stanco007
17.10.10,12:44
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
danushka
17.10.10,10:57
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )No, vždy po papaní treba bábätku poskytnúť možnosť odgrgnúť, ale nie vždy sa mu to aj musí podariť...
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )U novorodencov je to normálne :)
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat? Novorodeniatka často trpia kolikami a majú svoje fantičky...Do 2 - 3 mesiacov by mali mať už pravidelný režim. Láskavá mamička s oteckom to pochopí a malé dieťatko nájde bezpečie a pocit istoty najskôr v náručí. Pomáha často, ak si mamička dieťatko uloží na hruď a bábätko počúva tlkot srdiečka, toto naozaj novorodeniatko upokojí a aj staršie bábätko.
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
...Na tieto dve otázočky asi takáto odpoveď :
Zvyčajne takto malé bábätko vycucá z fľaštičky len toľko, koľko potrebuje, kojenci sa nevedia prejedať.
Takže dajte na inštinkt. Mamičy ten inštinkt majú prirodzene vyvinutý.
Novorodenci potrebujú papať tak cca každé 3 hodinky.
Postupne sa mamička naučí rozoznávať, či plač dieťatka znamená hlad, nepohodu, alebo či jednoducho potrebuje spoločnosť.


Joj, či je to krása, prežívať takéto momenty :).
stanco007
17.10.10,11:19
...Na tieto dve otázočky asi takáto odpoveď :
Zvyčajne takto malé bábätko vycucá z fľaštičky len toľko, koľko potrebuje, kojenci sa nevedia prejedať.
Takže dajte na inštinkt. Mamičy ten inštinkt majú prirodzene vyvinutý.
Novorodenci potrebujú papať tak cca každé 3 hodinky.
Postupne sa mamička naučí rozoznávať, či plač dieťatka znamená hlad, nepohodu, alebo či jednoducho potrebuje spoločnosť.


Joj, či je to krása, prežívať takéto momenty :).

U mna je to zatial len kriz a nie krasa... :( Clovek len stale rozmysla co mu chyba, co mu asi je ked place, ci je hladne atd... My sa zatial riadime tabulkou na Nutrilone na miesanie a aj na davku v ml na papanie. Ale tych 90ml spapa niekedy uplne v pohode a niekedy len 70ml... Ale asi bude nieco na tom, ze si musi zvyknut maly, ved ma len 11 dni :) a my si musime zvyknut s nim....
danushka
17.10.10,11:23
stanco007
17.10.10,11:29
danushka
17.10.10,11:35
Prejde to Stančo, len vydržať.
Skúste aj feniklový čajík, aj čo si pamätám, tak je dostať v lekárni krémik na vetríky pre bábätká, skúste pocvičiť, bruško pomasírovať.

Uvidíš, že keď tieto koliky pominú, vychutnáte si drobčeka naplno.
Ja mám síce už veľké deti, ale spomínam si, že u dcérky som mala málo mliečka a kupovala som BEBU zbavenú antialergénov.
Týmto mliečkom sme začínali na doporučenie lekárky, pretože z pôrodnice som odchádzala s málom mliečka.
Možno by stálo za to skúsiť zmeniť umelú výživu.
Vlastas
17.10.10,11:39
dnes má moja vnučka 12 týždňov. Takže čerstvé poznatky.
1. určite treba bábätko dať odgrgnúť, či si odgrgne to je už podľa toho ako sa napapalo. Naša teda grgá ako dospelák, a vždy je po odgrgnutí pokojnejšia.
2. čkanie rozčuľuje aj mňa, ale občas to zastavíme, že malej podáme niekoľko lyžičiek čajíku, ináč je to vraj normálne.
3.je pravda že deťúrence sú niekedy kludné inokedy nie. Mamina už vie odhadnúť či dieťatko niečo bolí, je hladné alebo si len poplakúva lebo aj tak nič iné ani nevie. Koliky a tvrdšie bruško je v tomto období dosť častý jav. Pomôže podať trošku čajíku, masírovanie bruška alebo len poláskanie rodičov.
4.dieťatko sa napapá toľko koľko potrebuje, je to individuálne. Je škoda že ste prestali úplne kojiť, mohli ste nahradiť niektoré papanie umelou výživou a za ten čas by sa mamičke mliečko viac doplnilo. My sme mali tento istý problém a dodnes moja vnučka papá 2x denne Nutrilon a ostatné papania je kojená. Nutrilon robíme podľa váhy dieťatka.
5.U nás nie je pravidelnosť v papaní. Niekedy je hladná aj 2x po sebe každé 2hod. potom spinká aj 4-5hod. a potom zasa papá. Od narodenia mala takýto systém, aj keď sme ju budili nechcela papať a tak sme ju nechali. Ale keď je hladná a chce papať tak papá často. Ale cca dieťatko papá tak každé 2-3 hod.
Určite, aj napriek týmto ťažkostiam na ktoré hľadáte otázky,prežímate prekrásne obdobie.Držím palce.:):):)
BXLmiami
17.10.10,11:57
U mna je to zatial len kriz a nie krasa... :( Clovek len stale rozmysla co mu chyba, co mu asi je ked place, ci je hladne atd... My sa zatial riadime tabulkou na Nutrilone na miesanie a aj na davku v ml na papanie. Ale tych 90ml spapa niekedy uplne v pohode a niekedy len 70ml... Ale asi bude nieco na tom, ze si musi zvyknut maly, ved ma len 11 dni :) a my si musime zvyknut s nim....
:) ty si každý den rovnako hladný?:)
stanco007
17.10.10,16:11
:) ty si každý den rovnako hladný?:)
U mna je to uplne jedno ako som kedy hladny :D Je nemusim jest v pohode 2 tyzdne a nebude to mat na mne take nasledky ako keby novorodenec nejedol 1 den...
Lubaba
17.10.10,18:35
určite by som nechávala bábätko odgrgnúť,
papanie asi tak cca každé tri hodiny,
stanco007
17.10.10,18:48
určite by som nechávala bábätko odgrgnúť,
papanie asi tak cca každé tri hodiny,
Ale ako ho mame nechat si odgrgnut ked jemu sa neodgrguje???? :confused: Ani v nemocnici sa mu neodgrgovalo.... A ked sa napapa, tak ho drzime na rukach skoro ako keby stal na nozickach a aj dost dlho a nic.... Tak ako potom? Lekar sa nam vyjadril, ze nie kazde dieta si odgrgne. Vraj ked ma dobre vyvinute vnutorne organy a nenasaje vzduch do seba, tak si neodgrgne... Tak ja uz neviem... Niekedy ale mame pocit ked sa napapa, ze si aj odgrgne ale ako keby to prehltol spät. Ale to je malo kedy
osky
17.10.10,19:34
nemozem poradit zo skusenosti vlastnej,ale pamätam sa ako moja teta davala svoje babätka vzdy spinkat na brusko-prave koli tomu,ze ked sa im nedalo odgrgnut,mala istotu ze sa neskor nepridusia.deti si na to zvykli a fungovalo to perfektne,aj v noci.nemusela sa bat ze sa nieco stane.....
lenkak
17.10.10,19:59
Ani náš Martinko si zakaždým neodgrgol. On bol / je na materskom mlieku. Ale keď si neodrgol, tak som ho dávala spať viac na bok, vždy som strany menila, aby mal hlavičku z oboch strán rovnako zaťaženú. Pokiaľ bol v perinke, tak som pod ňu podkladala vankúš, ale tak aby sa nedokázal prevrátiť. A pekne keď si neskôr odgrgol, alebo mu vyšla slinka, tak do plienky podloženej pri tvári. Bola som kľudnejšia, hrozilo menšie nebezpečenstvo udusenia sa.
Keď už nebol v perinke, stále som ho dala na bok, a podkladala vankúš. Poprípade sa prevrátil, ale na bruško, len som okontrolovala hlavičku, či ju má na bok.

Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.
ludmilla
17.10.10,23:21
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )

Babätka su mojou slabou strankou, kedze som par rokov pracovala na novorodeneckej jednotke intenzivnej starostlivosti.

Pre nas dospelych a taktiez pre deti je ckanie neprijemne, ale u babätiek je dolezitou ochrannou a treningovou funkciou.

Drobcek, ked je este v maminom brusku sem tam ho prepadne ckanie - tzv. krc branice, hrudnik sa pohybuje nahor a nadol, vyzera to ako dychanie, pricom babätko nevdychuje vzduch ale plodovu vodu pomocou branice, trenuje tak svoje pluca uz v maminom brusku a zaroven posilnuje branicu.

Ten maly zazrak ma vsak caste ckanie aj po narodeni pocas kojenia, krmenia a po kojeni a krmeni.
Babätko nema este vyvinuty proces zrelosti nervovych spojeni, ktore maju vplyv na branicu a zaroven kontrolu nad nou.
Ckanie ma dolezitu ulohu, zabranuje toku mlieka do pluc. Teraz popisem ako vznika. Stahmi branice (plochy sval oddelujuci hrudnu dutinu od brusnej) a medzirebrovych svalov, tie sposobia reflex - dietatko sa nadychne, cim aktivuje hrtanovu priklopku, priklopka uzatvori dychaciu trubicu a zabrani spätnemu toku mliecka do dychacich ciest. Ked prud vzduchu dorazi k hrtanovej priklopke nastartuje sa ckanie.
Cize ckania u babätka sa netreba bat, je prirodzenou ochrannou reakciou a netreba sa mu specialne venovat, ustane samo.

Ckanie moze nastat aj vtedy, ked je babätku zima, zvycajne po prechode s teplych miest do chladnych, pri prebalovani, pri kupani, ....
Ci je drobcekovi zima najlepsie zistime na jeho zahlavi, je to najlepsi teplomer, ked je zahlavie teple je vsetko v najlepsom poriadku, ak je studene, znamena to, ze babätku je urcite zima.
Studene rucicky a nozicky nemaju ziadnu vypovednu hodnotu, pretoze babätko si samo este nedokaze regulovat telesnu teplotu.
stanco007
18.10.10,04:15
[QUOTE=lenkak;1537590]Ani náš Martinko si zakaždým neodgrgol. On bol / je na materskom mlieku. Ale keď si neodrgol, tak som ho dávala spať viac na bok, vždy som strany menila, aby mal hlavičku z oboch strán rovnako zaťaženú. Pokiaľ bol v perinke, tak som pod ňu podkladala vankúš, ale tak aby sa nedokázal prevrátiť. A pekne keď si neskôr odgrgol, alebo mu vyšla slinka, tak do plienky podloženej pri tvári. Bola som kľudnejšia, hrozilo menšie nebezpečenstvo udusenia sa.
My to presne tiez takto robime... Ale poriadne si este neodgrgol....
Bionda
18.10.10,05:14
Tiež súhlasím, pri kojenom bábu sa takmer vôbec neodgrgáva- zrejme nanasaje toľko vzduchu ako z fľašky... kojila som 2,5r. - ale kojenie je vec na 95% psychická- náš pohľad na množstvo mlieka je relatívne- ja prvé moje dieťatko nekojila vôbec- vraj slabé mlieko ... , ale po 14r. som mala veľkú oporu od manžela a podarilo sa..... ja by som odporúčala kojenie- po prekonaní 3 mesiacov-krízy ( je to zo začiatku dosť náročné..)
Pri plači u bábatka nám pomáhala teplá prežehlená plienka na bruško ( oteplenie žehlením- skúsiť na líce, aby nepálila) - pri druhej už zaspinkalo bez plaču a s úľavou ... a chlapcov koliky trápia ešte viac....
stanco007
18.10.10,05:34
Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???
BXLmiami
18.10.10,06:02
Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???
Tak pri druhom dieťati skutočne dlho,naučila som sa s nou fungovať ako indianska matka.:)zvyknete si na seba časom,neboj.Aj ked dieťatko má už teraz svoju hlavu a povahu a spôsoby,ako ráčiš vidieť.Pokiaľ sa týka mna a výchovy mojich detí,zvykla som sa stále smiať že som nezávislý pozorovateľ.Myslím,že to práve zistuješ aj ty.:)
lenkak
18.10.10,06:45
Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???

keď si neogrgol hneď, alebo do 5-10min, tak vôbec. On to mal na striedačku so čkaním, viac čkal ako grgal. A čkal poriadne dlho. ;)
mamka Danka
18.10.10,09:08
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )



Po kojení som si dcéru dala na plece odgrgnúť a ona sladko zaspala bez odgrgnutia. Zato ju vždy zobudila štikútka. Dnes je už z môjho malého, milého batoľaťa drzí adolescent.
Ty máš každý deň dobrý a nikdy nie si mrzutá? Aj deti majú nárok na lepšiu či horšiu náladu. Moja dcéra tiež cez deň skoro vôbec nespala. Cez noc prespala aj sedem hodín, ale cez deň spala len v max. polhodinových intervaloch. Jedine vonku na prechádzke prespala dlhšie. Ono sa to po treťom mesiaci upraví. Potom už spala doobeda hodinku dve a aj poobede. Nikdy som ju nenechala spať po piatej. Keď aj potiahla dlhšie, tak som ju zobudila a hrala sa s ňou a každý deň som ju uložila presne o ôsmej. Aj keď nezaspala už bola v izbe, kde bolo zhasnuté a žiadne hranie. Pekne sa naučila na tento režim, ktorý si do dnes zachovala. Akurát si knižku v posteli už číta sama. Nikdy sme nemali problém s vybiehaním z postele cikať, piť a podobne. Jednoducho sa o ôsmej zhasne a dobrú noc.
Koľko mlieka vypije je u kojených detí jedno, no u nekojených to treba sledovať. Podstatné je aby týždenne dieťa pribralo to čo má. Indikátorom toho, že papá málo sú zvyčajne zelené zapáchajúce stolice a to, že neprospieva na váhe. Keď priberá veľa doktorka vás usmerní.
To, že ste vysadili kojenie je hróóózna chyba. Mohli ste len dokrmovať, ak to bolo naozaj nevyhnutné. Mlieko sa dá aj odstriekať a podať z fľaše, keď dieťa nechce ťahať. Nájdi si na nete info o kojení a spoj sa s laktačnou poradkyňou. Ak si už mlieko stratila, dá sa laktácia obnoviť. Poznám mamičku, ktorá si adoptovala dieťa a podarilo sa jej vyvolať laktáciu a kojiť ho. Mne pri kojení pomohla kamarátka, matka piatich detí. Povedala mi, že vždy keď budem chcieť vybrať umelé mlieko nech jej zavolám a ona ma odhovorí. Vždy mi dobre poradila. Tvrdila, že za deň – dva s menším množstvom mlieka mi dieťa ešte od hladu nezomrie. Je pravda, že boli dni, kedy bolo mliečka menej, ale riadila som sa váhou. Je dôležité, aby každý týždeň dieťa pribralo, ale nič sa nestane ak niektorý týždeň ostane na pôvodnej váhe. Nesmie však stagnovať dlho, alebo dokonca chudnúť. Raz som mala mlieka veľa inokedy málo, no po treťom mesiaci sa upravil dopyt a ponuka. Čím menej mlieka som mala, tým viac tekutín som pila a častejšie som si malú prikladala. Dokonca som ju oklamala, keď si vymyslela, že z jedného prsníka nechce a z druhého chce. Zmenila som polohu tak ako sa koja dvojičky a pila z oboch.
Nedaj sa odradiť a skús to vydržať. Nedaj sa odhovoriť od toho najkrajšieho pocitu pri kojení.
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemid=78 (http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemid=78)

Ako často kŕmiť? To je individuálne. Voľakedy sa tvrdilo, že každé tri hodiny a v žiadnom prípade skôr a potom prišiel druhý extrém, vždy na požiadanie. S týmto som u mojich detí neobstála. Dcéra bola na mne nalepená nonstop v 20 minútových intervaloch a syn prespal aj 5 – 6 hodín a potom bol tak vyslabnutý, že nevládal ťahať.
Gastroenterologička mi to vysvetlila takto: dieťa sa má držať na prsníku toľko, kým saje. ( zväčša 15 – 20 min.). Keď sa začne hrať a len dudlať a uspávať sa, tak ho treba odpojiť aj za cenu plaču a odpútať jeho pozornosť na niečo iné. S plným bruškom by malo vydržať dve hodiny a po tomto čase, keď si vypýta dať mu. Ak spí netreba ho budiť, keď sa zobudí naje sa. Keď sa kŕmi dieťa príliš často k ešte nestrávenému mlieku sa pridá ďalšie a žalúdok je stále zaneprázdnený trávením a neoddýchne si. Okrem toho sa dieťa nikdy nenaje dosýta, ale stále si len cucne. Nie vždy, keď dieťa zaplače musí sa hneď kŕmiť. Nie každý plač je z hladu. Často ho stačí len pritúliť, prihovoriť sa mu.
mamka Danka
18.10.10,09:22
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )

Prečo si mala málo mlieka? Ako si na to prišla? Čo si skúsila na to aby bolo toho mliečka viac? Ja som si pomáhala mrazením mlieka. Keď som ho mala veľa odstriekala som si ho a zamrazila. A keď som ho mala málo, alebo keď som sa potrebovala vzdialiť mal manžel zásobu v mrazáku. Skús aspoň raz za čas kúpiť v mliečnej banke materské mlieko, alebo si najdi mamičku, ktorá kojí a má mlieka veľa a mohla by ti mraziť.
stanco007
18.10.10,10:27
Prečo si mala málo mlieka? Ako si na to prišla? Čo si skúsila na to aby bolo toho mliečka viac? Ja som si pomáhala mrazením mlieka. Keď som ho mala veľa odstriekala som si ho a zamrazila. A keď som ho mala málo, alebo keď som sa potrebovala vzdialiť mal manžel zásobu v mrazáku. Skús aspoň raz za čas kúpiť v mliečnej banke materské mlieko, alebo si najdi mamičku, ktorá kojí a má mlieka veľa a mohla by ti mraziť.
No, manzelka mala malo a slabe mlieko... Malicky sa nezasytil ani mnozstvom a ani kvalitou mliecka... Skusali sme aj odsavat a na jeden odber odsala cca 40-50ml mlieka. Ale maly chce 70-100ml na jedno papanie... Teraz este odsava ale ma este menej... Museli sme prejst na umele mlieko... Je nam jasne, ze materske je najlepsie ale ked sa neda, tak sa neda.... A okrem toho mala za dni v nemocnici kojenia uplne rozbite bradavky-krvave...
BXLmiami
18.10.10,11:03
To sme mali skoro všetky,alebo aspon väčšina zo začiatku,potom si bradavky zvyknú.Pokiaľ je dieťa kojené,má mamine protilátky proti infekčným chorobám,treba kojiť nadalej aj ked čo len 1-2 dávky denne,to mlieko by sa bolo upravilo.Vzdali ste to priskoro.
stanco007
18.10.10,11:14
To sme mali skoro všetky,alebo aspon väčšina zo začiatku,potom si bradavky zvyknú.Pokiaľ je dieťa kojené,má mamine protilátky proti infekčným chorobám,treba kojiť nadalej aj ked čo len 1-2 dávky denne,to mlieko by sa bolo upravilo.Vzdali ste to priskoro.
Nebolo ani najkvalitnejsie to materske mlieko. A hlavne ho bolo malo. Dnes sme boli u detskej lekarky a povedala, ze ho ma manzelka uplne vysadit a brat len Nutrilon. Vraj to nema uz miesat. Poznam vela deti co vyrastli na Nutrilone a vobec nic im nie je... Ano materske mlieko je materske. To je samozrejme... Ale zalezi aj v neskorsom veku ako dieta zije a ako dba o svoje zdravie a vyvin... Treba jest vela ovocia, zeleniny, vela sa hybat a vela sportovat. Ja oblubujem aj saunu a urcite tym smerom povediem aj maleho... Co z toho ked je dieta kojene a potom ksle na svoje zdravie??? :( Imunitu si clovek dokaze ovplyvnit sam... A v dnesnej dobe je uz doba dost vyspela a aj tie umele mlieka su na inej urovni ako niekedy.... Ci ma dieta mlieko take alebo take hlavne je aby bolo zdrave.... O nic ine nejde mne ako rodicovi a urcite ani inym ludom
ewita888
18.10.10,11:17
presne tak, ale treba kúpiť čaj pre kojace matky, papať polievky a uvidíte, ako potečie.. hlavne to nevzdávajte, mliečko je pre maličké zdravé a ešte aj ten Nutrilon jakýý drahý..:-))
lenkak
18.10.10,11:21
mne povedali po pôrode, keďže som mala komplikácie a nebola som hneď pri malom, že nerozchodím kojenie. Z nemocnice som odchádzala nielen s krvavými bradavkami, ale aj začínajúcim zápalom. A nevzdala som to. Mala som asi 2x krízu, že asi mám málo mlieka, raz chcel už muž ísť kúpiť nejaké sušené, som povedala, že ešte počkáme, a nakoniec sa to tak rozbehlo, že by som odchovala na mojom materskom dve. Dôležité bolo, aby sa našiel systém, kedy kojiť, a aby sa naučiť správne prisať. Len Vy problém máte už, že malému z fľašky už tečie ľahšie, ako by sa mal trápiť so saním z prsníka.
Odporúčam tiež ešte dávať aj z prsníka.
Môj bol iba 1x na antibiotikách, vždy to boli len soplíky, ktoré sa dali liečiť aj bez ANT.
Želám veľa trpezlivosti a krásnych chvíľ s malinkým Vašim zázrakom.

