panbex
17.10.10,12:07
Ahojte poraďáci,
prosím, nevedel by mi niekto poradiť s mojím problémom.

Od 05/2001 až do dnes som bez prestávky zamestnaná - s tým, že takmer 9 rokov som pracovala pre jedného zamestnávateľa, no z dôvodu prevodu vlastníckych práv na novú spoločnosť (predaj firmy inej firme) som od 04/2010 pracovne plynulo prešla k novému zamestnávateľovi, s rovnakými pracovnými podmienkami - trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú, hrubá mzda 950,- Eur.

Od 06/2010 si dobrovoľne priplácam na nemocenské poistenie (vymeriavací základ 320,- Eur). Nedávno som zistila, že som tehotná - predpokladaný termín pôrodu je 07.05.2011, teraz som v 10.týždni, k tomu sa mi ale objavili zdravotné problémy, pre ktoré som už druhý týždeň PN (od 5.10.2010 a ťažko povedať, do kedy ešte budem).

To čo by som potrebovala poradiť je - zatiaľ som požiadala len o dávku PN zo zamestnania - nie som si istá, či mám nárok aj na dávku z dobrovoľného poistenia (ešte nie som DP cez 270 dní - no tým, že som od 04/2010 na novo poistená u nového zamestnávateľa, tak neviem, či sa to dá kombinovať)?

Tiež by som sa chcela poradiť, ak by som musela zostať PN až do pôrodu, na akú výšku materskej by som mala nárok?

Vopred veľmi pekne ďakujem za všetky rady.

Maja
Katy a R
17.10.10,11:20
Ak by sa jednalo o nový PP (od apríla) .. s odhlásením v SP a novým prihlásením, tak by si mala nárok aj teraz na PNku z obidvoch poistení. (z maxima - v súčte to vyzerá, že VZ presahuje maximálny) .
Ako je to s PP pri prevode vlastníckych práv, neviem naisto .... :confused::confused: snáď niekto doplní..

materská by mala byť z obidvoch poistení (zatiaľ) ;):confused:... naši poslanci ešte len budú schvaľovať zákon - tak treba sledovať..
panbex
17.10.10,11:33
Áno, je to ako nový PP, bola som odhlásená a znovu prihlásená na SP aj na zdravotnej.....
Akurát teraz neviem, keďže som si na tlačivo PN uviedla, že si neuplatňujem nárok aj z iného poistenia - ani som na SP nenahlásila do 8 dní, že som PN - zrejme si už nemôžem uplatniť čerpanie z dobrovoľného poistenia.
Ako by sa mi to dalo upraviť?
veronikasad
17.10.10,11:37
Áno, je to ako nový PP, bola som odhlásená a znovu prihlásená na SP aj na zdravotnej.....
Akurát teraz neviem, keďže som si na tlačivo PN uviedla, že si neuplatňujem nárok aj z iného poistenia - ani som na SP nenahlásila do 8 dní, že som PN - zrejme si už nemôžem uplatniť čerpanie z dobrovoľného poistenia.
Ako by sa mi to dalo upraviť?
over si v SP či splňaš podmienku nároku na nemocenské aj z DNP. Ak ano, môžeš si dať PN-ku z DNP vystaviť aj neskôr (nie spätne). Počas poberania nemocenského z DNP nem. poistenie neplatiš a neovplyvní ti to výšku materskej.
Katy a R
17.10.10,11:42
Áno, je to ako nový PP, bola som odhlásená a znovu prihlásená na SP aj na zdravotnej.....
Akurát teraz neviem, keďže som si na tlačivo PN uviedla, že si neuplatňujem nárok aj z iného poistenia - ani som na SP nenahlásila do 8 dní, že som PN - zrejme si už nemôžem uplatniť čerpanie z dobrovoľného poistenia.
Ako by sa mi to dalo upraviť?

