intel
16.10.10,12:20
Dobrý deň. Chcem začať podnikať od 1. 1. 2011. Už teraz mám možnosť zakúpiť si nejaké stroje. Mám čakať do 1. 1. alebo môžem kúpiť? Môžem potom do nákladov zahrnúť celú hodnotu strojov? Ďakujem
Economic
16.10.10,10:32
Dobrý deň. Chcem začať podnikať od 1. 1. 2011. Už teraz mám možnosť zakúpiť si nejaké stroje. Mám čakať do 1. 1. alebo môžem kúpiť? Môžem potom do nákladov zahrnúť celú hodnotu strojov? Ďakujem

Prečo začať podnikať až 1. 1. 2011. Máš na to nejaký svoj dôvod ?
VieraPopluharova
16.10.10,11:05
Dobrý deň. Chcem začať podnikať od 1. 1. 2011. Už teraz mám možnosť zakúpiť si nejaké stroje. Mám čakať do 1. 1. alebo môžem kúpiť? Môžem potom do nákladov zahrnúť celú hodnotu strojov? Ďakujem


Obstaranie majetku: cenu strojov mozes zahrnut do podnikania i po 1.1.2011 i ked si ich obstaras teraz:

Aby mohol podnik vykonávať činnosť a ciele, ktoré si stanovil, potrebuje na to majetok. Majetkom rozumieme všetky prostriedky, ktoré podnik pri svojej činnosti obstaráva, používa, vytvára a účelne s nimi hospodári.

Majetok môže mať charakter:
- hmotný (auto),
- nehmotný (licencia),
- peňažný (peniaze na BÚ).

Majetok podniku sa člení na dve základné zložky:
- investičný,
- obežný.

Začlenenie toho istého druhu majetku nie je vždy jednoznačné. Základné kritérium pri členení majetku je účel obstarania. Ak podnik obstaráva majetok, aby mu pomáhal v uskutočňovaní podnikateľskej činnosti, ide o investičný majetok. Ak podnik nakupuje majetok s cieľom ďalšieho predaja, hovoríme o obežnom majetku.
Ďalším kritériom je doba jeho použitia, investičný majetok sa používa dlhšie ako jeden rok, obežný majetok sa používa do jedného roku alebo sa naraz spotrebuje.
Kritériom môže byť aj cena. Prihliadame aj na likvidnosť (schopnosť premeny na peňažnú hotovosť).

Investičný majetok:
1. Hmotný investičný majetok sú vždy:
a) pozemky, budovy, stavby, umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov (ak nie sú finančnými investíciami) bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu,
b) samostatné hnuteľné veci (alebo súbory hnuteľných vecí), ktorých ocenenie je vyššie ako 332 € a doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok,
c) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšie ako 3 roky,
d) základné stádo a ťažné zvieratá,
e) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie, ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny hmotného investičného majetku.
Hmotným investičným majetkom je aj drobný investičný majetok.
Ak ide o samostatné hnuteľné veci, ktorých ocenenie je 332 € a nižšie, a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, alebo ak sú to predmety z drahých kovov alebo ostatné, ak o tom rozhodol podnik tiež hovoríme o hmotnom investičnom majetku.



2. Nehmotný investičný majetok sú:
a) zriaďovacie výdavky - všetky výdavky (náklady) spojené zo založením nového podniku (napr. súdne a notárske poplatky, iné úradné výdavky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné),
b) nehmotné výsledky výskumnej a odbornej činnosti (výsledné riešenia výskumnej úlohy s cieľom obchodovať s nimi - teda určenými na predaj),
c) software - ak je kúpený samostatne alebo vytvorený vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s ním,
d) oceniteľné práva - kde patria: know-how (výrobno-technické poznatky o výrobe určitého výrobku alebo poskytovaní určitej služby), licencie, predmety priemyselných práv (patenty), iné výsledky duševnej tvorivej činnosti, ktoré sú predmetom oceniteľných práv, ich cena je vyššia ako 664 € a doba použiteľnosti dlhšie ako 1 rok,
e) drobný nehmotný investičný majetok - čo je niektorý z položiek v bodoch a-d, ak je ocenenie 664 € a nižšie, doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok.