P.S. Malinký asi málo priberal, keď Vám dr odporučila redšej len umelé mliečko.
stanco007
18.10.10,11:42
mne povedali po pôrode, keďže som mala komplikácie a nebola som hneď pri malom, že nerozchodím kojenie. Z nemocnice som odchádzala nielen s krvavými bradavkami, ale aj začínajúcim zápalom. A nevzdala som to. Mala som asi 2x krízu, že asi mám málo mlieka, raz chcel už muž ísť kúpiť nejaké sušené, som povedala, že ešte počkáme, a nakoniec sa to tak rozbehlo, že by som odchovala na mojom materskom dve. Dôležité bolo, aby sa našiel systém, kedy kojiť, a aby sa naučiť správne prisať. Len Vy problém máte už, že malému z fľašky už tečie ľahšie, ako by sa mal trápiť so saním z prsníka.
Odporúčam tiež ešte dávať aj z prsníka.
Môj bol iba 1x na antibiotikách, vždy to boli len soplíky, ktoré sa dali liečiť aj bez ANT.
Želám veľa trpezlivosti a krásnych chvíľ s malinkým Vašim zázrakom.

P.S. Malinký asi málo priberal, keď Vám dr odporučila redšej len umelé mliečko.
Zo 7ho na 8 den od narodenia nam schudol za den 130g. A to je dost... A ked sa prisal, tak mu kusok islo ale potom mu uz neslo a plakal alebo sa len hral a po chvilke plakal... Nechceli sme prejst na Nutrilon ale ked schudol tych 130g za den, tak sme nevahali...
A ze vela stoji Nutrilon? Co dnes vela nestoji? :) A pre svoje dieta obetujete co sa da len aby malo co potrebuje...
ewita888
18.10.10,11:50
Zo 7ho na 8 den od narodenia nam schudol za den 130g. A to je dost... A ked sa prisal, tak mu kusok islo ale potom mu uz neslo a plakal alebo sa len hral a po chvilke plakal... Nechceli sme prejst na Nutrilon ale ked schudol tych 130g za den, tak sme nevahali...
A ze vela stoji Nutrilon? Co dnes vela nestoji? :) A pre svoje dieta obetujete co sa da len aby malo co potrebuje...
bóžinku chráň, tak som to nemyslela.. veď vidno na tebe, že si starostlivý otecko.. pri troške strpenia a trpenia na začiatku sa to spraví, predstav si, že može kojiť aj cez rok, je to pohodlné, zdravé a nič to nestojí..začiatky má každá ťažké, ale ono sa to rozbehne, nevzdávajte to.. aj keď bude teraz len odsávať, treba to udržiavať aspoň takto, aby sa mliečko nevytratilo..a fakt velmi pomáha ten čaj pre dojčacie matky.. ja vám držíme palce..:)
mamka Danka
18.10.10,12:55
No, manzelka mala malo a slabe mlieko... Malicky sa nezasytil ani mnozstvom a ani kvalitou mliecka... Skusali sme aj odsavat a na jeden odber odsala cca 40-50ml mlieka. Ale maly chce 70-100ml na jedno papanie... Teraz este odsava ale ma este menej... Museli sme prejst na umele mlieko... Je nam jasne, ze materske je najlepsie ale ked sa neda, tak sa neda.... A okrem toho mala za dni v nemocnici kojenia uplne rozbite bradavky-krvave...

1. To čo je za doktorku, to ju platí ktorá firma. Ešte stále sú aj pediatričky čo sa do pediatrie vôbec nerozumejú. Prepáč ale, keby mala gule, tak ju za ne povesím do prievanu. Mám známu pediatričku, ktorá istý čas robila na výskume materského mlieka. Mlieko buď je alebo nie je. NEEXISTUJE SLABÉ MLIEKO. Mlieko si vždy stiahne z tela to čo potrebuje aj na úkor toho, že to bude chýbať matke. Mohlo by byť slabé len v prípade, že by bola žena chorá (hnačky, zvracanie, veľmi silná anémia a pod.) ale to by sa napravilo hneď po liečbe. Ak Vám lekárka tvrdí, že mlieko môže byť slabé mala by odovzdať diplom. Pre tú srandu skús zavolať do mliečnej banky na detských Kramároch, čo ti povedia. A spýtaj sa či miešať, alebo nemiešať mlieko materské s umelým. Bežne sa to robí aj u nedonosených detí. Keď je dostatok darovaného materského kŕmi sa prednostne ním a keď nie je dokrmuje sa umelým. Rozdiel je v mlieku podľa zemepisných šírok. Tak napr. eskimácke ženy majú mlieko veľmi mastné, tukové a mlieko afrických žien je výrazne žltšie v dôsledku používania veľkého množstva kari v strave.
2. povedala Vám lekárka aj to, že je možnosť aby vám to mlieko neviem či zrovna Nutrilon, písala na recept. Len to treba vedieť ako napísať. Do polroka môže sama a od pol roka treba doporučenie od gastroent. Jeden krát za pol roka.
3. Ako vieš koľko mlieka malý potrebuje? „odsala cca 40-50ml mlieka. Ale malý chce 70-100ml“ Prvá a hlavná otázka je či prospieva aj keď vypije len 40 -50 ml. Jeden krát do týždňa sa zváži a mal by po troške priberať. Ak nechudne alebo dlhší čas nestagnuje, tak mu to množstvo stačí. Keď je menej mlieka netreba hneď stresovať. Predovšetkým musí byť kľudná, najedená a napitá mama a potom bude aj dosť mlieka. Ja som si vždy dala na stôl dvojlitrový džbán s tekutinou a kedykoľvek som išla okolo tak som si chlipla. Tak som mala prehľad o tam koľko som vypila. A ešte som si vždy ráno uvarila pol litra feniklového čaju, ktorý som tiež takto chlipkala celý deň a tak sa rovnomerne dostal aj do mlieka proti zástave vetrov dcére. PROSÍM ŤA než sa rozhodnete definitívne skončiť s kojením zavolajte nejakej laktačnej poradkyni. Kontakt nájdete na nete a veľa dobrých rád je v časopise Dieťa aj s kontaktmi. Mne ho manžel predplatil a odoberám ho dodnes, hoci je aj v internetovej podobe. http://www.dieta.sk/index.php?page=1&id=36&theme=53 (http://www.dieta.sk/index.php?page=1&id=36&theme=53)
Ak nenájdete konkrétny kontakt v redakcii Vám určite poradia. Viem, že sú aj také poradkyne čo prídu k Vám domov a pomôžu Vám, poradia ako na to.
mamka Danka
18.10.10,13:13
Nebolo ani najkvalitnejsie to materske mlieko. A hlavne ho bolo malo. Dnes sme boli u detskej lekarky a povedala, ze ho ma manzelka uplne vysadit a brat len Nutrilon. Vraj to nema uz miesat. Poznam vela deti co vyrastli na Nutrilone a vobec nic im nie je... Ano materske mlieko je materske. To je samozrejme... Ale zalezi aj v neskorsom veku ako dieta zije a ako dba o svoje zdravie a vyvin... Treba jest vela ovocia, zeleniny, vela sa hybat a vela sportovat. Ja oblubujem aj saunu a urcite tym smerom povediem aj maleho... Co z toho ked je dieta kojene a potom ksle na svoje zdravie??? :( Imunitu si clovek dokaze ovplyvnit sam... A v dnesnej dobe je uz doba dost vyspela a aj tie umele mlieka su na inej urovni ako niekedy.... Ci ma dieta mlieko take alebo take hlavne je aby bolo zdrave.... O nic ine nejde mne ako rodicovi a urcite ani inym ludom

Ako ste na to prišli? Robili Vám rozbor v laboratóriu?
BXLmiami
18.10.10,13:44
Nepoznám pediatra,ktorý by také niečo povedal.Skôr si to mladí vysvetlili po svojom.Myslím,že každý lekár povie kojiť takmer za každú cenu.A hovorím to samozrejme aj ja.
Jana Motyčková
18.10.10,14:13
Len na povzbudenie - keď po 10 dňoch (neskôr kôli mojim zdravotným problémom) sme odchádzali z nemocnice, povedali mi, že som z tých mála, čo kojiť nemôžu, kúpili sme mlieko, ale som dosť tvrdholavá a kojila som 15 mesiacov, mlieko sme ani nepoužili. Ale zo začiatku to bolo naozaj vééľmi náročné.
dogicka
18.10.10,15:05
Prispejem aj ja s veľmi čerstvými skúsenosťami. Naša Ninka mala včera 2 mesiace. Po napapaní ju dávame odgrgnúť si, počkáme tak 5-10 minút. Niekedy si neodgrgne, ale väčšinou grgne ako starý chlap:D. Ale naša staršia dcérka dnes už 6 a pol ročná takmer vôbec negrgala, časom sme to prestali riešiť, pretože jej to, že si neodgrgla vôbec nevadilo, ani bruško ju nebolievalo. Aj Ninka zvykne často čkať, staršia dcéra však čkala skoro stále, tiež jej to vôbec neprekážalo, spokojne pri čkaní aj zaspinkala. Dcérka často grcká, pri spaní ju vždy v perinke uložím na bok a podložím malým vankúšikom, ak trošku grcne, nezabehne jej. Ukladám ju vždy na iný bok. Pozor na spanie na brušku. Je dokázané, že dojčatá, ktoré dávajú spať na bruško sú viac ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.
Bohužiaľ obidve moje dcérky boli od narodenia na umelom mlieku. Nič som predčasne nevzdala, proste sa mi mlieko vôbec nevytvorilo, ani kvapka. Ani nejdem rozpisovať, ako sme trápili staršiu dcérku, aj seba:mee:. Našťastie staršia dcérka bola vždy zdravé dieťa, do 15 mesiacov sme nemali ani len soplíky. Dúfam, že aj mladšia to zvládne. Malú nikdy nebudíme na papanie, dáme jej papať vtedy keď si pýta. Niekedy je hladná už po 2 hodinách, inokedy prespí aj 4-5 hodín. Ja si píšem, koľko ktorý deň vypije, aby som mala prehľad. Takže keď sa pozerám do svojich poznámok ,keď mala 10 dní, pila za deň cca 450 ml, na 1x vypila od 50-100 ml. Tak vidíš, tak ako tvoj malý. Teraz v dvoch mesiacoch papá denne od 600-800 ml.
stanco007
18.10.10,15:50
Prispejem aj ja s veľmi čerstvými skúsenosťami. Naša Ninka mala včera 2 mesiace. Po napapaní ju dávame odgrgnúť si, počkáme tak 5-10 minút. Niekedy si neodgrgne, ale väčšinou grgne ako starý chlap:D. Ale naša staršia dcérka dnes už 6 a pol ročná takmer vôbec negrgala, časom sme to prestali riešiť, pretože jej to, že si neodgrgla vôbec nevadilo, ani bruško ju nebolievalo. Aj Ninka zvykne často čkať, staršia dcéra však čkala skoro stále, tiež jej to vôbec neprekážalo, spokojne pri čkaní aj zaspinkala. Dcérka často grcká, pri spaní ju vždy v perinke uložím na bok a podložím malým vankúšikom, ak trošku grcne, nezabehne jej. Ukladám ju vždy na iný bok. Pozor na spanie na brušku. Je dokázané, že dojčatá, ktoré dávajú spať na bruško sú viac ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.
Bohužiaľ obidve moje dcérky boli od narodenia na umelom mlieku. Nič som predčasne nevzdala, proste sa mi mlieko vôbec nevytvorilo, ani kvapka. Ani nejdem rozpisovať, ako sme trápili staršiu dcérku, aj seba:mee:. Našťastie staršia dcérka bola vždy zdravé dieťa, do 15 mesiacov sme nemali ani len soplíky. Dúfam, že aj mladšia to zvládne. Malú nikdy nebudíme na papanie, dáme jej papať vtedy keď si pýta. Niekedy je hladná už po 2 hodinách, inokedy prespí aj 4-5 hodín. Ja si píšem, koľko ktorý deň vypije, aby som mala prehľad. Takže keď sa pozerám do svojich poznámok ,keď mala 10 dní, pila za deň cca 450 ml, na 1x vypila od 50-100 ml. Tak vidíš, tak ako tvoj malý. Teraz v dvoch mesiacoch papá denne od 600-800 ml.
Ale nas maly papa tak cca 6-8x denne a na 1x popapa od 70-90ml. Skoro stale zje 90ml. Ale tak je to pisane aj na Nutrilone ze male dietatko ma tolko zjest a lekarka nam povedala, ze ked zje menej, tak to nevadi ale max sa mame drzat toho co je napisane v navode na pouzitie, cize momentalne tych 90ml. To mu aj staci.
A take male babo ako pribera? Je mi jasne, ze je to individualne. Ale tak cisto teoreticky ma to zaujima... Napr denne 40g? Nam to tak teraz vychadza potom co schudol 130g za den. Za 4 dni nabral 160g. Malo ci vela? Uvidime. Na buduci tyzden ideme do poradne, tak budeme zas mudrejsi :)
A jasne, ze nam lekari VSETCI radili aby sa podavalo materske mlieko... Ale ked sme aj dnes vysvetlili situaciu detskej lekarke, tak sama uznala, ze to s materskym asi nepojde... A ja manzelku nebudem nejak nutit do niecoho na co sa neciti... To je hlupost. A este ked sami vidime ako to je s tym mliekom... Ved si denne odsava a nejde a nejde a nejde... Asi bude nieco na tom, ze zeny s väcsim poprsim maju castejsie problemy s materskym mliekom ako zeny s mensim poprsim... To som casto pocul od zien...
lenkak
18.10.10,16:07
Asi bude nieco na tom, ze zeny s väcsim poprsim maju castejsie problemy s materskym mliekom ako zeny s mensim poprsim... To som casto pocul od zien...

