby som vymyslela, ako budem účtovať o mzdových nákladoch a režijných nákladoch - aby som všetko vedela rozčleniť, na ktorú zákazku to šlo. Aj spotrebu benzínu, atď. On si myslí, že je možné účtovať všetko na jeden účet, aby to bolo jednoduchšie, a aby sa to dalo sledovať, ale potom by som asi musela zaviezť nové predpisy v PU, že mzdové náklady nemusia byť na 521, služby na 518 ... atď, ale môžem všetko bachnúť na jeden účet. To len preto, aby on vedel sledovať ...
Tak ja sa Vás pýtam, ako je možné najjednoduchšie účtovať a sledovať rôzne pohyby podĺa uákaziek v PU? Konkrétne v MRP Win???
Budem vďačná!

Pekný deň.

Anonymka, je to úplne jednoduché, zatrieď si tak ako ti radili predomnou náklady podľa stredísk, vypracuj si osnovu stredísk, a účtuj všetky náklady podľa jednotlivých stredísk. Taktiež stavebné firmy takto účtujú stavby, z dôvodu rozlíšenia jednotlivých nákladov a výnosov podľa stavieb. Neviem, či sa to dá v MRP WIN, ja účtujem v DOS tam je to jednoduché, ale vo WIN by ti mohla poradiť Lenkak. Mzdy si musíš u každého zamestnanca zadať stredisko, v ktorom bol ten ktorý mesiac zatriedený, no a PHM - pochybujem, že by si ich na každú zákazku kupovala vždy zvlášť. Tu by som odporúčala neúčtovať to v priebehu mesiaca na 501/A ale napr. na účet 378/A a na konci mesiaca podľa knihy jázd urobiť zúčtovanie, kde rozúčtuješ všetky jazdy na strediská a podľa spotreby by ti to malo súhlasiť. Ak šéf jazdil aj súkromne, tak mu povedz, že mu to zaúčtuješ a dodaníš v mzdách, uvidíš, aký bude rád!
Ak by si mala ešte nejaké otázky, ozvi sa, rada poradím.
lenkak
18.11.05,12:23
V MRP si vieš vytvoriť stredisko, napr podľa tých najväčších zákaziek. Tak by to pre Teba bolo najjednoduchejšie.
Anonymka
18.11.05,12:24
Díky moc!!!
Vám všetkým.

Takže skúsim.

A ešte jedna otázka. Tie anal.účty iba na náklady a výnosy, alebo na všetky účty???


Anonymka, je to úplne jednoduché, zatrieď si tak ako ti radili predomnou náklady podľa stredísk, vypracuj si osnovu stredísk, a účtuj všetky náklady podľa jednotlivých stredísk. Taktiež stavebné firmy takto účtujú stavby, z dôvodu rozlíšenia jednotlivých nákladov a výnosov podľa stavieb. Neviem, či sa to dá v MRP WIN, ja účtujem v DOS tam je to jednoduché, ale vo WIN by ti mohla poradiť Lenkak. Mzdy si musíš u každého zamestnanca zadať stredisko, v ktorom bol ten ktorý mesiac zatriedený, no a PHM - pochybujem, že by si ich na každú zákazku kupovala vždy zvlášť. Tu by som odporúčala neúčtovať to v priebehu mesiaca na 501/A ale napr. na účet 378/A a na konci mesiaca podľa knihy jázd urobiť zúčtovanie, kde rozúčtuješ všetky jazdy na strediská a podľa spotreby by ti to malo súhlasiť. Ak šéf jazdil aj súkromne, tak mu povedz, že mu to zaúčtuješ a dodaníš v mzdách, uvidíš, aký bude rád!
Ak by si mala ešte nejaké otázky, ozvi sa, rada poradím.
lenkak
18.11.05,12:24
Ak robíš mzdy v MRP aj tam si vieš priamo porozdeľovať strediská.
ondrejvla
18.11.05,12:26
Anonymka, ja mám rozčlenené najpoužívanejšie účty všetky na analytiku, bez ohľadu na to, či firma má strediská, alebo nie, strediská si vytváram zvlášť, nie v osnove účtov, ale v osnove stredísk, alebo zákaziek.
Tweety
18.11.05,12:26
Ó, díky Vám za rady. Je mi jasné, že je to fajn vec, aj by som chcela tak účtovať, no neviem ako s tým začať a keď to vypadá ide hlavne o väčšie akcie)
Uvediem Ti príklad ako to robím : My sme malá firma, na strediská máme podelených zamestnancov a títo majú svoje zákazky.
Napr: Jožko Mrkvička str.300, zákazku má 0501,0502,0503,0504
Marienka Marienková str 400, zákazka 0505
Potom máme réžijné náklady, ktoré sa účtujú len na jednu zákazku, hoci strediská môžu mať rôzne., podľa toho komu zo strediska to patrí.Napr.
Telef. str.500 zákazka 0505-réžijná.
Závisí to od toho ako si podelíš strediská a zákazky. V účtovnom rozvrhu mám nedefinované, že všetky náklad.a výnosové účty sú strediskové.
Samozrejmé, že všetko to mám v softe. Potom je už hračkou urobiť strediskovú výsledovku, alebo výsl. zo zákaziek.:rolleyes: :eek:
Anonymka
18.11.05,12:30
Aha. Ste všetci taký zlatý... :)