3. Finančné investície:
Finančný majetok podniku sa rozdeľuje v závislosti od toho, či ho má podnik v držbe krátkodobo alebo dlhodobo. Finančný majetok dlhodobého charakteru je finančnou investíciou. Finančný majetok krátkodobého charakteru je krátkodobým finančným majetkom a je súčasťou obežného majetku.
Finančnými investíciami sú:
a) investičné cenné papiere a vklady, ktoré budú v tržbe podniku dlhšie ako 1 rok,
b) pôžičky - s dobou platnosti dlhšou ako 1 rok, ktoré podnik neposkytol,
c) ostatné investičné cenné papiere a vklady so splatnosťou dlhšou ako 1 rok (dlhopisy, obligácie),
d) umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov, pozemky, ktoré podnik obstaráva s cieľom dlhodobo uložiť voľné peňažné prostriedky,
e) súbor hnuteľných a nehnuteľných vecí prenajímaných ako celok.


Obežný majetok
Zásoby sú materiál, nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky, zvieratá a tovar.
Pohľadávky predstavujú požiadavku podniku voči inej fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá má byť v budúcnosti premenená na peniaze.
Krátkodobý finančný majetok sú peniaze v hotovosti, šeky prijaté namiesto hotových peňazí, poukážky na odber tovaru, ceniny, vkladové účty v bankách, akcie, obligácie, vkladové listy, pokladničné poukážky, vlastné dlhopisy v držbe do jedného roka.
Ostatný obežný majetok - patria sem pohľadávky, pomocou ktorých sa zabezpečuje prenos nákladu z jedného roku do druhého, tzv. peniaze na ceste.

Obstarávanie investičného majetku sa označuje ako investičná činnosť. Podnik si môže investičný majetok obstarať:
a) kúpou,
b) darovaním (bezplatný prevod),
c) preradenie z osobného používania do podnikania,
d) vytvorením vlastnou činnosťou,
e) finančný leasing.

Najčastejšie sa investičný majetok obstaráva za úhradu - kúpou. Mnohé druhy investičného majetku sa nedajú kúpiť jednorázovo, ale náklady na ne vznikajú postupne. V čase od začatia obstarávania až do termínu zaradenia do používania sa náklady vynaložené na obstaranie investičného majetku označujú ako nedokončené nehmotné a hmotné investície.
Darovaný majetok ide o bezplatný prevod, v podniku nevznikajú iné náklady okrem dane a montáže.
Vlastná činnosť - pri obstaraní investičného majetku vznikajú v podniku rôzne náklady, ktoré sa po dokončení spočítajú a v tejto výške sa zaradia do majetku podniku, čo sa označuje ako aktivovanie investičného majetku.
Preradenie: vyskytuje sa v prípade individuálneho podnikateľa, ak sa tento rozhodne, že svoj osobný majetok bude používať na účely svojho podniku.
Finančný leasing - ide o obstaranie majetku na základe zmluvy o kúpe najatej veci. Nájomca používa majetok počas doby dohodnutej v zmluve, v nej sa môže prenajímať. Nájomca sa tiež môže dohodnúť, že po skončení prenájmu zostane majetok nájomcovi. Takisto sa dohodnú na výške ceny, za ktorú nájomca predmet odkúpi. Takto sa po skončení doby prenájmu stáva prenajatý majetok majetkom nájomcu. Ide teda skutočne o spôsob obstarania majetku formou postupných splátok.
Obstaranie majetku sa môže po dohode s dodávateľom hradiť aj formou preddavkov. Investícia sa stáva investičným majetkom až po jej úplnom dokončení. Prevod z obstarania investície na investičný majetok sa uskutočňuje formou uvedenia do používania. Ide o zabezpečenie všetkých technických funkcií potrebných na používanie a splnenie všetkých povinností určených právnymi predpismi. Uvedenie do používania sa zdokumentuje písomnou formou najčastejšie protokolom o zaradení investičného majetku do používania.
intel
17.10.10,17:09
Takže, keď ho kúpim teraz, tak v januári vlastne prevediem z osobného vlastníctva do podnikania. Oceniť by som ho mala reprodukčnou OC, ktorú zistím porovnávaním alebo ju určí znalec.
Toto ma zaujíma, či sa tá hodnota stroja nezníži, či reprodukčná OC bude taká istá ako obstarávacia. Ďakujem
intel
17.10.10,17:10
Kvôli odvodom.
Marína
17.10.10,17:57
Takže, keď ho kúpim teraz, tak v januári vlastne prevediem z osobného vlastníctva do podnikania. Oceniť by som ho mala reprodukčnou OC, ktorú zistím porovnávaním alebo ju určí znalec.
Toto ma zaujíma, či sa tá hodnota stroja nezníži, či reprodukčná OC bude taká istá ako obstarávacia. Ďakujem