.. však si sa mohla pomýliť, či nie;):confused:
Podľa mňa by si to mohla ešte poslať .. je to v tomto mesiaci .. aj tak ešte nič s tým nerobili. Možno budú mať pripomienky, že neskoro ... a treba tam uviesť, že aj z iného poistenia uplatňuješ.
(ja ak mám problém "s ochotou" a všetko ostatné je v poriadku - posielam poštou - doporučene samozrejme;))
Ak si si ale nedala vystaviť druhé tlačivo hneď ... myslím, že max päť dní spätne môže lekár vystaviť. (pred pár rokmi to tak bolo - teraz neviem)
elizabet100
18.10.10,11:45
over si v SP či splňaš podmienku nároku na nemocenské aj z DNP. Ak ano, môžeš si dať PN-ku z DNP vystaviť aj neskôr (nie spätne). Počas poberania nemocenského z DNP nem. poistenie neplatiš a neovplyvní ti to výšku materskej.

z DNP musí byť poistená 270 dní, a keďže dotyčná je poistená od 06/2010 tak danú podmienku nespĺňa, alebo sa mýlim?:confused:
Katy a R
19.10.10,06:01
z DNP musí byť poistená 270 dní, a keďže dotyčná je poistená od 06/2010 tak danú podmienku nespĺňa, alebo sa mýlim?:confused:
... ale spĺňa ... má nový PP ..;)
profi
19.10.10,06:58
dobrý den, neviem ci k tejto teme,ale možno mi poradite, otec je na PN od 3.10., je DNP, ale kedze bol v nemocnici atd. tak nemal nejake povinnosti a odvody dorovnane, tie som bola doplatit na poistovni 18.10. vlastne po obdobie 9/2010 ..... bude mat narok na PN? podla vysvetlenia na socpoist.sk ,by mi z toho vyslo, že aj ano,ale prosim vas skusenensich o info....dakujem
elizabet100
19.10.10,07:08
... ale spĺňa ... má nový PP ..;)
:)

a chcem sa opýtať, ak je zamestnankyňa zamestnaná nepretržite od roku 2005 až do súčastnosti a zároveň sa poistila na DNP od 05/2010 z rozdielu Max VZ - HM ak by od napr. 11/2010 nastúpila na dlhodobú PN, tak teraz by mala nárok na PN iba zo zamestnania , však?
Ak by bola na PN nepretržite napr. 4 mesiace, a počas tých 4 mesiacov by už dosiahla z DNP potrebných 270 dní, tak by jej to ovplyvnilo výšku PN ? t.j. poberala by aj z PP aj DNP?

čiže také resumé :D ak som dlhodobo PN a počas tejto PN dosiahnem potrebný počet 270 dní z DNP, vznikne mi nárok na vyššiu PN?/prehodnotí sa súčasná PN?/
profi
19.10.10,08:30
nikto nevie ?
ivka70
19.10.10,09:00
:)

a chcem sa opýtať, ak je zamestnankyňa zamestnaná nepretržite od roku 2005 až do súčastnosti a zároveň sa poistila na DNP od 05/2010 z rozdielu Max VZ - HM ak by od napr. 11/2010 nastúpila na dlhodobú PN, tak teraz by mala nárok na PN iba zo zamestnania , však?
Ak by bola na PN nepretržite napr. 4 mesiace, a počas tých 4 mesiacov by už dosiahla z DNP potrebných 270 dní, tak by jej to ovplyvnilo výšku PN ? t.j. poberala by aj z PP aj DNP?

čiže také resumé :D ak som dlhodobo PN a počas tejto PN dosiahnem potrebný počet 270 dní z DNP, vznikne mi nárok na vyššiu PN?/prehodnotí sa súčasná PN?/

Nemala by narok na PN z DNP, lebo nesplna podmienku 270 dni poistenia od 05 do 11/2010, takze iba zo zamestnania.
Ak uz mas PN platenu z jedneho poistenia, po uplynuti 270 dni z DNP sa ti PN nenavysuje. Platenie PN sa neda prihodit do rozbehnutej PN.
ak by swi Pn ukonicla a nastupila na dalsiu (musi byt ale ina diagnoza), tak nova PN po 270 dnoch DNP by uz bola platena z oboch poisteni (teda aj zo zamestnaia aj z DNP).
Katy a R
19.10.10,16:28
dobrý den, neviem ci k tejto teme,ale možno mi poradite, otec je na PN od 3.10., je DNP, ale kedze bol v nemocnici atd. tak nemal nejake povinnosti a odvody dorovnane, tie som bola doplatit na poistovni 18.10. vlastne po obdobie 9/2010 ..... bude mat narok na PN? podla vysvetlenia na socpoist.sk ,by mi z toho vyslo, že aj ano,ale prosim vas skusenensich o info....dakujem

.. ak je dlh vyrovnaný .. dávka bude :)
profi
20.10.10,05:05
dlh je vyrovnany ...dakujem za odpoved:)