Tak skúsim porozmýšlať, ale v pohode mi napíšte, ak máte ešte nejaký nápad.

Nestačím si vynachváliť túto našu poradu, je bezva... :)
účtovník 007
18.11.05,12:31
Nie analytiku podľa zákaziek. Analytiku si ponecháš takú akú máš doteraz. Napr 518-100 poštovné. 518-101 nájomné.......... Iba v programe musíš nadefinovať, že nákladové a výnosové účty( mne sa dá presne špecifikovať ktoré, táto funkcia je v číselníkoch) budeš sledovať strediskovo. Ak budeš účtovať napr. 501-100 program sa Ťa opýta na stredisko automaticky. U Teba to bude zákazka. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.Snáď sa niekto ozve, kto má taký program a robí sledovanie na strediská.
Anonymka
18.11.05,12:39
:) ďakujem. Takže asi takto:

vytvorím si strediská a pri účtovaní budem zaraďovať doklady a zápisy podľa stredísk (u mňa stredisko = zákazka). Hej?
Tweety
18.11.05,12:42
:) ďakujem. Takže asi takto:

vytvorím si strediská a pri účtovaní budem zaraďovať doklady a zápisy podľa stredísk (u mňa stredisko = zákazka). Hej?
Ak budeš mať ku tomu ktorému stredisku iba po jednej zákazke, tak áno.
Ale môže mať na jedno stredisko podľa potreby aj viac zákaziek, ak to budeš potrebovať.:rolleyes: :cool: :o ;) ;)
GejzaH
26.11.05,19:46
Zdravím Vás.

Mám taký pocit, že ma šéf chce priviezť do šialenstva. Dnes vymyslel, že po novom sa bude účtovať podľa zákaziek, aby sme vedeli sledovať výnosnosť určitých akcií (zákaziek). A ja mám rozmýšlať, ako to celé spraviť. Chce, aby som vymyslela, ako budem účtovať o mzdových nákladoch a režijných nákladoch - aby som všetko vedela rozčleniť, na ktorú zákazku to šlo. Aj spotrebu benzínu, atď. On si myslí, že je možné účtovať všetko na jeden účet, aby to bolo jednoduchšie, a aby sa to dalo sledovať, ale potom by som asi musela zaviezť nové predpisy v PU, že mzdové náklady nemusia byť na 521, služby na 518 ... atď, ale môžem všetko bachnúť na jeden účet. To len preto, aby on vedel sledovať ...
Tak ja sa Vás pýtam, ako je možné najjednoduchšie účtovať a sledovať rôzne pohyby podĺa uákaziek v PU? Konkrétne v MRP Win???
Budem vďačná!
Pekný deň.
Anonymka,
tvoj šéf si to myslí dobre: on predsa má právo vedieť, ktorá zakázka s akým hospodárskym výsledkom prebieha, alebo nie? Na jeho mieste by ťa to nazaujímalo? Ani v tomto prípade sa základné princípy účtovania sa samozrejme nemenia, len treba si vyjasniť na aký účel položka účet slúži v účtovníctve. Podľa mňa účet určuje napr. o aký druh nákladu alebo výnosu sa jedná, stredisko určuje na ktorom pracovisku náklad alebo výnos vzniká a zakázka popisuje konkrétnu akciu (alebo objednávku) na ktorú nabiehajú náklady a výnosy.