tak toto nepotvrdzujem. Alebo, že by som bola extra prípad...:D
Síce problémy som mala, ale z veľkej tvorby mlieka. ;)
stanco007
18.10.10,16:15
tak toto nepotvrdzujem. Alebo, že by som bola extra prípad...:D
Síce problémy som mala, ale z veľkej tvorby mlieka. ;)
Ja som len pisal co som vela krat pocul. A aj viem od znamych zien, ktore maju mensie prsia, ze mlieka mali az az :)
Bionda
18.10.10,18:27
.... ako som tak zisťovala, je to hlavne - píšem hlavne, v naších hlavách- myslím nás maminky. AJ ja som pri prvej nezvládla kojenie a ani osveta nebola taká ako je dnes. Pri mne stál manžel a malinkú ( druhú ) vzal z izby, aby som sa ja vyspala a nebola v strese. Prvé mesiace to bolo náročné, hormóny v maxime, prsníky sa zdali, že málo mlieka- aj som bola nešťastná a v tom momente aj malá bola taká istá ako ja - keď som plakala a bola nervózna bola aj ona. Chce to maximum oddychu pre mamičku a prejde to a dostanú sa do spoločného rytmu.......
Stanco máš pravdu zdravie od toho nezávisí- prvá je "corpo bestiale" všetci chorí- jej nič a nekojila som ju. Druhá - dnes 4r. slečna má choré srdiečko a je dosť citlivá .... čo mi to prinieslo - myslím kojenie. ....? vzťah- úžasný, je to niečo čo som pri prvej nezažila ......
Ja som nedokázala odsať takmer nič z mojich pŕs, ale aj keď som si myslela, že mlieka mám málo- asi bolo dosť - malá bola PLNE kojená do 1rok a 4 mesiace -vážne a nechcela vôbec nič jesť- dodnes nemá rada banány, zemiaky, pyré a všetky detské obľúbené jedlá - sladké už vôbec nie.
Pre mňa - aj napriek začiatočným problémom ( a tom som rodila cisárskym- zvyčajne laktácia nezačne tak skoro) bolo úžasným obdobím - na ktoré už zostali len tie najkrajšie spomienky .... nemenila by som a práveže ľutujem, že pri prvej som to nezažila .... :)
Je to na vás ako sa rozhodnete , ale držím palce a želám veľa lásky . Malé bábo tak kráásne vonia a to obdobie je tak krátke- aj napriek prebdeným nociam , užite si to , lebo sa to už nikdy nevráti a je to TAK krááásne obdobie .... veľa šťastia a trpezlivosti!
evaj63
18.10.10,18:33
Pred kojením a aj počas kojenia je dobré vypit' aspoň 2 deci vody, mlieka. Mliečko malému lepšie potečie, a manželka bude aj sama cítit',že sa jej napl'ňajú prsia mliekom.Chce to len trošičku trpezlivosti.
Každé diet'a papá inak. Syna som kojila aj každú hodinu, ako si mladý pán rozkázal. Bol to hladoš, ale v noci mi dal zato pokoj. Dcéru som prezmenu mala nakojenú za 3-5 minút, jedla každé 3 hodiny. Nekecám. Ked' som ju potrebovala nakojit' o 20 minút skor, mala som smolu. Musela som čakat'.Mesačne priberali 1 kg /1.2 kg.
Čudujem sa vašej doktorke, asi by som ju vymenila, ked' odporúča odstavit' diet'a od prsníka. To by musel byt' aký zápal.
hnedoočka
18.10.10,18:54
ak ti pomôže , pridám i svoju skúsenosť:

pri prvom dieťati, dcérke,narodila sa s váhou 3,13 kg som kojila pol roka...v našej rodine to bol skoro zázrak.Ale malá mi vstávala i v noci každé dve hodiny, no ako prvorodička som naslovo počúvala detskú lekárku, ktorá na každej poradni dcérku odvážila a keď i len malinko priberala,stále doporučila ďalej kojiť a ničím neprikrmovať. Aj keď to bolo náročné, prežili sme to a dodržali i vďaka tomu, že keď som to niekedy chcela porušiť v domnení, že malá je hladná a dala jej fľašu s mliekom, nevedela piť z cumľa na fľaši, naplo ju a nechci vidieť tú "tyčku" , čo hodila a bolo fuč i moje mlieko....preto som to viackrát neskúšala.Dokonca sa ani staršia nenaučila piť mlieko z fľaše, tak som do neho máčala detské piškóty a trpezlivo ju kŕmila lyžičkou ....na jedno nakŕmenie som napočítala 70 lyžičiek, no iné východisko nebolo.....

keď sa mi narodil syn - valibuk -4,28 kg, tiež som začala kojiť, no po necelých dvoch týždňoch som dostala črevnú chrípku a známy lekár mi automaticky nasadil antibiotiká a odstavil od kojenia.Ja som bola v podstate rada, že sa odbremením od trápenia s kojením, no moja lekárka penila nad nezodpovednosťou lekára....a až neskôr som zistila , že mala pravdu.
Vždy , keď som si zobrala syna do náručia a držala mu fľašu s mliekom, mala som pocit,ako keby som ho zradila....keby sa to dalo vrátiť, tak by som sa tak už v živote nerozhodla.....potom som si vyčítala, že sa Sunarom prekrmoval a priberal, za čo mi bol určite povďačný v dospievaní, keď začal s chudnutím....
lenkak
18.10.10,19:26
Ja som mala zápal priedušiek, a mojej dr sa "parilo" z hlavy, čo mi dať aby mne lieky zabrali a zároveň neuškodili malému. Nakoniec dala slabšie lieky, trvalo dlhšie liečenie, ale mohla som kojiť, lieky som brala stanovenú hodinu, malý už bol starší, nepotreboval každú chvíľu kojiť. Dalo sa to zladiť, vtedy sa mi tvorilo aj menej mliečka, ale malý je silný savec, vyťahal všetko čo sa dalo, mlieka bolo akurát. A ja neľutujem, neraz som rozmýšľala aké sušené kúpiť, aspoň do zálohy, keby niečo a nakoniec nebolo treba. Vždy to bolo na obdobia, raz bolo veľa mlieka, inokedy menej.

Veď sami uvidíte čo a ako, držím palce, či už vydržíte aj pri kojení, alebo bude len Nutrilon, hlavne aby ste nezabudli svoje dieťatko objať, privinúť si k sebe, aby dostalo nielen mliečko, ale aj lásku.
Držte sa obaja. :)
ErinErin
18.10.10,19:39
Veru, je to pravda s tými obdobiami! Pomohla nám informácia o rastových špurtoch - možno aj vaše bábätko sa na ten prvý chystalo, keď nerovnomerne priberalo...
http://www.kojeni.estranky.cz/clanky/zlomove-body-behem-kojeni/rustove-spurty
Dobrý článok, ako sa doplní množstvo mlieka.
korela
18.10.10,22:40
file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-62.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-63.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-64.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-65.pngMožno trochu z inej strany.
Na svoju dobu som mala deti neskôr, dnes je to bežné, a po odležaní prvých troch mesiacov
(rizikové tehotenstvo) na gyn. v Pod. Biskupiciach, som sa tešila že tam aj odrodím. Kto to pozná vie,
že za týždeň sa tam rodili max. dve deti. Na tú dobu "súkromná pôrodnica" aj s personálom.
V lete sa však rekonštruovala sála, tak som si našla lekárku s pôrodnou sestričkou na Zochovej. Úžasné bytosti.

Na Zochovej 25 - 30 detí? Opravte ma...
Poriadny rozdiel. Trpela som, že dieťa nie je pri mne.
Pri jednej roznáške mi ho sestrička podávala tak, že držala dieťatko za mašle (vyšla som z terminológie)
na zavinovačke, nemala pod ním druhú ruku, ešte dnes si pamätám ako ho prinášala takto po celú trasu,
na izbe nás bolo päť, mašľa sa pretrhla, šitie, a dieťa spadlo našťastie nie v chodbičke medzi posteľami,ale mne na nohy asi z pol metrovej výšky.

To sa stalo na druhý deň po pôrode. Samozrejme mlieko nikde. Všetky deti papali. Darmo som vysvetľovala detskej primárke, aby ma pustila domov,
vysvetlila som situáciu, nie - musím tam byť dovtedy, kým nebudem mať mlieko. Iné matky sa prepúšťali, môj prípad po týždni vzdala s tým,
že do prepúšťacej správy uviedla, že dieťa bude na umelej výžive. Cestou sme vybrali sušené mlieko.

Doma nás čakali brat so švagrinou a mamou. Švagriná mi povedala, nič sa neboj, prilož si ho.... 20 min. cesty stačilo na moje uvoľnenie a pocit bezpečia a mlieko som skutočne mala.

Píšem to preto, či aj u vás má manželka psychickú pohodu, či je všetko O.K.
korela
18.10.10,22:43
Neviete čo tam robia tie prvé 4 riadky?
korela
18.10.10,22:49
Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.

Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.
ludmilla
18.10.10,23:46
No, manzelka mala malo a slabe mlieko... Malicky sa nezasytil ani mnozstvom a ani kvalitou mliecka... Skusali sme aj odsavat a na jeden odber odsala cca 40-50ml mlieka. Ale maly chce 70-100ml na jedno papanie... Teraz este odsava ale ma este menej... Museli sme prejst na umele mlieko... Je nam jasne, ze materske je najlepsie ale ked sa neda, tak sa neda.... A okrem toho mala za dni v nemocnici kojenia uplne rozbite bradavky-krvave...


Tiez si myslim, ze ste to vzdali priskoro, zrejme z nedostatku informacii a bezmocnosti.Tvorba mlieka je na principe ponuky a dopytu t.j. cim castejsie je dieta dojcene, tym viac sa mlieka tvori, naopak cim menej je dojcene a viac dokrmovane, tym menej sa mlieka tvori.
V prvych dnoch a tyzdnoch potrebuje novorodenec pit casto t.j. novorodenca kojit vtedy, kedy si pyta i ked nam sa to zda pricasto az neskor sa to ustali na 3 - 4 hodinovych intervaloch. Pre spravnu stimulaciu prsnikov by malo byt kojene 8 - 12 krat za 24 hod.
Ako je mozne zistit ci dostava dost mliecka?
Babätko, ktore dostalo dostatocne mnozstvo mlieka ma za den 6 mocom naplnenych plienok a pribera na vahe. pozor kojene deti mozu mat mensi prirastok na vahe ako prikrmovane deti, taktiez priberanie na hmotnosti sa moze oneskorit, vyrovnanie ubytku na vahe sa dosahuje medzi 2 - 3 tyzdnom.
V case medzi 5 - 21 dnom zivota ma zvycajne kojene dietatko 1 krat denne stolicu, potom sa uz rytmus meni a byvaju dlhsie pauzy.
Znizena produkcia mlieka nebyva, len vo velmi zriedkavych situaciach. Skor je to len strach, ze dietatku sa dostava malo mliecka, pretoze prsniky nevyzeraju dost naplnene, alebo dietatko pricasto place, dozaduje sa pricasteho kojenia.
Ked ma zena pocit, ze ma malo mliecka, zvycajne sa za tym skryva stres z unavy, pocitu neschopnosti.
Dalsou moznostou moze byt ako Erin vyssie uviedla prispevok z rastovych posunov, tie su zvycajne medzi 7. a 10. dnom, vo 4., 6. a 12. tyzdni zivota a v 6. mesiaci zivota, tie vedu k vysokym poziadavkam babätka.
Tie citlive bradavky a vsetko s nimi spojene som uviedla uz v niektorej teme, tyka sa to nespravnej techniky kojenia.
Zdenka175
19.10.10,05:21
Nám lekár na poradni vždy povedal, pokiaľ sa dá len kojte!! Vydržala som 2,5 r. a druhého 19 mesiacov.:)Občas som si myslela, že mám málo mlieka a niekedy som si chcela ísť kúpiť mlieko do lekárne, ale nešla som. :DA množstvo mlieka sa zväčšilo. :)Pije manželka veľa tekutiny? Vhodný je čaj na tvorbu mlieka a odporúčam meltu kávu.
mamka Danka
19.10.10,06:14
Nepoznám pediatra,ktorý by také niečo povedal.Skôr si to mladí vysvetlili po svojom.Myslím,že každý lekár povie kojiť takmer za každú cenu.A hovorím to samozrejme aj ja.

No to ste na veľkom omyle. Mne lekárka tvrdila, že mám mať vždy doma umelé mlieko, aby som mohla kedykoľvek dokŕmiť. Ja som si ho nekúpila a keď bolo náhodou cez víkend mliečka menej, tak som jednoducho musela počkať do pondelku, aby som ho kúpila, no do vtedy mliečka pribudlo a nič sa nekupovalo. A tak som dcéru iba kojila. Verím, že keby som ten sunar mala doma pre istotu, určite by som ho použila. Našťastie som ho nemala.
Keď syn neprospieval kázala mi lekárka dokrmovať, aj keď som tvrdila, že mlieka mám dosť alebo po kojení si vždy ešte odstriekam. Tlačila na mňa, že musím dokrmovať umelým z fľaše. Tak som si svoje odstrekovala a po kojení som syna ešte „dotlačila“ s fľašky, ale mojím mliekom. Lekárka naliehala, že aspoň na noc nech prikrmujem, no neposlúchla som. A dnes to vôbec neľutujem. Tiež mi tvrdila, že mám slabé mlieko a keď že v tých časoch som nemala prístup k internetu volala som kade – tade a pracne zháňala informácie od kamarátok až som sa dopátrala k tomu, že mlieko nemôže byť slabé a že syn je len lenivý alebo slabý aby ťahal z prsníku.
calawen
19.10.10,06:18
A ak nie je čaj pre kojace matky, stačí urobiť odvar - fenykel, anýz, rasca (koreniny), podľa chuti dosladiť. Často papať polievky, hlavne rascovú s vajíčkom a bude mlieka až-až:)
mamka Danka
19.10.10,06:25
Zo 7ho na 8 den od narodenia nam schudol za den 130g. A to je dost... A ked sa prisal, tak mu kusok islo ale potom mu uz neslo a plakal alebo sa len hral a po chvilke plakal... Nechceli sme prejst na Nutrilon ale ked schudol tych 130g za den, tak sme nevahali...
A ze vela stoji Nutrilon? Co dnes vela nestoji? :) A pre svoje dieta obetujete co sa da len aby malo co potrebuje...

Ja som doma deti nevážila. Vážila ich len lekárka v poradni jeden krát za týždeň. Tento údaj je smerodajný. Jeden deň nemusí pribrať inokedy môže aj schudnúť a potom to doženie. Podstatné je aby priberal z týždňa na týždeň a nie zo dňa na deň. Niekedy sa stalo, že si dcéra aj dva týždne držala svoju váhu alebo mierne schudla a potom znovu priberala. A pritom stále pôsobila (aj pôsobí) skôr oblejšími tvarmi na rozdiel od syna, ktorému padajú všetky nohavice. :)
mamka Danka
19.10.10,06:37
Prečo kojiť? Ak si odmyslíš zdravotné výhody pre dieťa (imunita, protilátky proti alergii,....), ako aj matku (lepšie sťahovanie maternice, menšie riziko rakoviny prsníka,......), tak sú tu ešte aj iné dôvody. Počas kojenia si žena nútene sadne (ľahne) a oddýchne si venuje sa plne dieťatku a sú to tie najkrajšie a najintímnejšie, neopakovateľné chvíle. Má to aj veľa praktických výhod s prípravou. No to najpodstatnejšie je svedomie. Ak bude dieťa v budúcnosti zdravé je matka spokojná, že mu dala dobrý základ. Ale ak bude dieťa choré bude si časom vyčítať či mu nemohla dať viac, prečo sa viac nesnažila o čo svoje dieťa pripravila. Čas nevrátiš. Ja viem aj kojené dieťa môže byť choré, ale poviem si že ja som urobila maximum čo som mohla a možno, keby som nekojila bolo by to ešte horšie.
BXLmiami
19.10.10,06:50
V minulosti bola iná situácia a platili iné normy.Hovorím o terajšom čase.
stanco007
19.10.10,08:16
My sme uz materske mlieko uplne vysadili a sme na nutrilone. Vobec mi to nevadi ci je na umelom mlieku alebo na materskom hlavne nech je zdravy a nech je vsetko ok. Teraz nas skor trapi kolika, ktoru vraj ma podla lekarky... My sme si mysleli, ze ked ma stolicu, tak koliku nema... Ale ze ma a musime to prekonat tych par tyzdnov, mesiacov...
mamka Danka
19.10.10,09:08
My sme uz materske mlieko uplne vysadili a sme na nutrilone. Vobec mi to nevadi ci je na umelom mlieku alebo na materskom hlavne nech je zdravy a nech je vsetko ok. Teraz nas skor trapi kolika, ktoru vraj ma podla lekarky... My sme si mysleli, ze ked ma stolicu, tak koliku nema... Ale ze ma a musime to prekonat tych par tyzdnov, mesiacov...

A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.
calawen
19.10.10,09:50
A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.

ja by som v prvom rade skúšala masáž bruška.... Kolika je bežná u detí do cca 3-4 mesiacov - treba len vydržať. V tomto čase črevný systém ešte nie je natoľko vyzretý...

Môj synátor mával koliky do 2. mesiacov, kedy sme metódou pokus-omyl zistili, že ja v strave musím vylúčiť pšenicu (cestoviny, chlieb, potraviny obsahujúce hocijakú jej zložku) - drobec má doteraz intoleranciu pšenice (ak mám ja v strave - stále kojím - alebo on náhodou niekde získa obyčajný keksík, dostane koliku a nasledne niekoľko dní má hnačky). Ale toto v prípade Vášho dieťatka nehrozí, keďže je na umelej strave...
Danila
19.10.10,10:04
Ja som len pisal co som vela krat pocul. A aj viem od znamych zien, ktore maju mensie prsia, ze mlieka mali az az :):):):):):):):):). Tak teraz som Ťa dočítala.;) Uf, uf. Ak by si bol takýto starostlivý pri mne, ja by som asi mlieko nikdy nemala.:D Ale napriek všetkému som presvedčená, že by si bol vynikajúci pediater, či gynekológ. Asi si sa minul povolania......
stanco007
19.10.10,11:31
A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...
lenkak
19.10.10,11:52
Náš mal koliky tri štyri mesiace, ja som pila fenyklový čajík, veľmi to pomohlo, jemu to išlo cez moje mlieko, a ja som pila liter čaju denne. Stolicu mal každý deň, prdkal dobre, a rúrku som vôbec nepoužívala. Nebolo treba, ale on mal intoleranciu laktózy, záležalo čo som ja zjedla, z toho dôvodu aj koliky, bolesti bruška. Pokiaľ nemá tvoj synček zelenú stolicu tak je to ok. A koliky sa časom zmiernia. Len to nejaký čas potrvá.
stanco007
19.10.10,11:55
Náš mal koliky tri štyri mesiace, ja som pila fenyklový čajík, veľmi to pomohlo, jemu to išlo cez moje mlieko, a ja som pila liter čaju denne. Stolicu mal každý deň, prdkal dobre, a rúrku som vôbec nepoužívala. Nebolo treba, ale on mal intoleranciu laktózy, záležalo čo som ja zjedla, z toho dôvodu aj koliky, bolesti bruška. Pokiaľ nemá tvoj synček zelenú stolicu tak je to ok. A koliky sa časom zmiernia. Len to nejaký čas potrvá.
Nema zelenu to urcite nie... Skor taku hrdzavozltu alebo aka to je farba... Taku svetlu proste :) Dufam, ze to zvladne jaj za 2 mesiace a nie 3 resp 4 mesiace :)
lenkak
19.10.10,11:59
to je dobrá farba. Neboj, prejde ho to. Chlapci sú viac náchylní na koliky. Náš ich mával hlavne v noci.
lenkak
19.10.10,12:17
Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.

áno.
calawen
19.10.10,14:10
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...

najväčšiu takúto krízu sme mali okolo 4-5 týždňa, vtedy ma strašne podržal manžel - keď som ja už nevládala (psychicky), zobral ho v perinke a nosil, hojdal (a neviem čo ešte s ním robil aby ho uspal), niekedy až do 3. v noci kým zaspal.

masáže pri kolikách: http://zdravedieta.rodinka.sk/index.php?id=masaze-deti-a-kojencov
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=masaz-pre-babatka

v rámci Košíc by som vedela aj pomôcť tým, že ukážem jednotlivé ťahy, prípadne požičiam knižku spomínanú v prvom článku...
korela
19.10.10,23:30
[QUOTE=lenkak;1539288]áno.[/QUOTE

Iba opíšem náš prípad, možno niekomu poslúži, i keď neprajem nikomu.

Re: Novorodenec...
Citát:
Pôvodca textu príspevku: lenkak http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/149515-novorodenec-post1537590.html#post1537590)

Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.


