Xpuk
17.10.10,10:03
Dobrý den .
Stala sa nám taká nepríjemná vec. Stavali sme dom a zobrali sme si na to "známeho" ktorý to vraj spraví lacnejšie a kvalitnejšie zo zárukou a ešte na tom aj ušetríme "bla bla bla" nadreli sme sa tam ako také kone a ešte nás to vyšlo aj drahšie ako cez stavebnú firmu.
Potrebuje živnostník na prácu na stavbe zmluvu o diele ?
Je možné cez daňové alebo cez inšpektorát práce ho nejako " naháňať ".
Jediné čo v podstate máme sú podpísané príjmové doklady na jeho meno a že je za materiál a on má peniaze a podpísaný vstup na pozemok. :mee:

Ak niekto viete poradiť čo v takejto situácii robiť tak by som bol vďačný za radu.
VieraPopluharova
17.10.10,08:09
Dobrý den .
Stala sa nám taká nepríjemná vec. Stavali sme dom a zobrali sme si na to "známeho" ktorý to vraj spraví lacnejšie a kvalitnejšie zo zárukou a ešte na tom aj ušetríme "bla bla bla" nadreli sme sa tam ako také kone a ešte nás to vyšlo aj drahšie ako cez stavebnú firmu.
Potrebuje živnostník na prácu na stavbe zmluvu o diele ?
Je možné cez daňové alebo cez inšpektorát práce ho nejako " naháňať ".
Jediné čo v podstate máme sú podpísané príjmové doklady na jeho meno a že je za materiál a on má peniaze a podpísaný vstup na pozemok. :mee:

Ak niekto viete poradiť čo v takejto situácii robiť tak by som bol vďačný za radu.

Pozri si cez živnostensky register ci ho tam najdes, ak ano, tak si vytlac jeho zivnostensky list a ohlas ho na DU a Inšpektorat práce, jednoznacne by mal mať zmluvu o dielo, stanoveneho stavbyvedúceho a pod. Ďalej by mal mať zúčtované prijmove bloky vo svojom uctovnictve, alebo aspon zaevidovane vo svojom peňažnom denníku.
Xpuk
17.10.10,08:24
V zivnostenskom som ho nasiel..
On ako stavbar je napisany v plane od architekta ako stavbyveduci z tejto pozicie by sme ho ale radi vypisali a napisali niekoho ineho..
On ked ma peniaze a nakupeny material tak on si to moze dat do Uctovnictva? (tym padom sa mu zvysia len naklady ?) {pozrem si viac info o uctovnictve..}
Dokonca nam nechcel a ani neukazal ziadne faktury... :(
dakujem za odpoved
aj som si myslel ze mam takto postupovat ale nevedel som ci nebudem na koniec este viac skodny...
arizona
17.10.10,09:07
A aký problém to máš? S čím potrebuješ poradiť ?
Holder Miro
17.10.10,09:15
Pozri si cez živnostensky register ci ho tam najdes, ak ano, tak si vytlac jeho zivnostensky list a ohlas ho na DU a Inšpektorat práce, jednoznacne by mal mať zmluvu o dielo, stanoveneho stavbyvedúceho a pod. Ďalej by mal mať zúčtované prijmove bloky vo svojom uctovnictve, alebo aspon zaevidovane vo svojom peňažnom denníku.

Zmluva o Dielo je užitočná hlavne vtedy ak investor, chce "ošmeknúť" drobného živnostníka.

Živnostník neukončí práce do dátumu určenom podľa zmluvy o Dielo a objednavateĺ mu tým pádom nemusí vyplatiť všetky peniaze na ktorých sa dohodli.
Holder Miro
17.10.10,09:17
A aký problém to máš? S čím potrebuješ poradiť ?