Mám dojem, že si tu niektorí nemajú vyjasnené, čo je to zakázka a čo stredisko. Tak aby sme sa rozumeli: zakázka je jedna konkrétna akcia, ktorá má presne definovaný začiatok, koniec a obvykle aj obsah, napr. postavenie konkrétnej budovy. Jej existencia je podmienená odberateľom. Stredisko je organizačný útvar, ktorý vzniká z vnútorného rozhodnutia vedenia firmy a obvykle vykonáva určitú činnosť.
Na tvojom mieste by som nebral vážne rady typu "ako zakázku použij stredisko". Čo urobíš v budúcnosti, ak si tvoj šéf vymyslí, že chce sledovať činnosť firmy aj po strediskách???? Napr. bude chcieť výsledky skupiny murárov, elekritkárov, stolárov, a to aj na jednotlivých stavbách aj dajme tomu počas celého roku?
Uvedom si, že stredisko a zakázka sú z analytického pohľadu odlišné veci, a nie je vhodné ich zamienať. Uvedený problém ti uspokojivo vyrieší len taký softver, ktorý umožňuje účtovať na zakázku. Takých existuje mnoho. Ten, čo ja používam umožňuje v jednom účtovnom zápise zadať účet, stredisko, činnosť, zakázku a partnera, a samozrejme za každé uvedené kriterium vytlačiť ľubovoľnú zostavu v každej možnej kombinácii, vrátane výsledkov hospodárenia.
A ešte jedna vec v tejto súvislosti: ak sa do problematiky zakázkového účtovníctva zapracuješ, zistíš, že sa ti vynorí ďalšia otázka: ako rozdeliť režijné náklady, ktoré sa nedajú priradiť ku konkrétnej zakázke? A tu nastáva riešenie problému rozpočítania režijných nákladov na jednotlivé zakázky podľa zvoleného kľúča.
Môj názor je, že ak si tvoj šéf svoje predstavy myslí vážne, mal by sa zamyslieť nad výmenou softveru. MRP na riešenie uvedeného problému nie je vhodný nástroj.
kukučka
26.11.05,20:01
Nuž GejzaH nemáš uvedené, v akom softe pracuješ. Predchádzajúci jej neradili zle, myslím si, že zámena stredisko-zákazka nebola z nevedomosti, ale kvôli jednoduchosti. Anonymka pravdepodobne pracuje v malej firme.
sway
26.11.05,20:36
Ako som pozrela mzdy robíš v OLYMPE tam sa krásne dajú ponastavovať strediská - tak si daj zamestnancov na strediská a aj mzdové náklady Ti krásne rozčlení . Len sa s tým treba trošku pohrať.:)
GejzaH
29.11.05,17:02
Nuž GejzaH nemáš uvedené, v akom softe pracuješ. Predchádzajúci jej neradili zle, myslím si, že zámena stredisko-zákazka nebola z nevedomosti, ale kvôli jednoduchosti. Anonymka pravdepodobne pracuje v malej firme.

To je tak, raz som sa odvážil napísať názov softveru s ktorým pracujem, a 2 týždne ma tu bili, že robím si reklamu. Od tej doby zámerne neuvádzam názov softu, som totiž konzultačný a implementačný partner danej firmy, a hneď by sa tu niekto našiel, kto začne kričať, že ide o skrytú reklamu. Ak si zvedavá, ozvi sa na súkromný mail, dám ti vedieť.

O tej zámene zakázka-stredisko mám stále ten istý názor: čo urobí ak si ten šéf špekulant vymyslí strediská?? Ako jej poradíme?
ondrejvla
29.11.05,17:23
GejzaH, účtujem v softe MRP DOS, účtujem na zákazky i na strediská. Mám to jednoducho rozčlenené, pri 8 strediskách mám takéto analytické členenie, uvádzam príklad :
str. Zák.v bežnom roku dá sa zaevidovať v definícii akcií
10 001
11 002
10 003 atď.
v ďalšom účtovnom období začnem číslovať opäť zákazky (akcie)podľa novej analytiky. Doteraz som nikdy nemala problém vyčleniť náklady na stredisko, a náklady na zákazku. I keď priznávam, v MRP DOS to nie je až také jednoduché, ako v iných softoch.
Takže opakujem, zákazky sa dajú nadefinovať v definícii akcií a keď si otvoríš účtovné okno máš tam priestor pre zaúčtovanie i na akcie, teda zákazky.
Takže GejzaH nie je žiaden problém v tomto softe účtovať na strediská i na zákazky. Alebo sa mýlim?
ALDA
29.11.05,17:33
Som v šoku akého máš šikovného šéfa:)..Ja učtujem strediská, zákazky, aj dopravné prostriedky jednotlivo, ale šéfa to nikdy nezaujímalo, až keď prišla študentka a robila diplom. prácu: Vnútropodnikové účtovanie, čubrnel, že to mám:) Dovtedy to zaujímalo iba vedúceho výroby.