.
Re: Novorodenec...
Citát:
Pôvodca textu príspevku: korela http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/149515-novorodenec-post1538736.html#post1538736)
Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.

áno.
...



Nemusí to byť váš prípad, ale skúste hľadať príčinu.

Prvé dieťa sa nám narodilo po ôsmich rokoch. Vedomý dôvod. Veľké prípravy, samostatne sme začali bývať tri roky predtým, ale gró prác sa udialo pred príchodom dieťaťa na svet. Byt bol takmer sterilný. (Dnes viem, že to nebolo najlepšie riešenie.) Zakaždým keď som k nemu pristupovala som si umyla ruky.

Kojenie sa rozbehlo pekne, občasný plač bol spočiatku azda normálny, ale onedlho nastúpil plač presne 2 hod. po poslednom najedení, v našich časoch sa podávala krupičná kašička od 4. mesiaca, a to sa vytiahla celá fľaša. Dokonca aj vtedy. Všetky matky mi hovorili ako ich deti v noci spia. Naše sa budilo presne každé 2 hodiny s plačom až do rána, po utíšení a vyčerpaní zaspávalo.
Obvodná detská lekárka vždy sucho skonštatovala že je to jednoducho také dieťa, a keď malo 9 mesiacov mi predpísala pre neho hysteps. Samozrejme som mu ho nikdy nepodala. Inak dieťa fyzicky prosperovalo veľmi dobre, v roku malo 13 kg. (Vysoké, genetika.) Nemal ma v noci kto striedať, môj organizmus začal kolabovať, po roku som mala 3 mil. červ. krviniek, nevedela som ho vyniesť ani na poschodie.
Tento stav trval rok a pol, nebola som schopná z vyčerpania sa dostať do mesta k svojej spolužiačke do nemocnice na detskom odd., lekárke.
Po odbere krvi vyšli hodnoty - buď alergia, alebo parazity. Navrhla sa zamerať najprv na parazity, rýchlejšia cesta. V druhej vzorke stolice sa našli. Údajne sme mali šťastie, pretože sa stáva, že sa objavia niekedy aj v 16. vzorke. Tu by som chcela zdôrazniť, že za bežných okolností sa zoberú tri vzorky a nepokračuje sa.


Tými parazitmi boli lamblie, nikdy som o nich predtým ani potom nepočula. Už na druhý deň sa vyrojili úplne malinké, tenučké, kratučké ihličky, ak by sme na ne načakali, ani by sme si ich nevšimli.
Od toho dňa spalo neprerušovane celú noc.

Prečo plač?
Lamblie osídlujú tenké črevo. Pokiaľ tam bola nestrávená potrava, živili sa ňou. Ak sa črevo vyprázdnilo, živili sa črevnou sliznicou. Bolo mi vysvetlené, že je to veľmi bolestivé.
Ako sa dostali k nemu parazity, mám jediné vysvetlenie podnes. Narodilo sa počas kulminujúcich horúčav, takže prenos sa udial jedine už v pôrodnici.

Ešte na okraj - písala som tento rok do Dámskeho magazínu počas vysielania, bola tam detská lekárka, odpísala mi, že išlo o mrle.
Tak neviem, či sa fakt o nich bežne nevie, ale ak ako matka napíšem, že sme mali lamblie, ako mi môže odpovedať že sme mali mrle...
.
http://primar.sme.sk/c/4117241/lambliaza-giardiaoza.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lamblie_st%C5%99evn%C3%AD
lenkak
20.10.10,12:41
Zaujímavý článok.
Malému bola braná krv, a neraz, na rozbor, aj na alergie, má málo železa, tak ho kontrolujú.
Ale Martinko sa nebudí na bolesti, ale rozplače sa preto, že nevie zaspať. Stane sa, že neplače vôbec, pekne vstane z postele, a ide za nami, spať sa mu nechce a chce sa hrať. Sám sa nechce hrávať, pri tv pochoduje, nezastaví sa celý deň. On aj cez deň málo spí, dnes napr 30min. Teraz ideme na vyšetrenie eeg, má príliš príznakov hyperaktivity a neurologička ho chce pozrieť, aj keď sa takéto testy robievajú starším detičkám.
Mal problémy s fontanelou, narodil sa skoro uzavretou, vtedy ho sledovali, robievali mu sono mozgu a už vtedy hovorili, že má veľa impulzov, ale to sa môže upraviť, tak mu to okontrolujú.
Teším sa, aspoň budeme vedieť hneď jeho výsledky.
stanco007
20.10.10,16:50
Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti :)
ErinErin
20.10.10,17:39
Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti :)

Dostal sa ku mne zaujímavý link, čo vysvetľuje mnohé o spánku detí a veľa sme sa z toho naučili, i keď nie všetko dodržiavame podľa neho... ;)
http://www.materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc
ludmilla
21.10.10,20:36
Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti :)

Neveril by si tomu ale má, je to človiečik i keď taký maličký a bezbranný a vôbec to nemá ľahké, musí si zvykať na toľko nových vecí, ktoré musí prežívať mimo maminho lona. Predstav si napríklad len tú skutočnosť, keď bol tvoj synček v maminkinom brušku vôbec nerozoznával deň a noc, keď tvoja manželka spala, bol hore a cvičil v jej brušku, naopak keď pracovala spinkal. To čo k živozu potreboval mal stále pri sebe. nepociťoval hlad, smäd, pociťoval len príjemný kľud a pokoj. Bol v úzkom spojení s maminkou, počul jej utišujúci tlkot srdiečka, vôbec nepoznal pocit odlúčenia od nej.
A v tom je práve ten problém, po narodení si musí zvykať na úplne iný život, musí sa telesne aj duševne vyvíjať, aby sa naučil nastaviť na systém noc a deň, pretože v jeho začiatkoch nedokáže oddeliť deň od noci. Pre novorodeniatko je typických šesť spánkových fáz, u niektorých aj viac. K tomu, aby sa všetko naučil potrebuje vašu veľkú pomoc a podporu.
Má inak nastavené vnútorné hodiny ako mi dospelí ľudia, musí sa najprv naučiť spinkať. Keď v noci plače a nevie sa utíšiť, nerobí to zo zlej vôle, je to viacmenej vec telesného a duševného rozvoja, na toto nesmiete zabudnúť ani vtedy, keď ste zúfalí z nedostatku spánku. Váš synček ešte jednoducho nie je tak ďaleko a myslite na to, že každé dieťatko sa to raz naučí.
V prvom rade potrebuje veľa telesného kontaktu, veľa lásky, veľa pozornosti a veľa starostlivosti. Keď ťažko zaspáva a budí sa s plačom znamená to, že potrebuje vašu blízkosť. Treba na ten plač reagovať pokojne, s dôverou, pomôžete mu aby sa upokojilo, ale netreba to preháňať, ak to je v noci po kratučkom spánku, neberte ho ihneď na ruky, vždy keď zaplače. Rozprávajte na neho tichším pokojným hlasom, pohladkajte ho, týmto gestom mu ukážte, že je všetko v poriadku, že je v bezpečí.
Dieťatko potrebuje troška systému počas dňa, aby sa samo naučilo trošku orientovať, t.j jedlo, hra, pobyt vonku a pokoj musia mať určité hranice a mali by vždy byť v rovnakom rytme, aby sa naučilo, že všetko má svoj čas, samozrejme neznamená to, že neexistujú žiadne výnimky.
Treba chodiť pravidelne na čerstvý vzduch, bábätkám to robí veľmi dobre.
To, čo váš synček počas dňa zažije má veľký vplyv na jeho spánok. Mali by ste mať svoj vlastný zaspávací rituál, budete prekvapení ako si maličké deti rýchlo zvyknú na takýto rituál, možno mu treba trošku zaspievať, alebo mu dať pusinku na dobrú noc a pomalyčky výjsť z izby, dieťatku to dáva pocit, že je všetko v úplnom poriadku. Ten rituál nesmie byť príliš dlhý, nemal by prekročiť 1/2 hodinu, napr. my sme sa vždy chvíľu pomojkali, pritúlili pár minút a dali sme si pusinku a takto fungujeme dodnes :D:D (syn 10 rokov) až mám strach kedy to skončí, pretože by mi to veľmi chýbalo ;). Treba sa vyhnúť hojdaniu na rukách.

Ešte ma tak napadlo, keďže papá už z fľaše potrebuje pri jedle ten telesný kontakt s maminkou, ktorý mal pri kojení, treba mu tento kontakt dopriať a pri papaní z fľaše je dobré, keď si ho maminka pritulí k prsníku, tak ako by bol kojený, cíti teplo jej tela, tlkot jej srdiečka, možno je to práve to, čo mu tak chýba. A ešte jedno, musí Vám obom dôverovať, bolo by dobré potlačiť neistotu.
ludmilla
21.10.10,20:40
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...

... u niektorých aj dlhšie ....:rolleyes::rolleyes:
stanco007
22.10.10,03:59
... u niektorých aj dlhšie ....:rolleyes::rolleyes:
Ale aj kratsie ako 3 mesiace :D
stanco007
22.10.10,04:04
Kedy ste sli prvy krat s novorodencom vonku na vychadzku???
HankaH
22.10.10,04:27
To závisí od ročného obdobia, od počasia. My s aprílovým dieťaťom na šiesty deň po narodení.
calawen
22.10.10,05:13
My s júnovým po vyše týždni...
stanco007
22.10.10,05:17
Preto sa pytam lebo my mame 16-dnoveho chlapca, ci uz by sme mohli ist na chvilu vonku... Teraz je pekne pocasie aj ked kus chladno ale to by bol poriadne obleceny v kociku.
Len tie dni ratate od narodenia alebo od prichodu domov? My mame 16 dni od narodenia
HankaH
22.10.10,05:23
Určite áno, veď aj v zime pediatri odporúčajú už po desiatich dňoch pobyt vonku. Škoda je nevyužiť pekné jesenné počasie, prechádzky mu určite prospejú.
stanco007
22.10.10,05:25
Určite áno, veď aj v zime pediatri odporúčajú už po desiatich dňoch pobyt vonku. Škoda je nevyužiť pekné jesenné počasie, prechádzky mu určite prospejú.
Nam detska lekarka povedala, ze po 3 tyzdnoch od narodenia mozeme s nim ist vonku. Teraz ho mame davat len ku oknu a na balkon aby si zvykal. Ale mne sa to zda neskoro az po 3 tyzdnoch od narodenia ist vonku...
HankaH
22.10.10,05:30
No tak to my máme oveľa odvážnejšiu pediatričku. Tá by mi dala, keby ho tri týždne držím doma...
stanco007
22.10.10,05:33
No tak to my máme oveľa odvážnejšiu pediatričku. Tá by mi dala, keby ho tri týždne držím doma...
Toto ma prave na tych lekaroch kus stve... Co lekar to iny nazor... A my rodicia sa mozeme z toho aj pototo... :) Jedine v com sa zhodli jednohlasne s ktorymi som sa bavil bolo, ze pokial sa da, tak kojit... :D
blazonko
22.10.10,05:44
Podľa môjho názoru, nie vo všetkom sa držať rád pediatrov. Najosvedčenejšie sú aj tak rady starých mám. S dieťaťom sa vychádzalo von 1x po krstinách (cca 3-4 týždne od narodenia). Jednoznačne výjsť s dieťatkom vonku aj v zime, aspoň na chvíľočku.
stanco007
22.10.10,05:53
Podľa môjho názoru, nie vo všetkom sa držať rád pediatrov. Najosvedčenejšie sú aj tak rady starých mám. S dieťaťom sa vychádzalo von 1x po krstinách (cca 3-4 týždne od narodenia). Jednoznačne výjsť s dieťatkom vonku aj v zime, aspoň na chvíľočku.
No, ale su aj ludia co su ateisti a tí krstit nebudu... My budeme krstit az po sviatku vsetkych svätych a urcite dovtedy nebude sediet doma... To by sme boli mesiac medzi styroma stenami a to urcite dietatu neprospieva...
ivantt
22.10.10,05:57
No, ale su aj ludia co su ateisti a tí krstit nebudu... My budeme krstit az po sviatku vsetkych svätych a urcite dovtedy nebude sediet doma... To by sme boli mesiac medzi styroma stenami a to urcite dietatu neprospieva...

Hi, ak blazonko napisala ze po krstinach, tak tym myslela ie prave to krstenie ale ten cas.. ze su to 3 - 4 tyzdne. A myslim si ze je to prave ta rady starych mam a 3 - 4 tyzdne su rovnake ci je clovek krsteny alebo nie :)
calawen
22.10.10,05:57
ja som čas rátala od návratu z pôrodnice... Samozrejme, ako píšete, poriadne obliecť, byť vonku tak 10-15 minút. Teraz so 16mesačným chodievam do obeda v kočíku tak na hodinku, kým zaspí...
ivantt
22.10.10,06:01
To vies, niektorym ludom to musis vysvetlit polopate aby pochopili :-)
Mirica-LV
22.10.10,09:00
dcéra sa mi narodila v novembri a chodili sme von po týždni 2x denne na min. 1 hod, syn je júlový a tam sme chodili von hneď po návrate z pôrodnice takisto 2x denne (ráno, pokiaľ nebolo teplo a predvečerom)
stanco007
22.10.10,10:52
dcéra sa mi narodila v novembri a chodili sme von po týždni 2x denne na min. 1 hod, syn je júlový a tam sme chodili von hneď po návrate z pôrodnice takisto 2x denne (ráno, pokiaľ nebolo teplo a predvečerom)
Ved prave teraz co si to zistujem, tak vela ludi chodilo vonku s novorodencom uz aj skor ako po tyzdni... Vela ludi uz aj po prichode matky a dietatom z nemocnice... Tak my pojdeme zajtra co bude 17ty den od narodenia :) Len dufam, ze nebude v kociku plakat...
mimotemyJa by som urcite neplakal keby ma niekto vozil v kociku za tolko € a dal sa mi aj najest a kupil mi vsetko co potrebujem :D
Mirica-LV
22.10.10,11:14
Ved prave teraz co si to zistujem, tak vela ludi chodilo vonku s novorodencom uz aj skor ako po tyzdni... Vela ludi uz aj po prichode matky a dietatom z nemocnice... Tak my pojdeme zajtra co bude 17ty den od narodenia :) Len dufam, ze nebude v kociku plakat...
mimotemyJa by som urcite neplakal keby ma niekto vozil v kociku za tolko € a dal sa mi aj najest a kupil mi vsetko co potrebujem :D


ibaže deti majú iné priority

nám doktorka povedala,že čerstvý vzduch neuškodí ak je dieťa správne oblečené
calawen
22.10.10,11:25
Ved prave teraz co si to zistujem, tak vela ludi chodilo vonku s novorodencom uz aj skor ako po tyzdni... Vela ludi uz aj po prichode matky a dietatom z nemocnice... Tak my pojdeme zajtra co bude 17ty den od narodenia :) Len dufam, ze nebude v kociku plakat...
mimotemyJa by som urcite neplakal keby ma niekto vozil v kociku za tolko € a dal sa mi aj najest a kupil mi vsetko co potrebujem :D

dúfam s Vami, že nebude plakať, ale ak aj hej, tak nie dlho, lebo kočík tak správne "drncá". Môj sa naučil cez deň zaspávať iba v kočíku... a to sme chodili niekoľkokrát za deň (aj 4x)
korela
22.10.10,13:26
Podľa môjho názoru, nie vo všetkom sa držať rád pediatrov. Najosvedčenejšie sú aj tak rady starých mám. S dieťaťom sa vychádzalo von 1x po krstinách (cca 3-4 týždne od narodenia). Jednoznačne výjsť s dieťatkom vonku aj v zime, aspoň na chvíľočku.

Absolútne súhlasím. Najlepšie sa držať naozaj skúseností starých mám. V zime po mesiaci, aj to si dávajte pozor, aby nefúkalo. Teda za bezvetria.
Naše zimnojarné dieťa išlo von po mesiaci, bolo v závetrí, avšak fúkalo. To sme si neuvedomili. Zápal pľúc.
.
Inak ja som na pediatrov dosť doplatila. Dnes to beriem ako pokusy na deťoch.
korela
22.10.10,13:30
No tak to my máme oveľa odvážnejšiu pediatričku. Tá by mi dala, keby ho tri týždne držím doma...
Ide o jej dieťa alebo o tvoje?
Mirica-LV
22.10.10,14:26
Absolútne súhlasím. Najlepšie sa držať naozaj skúseností starých mám. V zime po mesiaci, aj to si dávajte pozor, aby nefúkalo. Teda za bezvetria.
Naše zimnojarné dieťa išlo von po mesiaci, bolo v závetrí, avšak fúkalo. To sme si neuvedomili. Zápal pľúc.
.
Inak ja som na pediatrov dosť doplatila. Dnes to beriem ako pokusy na deťoch.


O tých pediatroch viem tiež svoje, ale našťastie mi máme pani doktorku, asi sedemdesiatročnú s moderným zmýšľaním, a ona sa stavia ku každému dieťaťu individuálne, keďže každé bábo je iné a vyhovuje mu niečo iné, jej rady končia vždy tým, že sa treba riadiť podľa dieťaťa a nie podľa nejakých tabuliek..
Abeata
22.10.10,19:29
Absolútne súhlasím. Najlepšie sa držať naozaj skúseností starých mám. V zime po mesiaci, aj to si dávajte pozor, aby nefúkalo. Teda za bezvetria.
Naše zimnojarné dieťa išlo von po mesiaci, bolo v závetrí, avšak fúkalo. To sme si neuvedomili. Zápal pľúc.
.
Inak ja som na pediatrov dosť doplatila. Dnes to beriem ako pokusy na deťoch.


S týmto nemôžem súhlasiť. Ak ide o donosené zdravé dieťa, pri vhodnom oblečení naozaj nie je potrebné čakať s prvou prechádzkou až tak dlho. Mám už dospelých synov, ktorí sa obidvaja narodili v zimných mesiacoch. Nebalila som ich do perinky, ale umožnila voľnosť pohybu v dupačkách. Už po príchode z pôrodnice bolo samozrejmé, že spávali vo vyvetranej izbe, a od desiatich dní pravidelne spávali vonku v kočíku minimálne 4 hodiny. Oblečené v kombinézke, vo fusaku (žiadne babušenie do deky tak, že dieťa pomaly nemá čo dýchať ) si vychutnali spánok vo fujavici, aj mraze, či daždi, a verte, že ako prvé vážnejšie ochorenie , ktoré prekonali, boli ovčie kiahne .Samozrejme, sem tam nejaký soplík, ale to u dieťaťa nie je nič tragické. Zdravý organizmus to zvládne.Len im to trošku povzbudí imunitný systém, čo nie je na škodu.

