Jana1303
16.10.10,14:24
Pekný deň, mám zamestnankyňu, ktorá od 2.1.2008 bola na materskej dovolenke a po nej išla na rodičovskú dovolenku, na ktorej je doposiaľ (dieťa bude mať 3 roky 28.2.2011). V súčasnosti je tehotná a má nastúpiť na materskú dovolenku 23.10.2010. Chcem sa opýtať či by mala nastúpiť do zamestnania aby dostávala vyšší materský príspevok alebo nemusí nastúpiť do zamestnania?
Adiks
16.10.10,13:36
Už je to nepomôže, lebo nebude mať splnenú podmienku, že dva roky pred pôrodom bola aspoň 270 dní nemocensky poistená. A nie je to materský príspevok, ale rodičovský príspevok.
Andyke
16.10.10,14:26
Ale predsa jej trvá PP, takže nárok na materské bude mať.
Nemusí nastúpiť do zamestnania, lebo jej to neovplyvní výpočet.
U nej sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku.
Jana1303
16.10.10,15:02
ďakujem a ako zistím pravdepodobný zárobok, akú sumu za každý mesiac jej vpíšem do "Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku"?



Ale predsa jej trvá PP, takže nárok na materské bude mať.
Nemusí nastúpiť do zamestnania, lebo jej to neovplyvní výpočet.
U nej sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku.
Andyke
16.10.10,15:32
Vyplňuješ bod č. 7 na tom tlačive. To znamená jej hrubú mzdu z prac. zmluvy s prihliadnutím na prípadné prémie /aké by mala, keby pracovala/.
veronikasad
16.10.10,16:26
Už je to nepomôže, lebo nebude mať splnenú podmienku, že dva roky pred pôrodom bola aspoň 270 dní nemocensky poistená. A nie je to materský príspevok, ale rodičovský príspevok.
na to si ako príšla ? Počas poberania rod. príspevku (ak prac.pomer trvá), trvá aj nem. poistenie pre posudzovanie nároku na materskú = ide o tzv. reťazový pôrod.
Adiks
17.10.10,11:53
na to si ako príšla ? Počas poberania rod. príspevku (ak prac.pomer trvá), trvá aj nem. poistenie pre posudzovanie nároku na materskú = ide o tzv. reťazový pôrod.
Ako vieš, že pracovný pomer trvá? Z príspevku vyplýva iba skutočnosť, že niekto je na rodičovskej dovolenke. Ak pracovný pomer trvá, ako niekto môže nastúpiť do zamestnania? Veď zo zamestnania predsa nikdy "nevystúpil".
veronikasad
17.10.10,11:55
Ako vieš, že pracovný pomer trvá? Z príspevku vyplýva iba skutočnosť, že niekto je na rodičovskej dovolenke.

http://www.porada.sk/1536521-post4.html
Xanti
17.10.10,11:56
Ako vieš, že pracovný pomer trvá? Z príspevku vyplýva iba skutočnosť, že niekto je na rodičovskej dovolenke.


Pekný deň, mám zamestnankyňu, ktorá od 2.1.2008 bola na materskej dovolenke a po nej išla na rodičovskú dovolenku, na ktorej je doposiaľ (dieťa bude mať 3 roky 28.2.2011). V súčasnosti je tehotná a má nastúpiť na materskú dovolenku 23.10.2010. Chcem sa opýtať či by mala nastúpiť do zamestnania aby dostávala vyšší materský príspevok alebo nemusí nastúpiť do zamestnania?

No ved z príspevku zadávateľky je to jasné. Mala by si opraviť resp. doplniť svoj prvý príspevok aby si nezavádzala a nemiatla ostatných ľudí.
Xanti
17.10.10,12:01
Ak pracovný pomer trvá, ako niekto môže nastúpiť do zamestnania? Veď zo zamestnania predsa nikdy "nevystúpil".Jednodnucho môže nastúpiť, preruší alebo ukončí rodičovskú dovolenku a bude mať vyrátanú materskú nie s predpokladaného zárobku, ale zo skutočného.
Adiks
17.10.10,13:10
No ved z príspevku zadávateľky je to jasné. Mala by si opraviť resp. doplniť svoj prvý príspevok aby si nezavádzala a nemiatla ostatných ľudí.
mimotemyBtw, ja nie som "ona", ale "on". Tak mi aj odpovedajte v správnom rode.
Betina2
17.10.10,13:56
mimotemyBtw, ja nie som "ona", ale "on". Tak mi aj odpovedajte v správnom rode.

