seat
16.10.10,17:22
Ahojte poradaci mate niekto skúsenosti zo vzdušnou optikou (MVDS) od satra Nitra? Aké rýchlosti reálne dosahujú, stabilita pripojenia, rýchlosť resp pokles rychlosti počas špičky atď, ponuka nevyzera najhoršie aj ked sa mi zdaju vysoke pociatocne naklady antena plus montáž a aktivácia
misoft
16.10.10,17:05
Preboha, to je čo za firma? Ťahať optické káble po strechách - to sa už dnes realizuje málokde, jedine firmy, ktoré chcú mať nízke náklady, lenže prípadné poškodenia a fyzické opotrebenie ich v konečnom dôsledku vyjde drahšie. Prečítajte si: http://www.zive.sk/boj-proti-vzdusnej-optike-pokracuje/sc-3-a-287337/default.aspx

BTW: spomínaš anténu - v takom prípade sa už potom nejedná o optiku, pretože anténu (y) sa používajú pri WiFi. Ibaže by to bol nejaký hybrid. :confused::eek:.
Tak som sa "mrkol" na stránku providera:
"Vzdušná optika" je moderná bezdrátová sieť na licencovanej frekvencii 12 GHz s prístupom na Internet,.
Použili VEĽMI nešťastné spojenie slov. Vzdušná = vedená vzduchom (to môže byť kábel zavesený na stĺpoch alebo medzi strechami, alebo aj VF vlny), optika = prenos vykonávaný po optickom kábli. Ak však čítam ich popis, jednoznačne sa jedná o WiFi prenos.
Fero11
17.10.10,03:58
Ano aj oni to tak nazvali http://www.satro.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&s=MVDS_internet Ten inet moze byt fain, pokial ho nebude vyuzivat vela ludi, pretoze rychlosti zavisia od kapacity vysielaca
seat
17.10.10,11:31
pochopil som ze sa jedna o wifi ale zaujimali ma ma skusenosti ludi ktorí toto pripojenie reálne pouzivaju, je mozne aby to fungovalo na vzdialenost 20 km od vysielaca? - priamy vyhlad na zobor kde maju umiestneny vysielac mam, vie mi niekto povedat do akej miery je spomalenie v case spicky? nikde v ich podmienkach som nenasiel agregaciu, resp ake rychlosti mozem ocakavat od pripojenia 2,5 Mbps kedze predpokladam ze toto je len nejake maximnum ktore asi realne nie je dosahovane
misoft
17.10.10,13:45
Fero11: vzdušná optika - že je to slovná hlúposť, nie :D?. Zmysel by to asi malo len vtedy, ak by z bodu A do bodu B blikali svetielkom :---:---:---:--- - potom by to bola vzdušná optika.
Fero11
17.10.10,14:33
mimotemy Zakladnou jednotkou svetelneho toku, alebo ziarenia je jeden foton, takze ak si to zoberieme v globale, tak aj wifi je vlastne optika, len sa to rozptiluje do okolia a v kably sa to koncentruje, preto je to rychlejsie (samozrejme zavisi aj od frekvencie) a spolahlivejsie.
Ja nedopustim na kable. Nemam v laske moc wifi a bezdrotove technologie vynimajuc DVB-S2 to je fakt sila ked si mozem pozret history hd, alebo nejaky sport s 15-20 mbps tokom
kergulaan
18.10.10,06:36
mimotemy Zakladnou jednotkou svetelneho toku, alebo ziarenia je jeden foton, takze ak si to zoberieme v globale, tak aj wifi je vlastne optika, len sa to rozptiluje do okolia a v kably sa to koncentruje, preto je to rychlejsie (samozrejme zavisi aj od frekvencie) a spolahlivejsie.
Ja nedopustim na kable. Nemam v laske moc wifi a bezdrotove technologie vynimajuc DVB-S2 to je fakt sila ked si mozem pozret history hd, alebo nejaky sport s 15-20 mbps tokom

Som uz davejsie zo skoly prec, ale ak si dobre pamatam, tak "radiovy" signal (wifi) bol elektromagneticke vlnenie. To iste bolo aj v medenych kabloch na klasicky telefon. Optika - svetlo je nieco ine. A o sireni svetelneho signalu vzduchom som fakt nepocul ak neberieme do uvahy heliograf.
Fero11
18.10.10,07:16
Ja samozrejme tiez niesom nejaky super fyzik a nemam odvahu tu vysvetlovat co je co, ale skus si precitat http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetick%C3%A9_%C5%BEiarenie prip. http://sk.wikipedia.org/wiki/Fot%C3%B3n
Samozrejme som to zle napisal, ze aj wifi je vlastne optika (nieje) je to len sirenie sa fotonov
mecky
18.10.10,16:31
vzdusna optika je len obchodny nazov, s optikou v pravom zmysle to nema nic spolocne, je to MVDS, teda pomenovanie "wifi" tiez nieje na mieste :)
jedna sa o prenos v licencovanom pasme 12ghz, takze by som sa toho v pripade priaznivych podmienok asi moc nebal, , ale vzdy je najlepsie si zistit referencie od niekoho kto to pouziva

pre fero11: teoreticky datovy tok tejto technologie je 38mbps
mazanova
05.04.11,10:33
"Satráci" neviete čo sa deje so Satrom, už druhý deň sú vypadnutí, ide iba STV 1,2,3, a na linke už druhý deň dokolečka opakujú: všetci operátori sú obsadení, čakajte, počet čakajúcich pred vami je jeden..."