Zápal pľúc spôsobuje baktéria, ktorú dieťa nedostane z toho, že bolo na čerstvom vzduchu, ale z toho, že bolo príliš dlho držané v izolácii, zdravo neotužované a tak jeho organizmus nezvládol stretnutie s množstvom baktérií v ovzduší.
Abeata
22.10.10,19:41
"Ved prave teraz co si to zistujem, tak vela ludi chodilo vonku s novorodencom uz aj skor ako po tyzdni... Vela ludi uz aj po prichode matky a dietatom z nemocnice... Tak my pojdeme zajtra co bude 17ty den od narodenia Len dufam, ze nebude v kociku plakat... "


Stančo, pokojne s ním vonku chodte. A len tak, na margo ustráchaných maminiek, ktoré deťúrence držia radšej v prehriatej izbe, ako na čerstvom vzduchu - najzdravší vzduch je v mrazivom počasí - všetky bacilky pomrznú. Drobcovi treba natrieť tváričku detským krémikom a pokojne môže mať aj studený noštek. Teplotu telíčka skúšaj na záhlaví. Ak je tam teplúčko, všetko je v poriadku. A platí také nepísané pravidlo - bábo má mať oblečenú o jednu vrstvu oblečenia viac, ako dospeláci. Takže ak máte vetrovky, drobcovi pridať fusak :o))
Uvidíš, že z Vášho drobčeka vyrastie krásne zdravé dieťa.
P.S. Za pobyt na čerstvom vzduchu sa nepovažuje návšteva nákupných centier s klimatizáciou. To je to najhoršie miesto, kde sa dá dieťa vziať.
Abeata
22.10.10,19:47
presne tak, ale treba kúpiť čaj pre kojace matky, papať polievky a uvidíte, ako potečie.. hlavne to nevzdávajte, mliečko je pre maličké zdravé a ešte aj ten Nutrilon jakýý drahý..:-))

Niekedy stačí, keď sa maminka poriadne vyspí a upokojí. Sama som mala prvých 10 dní pocit, že je toho mliečka strašne málo, no častým prikladaním k prsníku a dostatočným príjmom tekutín sme to spoločne so synátorom dotiahli až do 6 mesiacov plného kojenia.
V žiadnom prípade sa nevzdávajte a doprajte malému hoci aj pár kvapiek.
Zdenka175
23.10.10,04:02
S týmto nemôžem súhlasiť. Ak ide o donosené zdravé dieťa, pri vhodnom oblečení naozaj nie je potrebné čakať s prvou prechádzkou až tak dlho. Mám už dospelých synov, ktorí sa obidvaja narodili v zimných mesiacoch. Nebalila som ich do perinky, ale umožnila voľnosť pohybu v dupačkách. Už po príchode z pôrodnice bolo samozrejmé, že spávali vo vyvetranej izbe, a od desiatich dní pravidelne spávali vonku v kočíku minimálne 4 hodiny. Oblečené v kombinézke, vo fusaku (žiadne babušenie do deky tak, že dieťa pomaly nemá čo dýchať ) si vychutnali spánok vo fujavici, aj mraze, či daždi, a verte, že ako prvé vážnejšie ochorenie , ktoré prekonali, boli ovčie kiahne .Samozrejme, sem tam nejaký soplík, ale to u dieťaťa nie je nič tragické. Zdravý organizmus to zvládne.Len im to trošku povzbudí imunitný systém, čo nie je na škodu.

Zápal pľúc spôsobuje baktéria, ktorú dieťa nedostane z toho, že bolo na čerstvom vzduchu, ale z toho, že bolo príliš dlho držané v izolácii, zdravo neotužované a tak jeho organizmus nezvládol stretnutie s množstvom baktérií v ovzduší.
Obdivujem ľudí, ktorí dávali spať deti v kočíkoch von aj v zime. Mne pri prechádzke spali, ale akonáhle som kočík odstavila pred dvere, už boli zobudení:D Vonku spali len ,keď bol kočík v pohybe.:D
bikam
23.10.10,05:35
presne tak, ale treba kúpiť čaj pre kojace matky, papať polievky a uvidíte, ako potečie.. hlavne to nevzdávajte, mliečko je pre maličké zdravé a ešte aj ten Nutrilon jakýý drahý..:-))
Odporúčam z vlastnej skúsenosti homeopatiká pre dojčiace mamy - názov nepíšem, aby to nebola reklama. V každej dobrej lekárni vám poradia. Držím palce.
msa
23.10.10,11:17
aj ja si myslím, že von by sa mohlo chodiť čo najskôr, keď dieťatko správne oblečiete, a za každého počasia aspoň na chvíľu. Ja mám tri februárové deti, a pokiaľ nebolo -25, tak som s nimi po týždni už chodila na prechádzky. Dve veľké deti nemali za posledných 6 rokov žiadne antibiotiká iba občas sople a kašle, ale to nepovažujem za nejakú´vážnu chorobu a najmladšia bude mať vo februári 3 roky a všetko je zatiaľ ok. Vonku sme vždy doobeda aj poobede až skoro do večera, pokiaľ počasie dovolí, odmalička.

Ak tomu dojčeniu, keď sa dá dojčiť, tak čo najdlhšie a je to tá najlepšia možnosť samozrejme, ale nie vždy je to tak. Z osobnej skúsenosti viem povedať, že sa žena môže akokoľvek snažiť , ale keď to nejde tak to nejde, dieťa niečo jesť musí a musí aj priberať. Prílišné snaženie sa o dojčenie môže aj pre matku byť psychický stres a preto niekedy treba voliť menšie zlo. Moje tri deti boli dojčené jedno tri mesiace, druhé vôbec a tretie 4,5mesiaca plne /čo bol môj osobný úspech/. Ale napriek tomu sú doteraz všetci traja dostatočne zdraví. Takže môj názor je: keď je možnosť dojčenia tak určite, ale keď sa nedá, tak zbytočne nestresovať a prejsť na umelú výživu.
stanco007
23.10.10,11:39
aj ja si myslím, že von by sa mohlo chodiť čo najskôr, keď dieťatko správne oblečiete, a za každého počasia aspoň na chvíľu. Ja mám tri februárové deti, a pokiaľ nebolo -25, tak som s nimi po týždni už chodila na prechádzky. Dve veľké deti nemali za posledných 6 rokov žiadne antibiotiká iba občas sople a kašle, ale to nepovažujem za nejakú´vážnu chorobu a najmladšia bude mať vo februári 3 roky a všetko je zatiaľ ok. Vonku sme vždy doobeda aj poobede až skoro do večera, pokiaľ počasie dovolí, odmalička.

Ak tomu dojčeniu, keď sa dá dojčiť, tak čo najdlhšie a je to tá najlepšia možnosť samozrejme, ale nie vždy je to tak. Z osobnej skúsenosti viem povedať, že sa žena môže akokoľvek snažiť , ale keď to nejde tak to nejde, dieťa niečo jesť musí a musí aj priberať. Prílišné snaženie sa o dojčenie môže aj pre matku byť psychický stres a preto niekedy treba voliť menšie zlo. Moje tri deti boli dojčené jedno tri mesiace, druhé vôbec a tretie 4,5mesiaca plne /čo bol môj osobný úspech/. Ale napriek tomu sú doteraz všetci traja dostatočne zdraví. Takže môj názor je: keď je možnosť dojčenia tak určite, ale keď sa nedá, tak zbytočne nestresovať a prejsť na umelú výživu.
S tymto celym nazor naprosto suhlasim...
My sme boli dnes na 17ty den vonku od porodu... Boli sme skoro 2 hod. Maly spokojne spinkal cely cas az na jeden moment kedy sa zobudil s placom. Zase nejaky blby sen... Ale hned zase po utiseni spal... A spi aj dalej na posteli a to uz mal pred cca 30min papat :)
Urcite ten cerstvy vzduch ma vela do seba...
Abeata
23.10.10,11:54
Obdivujem ľudí, ktorí dávali spať deti v kočíkoch von aj v zime. Mne pri prechádzke spali, ale akonáhle som kočík odstavila pred dvere, už boli zobudení:D Vonku spali len ,keď bol kočík v pohybe.:D

...No :), ja doteraz tvrdím, že moji chalani boli asi z inej planéty, pretože u nich bol problém opačný - akonáhle sa kočík pohol,hneď sa prebudili aby náhodou o niečo neprišli.No myslím, že to bola iba vec zvyku.Bábätká sú totiž veľmi učenlivé a vždy si vedia veľmi rafinovane vydupkať to, čo sa im páči.;)
ludmilla
23.10.10,12:57
Tiez suhlasim s babätkom je mozne ist na prechadzku v prvom tyzdni zivota, zacinat najprv 20 - timi minutami a postupne predlzovat az do 2 - och hodin. Treba chodit za kazdeho pocasia samozrejme, okrem fujavice a podobnych javov. Takto sa trenuje imunitny system. Este snad dat treba pozor na hustu hmlu, ktora sa vplazi aj do kocika a dietatko sa velmi lahko vychladi.
stanco007
25.10.10,12:56
Tak, uz mozem povedat aj ja ako to je s prechadzkami na cerstvom vzduchu s novorodencom... Je to prospesne pre male dietata a myslim si, ze poriadne! Boli sme dnes treti den a maly nam uz aj v noci pospi 4 hod medzi jedenim a ked je v kociku ani nepipne len spinka a potom aj doma spinka este cca 1-2hod po prechadzke. A to sme vonku denne zatial okolo obeda 2hod. A male deti maju radi aj kupanie. Nas sa okupe o 5 poobede, naje, daju sa lieky co ma teraz a sam zaspi ani nevieme kedy a spi do 9-10 vecer...
msa
25.10.10,13:43
tak si konečne môžete užívať to šťastíčko v kľude:), aj vy sa vyvenčíte, aj malý nadýcha čerstvého vzduchu, a všetko je tak ako má byť.
stanco007
25.10.10,14:16
tak si konečne môžete užívať to šťastíčko v kľude:), aj vy sa vyvenčíte, aj malý nadýcha čerstvého vzduchu, a všetko je tak ako má byť.
No, v klude ako v klude :D Je to o dost lepsie ( klop klop klop po dreve ) ale ma len skoro 3 tyzdne, tak to este badat... Ale ako chodime vonku je spokojnejsi, to urcite. A to sme boli zatial len 3x :) A ja sa rad prechadzam len akosi to nezvlada moje koleno ani len tie kludne prechadzky...
msa
26.10.10,07:06
len si užívajte kľudné prechádzky, lebo tak asi o rok to už nebudú prechádzky a už vôbec nie kľudné, skôr dostihy a na nejaké tvoje koleno si asi nebudeš stíhať spomínať :)
stanco007
26.10.10,15:16
len si užívajte kľudné prechádzky, lebo tak asi o rok to už nebudú prechádzky a už vôbec nie kľudné, skôr dostihy a na nejaké tvoje koleno si asi nebudeš stíhať spomínať :)
Ani ma nestras :) Ale nieco na tom porekadle bude, ze MALE DETI MALE PROBLEMY, VELKE DETI VELKE PROBLEMY :D
buchač
27.10.10,17:50
Mimo ????...mimotemy...či ....?????;)

Výchova 1. až 3. dítěte

Oblečení
1. dítě - Začínáte nosit těhotenské oblečení, jakmile vám doktor potvrdí, že jste těhotná.
2. dítě - Nosíte své normální oblečení tak dlouho, jak je to možné.
3. dítě - Vaše těhotenské šaty jsou vaše normální oblečení.

Jméno
1. dítě - Studujete knihy se jmény a trénujete vyslovování a psaní kombinací všech vašich oblíbených jmen.
2. dítě - Někdo musí pojmenovat své dítě podle pratety Alfonsie. Můžete to být klidně i vy.
3. dítě - Otevřete knihu se jmény, zavřete oči a přečtete jméno, do kterého se zabodl váš prst.

Příprava na porod
1. dítě - Pravidelně trénujete dýchání.
2. dítě - Nezdržujete se trénováním dýchání, protože si pamatujete, že posledně to vůbec nepomohlo.
3. dítě - Zažádáte o epidurál již v 8. měsíci.

Výbavička
1. dítě - Vyperete, roztřídíte oblečení podle barev a srovnané uložíte do skříňky.
2. dítě - Zkontrolujete zda jsou oblečky čisté a vyřadíte pouze ty s nejtmavšími skvrnami.
3. dítě - Chlapečci mohou taky nosit růžovou, ne?

Starostlivost
1. dítě - Při prvním náznaku zafňukání či zamračení zvedáte dítě do náruče.
2. dítě - Zvedáte dítě v okamžiku, kdy hrozí, že vzbudí prvorozeně.
3. dítě - Naučíte 3-leté dítě jak natáhnout mechanickou houpačku.

Aktivity
1. dítě - Berete dítě na každé cvičení rodičů s dětmi a vyprávění pohádek v knihovně či divadle.
2. dítě - Berete dítě na cvičení rodičů s dětmi.
3. dítě - Berete dítě do supermarketu a čistírny

Odchody z domova
1. dítě - Když poprvé zanecháte dítě doma s někým na hlídání, zavoláte během té doby 5 krát domů.
2. dítě - Před tím než odejdete zanecháte telefonní číslo, na kterém je vás možno zastihnout.
3. dítě - Zanecháte následující instrukce: Volat pouze tehdy, když se objeví krev.

Doma
1. dítě - Strávíte velkou část dne pouze pozorováním dítěte.
2. dítě - Strávíte část dne hlídáním, aby starší sourozenec nezmáčknul, nestrčil nebo neuhodil toho mladšího.
3. dítě - Strávíte většinu dne ukrýváním se před dětmi.

Co se všechno člověk naučí od dětí
1.Brzdová kapalina smíchaná se Savem vytváří kouř - spousty kouře...
2.Šestileté dítě dokáže křemenem založit oheň i přesto, že dospělý tvrdí, že je to možné pouze ve filmu.
3.Lupou lze rozdělat oheň dokonce i za zamračeného dne.
4.Dříve než zapneš troubu, podívej se dovnitř.
5.Umělohmotné hračky nemají rády trouby.
6.Hasiči nikdy nepřijedou dříve než za 5 minut.
7.Lego je schopno projít zažívacím traktem čtyřletého dítěte.
8.Duplo toho schopno není.
9.Slova jako plastelína a mikrovlnná trouba by nikdy neměla být vyslovena ve stejné větě.
10.Videopřehrávač nevyhazuje sendviče s nugetou.
11.Z pytlů do koše nelze vyrobit kvalitní padáky.
12.Kuličky v nádrži auta způsobují za jízdy spoustu hluku...
13.Odstřeďovací režim automatické pračky nezpůsobí žížalám točení hlavy.
14.Avšak kočkám ano.
15.Ticho vždy neznamená - není třeba si dělat starosti.
16.Vodní dvojlůžko obsahuje tolik kapaliny, že stačí na vytopení 60 m2 bytu do hloubky 10 cm.
17.Když postříkáte chuchvalce prachu lakem na vlasy a přejíždíte přes ně na kolečkových bruslích, můžou se vznítit.
18.Hlas tříletého chlapečka je pronikavější než hlasy dvou stovek dospělých v narvané restauraci.
19.Když uslyšíte spláchnutí záchodu a slovo "jejda", už je pozdě.

Také zjistíte, že
20.80% žen tyto informace rozešle většině svých známých, ať už mají děti nebo ne.
21.80% mužů po přečtení půjde zkusit smíchat brzdovou kapalinu se Savem.
Halli
27.10.10,17:53
Také zjistíte, že
20.80% žen tyto informace rozešle většině svých známých, ať už mají děti nebo ne.
21.80% mužů po přečtení půjde zkusit smíchat brzdovou kapalinu se Savem.

....fúúúúha........ a ja už miešam brzdovku so savom...:eek::D
Llívia
27.10.10,18:11
Nemám brzdovú kvapalinu, iba Savo :mee::mee::mee:
Halli, fakt to dymí?
bikam
28.10.10,05:55
Mimo ????...mimotemy...či ....?????;)

Výchova 1. až 3. dítěte

Oblečení
1. dítě - Začínáte nosit těhotenské oblečení, jakmile vám doktor potvrdí, že jste těhotná.
2. dítě - Nosíte své normální oblečení tak dlouho, jak je to možné.
3. dítě - Vaše těhotenské šaty jsou vaše normální oblečení.

Jméno
1. dítě - Studujete knihy se jmény a trénujete vyslovování a psaní kombinací všech vašich oblíbených jmen.
2. dítě - Někdo musí pojmenovat své dítě podle pratety Alfonsie. Můžete to být klidně i vy.
3. dítě - Otevřete knihu se jmény, zavřete oči a přečtete jméno, do kterého se zabodl váš prst.

Příprava na porod
1. dítě - Pravidelně trénujete dýchání.
2. dítě - Nezdržujete se trénováním dýchání, protože si pamatujete, že posledně to vůbec nepomohlo.
3. dítě - Zažádáte o epidurál již v 8. měsíci.

Výbavička
1. dítě - Vyperete, roztřídíte oblečení podle barev a srovnané uložíte do skříňky.
2. dítě - Zkontrolujete zda jsou oblečky čisté a vyřadíte pouze ty s nejtmavšími skvrnami.
3. dítě - Chlapečci mohou taky nosit růžovou, ne?

Starostlivost
1. dítě - Při prvním náznaku zafňukání či zamračení zvedáte dítě do náruče.
2. dítě - Zvedáte dítě v okamžiku, kdy hrozí, že vzbudí prvorozeně.
3. dítě - Naučíte 3-leté dítě jak natáhnout mechanickou houpačku.

Aktivity
1. dítě - Berete dítě na každé cvičení rodičů s dětmi a vyprávění pohádek v knihovně či divadle.
2. dítě - Berete dítě na cvičení rodičů s dětmi.
3. dítě - Berete dítě do supermarketu a čistírny

Odchody z domova
1. dítě - Když poprvé zanecháte dítě doma s někým na hlídání, zavoláte během té doby 5 krát domů.
2. dítě - Před tím než odejdete zanecháte telefonní číslo, na kterém je vás možno zastihnout.
3. dítě - Zanecháte následující instrukce: Volat pouze tehdy, když se objeví krev.

Doma
1. dítě - Strávíte velkou část dne pouze pozorováním dítěte.
2. dítě - Strávíte část dne hlídáním, aby starší sourozenec nezmáčknul, nestrčil nebo neuhodil toho mladšího.
3. dítě - Strávíte většinu dne ukrýváním se před dětmi.