Nerozumiem v akej veci bol vyjadrený súhlas s Tvojim príspevkom . :confused:
Xpuk
17.10.10,09:19
No na zaklade toho ze nas oklamal o dost penazi tak hladam teraz cestu na to aby som ich dostal nas5 alebo aby mal aspon problemy , lebo oklamal stat lebo robil na cierno(bez zmluvy o diele) a oklamal nas lebo si zobral vela penazi a dnes sa zacal aj vyhrazat... (ale to len BU BU BU ). ale je to uz dost neprijemne pre celu nasu rodinu, uz sa to natahuje pomaly pol roka.. :(
arizona
17.10.10,09:25
Nerozumiem v akej veci bol vyjadrený súhlas s Tvojim príspevkom . :confused:
Asi ich zaujímalo to isté, ale nechceli dupľovať už položenú otázku...
Xanti
17.10.10,09:37
No na zaklade toho ze nas oklamal o dost penazi tak hladam teraz cestu na to aby som ich dostal nas5 alebo aby mal aspon problemy , lebo oklamal stat lebo robil na cierno(bez zmluvy o diele) a oklamal nas lebo si zobral vela penazi a dnes sa zacal aj vyhrazat... (ale to len BU BU BU ). ale je to uz dost neprijemne pre celu nasu rodinu, uz sa to natahuje pomaly pol roka.. :(
Hm...
no neviem ale zmluva o dielo neni povinnosť. Prečo myslíš že oklamal štát. Ak si mu dal 10 000 eur za prácu a materiál, tak predsa má právo si dať materiál do nákladov, a na základe čoho ti ponúkol záruku?
Záručná doba začína ubiehať odo dňa prevzatia diela. Prevzal si ho? Odovzdal Ti ho oficiálne? Vystavil Ti faktúru, za svoju prácu?
Xanti
17.10.10,09:48
A dalšia vec,
ty si mu zadal písomnú objednávku, kde si stanovil čo od neho požaduješ?
Xpuk
17.10.10,10:16
Nemame ziadnu pisomnu objednavku-- na papieri neni nic :(
No lebo si myslim ze tie faktury si nedal ani do nakladov...nakupil za tabulkove ceny ktore nam zaratal a on dostal 25% zlavu na nakup (a tu dostane kazdy kto nakupi trocha vo vecsom).
Zaruku mi poskytol na zaklade toho ze je " autorizovany " na tondach a ze ked on to postavi tak je tam plna ponukana zaruka.
FAKTURY nechce ukazat..... a peniaze chce stale (vypocet cien robil len tak na papiery , ze tondach stal tolko , drevo tolko ,beton tolko.....ziadne faktúry) [co si ja myslim je ze zarobil na tych 20% co dostal pri kupe materialu a potom ich dalej predal inej firme ktora potrebovala vydokladovat naklady]


prevzat som to neprevzal lebo ako stavbar figuruje iba ako stavebny dozor a stavba mala byt vykonana svojpomocne so stavebnym dozorom..(a on to nepodpise, iba ak zmena staveneho dozoru)

JA viem je to komplexny problem ...:(
Xanti
17.10.10,10:23
Dám Ti otázku,
materiál na stavbu si vozil ty sám, alebo to vozil tento majster?

Ak ty sám, tak naozaj je prehnané ak si zlavu necháva pre seba, ale predsa ak Ti ten materiál vozil on a nakupoval , zháňal a ty si nemal s tým starosti, tak tú zlavu si odpracoval práve na tomto.

