Darina1234
20.12.12,09:07
teraz nie mak, kvoli dieťatku,mak obsahuje vela vapnika, zaradila by som ho jedalneho listka, az ked sa skonci kojenie.
Kvaka
20.12.12,08:23
Mak? A to môže?Mak môže pridávať do jedálnička neskôr, keď bude dieťatko väčšie, nie veľa, ale moje deti nemali alergie. Pestrá strava, tvrdé syry a melasa určite. Obsahuje viac vápnika, ako mak, tú kúpiš v predajni zdravej výživy.
Letko
20.12.12,08:33
Takže melasu môže už odteraz, keď má malá 3 týždne?
alaya1
20.12.12,08:34
Melasu jem pravidelne denne lyzicku. No pre mna je to neprijemna chut, takze ju len prehltam. Dam na lyzicku, a zapijem poharom vody. je to uzasny prirodny liek.
Letko
30.12.12,17:05
Ahojte,

viete mi poradiť, do kedy treba požiadať o Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? Viem, že po dovŕšení 28. dňa veku dieťaťa. Len neviem, či to musím žiadať hneď alebo aj po ukončení šestonedelia, keďže tam treba potvrdenie od pediatra a aj od gynekológa.

Šťastný Nový rok :)
Mila123
30.12.12,17:11
Ahojte,

viete mi poradiť, do kedy treba požiadať o Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? Viem, že po dovŕšení 28. dňa veku dieťaťa. Len neviem, či to musím žiadať hneď alebo aj po ukončení šestonedelia, keďže tam treba potvrdenie od pediatra a aj od gynekológa.

Šťastný Nový rok :)
uvádzam zo stránky UPSVaR
Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa.
Letko
02.01.13,07:25
Zo začiatku sme používali na zadoček SUDOCREM, no pokožka po ňom nevyzerala zdravá. Lekárka nám na poradni poradila krém RYBILKA a pokožka sa zahojila. Takže odporúčam vyskúšať.
Zdenka 0705
02.01.13,07:46
skús zamiešať do bieleho jogurtu + jabĺčka nakrájané na kocky /ja ešte pridávam pomleté ľanové semiačka, ale neviem, či znesieš odrazu toľko zdravého :D
monok
03.01.13,14:35
Letko, manzelka kludne moze mak, v podstate moze vsetko, netreba robit z dojcenia vedu. Moze vynechat naduvajuce potraviny, ale niektorym detom vobec nerobia problemy (napr. moje tretie znasalo absolutne vsetko bez problemov).
lujza.j
12.01.13,16:09
možno sa bude hodiť táto stránka......;) http://www.dieta.sk/index.php?page=0
KEJKA
12.01.13,18:31
náš novorodenec Samko má takmer tri mesiace a žiaľ, chytil nejaký vírus a má zápal obličiek. Je hospitalizovaný s mamičkou. Podrobnosti neviem.
Darina1234
12.01.13,20:05
ja som prežila zapal obličiek s mladsím synom v 9- tich mesiacoch, tiez sme boli hospitalizovani, teraz ma 17, ale na nefrologii je stale sledovany. vela zdravia
KEJKA
12.01.13,21:13
ja som prežila zapal obličiek s mladsím synom v 9- tich mesiacoch, tiez sme boli hospitalizovani, teraz ma 17, ale na nefrologii je stale sledovany. vela zdravia
ach jo, škoda. A nevieš príčinu? fakt by to mohol byť nejaký náhodne chytený vírus? Dosť ma to trápi.
Darina1234
13.01.13,10:43
je to pochopitelne, že ta to trapi, vieme, co znamenaju obličky pre nase telo, mne bolo povedane, že maly si to mohol doniest ešte z tehotenstva, on mal len inu farbu moču na plienke a tak som utekala na pohotovosť, hned sme zostali v nemocnici
lujza.j
13.01.13,10:46
KEJKA
13.01.13,11:18
to je z domu fotka?
adrian2012
16.01.13,15:49
Ahoj ja by som sa chcela opytat k teme odgrganie.Ja mam 3 mesacneho chlapceka, a on si odgrgava aj 6 krat a aj viac krat.Papame kazde 2 až 3 hodinky a niekedy fungujeme tak že si odgrgavame až k nasledujucemu papaniu.Je toto normalne podla vas???A ked ho dam na chrbatik, tak len ako keby prezuva a prezuva a nechce ani spinkat,ked u nieco ostane.A len nosime na rukach!Poradte mi prosim co mam robit
KEJKA
16.01.13,20:37
náš malý by sa tiež nedbal stále nosiť na rukách, ale mamička mu to "zatrhla". Nič drastické, proste sa uspokojí a zaspí.
malé prestávky nie sú podľa mňa zdravé, ak sa malý zobudil, tak mamička /moja dcéra/ ho zabáva, neberie hned na ruky, ale zabáva, snaží sa ten čas natiahnuť aspoň na tie tri hodiny. Až potom mu dá papať. AK mu nestačí, tak pridá.
Zo začiatku ho nechávala odgrgnúť 1-2 krát pri papaní a na záver.
odgrgávanie je normálne, pokiaľ je k tomu dôvod. Všimnite si, ako papá - či nehlce veľa vzduchu, ak áno, tak sa nečudujte.
Dcéra každý problém konzultuje s lekárkou - aj telefonicky, podľa mňa je to tak správne.
hubatá
16.01.13,20:45
tá postieľka pre malého aj mamičku je veľmi praktická ........
Letko
21.01.13,11:15
Ahojte,