Co se všechno člověk naučí od dětí
1.Brzdová kapalina smíchaná se Savem vytváří kouř - spousty kouře...
2.Šestileté dítě dokáže křemenem založit oheň i přesto, že dospělý tvrdí, že je to možné pouze ve filmu.
3.Lupou lze rozdělat oheň dokonce i za zamračeného dne.
4.Dříve než zapneš troubu, podívej se dovnitř.
5.Umělohmotné hračky nemají rády trouby.
6.Hasiči nikdy nepřijedou dříve než za 5 minut.
7.Lego je schopno projít zažívacím traktem čtyřletého dítěte.
8.Duplo toho schopno není.
9.Slova jako plastelína a mikrovlnná trouba by nikdy neměla být vyslovena ve stejné větě.
10.Videopřehrávač nevyhazuje sendviče s nugetou.
11.Z pytlů do koše nelze vyrobit kvalitní padáky.
12.Kuličky v nádrži auta způsobují za jízdy spoustu hluku...
13.Odstřeďovací režim automatické pračky nezpůsobí žížalám točení hlavy.
14.Avšak kočkám ano.
15.Ticho vždy neznamená - není třeba si dělat starosti.
16.Vodní dvojlůžko obsahuje tolik kapaliny, že stačí na vytopení 60 m2 bytu do hloubky 10 cm.
17.Když postříkáte chuchvalce prachu lakem na vlasy a přejíždíte přes ně na kolečkových bruslích, můžou se vznítit.
18.Hlas tříletého chlapečka je pronikavější než hlasy dvou stovek dospělých v narvané restauraci.
19.Když uslyšíte spláchnutí záchodu a slovo "jejda", už je pozdě.

Také zjistíte, že
20.80% žen tyto informace rozešle většině svých známých, ať už mají děti nebo ne.
21.80% mužů po přečtení půjde zkusit smíchat brzdovou kapalinu se Savem.
Nesúhlasím jedine s 2 označenými vetami. Ostatné je trefné, zábavné a zároveň pravdivé. Buchač -sto bodov!!!
msa
03.11.10,13:01
ako prebiehajú ďalšie dni? bolo krásne, tak ste si určite užívali slniečka. :)
stanco007
03.11.10,16:02
ako prebiehajú ďalšie dni? bolo krásne, tak ste si určite užívali slniečka. :)
Dnes ma maly 4 tyzdne. Meria cca 57-60cm ( tazko to odmerat ked sa maly stale hybe ) :) a vazi 4930g. Podrastol 6-9cm a pribral 880g za 4 tyzdne... Vonku sa mu celkom paci, pokym nema nejaky blby sen a nezacne plakat. Obcas si aj tak poplace ale len chvilku a dalej spi v kociku. Vecer je to ok ( klop klop klop po dreve ), po kupani, co je o 17 hod a ked sa aj hned naje, ked nam to tak vyjde, tak spi aj cez 6 hodin do polnoci :D, potom uz sa budi kazde 3 hod. Ale cez den zas velmi nechce spat. Pospi ale nie ako v noci. Ale je to uz o kus lepsie. Uz tolko neplace a hlavne nie tak srdcervuco... No, uvidime co bude dalej... Ale uz mame viac menej 1/3 z obavanych 3 mesiacov za sebou :D
calawen
03.11.10,16:04
ono, čo sa plaču týka, tak čím staršie dieťa, tým menej plače a to je super (kolikový plač nerátam)
stanco007
03.11.10,16:07
ono, čo sa plaču týka, tak čím staršie dieťa, tým menej plače a to je super (kolikový plač nerátam)
Este je velmi mlady, takze plac este bude.... A ani nevieme vlastne ci ma tu koliku... Pediatricka povedala, ze ma. Tak mu davame 3x denne kvapky Sab Symplex a aj mu mastime brusko Pupikom. A samozrejme, ze mu cvicime aj nozkami co mu uvolnuje brusko... Asi keby mal koliku alebo keby sa mu tak nevenujeme, tak by plakal viac si myslim
ivantt
03.11.10,16:41
....fúúúúha........ a ja už miešam brzdovku so savom...:eek::D

D Y M Ý
calawen
03.11.10,16:49
Este je velmi mlady, takze plac este bude.... A ani nevieme vlastne ci ma tu koliku... Pediatricka povedala, ze ma. Tak mu davame 3x denne kvapky Sab Symplex a aj mu mastime brusko Pupikom. A samozrejme, ze mu cvicime aj nozkami co mu uvolnuje brusko... Asi keby mal koliku alebo keby sa mu tak nevenujeme, tak by plakal viac si myslim

U nás sa kolika prejavovala tak, že sa napapal, grgol si, zaspal a po hodine spánku sa budil s kŕčmi...
nikulik
03.11.10,19:33
stanco007, to mate super dieta podľa toho co pišeš. my sme pri druhom mali pohotovost stale. mala plakala stale ked sa prebrala a upokojila sa len ked som ju nakojila. a vecerne zaspavanie? plac,plac,plac 2 hodiny. takze hlavne nech je babätko zdrave.
a s kolikou sme mali problem pri prvom, velmi nam pomohla masticka pupik.:)
stanco007
04.11.10,07:07
stanco007, to mate super dieta podľa toho co pišeš. my sme pri druhom mali pohotovost stale. mala plakala stale ked sa prebrala a upokojila sa len ked som ju nakojila. a vecerne zaspavanie? plac,plac,plac 2 hodiny. takze hlavne nech je babätko zdrave.
a s kolikou sme mali problem pri prvom, velmi nam pomohla masticka pupik.:)
Tazko mi je hodnotit ako to je super s tym nasim placom, kedze mame len prve dieta a nemame s tym skusenosti a nemame to ako porovnat... Ale podla toho co ludia pisu, tak mozeme byt celkom spokojní... Len dufam, ze ta kolika prejde do tych obavanych 3 mesiacov... Mohla by aj skor :D
ludmilla
04.11.10,08:00
Tazko mi je hodnotit ako to je super s tym nasim placom, kedze mame len prve dieta a nemame s tym skusenosti a nemame to ako porovnat... Ale podla toho co ludia pisu, tak mozeme byt celkom spokojní... Len dufam, ze ta kolika prejde do tych obavanych 3 mesiacov... Mohla by aj skor :D

Mám tri deti a určite podľa tvojich opisov môžeš byť so synčekom spokojný, ak to je naozaj kolika, možno je dobré vedieť, že vzniká po jedle - plač, nedá sa utíšiť, bruško je nafúknuté, tvárička červená, svaly silno napnuté, bábätko priťahuje nôžky k brušku.
To nafúknuté bruško súvisí s jedlom, pretože sa s mliečkom do žalúdka dostáva aj vzduch, spolu s mliečkom tam vytvorí stabilnú penu, ťažko sa táto pena rozpúšťa a tým že tráviaci trakt tak malého človiečika ešte nie je dobre vyvinutý aj samotná výživa nie je dobre strávená. Tie penové bublinky postupujú ďalej do čreva a tam tlačia na to citlivé črievko a spôsobujú tú nepríjemnú koliku.
Tak ma napadlo, keďže drobček pije z fľašky, je dobré po zamiešaní mliečka ho nechať troška stáť, aby sa pena v ňom rozplynula, tú penu by vôbec s mliečkom nemal piť, nemal by piť rýchlo - pri pití z fľaše treba použiť cumlík s menšou dierkou, pije síce pomalšie, ale neprehĺta veľa vzduchu. Bolo by dobré keby si odgrgol a tak sa zbavil prebytočného vzduchu, ale nemusí to byť u všetkých detí, niektoré si jednoducho neodgrgnú.
Pomáha masírovanie bruška v smere hodinových ručičiek (taký je priebeh čreva) okolo pupka. Nám veľmi pomáhal zohriaty vankúšik s čerešňovými kôstkami na brušku (nesmie byť príliš teplý).
Trojmesačná kolika nemusí trvať tri mesiace, ale môže sa pretiahnuť aj do 5-tich mesiacov (to je skôr ojedinelé). Skončí zo dňa na deň.
Abeata
04.11.10,08:17
Tazko mi je hodnotit ako to je super s tym nasim placom, kedze mame len prve dieta a nemame s tym skusenosti a nemame to ako porovnat... Ale podla toho co ludia pisu, tak mozeme byt celkom spokojní... Len dufam, ze ta kolika prejde do tych obavanych 3 mesiacov... Mohla by aj skor :D

...no a zase sa ozývam ako vyslúžilá mamina.
Takže kolika - mojim chalanom pomáhala poloha na brušku. Bola to vlastne ich obľúbená poloha a je samozrejmé, že som ich vtedy mala na očiach viac, ako inokedy. Trošku sa pomrvili a bruško sa masírovalo samé, takže plač z bolesti bruška som takmer nepoznala. Pravdou však je, že pri častom polohovaní na brušku, sa z bába "stálice ", expresne rýchlo stane bábo "neriadená strela ", ktorú nebudete môcť spustiť z dohľadu ani len na sekundu, zato si však užijete veľa zábavy pri pozorovaní nepredstaviteľného množstva spôsobov presunov a posunov vlastnej ratolesti, ktoré sú hodné takmer vedeckého skúmania.:o
Ako masérka by som vám veľmi odporúčala absolvovať párhodinový kurz Baby masáže, kde sa na vlastnom dieťatku naučíte pár odborných pohybov, či už na uvoľnenie boľavého bruška, upokojenie dieťatka, alebo jeho povzbudenia. Je to úžasný spôsob, ako prirodzene pomôcť vlastnému bábu zdravo sa rozvíjať. Baby masáž ako taká vemi prospieva k zlepšovaniu koordinácie pohybov, posilňuje imunitu a svalový tonus. Drobcom sa také maznanie neskutočne páči a vy spoznáte iné maminy, tatinov a ich deťúrence, povymieňate si skúsenosti a tak. Skutočne to vrele odorúčam. určite si v okolí nájdete nejakú masérsku školu, ktorá takéto kurzy organizuje.:rolleyes:
stanco007
11.11.10,07:41
Mam na Vas jednu otazocku ohladom pripravy mlieka z Beby 1... Kolko naberaciek prasku a vody mame dat ked mam maly 5 tyzdnov??? V navode to je takto:
1-2 tyzden 90ml vody a 3 naberacky prasku
3-4 tyzden 120ml vody a 4 naberacky prasku
..................................................
2 mesiac 150ml vody a 5 naberaciek prasku
3-4 mesiac 180ml vody a 6 naberaciek prasku
5-6 mesiac 210ml vody a 7 naberaciek prasku

Ale nie je tam 5-8 tyzden!!!! Aj v lekarnach su z toho paf :) A cudujem sa, ze som na to prisiel az ja a kolko deti pritom vyrastlo na Bebe :D Davame uz ako keby mal 2 mesiace aj ked tolko nevypije...
heja3
11.11.10,07:50
Neviem, či to tu bolo, ale toto by vám mohlo pomôcť pri rozoznaní stavu bábätka, prečo plače bez príčin a tak. Pekné čítanie vám prajem.

http://www.alinka.sk/c/fazy-vo-vyvoji-babatka-4836.html
ewita888
11.11.10,07:50
Stanco, neber to tak vážne...:-)
kľudne daj napr. 130 vody a 4,5 naberačky, neboj, nič sa nestane..
Zita5
11.11.10,07:52
Mam na Vas jednu otazocku ohladom pripravy mlieka z Beby 1... Kolko naberaciek prasku a vody mame dat ked mam maly 5 tyzdnov??? V navode to je takto:
1-2 tyzden 90ml vody a 3 naberacky prasku
3-4 tyzden 120ml vody a 4 naberacky prasku
..................................................
2 mesiac 150ml vody a 5 naberaciek prasku
3-4 mesiac 180ml vody a 6 naberaciek prasku
5-6 mesiac 210ml vody a 7 naberaciek prasku

Ale nie je tam 5-8 tyzden!!!! Aj v lekarnach su z toho paf :) A cudujem sa, ze som na to prisiel az ja a kolko deti pritom vyrastlo na Bebe :D Davame uz ako keby mal 2 mesiace aj ked tolko nevypije...

Ja by som doporučila konzultáciu buď osobne, alebo telefonicky s detským pediatrom.
heja3
11.11.10,07:55
Podľa návodu 150ml vody a 5 naberačiek - celý 2 mesiac.

Návod: 1-15 deň 90ml vody + 3 naberačky
15-30 deň 120ml vody + 4 naberačky
31-60 deň 150ml vody + 5 naberačiek
61-120 deň 180ml vody + 6 naberačiek
121-180 deň 210 ml vody+7 naberačiek
ewita888
11.11.10,07:57
Podľa návodu 150ml vody a 5 naberačiek - celý 2 mesiac
veď ale načo, keď ako píše Stančo, toľko malé nevypije..
stanco007
11.11.10,07:59
Podľa návodu 150ml vody a 5 naberačiek - celý 2 mesiac
Lenze on ma 5 tyzdnov-1 mesiac a tyzden a to sme mimo ich tabulky resp navodu na pripravu toho mlieka... Ala davame tak ako pises a kolko vypije tolko vypije :D
Volal som aj do Nestle a uz sa mi mali ozvat ako to s tym je ale zatial nevolali :) Asi som im trafil po hlavicke :) Ale mohli by si to v navode opravit... Nutrilon to ma ok...
heja3
11.11.10,08:08
Podľa návodu 150ml vody a 5 naberačiek - celý 2 mesiac.

Návod: 1-15 deň 90ml vody + 3 naberačky
15-30 deň 120ml vody + 4 naberačky
31-60 deň 150ml vody + 5 naberačiek
61-120 deň 180ml vody + 6 naberačiek
121-180 deň 210 ml vody+7 naberačiek

Preto to tak rozpísali, lebo 1 mesiac sa musí "rozjesť" postupne a potom je to po mesiacoch. Nič nezrozumiteľné.
HankaH
11.11.10,08:29
Mam na Vas jednu otazocku ohladom pripravy mlieka z Beby 1... Kolko naberaciek prasku a vody mame dat ked mam maly 5 tyzdnov??? V navode to je takto:
1-2 tyzden 90ml vody a 3 naberacky prasku
3-4 tyzden 120ml vody a 4 naberacky prasku
..................................................
2 mesiac 150ml vody a 5 naberaciek prasku
3-4 mesiac 180ml vody a 6 naberaciek prasku
5-6 mesiac 210ml vody a 7 naberaciek prasku

Ale nie je tam 5-8 tyzden!!!! Aj v lekarnach su z toho paf :) A cudujem sa, ze som na to prisiel az ja a kolko deti pritom vyrastlo na Bebe :D Davame uz ako keby mal 2 mesiace aj ked tolko nevypije...

Stanco, ale veď 2 mesiac je presne to obdobie, ktoré Ty hľadáš, teda 5-8 týždeň. Keď napíšu "druhý mesiac" neznamená to, že dieťa má 2 mesiace, ale že práve prebieha ten druhý mesiac, t.j. aj jeden mesiac a týždeň, ako má Tvoj malý je vlastne druhý mesiac.
Inak čo sa týka zarábaného množstva, tak robte mu približne toľko, koľko je schopný vypiť. Keď budete vidieť, že už mu to nestačí a musíte prirábať, tak zvýšite dávku. Netreba sa striktne držať návodu, keď on to nepotrebuje. A zas ani finančne to nie je zanedbateľná položka, tak je škoda to vylievať.
stanco007
11.11.10,08:52
Stanco, ale veď 2 mesiac je presne to obdobie, ktoré Ty hľadáš, teda 5-8 týždeň. Keď napíšu "druhý mesiac" neznamená to, že dieťa má 2 mesiace, ale že práve prebieha ten druhý mesiac, t.j. aj jeden mesiac a týždeň, ako má Tvoj malý je vlastne druhý mesiac.
Inak čo sa týka zarábaného množstva, tak robte mu približne toľko, koľko je schopný vypiť. Keď budete vidieť, že už mu to nestačí a musíte prirábať, tak zvýšite dávku. Netreba sa striktne držať návodu, keď on to nepotrebuje. A zas ani finančne to nie je zanedbateľná položka, tak je škoda to vylievať.
To je hlupost! Precitali ste si poriadne ten navod??? Dieta ked sa fyzicky dozije daneho veku tak dostava danu davku podla navodu... V Nutrilone to je pekne napisane..
HankaH
11.11.10,09:00
To je hlupost! Precitali ste si poriadne ten navod??? Dieta ked sa fyzicky dozije daneho veku tak dostava danu davku podla navodu... V Nutrilone to je pekne napisane..

To, čo platí pri Nutrilone, nemusí platiť pre BEBU. ;)
heja3
11.11.10,09:52
To je hlupost! Precitali ste si poriadne ten navod??? Dieta ked sa fyzicky dozije daneho veku tak dostava danu davku podla navodu... V Nutrilone to je pekne napisane..