Práca na stavbe nie je len to, čo niekto robí, je to súbor vecí .. od vybavovania, nakupovania a tak... to že ja vidím, že na mojom dome mi niekto robí 6 hodín denne a vyúčtuje si 8 hodín, neznamená, že môjmu domu nevenoval tých 8 hodín.
Alebo ak ideš nakupovať ty a jednu tehlu kúpiš za 1 euro, a musíš si ju naložiť do auta a odviesť domov tak ťa tá tehla stojí viac ako 1 euro, stojí ťa napr. 1,10e lebo rozpočítaš tam tú naftu, detto čas. A on tým, že nakupuje vo veľkom a má rôzne zlavy tak aj tebe ušetrí. Ak Ti zaráta za tú tehlu tú cenníkovú cenu 1euro.
Xanti
17.10.10,10:29
FAKTURY nechce ukazat..... a peniaze chce stale (vypocet cien robil len tak na papiery , ze tondach stal tolko , drevo tolko ,beton tolko.....ziadne faktúry) [co si ja myslim je ze zarobil na tych 20% co dostal pri kupe materialu a potom ich dalej predal inej firme ktora potrebovala vydokladovat naklady]
Aj keby si dal dom postaviť hocjakej firme, tak žiadna Ti neukáže faktúry, od svojich dodávateľov.
Nediv sa, že nechce ukázať. A vyrátané na papieri. Urobí v exceli tabulku, hodí si tam ceny za čo nakúpil, dá si tam svoj rabat v % preráta a vystaví TI doložku k faktúre, súpis materiálu a prác. A aj tak nezistíš za koľko nakúpil.
Holder Miro
17.10.10,10:35
Aj keby si dal dom postaviť hocjakej firme, tak žiadna Ti neukáže faktúry, od svojich dodávateľov.
Nediv sa, že nechce ukázať. A vyrátané na papieri. Urobí v exceli tabulku, hodí si tam ceny za čo nakúpil, dá si tam svoj rabat v % preráta a vystaví TI doložku k faktúre, súpis materiálu a prác. A aj tak nezistíš za koľko nakúpil.

Preto ak stavaš, či prerábaš,
nakúp si všetko sám,
a taktiež si porob všetko sám, SVOJPOMOCNE,
jedine tak budeš mať ISTOTU, že si nikomu nepreplatil ani 1 cent.
Xpuk
17.10.10,10:54
Kupovat to vsetko v jedych stavebninach, a ked som tam bol ja ako obycajny zakaznik tak mi povedali ze ked si to necham vzlozit s kamionu rovno a kupim u nich vsetko co potrebujem tak dostanem 30 % zlavu....
Maly zivnsotik nema podla mna az take velke dodavatelske vyhody ako kedysi..
Tak mi chcete povedat ze ked za moje peniaze kupi materia za napr. 15 000 eur tak tak 30 % je jeho (ved to je 4500 eur, ved to je na dalsiu strechu ) Vykladanie sa riesilo zeriavom ktory byva v tej istej dedine- ano zohnal ho on ale ja som ho platil..

Ved le keby som mal na zaciatu cenovu kalkulaciu ze on mi kupi material za 10 000 eur a ja sam si ho mozem zohnat za 7000 eur tak asi nemam nad cim rozmyslat a a tie 4 hodiny nad kalkulackou a hodina v stavebninach asi stoji za to. (alebo si to dal kupit firme co je platcom DPH a da mi este 10 % z toho DPH-cka)
Preco by nemal ukazovat faktury ----moje peniaze su to, ak zozenie material lacnejsie ako JA tak nech si kludne rata rabat (ale ak to nedokaze preco by som mal preplacat cenu materialu)....keby som si to kupoval sam tak nema naklady v uctovnictve ma iba prijem = velke dane (na telephone a benzine by to nenabral)

ved ja to chapem ze ma aj pocitania ...ved to nech si zarata do prace, ved kazdy zivnostnik ma
Xanti
17.10.10,11:06
Pozri po boji je každý generál,
budeš vedieť na budúce, ak niečo budeš robiť .. tak si to prerátaš dopredu a obeháš.

A naozaj nie je povinný ukazovať Ti faktúry za materiál, aj ked sú to tvoje peniaze. Žiadna firma ti neukáže svoje dodávateľske faktúry. Ukáže ich len v tom prípade, že to len fakturuje dalej, napr. ked si v prenájme a platíš energie prenajímateľovi, tak on ked mu príde faktúra napr. z elektrárni, tak tú ofotí a pošle dalej. Ináč nie je nikto povinný ukazovať svoje dodávateľskej faktúry.
danushka
17.10.10,11:21
Otázka je na čom ste sa dohodli hneď na začiatku.
Či to bola práca s materiálom, alebo len práca.
Veď ste predsa museli mať nejakú predbežnú kalkuláciu.
Ak by som sa s niekým dohodla na úhrade skutočne vynaložených peňazí za nákup materiálu + odvoz, PHL a manipulácia - tak by som určite žiadala predložiť faktúry za nákup.
Inak by som nezaplatila nič za mačku vo vreci.