Strediská používaj v každom prípade a nezabudni vytvoriť stredisko, ja ho mám
vedené ako správa- a tam účtujem všetko, čo spotrebuje konateľ a rež.prac., a všetko, čo sa nedá účtovať na ostatné strediská, je to stredisko stratové!!..Viem mu predložiť aj náklady..napr. aj na jeho autiak.
Ak si to doteraz neúčtovala a nesledovala náklady a výnosy na jednotlivé zákazky, ako ste potom stanovili cenu zákazky? Nerobíš výsledné kalkulácie?

Musím sa ale priznať, že túto firmu robím v programe AURUS a ten je vymakaný aj v sledovaní vnútropodnikových nákladov, strediská, zákazky a všetko čo potrebujem, aby som mala čo najlepší prehľad.:)
Neboj, nie je to také zložité, iba si to treba presne premyslieť a hurá do toho:)
GejzaH
01.12.05,05:06
GejzaH, účtujem v softe MRP DOS, účtujem na zákazky i na strediská. Mám to jednoducho rozčlenené, pri 8 strediskách mám takéto analytické členenie, uvádzam príklad :
str. Zák.v bežnom roku dá sa zaevidovať v definícii akcií
10 001
11 002
10 003 atď.
v ďalšom účtovnom období začnem číslovať opäť zákazky (akcie)podľa novej analytiky. Doteraz som nikdy nemala problém vyčleniť náklady na stredisko, a náklady na zákazku. I keď priznávam, v MRP DOS to nie je až také jednoduché, ako v iných softoch.
Takže opakujem, zákazky sa dajú nadefinovať v definícii akcií a keď si otvoríš účtovné okno máš tam priestor pre zaúčtovanie i na akcie, teda zákazky.
Takže GejzaH nie je žiaden problém v tomto softe účtovať na strediská i na zákazky. Alebo sa mýlim?

Keď ti to tak vyhovuje, nič proti tomu nemám. Ja som zvyknutý na iný štandart než poskytuje MRP (robil som v tom pred niekoľkými rokmi, ale nestačilo mi to ani na moje jednoduché účtovníctvo, kde som mal tak 600-700 zápisov v denníku ročne. Asi som príliš náročný.), preto mi všetky podobné riešenia pripadajú trochu ako znásilnenie ...
ondrejvla
01.12.05,15:56
Keď ti to tak vyhovuje, nič proti tomu nemám. Ja som zvyknutý na iný štandart než poskytuje MRP (robil som v tom pred niekoľkými rokmi, ale nestačilo mi to ani na moje jednoduché účtovníctvo, kde som mal tak 600-700 zápisov v denníku ročne. Asi som príliš náročný.), preto mi všetky podobné riešenia pripadajú trochu ako znásilnenie ...

Hm, keď myslíš!
Ja v ňom účtujem v JÚ 9-10 tis.položiek ročne, v PÚ som mala 12500 položiek a 17 stredísk. Nemala som žiadne problémy. Účtujem aj v Multieku, je to dosť náročný soft, je variabilný, ale ak má klient zakúpený MRP a chce v ňom mať účtovníctvo, ťažko ho presvedčíš, aby investoval do novšieho a kvalitnejšieho. Aj to je o peniazoch. Jednu firmu som mala aj v Syscone, je vymakaný, najmä pre hotely a reštaurácie, ale nie každý ti dovolí kúpiť soft, ktorý je kvalitnejší. Aj to je opäť o peniazoch. A priznám sa, vôbec sa mi to nejaví ako znásilnenie. Skôr by som ti odporúčala lakomého šéfa, znásilniť ho, aby trošku investoval. Takže riešime problém, ktorý sa riešiť dá aj bez bolesti.