Ak sa narodilo dieťa 1.10. a dožije sa 1.11. dožije sa druhého mesiaca? Dožilo sa. Už nie je október, ale november. Ale má odžitý len 1 mesiac.
stanco007
11.11.10,10:09
Ak sa narodilo dieťa 1.10. a dožije sa 1.11. dožije sa druhého mesiaca? Dožilo sa. Už nie je október, ale november. Ale má odžitý len 1 mesiac.
Presne o tom to je! V navode hned na zaciatku tabulky na pripravu mlieka je hned ako prve napisane VEK DIETATA... A tam sa nebere, ze od 1.10 do 1.11 su 2 mesiace, a to oktober a november ale FYZICKY VEK DIETATA, a to je v tom pripade 1 mesiac... Ja rozumiem co chcete povedat. Pisem to len preto, ze ten navod vymyslel nejaky hotenton a urcite mal titul... Nutrilon to ma pekne rozpisane od 0 dni do 6 mesiacov... Ale aj tak, darmo sa tu budeme s tym handrkovat, ci ma mat dieta taku alebo onaku davku... Kazde dieta je ine a aj inak papa. Kolko zje tolko mu dame a hotovo :D
heja3
11.11.10,11:09
Len mu dávaj podľa druhého mesiaca, budeš mať buclíka. Najlepšie by bolo dojčiť a tam to neriešiš.
heja3
11.11.10,11:17
1-2 tyzden 90ml vody a 3 naberacky prasku

2 mesiac 150ml vody a 5 naberaciek prasku

A určite som ti to dobre písala, lebo si zober, že nemáš mlieko a musíš hneď dávať toto mlieko - budeš čakať 1 týždeň veku dieťaťa, aby si mu dala prvú dávku 90ml+3naberačky? Dovtedy bude hladné?Nie, dávaš hneď od prvého dňa. A 1-2 týždeň =14dní pekne od narodenia.Tiež pri 2 mesiaci dávaš od prvého dňa 2 mesiaca teda po ukončenom 1 mesiaci a do konca mesiaca druhého teda 1-31 deň (celý 2 mesiac).150ml+5naberačiek.
stanco007
11.11.10,11:35
Len mu dávaj podľa druhého mesiaca, budeš mať buclíka. Najlepšie by bolo dojčiť a tam to neriešiš.
A preco by mal byt buclik:confused::confused::confused:
Ved on si vie z flase potiahnut kolko potrebuje... Raz vypije 100ml a potom aj 130ml.... Kolko chce tolko zje...
stanco007
11.11.10,11:40
1-2 tyzden 90ml vody a 3 naberacky prasku

2 mesiac 150ml vody a 5 naberaciek prasku

A určite som ti to dobre písala, lebo si zober, že nemáš mlieko a musíš hneď dávať toto mlieko - budeš čakať 1 týždeň veku dieťaťa, aby si mu dala prvú dávku 90ml+3naberačky? Dovtedy bude hladné?Nie, dávaš hneď od prvého dňa. A 1-2 týždeň =14dní pekne od narodenia.Tiež pri 2 mesiaci dávaš od prvého dňa 2 mesiaca teda po ukončenom 1 mesiaci a do konca mesiaca druhého teda 1-31 deň (celý 2 mesiac).150ml+5naberačiek.
Suhlasim s tebou... A tiez sme si vsimli, ze tam nie je od 0 do 2 tyzdnov... Ale pisal to isto nejaky "titulovany panko"... Toto nam je jasne... Ale preco tam je hned na zaciatku veta: VEK DIETATA??? V druhy den po narodeni dieta nema 1 tyzden odkedy to dali do navodu... Zase spomeniem Nutrilon. Ten to ma pekne rozpisane... Asi v Nestle necakali, ze sa niekto tomu bude tak podrobne venovat... :)
HankaH
11.11.10,11:57
Suhlasim s tebou... A tiez sme si vsimli, ze tam nie je od 0 do 2 tyzdnov... Ale pisal to isto nejaky "titulovany panko"... Toto nam je jasne... Ale preco tam je hned na zaciatku veta: VEK DIETATA??? V druhy den po narodeni dieta nema 1 tyzden odkedy to dali do navodu... Zase spomeniem Nutrilon. Ten to ma pekne rozpisane... Asi v Nestle necakali, ze sa niekto tomu bude tak podrobne venovat... :)

Stanco nekomplikuj to. ;) Jednoducho BEBA to má zoštylizované tak, že udáva dávky v určitom týždni (resp.mesiaci) veku dieťaťa. Iný výrobca môže mať uvedené napr. od ukončeného mesiaca, a ďalší ešte inak. Podľa mňa to je napísané úplne zrozumiteľne.
heja3
11.11.10,12:16
http://www.slovina.szm.com/pdf/sjm04.pdf

PRAVOPIS!

Úplne nakoniec: Je to dobre Nutrilon - používa základnú číslovku - počet - koľko
0-2 týždne - slovom dva nula až dva týždne.
Beba - používa radovú číslovku - to je tá bodka za číslom 1-2. týždeň - slovom prvý až druhý týždeň. - poradie v koľkom týždni sa nachádzate.
stanco007
11.11.10,12:28
http://www.slovina.szm.com/pdf/sjm04.pdf

PRAVOPIS!

Úplne nakoniec: Je to dobre Nutrilon - používa základnú číslovku - počet - koľko
0-2 týždne - slovom dva nula až dva týždne.
Beba - používa radovú číslovku - to je tá bodka za číslom 1-2. týždeň - slovom prvý až druhý týždeň. - poradie v koľkom týždni sa nachádzate.
No, keby som dal skor tie obrazky, tak by sa to uz davno vyriesilo :D Uz tomu uplne rozumiem. Nenapadlo ma vobec, ze to tak beru... Dik za upresnenie :D
msa
13.11.10,21:51
ako sa má drobček a jeho rodičia? priberáme? tešíme sa?
stanco007
13.11.10,22:15
ako sa má drobček a jeho rodičia? priberáme? tešíme sa?
Maly sa ma asi celkom dobre, nestazuje sa zatial :) A priberame a aj rastieme... A uz mame aj tyzden po krste... Hovori sa, ze sa dieta po krste zmeni. Ale ja som si ziadnu zmenu nevsimol :D V piatok ideme k ortopedovi s nozickami na kontrolu...
msa
14.11.10,10:26
buď rád, že sa nezmenil, zmena môže byť aj k horšiemu :-D
Zdenka175
14.11.10,11:40
Nám sa obe deti po krste pohoršili:):):)
fatinka
15.11.10,09:55
Ahojte mozno poradi niekto aj mne:-(Mam 2 a pol mesacneho chlapceka a posledne 3 tyzdne strajkuje ked ideme von pol hodinu spi a potom sa zobudi a len krici a krici a nie je ho mozne utisit,len ist domov.Pritom ideme von ked je najedeny,prebaleny,je teplo obleceny urcite nie je prehriaty.Som z toho riadne zufala,lebo nemozem s nim chodit von a len trcat doma,tam je ukazkove babatko.Koliky nam uz presli.Tak vobec netusim preco to robi.Pred tymi troma tyzdnami mi ukazkovo spal vonku 2-3 hodinky .Prosim poradte mi.
msa
15.11.10,11:26
toto isté mi robil syn, vrieskal vonku v kočári za jazdy aj za státia ako najatý a musela som utekať domov. Vydržal tam jedine za podmienky, že ležal na brušku, búda bola sklopená a on pozeral von. Tým sa mu aj posilovala chrbtička. Ovšem rozdiel bol v tom, že on mal 2,5 mesiaca v máji, to už bolo teplo. V takomto období neviem ako by som to riešila. Ale možno tvoj drobec ešte prečká nejaký týždeň a potom sa mu tam bude možno páčiť.
fatinka
15.11.10,12:55
Dakujem za radu,lebo uz som si myslela ze iba ja mam taky problem.Doma mi spinka na brusku,velmi nechce na chrbatiku,tak si tiez myslim ze aj to je mozno problem.Lenze on je vo fusaku naobliekany,nie je mozne aby bol v kociku na brusku:-(((
calawen
15.11.10,17:26
Dakujem za radu,lebo uz som si myslela ze iba ja mam taky problem.Doma mi spinka na brusku,velmi nechce na chrbatiku,tak si tiez myslim ze aj to je mozno problem.Lenze on je vo fusaku naobliekany,nie je mozne aby bol v kociku na brusku:-(((

Ak by bol v tomto problém, tak by stálo za pokus si požičať športový kočík polohovateľný a dať dieťatko tam, samozrejme nie do polohy sedu, ale taký poloľah... My sme tak začali kočíkovať v 3 mesiacoch a bol veľmi spokojný, že vidí čo sa deje okolo...
stanco007
22.11.10,02:47
Co si myslite o spanku (v noci) nasho maleho??? Za 2 dni ma 7 tyzdnov... Ej ale ten cas leti :D
Vecer o 5 mu robime hygienu, naje sa a o cca 6 uz spinka. V noci sa nam zobudi max 2x. Ale to je max. Väcsinou len medzi polnocou a 1 hodinou rano a potom az okolo 5-pol 7 rano. Ale teraz sa nam stalo, ze maly vecer ako vzdy zaspal o 6 a spal v kuse 11 hod.! :confused:
Je to normalne??? 7 tyzdnove dieta, ze tolko vyspi v noci?
Cez den uz tolko vobec nevyspi... Viac menej drieme a budi sa kazdych 30min a chce sa nechat nosit na rukach, celom dopredu aby na vsetko videl lebo je zvedavy :D Papa kazdych cca 2,5-3 hod cez den, tych väcsinou 120ml mlieka. A uz si aj skoro uplne stale pekne odgrgne ked sa naje :D
Zita5
22.11.10,05:29
Co si myslite o spanku (v noci) nasho maleho??? Za 2 dni ma 7 tyzdnov... Ej ale ten cas leti :D
Vecer o 5 mu robime hygienu, naje sa a o cca 6 uz spinka. V noci sa nam zobudi max 2x. Ale to je max. Väcsinou len medzi polnocou a 1 hodinou rano a potom az okolo 5-pol 7 rano. Ale teraz sa nam stalo, ze maly vecer ako vzdy zaspal o 6 a spal v kuse 11 hod.! :confused:
Je to normalne??? 7 tyzdnove dieta, ze tolko vyspi v noci?
Cez den uz tolko vobec nevyspi... Viac menej drieme a budi sa kazdych 30min a chce sa nechat nosit na rukach, celom dopredu aby na vsetko videl lebo je zvedavy :D Papa kazdych cca 2,5-3 hod cez den, tych väcsinou 120ml mlieka. A uz si aj skoro uplne stale pekne odgrgne ked sa naje :D

Pokiaľ pekne priberá , tak to je v pohode. Aj dcérin malý bude mať teraz v stredu 4 týždne a už aj nám sa stalo, že spinkal v kuse 3,5 hod. v noci . Inak cez deň papká každé 2 hod. aj spinka, ale aj bdie , je aj hore a vyžaduje spoločnosť .
Mirica-LV
22.11.10,05:31
to je ok, mne spávala dcéra od troch týždňov od 20.00 do 7.00
stanco007
22.11.10,06:10
to je ok, mne spávala dcéra od troch týždňov od 20.00 do 7.00
Tak, to je pekne :D Len pre istotu som sa pytal ci maju s tym viacerí skusenosti... Takze su aj novorodenci spaci :D
stanco007
22.11.10,06:15
Pokiaľ pekne priberá , tak to je v pohode. Aj dcérin malý bude mať teraz v stredu 4 týždne a už aj nám sa stalo, že spinkal v kuse 3,5 hod. v noci . Inak cez deň papká každé 2 hod. aj spinka, ale aj bdie , je aj hore a vyžaduje spoločnosť .
Ci pekne pribera? :) V stredu bude mat 7 tyzdnov a po narodeni mal 4050g a 51cm. Teraz dlzku neviem presne ale isto je aj dlhsi ako bol ale vahu mal vcera 5610g... :D
HankaH
22.11.10,06:44
Tak, to je pekne :D Len pre istotu som sa pytal ci maju s tym viacerí skusenosti... Takze su aj novorodenci spaci :D

Áno, sú aj také deti. Aj náš syn spával od cca šiestich týždňov celú noc, potom sa o 6,00 h ráno najedol a spal ešte do deviatej. To boli časy! Nikdy som nebola tak dosýta vyspatá, ako vtedy. :)
katarina.j
22.11.10,06:51
Co si myslite o spanku (v noci) nasho maleho??? Za 2 dni ma 7 tyzdnov... Ej ale ten cas leti :D
Vecer o 5 mu robime hygienu, naje sa a o cca 6 uz spinka. V noci sa nam zobudi max 2x. Ale to je max. Väcsinou len medzi polnocou a 1 hodinou rano a potom az okolo 5-pol 7 rano. Ale teraz sa nam stalo, ze maly vecer ako vzdy zaspal o 6 a spal v kuse 11 hod.! :confused:
Je to normalne??? 7 tyzdnove dieta, ze tolko vyspi v noci?
Cez den uz tolko vobec nevyspi... Viac menej drieme a budi sa kazdych 30min a chce sa nechat nosit na rukach, celom dopredu aby na vsetko videl lebo je zvedavy :D Papa kazdych cca 2,5-3 hod cez den, tych väcsinou 120ml mlieka. A uz si aj skoro uplne stale pekne odgrgne ked sa naje :D
Bože, rodičia, budte radi, že vám dieťa spí celú noc a neni hore každé 3hodiny....:):):) inak je to v poriadku, ked dieta dlho spí, nebojte sa, ono si spí tolko, kolko sa mu žiada (mimochodom sa hovorí, že dieťa najviac rastie v spánku-tak mu to doprajte). :) ako sledujem tému, tak pekne vám rastie-taký valibuk malý:):):)veľa šťastia
stanco007
22.11.10,06:58
Tak jasne, ze sme radi...:) Len ma zaujimalo ci to nemoze mat vplyv na jeho zdravie nejaky ked tak dlho neje. Ale je jasne, ze keby chce jest, tak si pyta :D
katarina.j
22.11.10,07:05
Tak jesne, ze sme radi...:) Len ma zaujimalo ci to nemoze mat vplyv na jeho zdravie nejaky ked tak dlho neje. Ale je jasne, ze keby chce jest, tak si pyta :D
Nestresuj, žiadne dieťa nebude spať či hrať sa hladné-tomu ver, že stále dá o sebe vedieť....ja mám dvoch synov, tak viem o čom je reč....aj moje deti mávali obdobia, že spali dlho (neobvykle dlho) až som ich chodila pozerať, či vôbec dýchajú....zdalo sa mi to divné....ale neboj, to obdobie bude krátko, este si užijete nočné nespavosti a prebdené noci s nervami na pokraji-to prežije hádam každý rodič(niekto to pretrpí pri prerezávaní zúbkov, niekto pri chorobe dieťaťa....)tak ti garantujem, že neminie to nikoho,kto má malé dieťa...neber to,že ťa chcem strašiť, to nie, len ťa chcem postaviť do reality, preto si oddychujte(ak môžete) relaxujte, lebo fakt budete mať aj perné obdobia(budeš padať na hubu od únavy, ale pre dieťa tu musíš fungovat-ono nevie same sa postarat o seba)...asi som ta nepotešila, prepáč, ale píšem len to, ako to v sutočnosti chodí...vôbec to nefunguje podla kníh,článkov a pod...realita je iná....
koralkak
22.11.10,07:24
Ahoj, ja si myslím, že pokiaľ takto papká cez deň a v noci vydrží prespať dlhší čas bez jedla je to o.k., tým čo poje cez deň sa zásobí i na noc :-)) Moja dcérka sa správala veľmi podobne, tiež v noci dobre spávala ako malé bábätko, cez deň už horšie, (keď sa v noci vyspala :-)), teraz má už 3 rôčky, no fakt je, že keď bola väčšia, užili sme si aj "nočné smeny" pri nej, teda spi aj Ty, pokiaľ môžeš :-)) Pokiaľ dieťa prospieva, priberá a je zdravé, nie je sa myslím čoho obávať :-)) Odgrgnutie je však veľmi !!! dôležité po každom jedle, najmä po umelej strave, treba vyčkať i dlhší čas, ponosiť ho, kým si neodgrgne, mne keď si malá dobre neodgrgla, často ju začalo potom čkať.
lenkak
22.11.10,09:28
Šťastné dieťa aj rodičia. Každé dieťa je iné, kľudne pokojne spávaj. :)
calawen
22.11.10,10:46
Co si myslite o spanku (v noci) nasho maleho??? Za 2 dni ma 7 tyzdnov... Ej ale ten cas leti :D
Vecer o 5 mu robime hygienu, naje sa a o cca 6 uz spinka. V noci sa nam zobudi max 2x. Ale to je max. Väcsinou len medzi polnocou a 1 hodinou rano a potom az okolo 5-pol 7 rano. Ale teraz sa nam stalo, ze maly vecer ako vzdy zaspal o 6 a spal v kuse 11 hod.! :confused:
Je to normalne??? 7 tyzdnove dieta, ze tolko vyspi v noci?
Cez den uz tolko vobec nevyspi... Viac menej drieme a budi sa kazdych 30min a chce sa nechat nosit na rukach, celom dopredu aby na vsetko videl lebo je zvedavy :D Papa kazdych cca 2,5-3 hod cez den, tych väcsinou 120ml mlieka. A uz si aj skoro uplne stale pekne odgrgne ked sa naje :D

ako vám závidím (v dobrom). My sme ešte 4-5 krát za noc hore... Si nepamätám, že by mi prespal celú noc...
Abeata
22.11.10,10:53
Tak jasne, ze sme radi...:) Len ma zaujimalo ci to nemoze mat vplyv na jeho zdravie nejaky ked tak dlho neje. Ale je jasne, ze keby chce jest, tak si pyta :D

Ale Stančo:--- všetko je O.K.Je úžasné , že sa takto venujete tomu malému čudu, ale myslím, že na to netreba ísť až tak vedecky. Ono...ja sa vlastne ani nedivím, že "prvorodičia " všetko úzkostlivo sledujú, merajú, vážia, hodnotia...Všade na nich číhajú informácie o tom kto, čo kedy a ako sa má bábo vyvíjať, neustále sa niekto snaží vývin dieťaťa vpratať do nejakých tabuliek a potom sa z toho chudák rodič môže zblázniť, pretože pri akýchkoľvek odchýlkach má strach, že niečo nie je v poriadku a bojí sa, či robí všetko správne. Ako si správne podotkol, keby bol malý hladný, asi by nespinkal a dožadoval sa papania. Ak má bábo v jeho veku počas dňa dostatok pozitívnych podnetov k spoznávaniu, vydrží byť bdelé aj dlhšiu dobu. Má takmer dva mesiace a to je už človiečik, čo sa vedome usmieva, komunikuje, dožaduje sa toho, čo sa mu páčí a veru vie ako na to. Rodičov má už dávno prečítaných, presne vie, ako ich dostať tam, kde to chce ono, a robí to tak rafinovane, že nám dospelákom veru poriadne dlho potrvá, kým si to uvedomíme :D.
Každé bábo je však iné a skutočne sa nedá riadiť presne tým, čo píšu múdre knižky. Niektoré papá menej, niektoré viac, niektoré je spachtoš, flegmatik, iné bábo je večne v pohybe, potrebuje okolo seba ruch...Časové rozpätie obdobia plnenia vývinových úloh je tak široké, že naozaj stačí len hrubá osnova znalostí toho, čo by dieťa malo v tom ktorom veku ovládať. Či sú to už pohybové schopnosti, alebo vývin reč, či motoriky. Všetko záleží od prístupu k dieťaťu a jeho vrodených vlastností... Rovnako spánok - čím viac bdie dieťa cez deň, tým pokojnejšie a dlhšie spáva v noci. A aj dospeláci majú dni, keď by zjedli aj klince a iné dni, proste nemajú hlad. Tak je to aj u detí. Keď sa mení počasie, koľkých z nás bolieva hlava, koľkí sme nepokojní, mrzutí a nevieme prečo ? A to isté sa deje aj s malým človiečikom a jednoducho z ničoho nič preplače aj celý deň. No čo...ono nám nevie zdôvodniť, že sa možno iba mení tlak a má z toho zlú náladu. A preplakané noci kvôli zúbkom...tak to pochopí iba ten, ktorému už rástli zuby múdrosti...
Takže Stančo...ak si budeš svojho drobčeka všímať tak ako doteraz, aj vlastným inštinktom zistíš, kedy niečo nie je v poriadku. Tešte sa z neho, venujte sa mu, rozprávajte sa s ním,nedajte na babské reči o tom,že čomu kedy ešte nerozumie - doprajte mu dostatok užitočných podnetov a sami zistíte, čo sa mu páči, čo nie...Možno z neho vyrastie tvorček, ktorý Vás bude privádzať do šialenstva tým, že bude večne lietať za loptou a nebude miesto, kte by nevyliezol, možno vydrží hodiny stavať domy z kociek a ani nebudete vedieť, že ho máte...Aj jedno, aj druhé je v úplnom poriadku :---
lenkak
22.11.10,10:54
ako vám závidím (v dobrom). My sme ešte 4-5 krát za noc hore... Si nepamätám, že by mi prespal celú noc...

aj my tak. Mne tiež neprespí celú noc, má 2,5roka. Keď 4-5x hore, to je celkom dobre, ale on aj dve hodiny je v noci hore, a chce sa s nami hrať, kukať tv a pod. Včera zaspal o 23tej po dvoj hodinovom plači, čo nechcel ísť spať. :confused: Dnes spal cez deň až 5minút, možno 15minút driemal. Že vraj zle spí, kvôli jeho vysokej aktivite...
Abeata
22.11.10,11:11
Ahojte mozno poradi niekto aj mne:-(Mam 2 a pol mesacneho chlapceka a posledne 3 tyzdne strajkuje ked ideme von pol hodinu spi a potom sa zobudi a len krici a krici a nie je ho mozne utisit,len ist domov.Pritom ideme von ked je najedeny,prebaleny,je teplo obleceny urcite nie je prehriaty.Som z toho riadne zufala,lebo nemozem s nim chodit von a len trcat doma,tam je ukazkove babatko.Koliky nam uz presli.Tak vobec netusim preco to robi.Pred tymi troma tyzdnami mi ukazkovo spal vonku 2-3 hodinky .Prosim poradte mi.