Pri preradení hmotného majetku(ďalej HM) z majetku určeného na osobné potreby do majetku FO určeného na podnikanie je vstupnou cenou HM a nehmotného majetku podľa § 25 ods. 1 písm. d) Zák. o dani z príjmov (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html)(ďalej ZDP) cena určená podľa § 25 písm. a) až c), t.j. obstarávacia cena, alebo suma vo výške vlastných nákladov alebo reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov. Za roky nevyužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Podľa § 24 ods. 5 ZDP daňovník, ktorý je FO, pri preradení HM a NM z osobného užívania do obchodného majetku pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisuje tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d) ZDP.
marjankaj
17.10.10,18:00
Kvôli odvodom.

Ako to myslíš? To budeš mať tak vysoké príjmy?
intel
18.10.10,17:47
Odvody do soc. poisťovne sa platia až od júla po podaní prvého daňového priznania. Čiže ak by som začala až 1. 1.11, odvody by som platila až od júla 2012. Ak by som začala teraz, tak platím od júla 2011. Či nie?
intel
18.10.10,17:59
Nerozumiem. Chcem kúpiť píly v hodnote cca 6000 EURO. Čo to pre mňa znamená, keď ich kúpim teraz? Či radšej až keď budem mať živnosť?
Marína
19.10.10,07:04
Hmotný majetok sa odpisuje od výšky 1700 €. V nižšej sume ide priamo do výdavkov, môžeš ho však zaradiť ako HM a odpisovať.
Uvediem príklad.
Ak by jedna píla stála 6000 € a predpokladám, že by patrila do 2. odpisovej skupiny(nepozerala som prílohu č. 1 ZDP), t. z. uplatňoval by si si lineárne odpisy v 1/6 po 1000 €/rok, v tvojom prípade, ak by si si majetok obstaral do konca zdaňovacie obdobia r. 2010, odpisovať by si ho začal od r. 2011 ako v druhom roku odpisovania. V konečnom dôsledku by si si do výdavkov uplatnil vo výške 5000 €.
Composite
21.10.10,10:25
Marína:
Teraz si ma zaskočila.
Pochopil som správne, že ak by som dnes napr. kúpil ojazdené auto od FO - nepodnikateľ za 3 tis. €, tak by som si odpísal len 2 tis. € a nie 3 tis. €?
Pritom podnikať by som začal ešte tento rok.
takže u mňa by prípad, ktorý si písala neplatil?
Alebo mám zmluvu o kúpe spraviť až od nového roka?

Dík
rogalo
21.01.11,15:28
Ako zamestnanec som odkúpil 31.12.2010 zariadenie prevádzky, ktorý oni evidovali ako drobný dlhodobý HM a DKP. Od 01.01.2011 som začal podnikať v tejto prevádzke a používať predmetné zariadenie. Vediem daňovú evidenciu /paušal 40 perc./. Prosím poradte čo mám v rámci evidencie s tým urobiť-zaviesť evidenciu krátkodobého HM?
Tweety
21.01.11,15:42
Ako zamestnanec som odkúpil 31.12.2010 zariadenie prevádzky, ktorý oni evidovali ako drobný dlhodobý HM a DKP. Od 01.01.2011 som začal podnikať v tejto prevádzke a používať predmetné zariadenie. Vediem daňovú evidenciu /paušal 40 perc./. Prosím poradte čo mám v rámci evidencie s tým urobiť-zaviesť evidenciu krátkodobého HM?
Áno, a vlož ho do podnikania.
rogalo
21.01.11,16:16
Ďakujem za odpoveď. Takže nahodím v ALFE krátkodobý HM podľa jednotlivých položiek /asi 11 celkom/ v cene s DPH podľa faktúry /neplatiteľ DPH/ priradím im číslo a k vytlačenému zoznamu priložím faktúru. Bude to takto v poriadku ? A prajem príjemný víkend.
Tweety
21.01.11,16:17
Ďakujem za odpoveď. Takže nahodím v ALFE krátkodobý HM podľa jednotlivých položiek /asi 11 celkom/ v cene s DPH podľa faktúry /neplatiteľ DPH/ priradím im číslo a k vytlačenému zoznamu priložím faktúru. Bude to takto v poriadku ? A prajem príjemný víkend.
Bude to správne.:)