môže dojčiaca matka takmer dvojmesačného bábätka piť čerstvé kravské mlieko z mliekomatu?

Ak áno, musí ho prevariť, aspoň zohriať nad 60 stupňov alebo môže byť zohriate aj na menej stupňov?

Ďakujem :)
Tweety
21.01.13,11:16
Ahojte,

môže dojčiaca matka takmer dvojmesačného bábätka piť čerstvé kravské mlieko z mliekomatu?

Ak áno, musí ho prevariť, aspoň zohriať nad 60 stupňov alebo môže byť zohriate aj na menej stupňov?

Ďakujem :)
Môže piť aj nezohriate, záleží od toho, ako ho má rada. Prečo si myslíš, že byho nemohla piť?
Letko
21.01.13,11:25
Lebo na mliekomate je oznam, že piť sa má až po tepelnom spracovaní.
Tweety
21.01.13,11:30
Lebo na mliekomate je oznam, že piť sa má až po tepelnom spracovaní.
Jáj, tak ak je tam oznam, tak by som ho prevarila a pila až potom. Nemám skúsenosť s mliekomatom.
osky
21.01.13,13:11
Letko,vies preco je to mliecko z automatov take dobre?prave preto ze je cerstve.ked ho prevari,znici vsetko cenne.
oznam tam byt musi,koli hygienikom,ale ja by som ho iste neprevarala.ved nevypije hektoliter a mala si tiez musi vytvorit imunitu.ked ju budete pred vsetkym strazit,bude stale chora,len co na nu dakto dychne.spomen si na nase stare matere.podojili kravvu a potom kojili.ani ruky mydlom neumyvali....
Letko
22.01.13,04:21
Letko,vies preco je to mliecko z automatov take dobre?prave preto ze je cerstve.ked ho prevari,znici vsetko cenne.
oznam tam byt musi,koli hygienikom,ale ja by som ho iste neprevarala.ved nevypije hektoliter a mala si tiez musi vytvorit imunitu.ked ju budete pred vsetkym strazit,bude stale chora,len co na nu dakto dychne.spomen si na nase stare matere.podojili kravvu a potom kojili.ani ruky mydlom neumyvali....

My si ho s manželkou, teda pokiaľ ešte nebola nedojčila, zohrievame len v mikrovlnke. Ono to mlieko aj tak musí prejsť nejakou kontrolou priamo na družstve.
Letko
22.01.13,04:25
Ozaj,

v posledných dvoch dňoch sa malej nejak nechce jesť. Často, keď ju vezme mamka k prsníku, odvracia sa a začne plakať, preto ju musíme rôzne prekabátiť, aby jedla. Možno to bude nejakou bolesťou v črevách, veď ešte nemá ani dva mesiace. Mysleli sme, že bude teraz jesť tak veľa, že ani mlieka toľko nebude.

