Erika686
15.10.10,16:33
Chcem kupit chryzantemy v kvetinacoch na hrob, ale ako sa o nich starat potom? Min.rok som tiez kupila krasne chryzy v kvetinaci a ked som ich potom vzala z hrobu, vysadila do zahrady, tak mi uschli. Ako sa starat o taketo chryzntemy v kvetinaci, su vobec vhodne na presadenie do zahrady? Dakujem za kazdu radu.
Samir
15.10.10,19:45
Tiež som kúpil chryzantémy na cintorín aj výzdobu balkónov, a rád by som ich prezimoval a zasadil do záhrady. S pestovaním chryzantém však nemám žiadne skúsenosti, preto by som otázku rád doplnil. Ako prezimovať drobnokveté a ako veľkokveté chryzantémy? Ktoré môžeme dať do záhrady, ktoré musíme prezimovať v pivnici a ktoré sú tak prešlachtené, že sa ich prezimovať nemusíme ani pokúšať, pretože aj tak neprežijú? Ďakujem za cenné rady.
milka 60
16.10.10,13:22
Ja chryzantémy po dušičkách , ked je už zima vezmem domov , trocha odstrihnem a dám do pivnice, - máme dosť vlhkú, takže nepolievam, skoro na jar dám von polejem ostrihám a ked narastú asi 6cm výhonky presadím do malých kvetináčkov/aj od jogurtu/ a po zamrznutých zasadím do zeme -60x60 cmhttp://sklad.obrazku.cz/t517336_letnenie014.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr517336_letnenie014.jpg)
jedná sa o drobnokveté črepnikové , s inými skúsenosť nemám
durisovad
16.10.10,13:53
Jedna moja pribuzna pestuje taketo chryzantemy. Zimuje ich podobne ako MILKA, ale na jar ich rozsadi do zahrady nejmenej meter od seba. Vytvoria bohatu korunu. Ked maju ist na hroby, presadi ich do kvetinacov. Pocas celeho leta a jesene ich poctivo okopava a pleje od buriny. Ak je suchy rok, treba ich hojne polievat.
ubka
16.10.10,14:04
Keďže chryzantény počas sviatkov dosť preschnú na hroboch, treba ich po prinesení domov pred uložením do pivnice dobre zaliať, najlepšie ponoriť kvetináč do vedra s vodou, ostrihať a odložiť.
Pri vysádzaní je vhodné prekryť vyššie zeminou, vtedy výhonky získajú jednotlivo korene a možno ich ak dosiahnu 5-8 cm rozsadiť.
Ja som zvykla hneď po vysadení zaštipnúť. Potrebujú veľký priestor a osvetlenie zo všetkých strán, aby nevybočovali ale nadobudli symetriu.
Sú však aj také odrody, ktoré prezimujú vysadené vonku, po zasadení ich rovno na jeseň presypať zeminou a prekryť lístím, na jar odkryť a postup podobný ako po prezimovaní vonku.
Chyzantény majú radi kofeín :) nazbierajte usadlinu kávy z turka a 1 dl usadliny zaliať i litrom horúcej vody a nechať vychladnúť, potom použiť do zálievky, osvedčilo sa mi to aj pri magnólii a rododendromoch.
Erika686
16.10.10,14:35
Tak asi som urobila chybu, ze som ich hned po dusickach vysadila vonku...mala som ich nechat v kvetinaci a vysadit na jar.
Samir
16.10.10,18:00
ďakujem za rady :), ja som zase minulý rok dal drobnokveté do pivnice a tiež ani jedna neprežila, tak tento rok bude druhý pokus.
Fanny62
25.11.10,12:35
Ako sa dá prezimovať chryzanténa v kvetináči a čo s ňou, aby narok znova tak pekne kvitla?
Fanny62
25.11.10,12:57
Takže ich mám ostrihať a prezimovať v pivnici. A keď nemám pivnicu? Potrebujú chlad a tmu?
uctulienka
25.11.10,16:34
Po Všechsvätých chryzantemy vyberiem z kvetináča, obstrihám a zasadím ich, prihrniem ich zemou, prípadne aj lístím. Keď na jar výhonky dosiahnu asi 7 cm, začiatkom mája ich zasadím po jednom do menších kvetináčov.Do zemi vyhlbim jamku do ktorej
uložím kvetináč s chryzantemou.