Vyplatil si už všetko? A na základe čoho si to vyplácal?
Nerozumiem nejasným dohodám.
Ovšem, ak ste mali prekalkulovaný materiál dopredu, skutočne nevidím dôvod prečo by ti zhotoviteľ diela mal niečo predkladať.
Xpuk
17.10.10,11:28
Ved ja nechcem jeho dodavatelske faktury....ja som nedostal ziadnu fakturu....On mi nevystavil ziadnu fakturu ale peniaze uz ma...No asi nao teraz to uz tak robim :) lebo dom este nestoji :D
Xanti
17.10.10,11:31
Konečne sme sa dostali k jadru veci, nevystavil Ti faktúru. To si mal napísať na začiatok.
Vyzvi ho k vystaveniu faktúry, k vydokladovaniu prác a materiálu použitých na stavbe ( to by mala byť príloha faktúry ). A vyzvi ho písomne.
Xpuk
17.10.10,11:37
Dohodli sme sa ze to bude praca + material (na material nas nahovoril ze si ho da do nakladov a ze si to bude ratat ako placu za pracu.....bol to rodinny znamy tak sme mu verili).

Cena materialu nebola do predu stanovena....Nevedel do predu ani povedat cenu prace...vedel balik penazi ktori mame a podla toho postupoval a zadaval si ceny..:(
vyplatene uz je vsetko len este chce dalsie peniaze za pracu..
mimochodom za pracu si vypocital 500sk na hod na zivnostnika
Ceny nam vravel cca ake su a podla toho sme mu platili... (ziadne konkretne blocky z obchodu, len slovne napr. ze drevo 2000e)
keby som mal podpisanu zmluvu na kalkulaciu materialu a prace, tak jasne ze nechcem vidiet blocky ved to je jeho vec ako si to zariadil....
danushka
17.10.10,11:37
Heuréka :D ;) :)
Xpuk
17.10.10,11:40
hehe..:D no ale bojim sa toho ze vystavi fakturu a bude tam suma ktoru nechcem vidiet..co s tym potom ??ak nakupil material za neprimeranu cenu alebo ak si pýta za pracu prílis veľa ?
danushka
17.10.10,11:44
Takže ja by som postupovala nasledovne...
Žiadala by som dokladovať nákup materiálu do posledného klinčeka ;).
A nedohadovala by som sa určite na hodinovej mzde, ale mna úkolovej mzde.
A 500 sk / hod po starom, to mi príde ako riadny ošuk, to ste sa dopredu na takom niečom dohodli?
Stojíš pri robotníkoch na pľaci, či ako?

Ja keby som dostala 17€ / hod, tak robotu čo mám spraviť za 20 hod, natiahnem na 40...a keby nado mnou nik nestál, tak v pohode pofajčievam.
Teda, takto určite rozmýšľa zhotoviteľ.
Rýcho si dohodni ceny na úkol a nie na hodiny panebože, zoderie ťa z kože dotyčný. Respektíve, ja by som od takéto človeka utekala preč, zaváňa to neserióznosťou.
danushka
17.10.10,11:45
hehe..:D no ale bojim sa toho ze vystavi fakturu a bude tam suma ktoru nechcem vidiet..co s tym potom ??ak nakupil material za neprimeranu cenu alebo ak si pýta za pracu prílis veľa ?
No však on Ti do faktúry načmárať môže čo chce...
Kde je zmluva o dielo obojstranne podpísaná a Tvoja objednávka?
Xpuk
17.10.10,11:49
No ja viem uz je po funuse...
Lebo postavene je a on si nepytal na zaciatku za hodinu to je len nas prepocet hodin co tam robil cca za par mesiacov...lebo ja som bol pri nom skoro kazdy den a viem kolko tam odrobil...
On si pytal ukolovo ale my sme sa tam narobili viac ako on ...
Ved teraz vieme ze treba utekat od neho , ale uz nas osklbal tak daku satisfakciu hladame .. ;)

