ordaja
17.10.10,11:49
Prosim vas, usmernite ma na aktualne tlacivo k ohlaseniu zivnosti, najlepsie take, co si doma aj mozem vypisat, teda vo vhodnom formate. Este mam otazku, ze zivnost zacina dnom ohlasenia? alebo dnom rozhodnutia zivnostenskeho uradu? Musim zalozenie zivnosti oznamit zamestnavatelovi? Dakujem pekne....
mysimis
17.10.10,09:58
Tu nájdeš aktuálne tlačivko: http://www.minv.sk/?vzory-tlaciv-pre-fo
blavaciko
17.10.10,10:05
zivnost zacina plynut dnom ohlasenia myslim, ale da sa urcit aj neskorsi termin... avsak bolo by dobre zacat, az ked budes mat v ruke zo
zamestnavatelovi to oznamovat zrejme nemusis, ale radsej si to pozri v prac. zmluve (ak mate rovnaky predmet podnikania, moze to narobit neplechu)
ordaja
17.10.10,10:06
Dakujem...
ordaja
17.10.10,10:11
CO sa mylsi zo? Ja chcem zalozit volnu zivnost, v podstate chcem prevadzkovat maloobchod...a v praci som na skusobu dobu, preto to hcem tak zviazat ze plynule prejdem na zivnost...
blavaciko
17.10.10,10:29
zo - zivnostenske opravnenie
v praxi to funguje tak, ze podas oznamenie volnej zivnosti, do tyzdna mas vydany zivnostensky list, ico, dic, zajdes na socialnu poistovnu a mozes zacat podnikat
ordaja
17.10.10,11:12
Ano tomu rozumiem, sme sa asi npochopili :) zivnost chcem zalozit skor, prevadzka este nie je dokoncena, ale ide o to ze vela veci musim vvybavovat a nemozem byt aj v praci aj behat po uradoch, teda chcem dat vypoved a mat zivnost zalozenu...a este ked vas tu mam...naklady ktore mi vznikli pred zalozenim zivnosti sa daju dat nejako do nakladov? myslim do uctovnictva nejak na zaciatok?mam od vsetkeho blocky, nie je to nejak strasna suma, ak nie tak ma to nezruinuje ale ak sa to da, potesi...vdaka
Danielle369
17.10.10,13:07
Výdavky spojené so začatím podnikania rieši § 4 ods. 4 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že si môžeš tieto výdavky zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom sa činnosť začala vykonávať - v tvojom prípade je to rok 2010.

http://www.porada.sk/t106274-p2-vydavky-pred-zacatim-podnikania.html
mysimis
17.10.10,13:12
zo - zivnostenske opravnenie
v praxi to funguje tak, ze podas oznamenie volnej zivnosti, do tyzdna mas vydany zivnostensky list, ico, dic, zajdes na socialnu poistovnu a mozes zacat podnikat

S týmto tvrdením vôbec nesúhlasím, lebo keď si zájdeš na živnostenský úrad s vypísaným tlačivom, ktoré som Ti pripla v prvej mojej odpovedi, tak vôbec nemusíš chodiť ani na daňový úrad a vôbec nie do sociálnej poisťovne.
Ako to chodí - vyplníš tlačivo, kde uvedieš aj dátum od kedy má byť živn. oprávnenie platné, zaškrtneš si políčko na prihlásenie sa na príslušný daňový úrad, vyplníš si do ktorej zdravotnej poisťovne Ťa majú príhlásiť a priložíš kolky - 5€ za jeden druh živnosti. To znamená, že ak máš veľa práce, tak si vieš vybaviť živnosť teraz, ale s tým že bude platná napr. od 01.01.2011.
Čo sa týka nákladov pred začatím podnikania - je možné ich zaúčtovať.
ordaja
17.10.10,16:56
Dakujem vam za odpovede, velmi si to cenim. Zajtra idem vybavit zivnost, tak potom bude zase plno otazok:)
blavaciko
17.10.10,17:23
S týmto tvrdením vôbec nesúhlasím, lebo keď si zájdeš na živnostenský úrad s vypísaným tlačivom, ktoré som Ti pripla v prvej mojej odpovedi, tak vôbec nemusíš chodiť ani na daňový úrad a vôbec nie do sociálnej poisťovne.
Ako to chodí - vyplníš tlačivo, kde uvedieš aj dátum od kedy má byť živn. oprávnenie platné, zaškrtneš si políčko na prihlásenie sa na príslušný daňový úrad, vyplníš si do ktorej zdravotnej poisťovne Ťa majú príhlásiť a priložíš kolky - 5€ za jeden druh živnosti. To znamená, že ak máš veľa práce, tak si vieš vybaviť živnosť teraz, ale s tým že bude platná napr. od 01.01.2011.
Čo sa týka nákladov pred začatím podnikania - je možné ich zaúčtovať.

Zakladal som si zivnost teraz v utorok. Prisiel som na OU bez tlaciva, pani ho vyplnila na pocitaci a dala mi ho len podpisat, zaplatil som 5 € za jednu zivnost, ale povedala mi ze na socialnu poistovnu budem musiet zajst, tak vychadzam z toho
Gabriela 19
18.10.10,05:10
Ja som si vybavovala živnosť od 1.11.2010.
Pracovníčka živnostenského úradu všetko zadala do počítača žiadnu
žiadosť som nevypisovala. A osvedčenie bolo vystavené za 2 dni.