Stalo sa to aj vám?
KEJKA
22.01.13,07:06
ďieťa netreba nútiť jesť, piť. Ak by bola hladná, tak sa neodvráti.
treba ju aj zabávať. Náš malý sa zobudí, neplače, chce sa hrať. Ak zaplače, tak preto lebo mamka odbehla a on chce spoločnosť.
Maminka to už pozná, ked začne plakať kvôli jedlu, až vtedy ho krmi.
samozrejme, treba vylúčiť všetky ostatné príčiny, - skontrolovať plienku, upútať jeho pozornosť hračkami, zrkadlom, zvukmi, to sú všetko preňho dôležité podnety, ale aj zmerať teplotu, .......... a až potom skúsiť prsník.
osky
22.01.13,07:44
My si ho s manželkou, teda pokiaľ ešte nebola nedojčila, zohrievame len v mikrovlnke. Ono to mlieko aj tak musí prejsť nejakou kontrolou priamo na družstve.


bojis sa o zdravie svojej malej a sam si ho nicis.vyhod rychlo tu mikrovlnku,vsetko co z nej vyjde je uz len prazdna hmota.ver mi.
Letko
20.02.13,04:33
Aké sú bábätká krásne, keď si obzerajú svoje ruky :)
KEJKA
20.02.13,21:28
a chytajú kolienka, a usmievajú sa, a a a................menia sa každým dňom.
Letko
03.03.13,17:09
Keď si batoľa cmúľa ruky, je to dobré/zlé/neutrálne?
srska
03.03.13,17:14
Keď si batoľa cmúľa ruky, je to dobré/zlé/neutrálne?dobré. špica je, keď si cmúľa prsteky na nohe:)
Letko
03.03.13,17:49
Takže kľudne si môže cmúľať namiesto cumľa, však?
srska
03.03.13,17:55
Takže kľudne si môže cmúľať namiesto cumľa, však?od cumľa čím ďalej. staršieho sme odnaučili keď mal okolo roka
lujza.j
03.03.13,18:07
júj to neviem, ale mne by sa to páčilo doma....ked bolo moje decko malé...
puvapuva
28.03.13,13:14
= odgrcnut nemusi, napriklad v noci, ked zaspava na prsniku, tak ho nebudeme predsa kvoli tomu budit. Navyse ak mu dame papat hned, a nenechame ho predtym dlho revat, tak sa nenahlce vzduchu, takze nema potrebu odgrgnut. S umelym mliekom si ale nie som ista, lebo pri pretrepavani sa asi trochu napeni...
puvapuva
28.03.13,13:16
= so ckanim nestresujte :)
= a to ste uz na 10. den vedeli, ze mate malo mlieka? Mozno by sa to este rozbehlo....A nie je lepsie dat aspon tu trosku materskeho mlieka a potom dokrmit umelym?
puvapuva
28.03.13,13:19
=detske fantami - ja hlasam pravidlo, ze vzdy sa riadit potrebami dietata. Takze ked chce papat, nech papa (zvycajne kazde 3 hodiny, ale ak chce skor, preco mu odopierat?) ak nechce, nemusi. Ak nechce spat, tak sa s nim hrame, nosime v babysatke, kocikujeme, masirujeme....tolko moznosti
puvapuva
28.03.13,13:23
= dieta spapa tolko mlieka, kolko potrebuje. Moj odhad je 50 ml, ale zase plati, ze nebudem mu odopierat, ak chce viac. Matka by to mala vediet odsledovat, rozumiet gestam dietata.
Tak napriklad dajte 100 ml, a uvidite, kolko ostane.
KEJKA
28.03.13,19:54
Keď si batoľa cmúľa ruky, je to dobré/zlé/neutrálne?dcéra jemne bráni malému v cmúľaní,
považujeme to za neutrálne. Náš Samko má 2 zuby vonku, vyšli naraz, ani sme nezbadali. Boli iné problémy, takže toto prišlo akosi mimochodom. Možno preto si pchal ručičky do pusy, slintal, prskal, ale problémy s tým iné neboli.
Cumeľ má, tak aspoň po večernom rituáli zaspáva sám a ako zaspí, cumlík vyypľuje alebo mu vypadne. Takže ho má párkrát za deň na tých 3-10 min. kým zaspí.
Letko
17.04.13,04:09
Vypadávanie vlasov počas dojčenia - dorastú nové alebo treba proti vypadávaniu bojovať?
KEJKA
17.04.13,05:25
boj nezaškodí. Dieťa dostáva od matky čo potrebuje a mamička musí na zdravú výživu dbať vo zvýšenej miere.
Samozrejme že vlasy dorastajú priebežne, sama musí zhodnotiť, či to vypadávanie je mimoriadne v porovnaní s minulosťou.