KaSaZa
16.10.10,18:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď máme s manželom BSM a nahlásili sme túto skutočnosť na kataster nehnuteľností, tak odkedy sa to tam eviduje? Od dátumu podania, ich spracovania alebo je to na katastri platné od vtedy, kedy nadobudlo BSM právoplatnosť? Tiež sa chcem opýtať, ako je to s delením majetku po BSM. Za trvania manželstva sme nadobudli dom a manžel pri podnikaní firmu. Mám nárok aj na časť z firmy? A on? Ďakujem.
KaSaZa
16.10.10,17:06
A čo to znamená, že v liste vlastníctva je uvedené "blomba na základe". Teda odkedy sme tam uviedli skutočnosť, že máme BSM. Ďakujem.
hanelie
16.10.10,17:07
BSM vzniká dňom manželstva - a zaniká dňom právoplatnosti rozvodu,
// za predpokladu ak sa počas manželstva nevykonali zmeny, napr. kvôli podnikaniu jedného z manželov//
áno máte nárok aj na podiel z podnikania manžela
hanelie
16.10.10,17:11
A čo to znamená, že v liste vlastníctva je uvedené "blomba na základe". Teda odkedy sme tam uviedli skutočnosť, že máme BSM. Ďakujem.
plomba označuje práve prebiehajúcu zmenu na liste vlastníctva
každý úkon zmeny v LV trvá určitý čas, počas tohto času plomba oznamuje túto skutočnosť
svetlik
17.10.10,14:24
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď máme s manželom BSM a nahlásili sme túto skutočnosť na kataster nehnuteľností, tak odkedy sa to tam eviduje? Od dátumu podania, ich spracovania alebo je to na katastri platné od vtedy, kedy nadobudlo BSM právoplatnosť? Tiež sa chcem opýtať, ako je to s delením majetku po BSM. Za trvania manželstva sme nadobudli dom a manžel pri podnikaní firmu. Mám nárok aj na časť z firmy? A on? Ďakujem.

Tak ja tejto otazke absolutne nerozumiem.:confused::confused::confused:
Mária27
17.10.10,14:44
BSM znamená bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Máte vlastníctvo - ale čoho? Vlastníctvo nehnuteľnosti sa nadobúda vkladom do katastra. Tak čo ste nahlásili do katastra?
Pokiaľ máte BSM, nadobúdate v manželstve všetko do spoluvlastníctva - bezpodielového.
sarasara
18.10.10,02:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď máme s manželom BSM a nahlásili sme túto skutočnosť na kataster nehnuteľností, tak odkedy sa to tam eviduje? Od dátumu podania, ich spracovania alebo je to na katastri platné od vtedy, kedy nadobudlo BSM právoplatnosť? Tiež sa chcem opýtať, ako je to s delením majetku po BSM. Za trvania manželstva sme nadobudli dom a manžel pri podnikaní firmu. Mám nárok aj na časť z firmy? A on? Ďakujem.

BSM vzniká manželom uzavretím manželstva. Do BSM patrí majetok, ktorý manželia nadobudli počas manželstva. Ak manželia počas manželstva kúpili nehnuteľnosť, táto je v BSM a bude tak registrovaná v katastri.
Ak bola nehnuteľnosť kúpená pred uzavretím manželstva, takáto nehnuteľnosť nebude v BSM a naďalej zostane vo vlastníctve toho z manželov, ktorý ju kúpil.
KaSaZa
18.10.10,11:54
Ospravedlňujem sa, moja chyba. Som sa zle vyjadrila. BSM máme zrušené. Kvôli riziku, dlhom a podobne. Urobili sme tak pred pol rokom. Túto skutočnosť sme uviedli na katastri a nechcem,aby si veritelia nárokovali aj na moju časť a na katastri dávali na ňu záložné právo. Takže od kedy sa to na katastri eviduje? A keď je zrušené BSM, tak v tom prípade nemám nárok na časť z firmy? Hoci firma bola vytvorená ešte v čase trvania BSM. Môj právnik mi už vedome, či nevedome zamlčal pár skutočností, tak sa radšej informujem. Aj na kataster som práve kvôli nemu zaniesla oznámenie o zrušení BSM neskôr. Preto sa pýtam, ktorý dátum je rozhodujúci. Ešte raz ďakujem.
hanelie
18.10.10,12:06
A keď je zrušené BSM, tak v tom prípade nemám nárok na časť z firmy?
to budete vedieť najlepšie sama, zrušenie //zúženie// BSM sa rieši formou notárskej zápisnice, kde sa uvedie skutkový stav - podľa toho ako ste sa dohodli
Mária27
19.10.10,07:01
Vaše BSM bolo súdom zrušené na základe § 148a ods. 2 občianskeho zákonníka, ktorý je vlastne osobitným ustanovením vo vzťahu k § 148 ods. 2.

V dôsledku zániku bezpodielového spoluvlastníctva je potrebné ho vysporiadať (§§ 149 a 150 obč.z.). Do doby jeho vysporiadania zostávate obaja manželia vlastníkmi celého spoločného majetku. Z právneho režimu v tomto prechodnom období je rozhodujúca dohoda vás manželov o užívaní a správe tohto majetku. Ak by ste sa nedohodli, platili by analogicky ustanovenia o BSM.

Vy ste sa dohodli, že manžel bude užívať firmu, ktorá je stále vaším spoločným majetkom. V písomnej dohode môžeš žiadať, aby ťa z firmy vyplatil.
Ak sa o vyporiadaní nehnuteľností dohodnete, vyporiadanie nadobúda účinnoť vkladom do katastra (§ 149a obč.z.). Ak by ste do troch rokov BSM nevyporiadali, budete podielovými spoluvlastníkmi (§ 149 ods. 4).


§ 149a obč.zák.

Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.


§ 28 vyhlášky č. 461/2009, ktorou sa vykonáva katastrálny zákon

(1) Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:
b) návrh, ktorého prílohou je právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo rozsudok o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo ich overená kópia, ktorí do troch rokov po právoplatnosti uvedených rozsudkov neuzavreli dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva alebo ak v tejto lehote nepodali na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, 5)