Sorry ze sa neviem vyjadrit k veci ...vzdy sa pri nom rozculim :D
Diky za namahu inak ;)
Xpuk
17.10.10,11:51
NENI ani jedno s toho...:(
no ved toho sa bojim vyzvem ho o fakturu a on mi tam zarata aj kostol v susednej dedine
arizona
17.10.10,12:18
Dobrý den .
Stala sa nám taká nepríjemná vec. Stavali sme dom a zobrali sme si na to "známeho" ktorý to vraj spraví lacnejšie a kvalitnejšie :mee:
...




...
Cena materialu nebola do predu stanovena....Nevedel do predu ani povedat cenu prace...

Píšeš v úvode, že si našiel známeho, ktorí je lacnejší.
Ale dopredu Ti nevedel povedať dokopy nič. Ani cenu materiálu, ani práce? To je podozrivé, lebo to si vie každý majster vopred približne vypočítať.
Ako si teda vedel, že je lacnejší ako ostatní ???:confused:

Spravil si chybu, že ste nemali nič na papieri, teraz je ťažko dokazovať,ako ste sa dohodli...
Xpuk
17.10.10,12:21
No tento stavbar co nam to robil je ten znamy..:)
no teraz viem ze doveruj ale preveruj a podpisuj .. ;)
Zita5
17.10.10,12:32
Kupovat to vsetko v jedych stavebninach, a ked som tam bol ja ako obycajny zakaznik tak mi povedali ze ked si to necham vzlozit s kamionu rovno a kupim u nich vsetko co potrebujem tak dostanem 30 % zlavu....
Maly zivnsotik nema podla mna az take velke dodavatelske vyhody ako kedysi..
Tak mi chcete povedat ze ked za moje peniaze kupi materia za napr. 15 000 eur tak tak 30 % je jeho (ved to je 4500 eur, ved to je na dalsiu strechu ) Vykladanie sa riesilo zeriavom ktory byva v tej istej dedine- ano zohnal ho on ale ja som ho platil..

Ved le keby som mal na zaciatu cenovu kalkulaciu ze on mi kupi material za 10 000 eur a ja sam si ho mozem zohnat za 7000 eur tak asi nemam nad cim rozmyslat a a tie 4 hodiny nad kalkulackou a hodina v stavebninach asi stoji za to. (alebo si to dal kupit firme co je platcom DPH a da mi este 10 % z toho DPH-cka)
Preco by nemal ukazovat faktury ----moje peniaze su to, ak zozenie material lacnejsie ako JA tak nech si kludne rata rabat (ale ak to nedokaze preco by som mal preplacat cenu materialu)....keby som si to kupoval sam tak nema naklady v uctovnictve ma iba prijem = velke dane (na telephone a benzine by to nenabral)

ved ja to chapem ze ma aj pocitania ...ved to nech si zarata do prace, ved kazdy zivnostnik ma

Zbytočne teraz budete vymýšľať z rôznymi saknciami , ako znie názov témy.V začiatkoch Vám čierna práca nevadila ?
Mali ste rozmýšľať už na začiatku spolupráce.Ak by ste sa vybavili zmluvou a presne si stanovili čo požadujete, tak to takto nemuselo dopadnúť.Máte na tom svoj podiel viny a teraz je už neskoro nariekať .Materiál ste si mohli nakupiť aj Vy , dnes sa dá dohodnúť množstevná zľava všade .Ono to tak býva, keď sa zameriate len na najlacnejšiu cenu práce a ostatné
uniká .Nárok na sťažnosti by bol, ak by Vám nedokončil nejaké práce , ale ak už máte prácu dokončenú, tak s tým už nič nespravíte .

Tiež máme majstrov na stavbe a všetok materiál ide cez nás, ale taká bola dohoda už na začiatku spolupráce.