Z nicku to jasné nie je. Ale my takéto veci na Porade neriešime, my si tu Vykáme Tykáme Onikáme a nikto nie je proti :) Občas aj takéto veci vyjdú najavo a potom sa len pousmejeme :) - vieš, ešte stále je viacej účtovníčok a mzdárok než účtovníkov a mzdárov :D Ale sme radi, že si rozšíril naše rady. :)
Xanti
17.10.10,14:00
mimotemyBtw, ja nie som "ona", ale "on". Tak mi aj odpovedajte v správnom rode.
Oooo odpustite pane ;)
myslím, že tak ako píše Betina2 nie z každého nicku sa dá určiť rodová príslušnosť, a určite je to menšia chyba ak tebe napíšem v ženskom rode aj ked si chlap, ako chyba, ktorá pomýli zadávateľa otázky.
Krásny večer prajem :)
Betina2
17.10.10,14:06
Vyplňuješ bod č. 7 na tom tlačive. To znamená jej hrubú mzdu z prac. zmluvy s prihliadnutím na prípadné prémie /aké by mala, keby pracovala/.
Len doplním - prémie, ktoré má podla zmluvy jednoznačne nárokovateľné a teda by jej boli aj skutočne v danej výške vyplatené, ak by pracovala. Nezarátala by som prémie a odmeny, ktoré závisia napr. od rozhodnutia nadriadeného pracovníka a ktoré môžu, ale aj nemusia byť priznané a vyplatené, a ktorých nárokovateľnosť a výška v absolútnej peňažnej hodnote nie je jednoznačne deklarovaná v zmluve.......teda ak tam nie je napísané, že k základnej hrubej mzde vo výške XX Eur mesačne mi budú mesačne vyplácané odmeny alebo prémie alebo osobné ohodnotenie vo výške YY Eur. Len tu už nevidím zmysel, prečo to nie je súčasťou základnej mzdy, ked ide o nárokovateľnú zložku mzdy. Hovorím teraz o pracovníkovi odmeňovaného mesačnou mzdou a nie hodinovou alebo úkolovou.
brčko
17.10.10,20:29
Či pred nástupom na MD nastúpi alebo nenastúpi do práce, je podla teraz účinného zákona jedno. V oboch prípadoch sa jej bude rátať materské z pravdepodobného vym.základu, ktorý uvedieš do SP, ako píše andyke.

Lebo aj keby pred nástupom na MD pracovala=mala aktívne nem.poistenie, jej rozhodujúcim obdobím pre výpočet materksého, pri nástupe na MD v r.2010, je rok 2009. Predpokladám v roku 2009 nemala žiadny vymeriavací základ pre NP, ak aspon 1den roku 2009 nepracovala alebo nečerpala riadnu dovolenku. Takže z toho dôvodu by sa rátala materská z pravdep. VZ vid § 57 ods.1 písm. a) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení (v prípade, ak pred čerpaním MD čerpá rodičovs.dovolenku= má prerušené nem.poistenie, postupuje SP podla § 57 ods.1 písm. b) ZoSP)

Jedine, že by z dôvodu vykonávania práce bol jej pravdepodobný VZ za celý kal. mesiac vyšší, ako keby nepracovala. Ale neviem posúdiť, či môže takýto prípad nastať.
Adiks
18.10.10,07:17
Oooo odpustite pane ;)
myslím, že tak ako píše Betina2 nie z každého nicku sa dá určiť rodová príslušnosť, a určite je to menšia chyba ak tebe napíšem v ženskom rode aj ked si chlap, ako chyba, ktorá pomýli zadávateľa otázky.
Krásny večer prajem :)
Súhlasím s tebou a preto som hneď po upozornení moje chybné odpovede, vyplývajúce zo zlého pochopenia otázky hneď prečiarkol, aby nikoho nemýlili.
Jana1303
20.10.10,20:16
....nemyslím si, že som zle zadala otázku.....je to zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke - nebol s ňou predsa rozviazaný pracovný pomer.....
Adiks
21.10.10,08:13
....nemyslím si, že som zle zadala otázku.....je to zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke - nebol s ňou predsa rozviazaný pracovný pomer.....
Ty si otázku zadala dobre, ale na mňa pôsobila tlaková níž.