Dôverne to poznám, hoci je to situácia stará takmer 22 rokov . Nadväzujem na odpoveď predchádzajúcej maminky.Chlapčiská mi spávali na brušku za akýchkoľvek podmienok. Aj v kočiari, ktorý sa nesmel hýbať. Ináč hup, sklopiť striešku a obrovské kukadlá pozerali ponad okraj kočíka, aby im náhodou niečo neuniklo.
Napadlo ma, či sa maličký necíti v kočíku príiš stiesnene a nemá jednoducho strach z uzavretých priestorov. Nie, nie je to žart. Všetky fóbie má človek v podvedomí od svojho narodenia a tie dnešné kočiariky sú síce nádherné, ale myslím, že dieťaťu neposkytujú dostatok priestoru a dieťa sa môže cítiť obmedzované . Páčila sa mi aj rada týkajúca sa športového kočiarika. Skutočne by stálo za to vyskúšať to.
katarina.j
22.11.10,11:27
aj my tak. Mne tiež neprespí celú noc, má 2,5roka. Keď 4-5x hore, to je celkom dobre, ale on aj dve hodiny je v noci hore, a chce sa s nami hrať, kukať tv a pod. Včera zaspal o 23tej po dvoj hodinovom plači, čo nechcel ísť spať. :confused: Dnes spal cez deň až 5minút, možno 15minút driemal. Že vraj zle spí, kvôli jeho vysokej aktivite...
Leni, my sme v tom spaní asi aj tak lepší. Starší syn (7r) ten zaspí medzi 20-21.hod. niekedy aj skôr ked je unavený zo školy. No mladší (4r) ten má výdrž za všetky drobné-on si o 23.hod. este len začína prepínať tv programy s humornými komentármi napr. "hm, to je nuda, joooj zas reklamy" a pod., horko-ťažko zaspí o 23,30 a keby si ho videla ráno-ked má vstávať do škôlky....zdochlinka je hádam rýchlejšia ako on...:)a to máme takmer na dennom poriadku-teda na nočnom poriadku...ale ked je víkend, tak o 7.hod už kuviká-čo by mohol spať dlho, tak sa mu práve nechce....ja neviem či je to nase dieťa netopier či čo, ked tak ponocuje....niekedy vstáva ráno zle, niekedy je od rána vysmiaty ako buchtička-slniečko, len dúfam, že to obdobie ponocovania nebude dlhé....:)
lenkak
22.11.10,11:33
tak u nás je to takto od pôrodu, tvoj aspoň kuká tv a dá pokoj, ale náš nie. Ten nám nedá pokoj, on sa chce s nami hrať, celú noc ma budí, a ráno nemá problém so vstávaním. Sám si zapne tv a je prvý hore. Ak ale si cez deň trošku nepospí, potom je mrchavý a ešte viac nám nedá pokoja.

P.S Najlepší je keď sa zobudí okolo jednej a do tretej rána nedá pokoj. Alebo večer zaspí 2-3x je hore a potom od štvrtej sa domáha aby som vstala a išla sa hrať.
Abeata
22.11.10,16:14
Leni, my sme v tom spaní asi aj tak lepší. Starší syn (7r) ten zaspí medzi 20-21.hod. niekedy aj skôr ked je unavený zo školy. No mladší (4r) ten má výdrž za všetky drobné-on si o 23.hod. este len začína prepínať tv programy s humornými komentármi napr. "hm, to je nuda, joooj zas reklamy" a pod., horko-ťažko zaspí o 23,30 a keby si ho videla ráno-ked má vstávať do škôlky....zdochlinka je hádam rýchlejšia ako on...:)a to máme takmer na dennom poriadku-teda na nočnom poriadku...ale ked je víkend, tak o 7.hod už kuviká-čo by mohol spať dlho, tak sa mu práve nechce....ja neviem či je to nase dieťa netopier či čo, ked tak ponocuje....niekedy vstáva ráno zle, niekedy je od rána vysmiaty ako buchtička-slniečko, len dúfam, že to obdobie ponocovania nebude dlhé....:)

...nič v zlom, ale čo robí 4-ročné dieťa o 23.00 pri TV ? Nechcem poučovať, ale takýto spánkový režim môže tak malému dieťaťu, ktorého psychika sa ešte iba vyvíja, spôsobiť obrovské problémy - poruchy spánku a s tým spôsobené detské neurózy, poruchy učenia, sústredenia.... Ja viem, že je to veľmi ťažké, ale pravidelným nekompromisným uložením do postieľky v rozumnú dobu (19.oo - 20.oo ) sa po čase určite zaspávanie upraví. Ste určite šikovná a vnímavá maminka a nájdete spôsob, ako to docieliť. Napríklad ukladaním medvedíka, ktorý je unavený. Alebo nechodte spinkať, ale "rásť ". Vysvetlite špuntovi, že keď sa spinká, tak sa rastie a dohodnite sa, že keď podrastie po určitú značku, kúpite mu niečo, po čom túži, pretože to môže dostať len keď bude veľký ( nejakú maličkosť ). Vždy sa večer odmerajte a ráno poznačte "koľko podrástol ":o. Pozitívna motivácia robí zázraky. a je iba na Vás, ako rýchlo bude rásť a "vyrastie "si vytúžený darček. A je jasné, že čím skôr pôjde spinkať, tým viac podrastie ;)
koralkak
23.11.10,08:31
Dakujem za radu,lebo uz som si myslela ze iba ja mam taky problem.Doma mi spinka na brusku,velmi nechce na chrbatiku,tak si tiez myslim ze aj to je mozno problem.Lenze on je vo fusaku naobliekany,nie je mozne aby bol v kociku na brusku:-(((


Hm, a nie je mu v tom fusaku predsa len príliš teplo? Neviem či je problém so spaním na brušku, ja som obidve dcéry vždy dávala spať nabok alebo na chrbátik - zásadne nikdy nie na bruško - to som sa bála. A tiež spávali počas dňa len vonku - v kočíku na balkóne (pokým sa do kočíka vošli), v každom počasí, i v mrazoch alebo daždi. Dieťa sa aj okolo 3 mesiacov začína myslím meniť, takže snáď treba naň dačo vymyslieť-dáku fintu:-)). Ak sa počas spánku prechádzate v meste plnom hluku, možno by potreboval skôr ticho - či už ten balkón alebo aspoň otvorené okno - samozrejme primerane oblečený aby bol, to je určite jasné. Záleží aj od frekvencie spánku - možno sa mu mení režim.. Držím prsty :-))
Zdenka175
23.11.10,12:08
tak u nás je to takto od pôrodu, tvoj aspoň kuká tv a dá pokoj, ale náš nie. Ten nám nedá pokoj, on sa chce s nami hrať, celú noc ma budí, a ráno nemá problém so vstávaním. Sám si zapne tv a je prvý hore. Ak ale si cez deň trošku nepospí, potom je mrchavý a ešte viac nám nedá pokoja.

P.S Najlepší je keď sa zobudí okolo jednej a do tretej rána nedá pokoj. Alebo večer zaspí 2-3x je hore a potom od štvrtej sa domáha aby som vstala a išla sa hrať.
Keď to čítam, presne ako moji chalani. :DVečer spať medzi 20-21 a o piatej už hore ako rybyčky v noci zobudení 4-5x kvôli kojeniu. A keď boli chorý zobudili sa a poďme sa hrať aj na 3 hodiny. Celú noc prespali až keď som ich prestala kojiť.:D:) Nie všetky deti potrebujú dlho spať.
katarina.j
23.11.10,12:37
súhlasím s vami, ale netvrdím, že je to stále (ale je to často). máva obdobie, že zaspí medzi 18-19.hod. a prespí až do rána. viem, že každé dieťa treba motivovať tým správnym smerom, aj sa s manželom snažíme, ale niekedy sa zasmejem ked ich manžel ide uložiť spať-manžel zaspí a malý mi dojde povedať-mami ocino už spí,už som ho uložil....ale to je len taká pikoška z času na čas....samozrejme, že sa snažíme (ako každý rodič) vychovať z dieťaťa to najlepšie a najkrajšie pod slnkom, verím, že to robíme správne...:)

...nič v zlom, ale čo robí 4-ročné dieťa o 23.00 pri TV ? Nechcem poučovať, ale takýto spánkový režim môže tak malému dieťaťu, ktorého psychika sa ešte iba vyvíja, spôsobiť obrovské problémy - poruchy spánku a s tým spôsobené detské neurózy, poruchy učenia, sústredenia.... Ja viem, že je to veľmi ťažké, ale pravidelným nekompromisným uložením do postieľky v rozumnú dobu (19.oo - 20.oo ) sa po čase určite zaspávanie upraví. Ste určite šikovná a vnímavá maminka a nájdete spôsob, ako to docieliť. Napríklad ukladaním medvedíka, ktorý je unavený. Alebo nechodte spinkať, ale "rásť ". Vysvetlite špuntovi, že keď sa spinká, tak sa rastie a dohodnite sa, že keď podrastie po určitú značku, kúpite mu niečo, po čom túži, pretože to môže dostať len keď bude veľký ( nejakú maličkosť ). Vždy sa večer odmerajte a ráno poznačte "koľko podrástol ":o. Pozitívna motivácia robí zázraky. a je iba na Vás, ako rýchlo bude rásť a "vyrastie "si vytúžený darček. A je jasné, že čím skôr pôjde spinkať, tým viac podrastie ;)
Abeata
23.11.10,17:29
súhlasím s vami, ale netvrdím, že je to stále (ale je to často). máva obdobie, že zaspí medzi 18-19.hod. a prespí až do rána. viem, že každé dieťa treba motivovať tým správnym smerom, aj sa s manželom snažíme, ale niekedy sa zasmejem ked ich manžel ide uložiť spať-manžel zaspí a malý mi dojde povedať-mami ocino už spí,už som ho uložil....ale to je len taká pikoška z času na čas....samozrejme, že sa snažíme (ako každý rodič) vychovať z dieťaťa to najlepšie a najkrajšie pod slnkom, verím, že to robíme správne...:)

Verím, že robíte všetko preto, aby mali Vaše deťúrence tú najlepšiu starostlivosť. Nemyslela som to v zlom, sama som sa tiež musela učiť aj na vlastných chybách .Ozvala som sa aj preto, že podobný problém som mala so starším synátorom aj ja sama. Spať - v žiadnom prípade , ale rásť - to už znelo lepšie. strašne sa mu páčilo, že už bude veľký a bude môcť robiť všetko to, čo veľké deti... a asi po troch týždňoch sa už sám o siedmej prezliekal do pyžama a hnal do postele aj mladšieho brata. Teraz sú už dospelí a vždy, keď ich nájdem po nejakej akci v posteli, tak len zahlásia, že oni nespia, ale rastú...:o
Takže držím palce , verím, že to zvládnete a o pár týždňov už budete mať o osmej čas iba sama pre seba:)
lenkak
23.11.10,21:35
Keď to čítam, presne ako moji chalani. :DVečer spať medzi 20-21 a o piatej už hore ako rybyčky v noci zobudení 4-5x kvôli kojeniu. A keď boli chorý zobudili sa a poďme sa hrať aj na 3 hodiny. Celú noc prespali až keď som ich prestala kojiť.:D:) Nie všetky deti potrebujú dlho spať.

večer ide skôr spať, len keď cez deň nespí. Ináč je to pomaly prosíkanie, aby išiel načas spať. :D
Zdenka175
24.11.10,06:02
večer ide skôr spať, len keď cez deň nespí. Ináč je to pomaly prosíkanie, aby išiel načas spať. :D
Mne Samko v januári bude mať 3 r. a cez deň nechce spávať, ale zoberiem ho nasilu od hračiek,položím do postieľky , musím chytiť za ruku a do 10 minút spí. :DPodľa mňa je spánok cez deň ešte potrebný v jeho veku. :)Moja sesterka dáva malú spať o 18 hod a spí do rána, pritom jej spí tiež cez deň:)
fatinka
24.11.10,10:36
Ahojte poradaci,chcela by som poradit,co s nasetrenym materskym mliekom,ktore mam v mraznicke,ked som zistila,ze filter odsavacky je plesnivy.Manzel hovoril ze vyhodit,mne to je luto,ale asi ma pravdu.Neviete mi poradit,ci nestaci to mlieko prevarit a tie bakterie ktore tam su sa zabiju?Nepatrim k tym stastnym maminkam,ktore maju privela mlieka.Horko tazko som si nasetrila kedze som si odsavala po 10 ml,potom 20 ml,kym som si ako tak nasetrila 2 davky.Netusila som ze moze filter splesniviet,pritom hned po odsavani umyvam.....:mee::mee::mee::mee::mee:Nechcem ublizit babetku.
DAKUJEM
Mirica-LV
24.11.10,10:46
nooo, ja by som to asi vyhodila
msa
24.11.10,12:03
ja by som ho dala na rozbor, možno tam nie je nič, a škoda ho bude vyhodiť.
Abeata
24.11.10,19:06
Ahojte poradaci,chcela by som poradit,co s nasetrenym materskym mliekom,ktore mam v mraznicke,ked som zistila,ze filter odsavacky je plesnivy.Manzel hovoril ze vyhodit,mne to je luto,ale asi ma pravdu.Neviete mi poradit,ci nestaci to mlieko prevarit a tie bakterie ktore tam su sa zabiju?Nepatrim k tym stastnym maminkam,ktore maju privela mlieka.Horko tazko som si nasetrila kedze som si odsavala po 10 ml,potom 20 ml,kym som si ako tak nasetrila 2 davky.Netusila som ze moze filter splesniviet,pritom hned po odsavani umyvam.....:mee::mee::mee::mee::mee:Nechcem ublizit babetku.
DAKUJEM

Je úžasné, že chcete babätku dopriať to najcennejšie pre jeho zdravie. klobúk dolu, nie každá maminka sa vie tak obetovať . No pri akýchkoľvek pochybnostiach o 100 % hygienickej nezávadnosti radšej mliečko v každom prípade vyhodiť. Je to malé bábo a tam skutočne nesmiete riskovať. Určite sa Vám ešte podarí nazbierať cenné kvapôčky. Držím palce;)
stanco007
31.01.11,11:39
Kedy ste davali svojich novorodencov sadnut bud do kuta na gauci alebo na svoje nohy atd.? Nas maly ma 3 mesiace a 3 tyzdne a uz mesiac urcite sedi... A na gauci sam aj ked sa pri hybani este casto vyvali :D Pocul som, ze dieta do min polroka sa nema davat sediet, ze ma len lezat, co je podla mna hlupost a hlavne ako vidime co chce a ako sa vyvija...
Tweety
31.01.11,11:56
Kedy ste davali svojich novorodencov sadnut bud do kuta na gauci alebo na svoje nohy atd.? Nas maly ma 3 mesiace a 3 tyzdne a uz mesiac urcite sedi... A na gauci sam aj ked sa pri hybani este casto vyvali :D Pocul som, ze dieta do min polroka sa nema davat sediet, ze ma len lezat, co je podla mna hlupost a hlavne ako vidime co chce a ako sa vyvija...
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
stanco007
31.01.11,12:07
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
Ved prave viem, ze to hovoria pediatri... Ale co vsetko sa hovori a chlieb sa je... :D Preto sa pytam konkretne ludi na ich skusenosti a praktiky so sedenim novorodenca
Mirica-LV
31.01.11,12:28
Ved prave viem, ze to hovoria pediatri... Ale co vsetko sa hovori a chlieb sa je... :D Preto sa pytam konkretne ludi na ich skusenosti a praktiky so sedenim novorodenca


ide o to aké to dieťa je, náš malý bol už ako trojmesačný relatívne silný, aj mal vyššiu váhu i výšku ako bežné deti, tak nám doktorka povedala, že môže sedieť-presnejšie by som povedala, že polosedieť napr. v kočíku s podopretým chrbátikom ale nie dlho, striedať to po nejakých cca 20 minútach popríde aj doma na gauči, my sme podopierali zozadu i zboku vankúšikmi
msa
31.01.11,12:29
u nás prevažovala v tomto veku skôr poloha na brušku na zemi na koberci alebo na deke. a takého sedenie vlastne sme robili všetci, veď keď človek sedí a má bábätko na kolenách , tak to je vlastne to isté, ako keď sedí v rohu sedačky. len by som to asi moc nepreháňala. :)
Tweety
31.01.11,12:34
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
Dieťaťu netreba zbytočne zaťažovať už odteraz chrbticu, treba ho jednoducho dať do polosedu, pololežmo. Ak ho máme na kolenách, má byť opreté o nás.
stanco007
31.01.11,12:38
ide o to aké to dieťa je, náš malý bol už ako trojmesačný relatívne silný, aj mal vyššiu váhu i výšku ako bežné deti, tak nám doktorka povedala, že môže sedieť-presnejšie by som povedala, že polosedieť napr. v kočíku s podopretým chrbátikom ale nie dlho, striedať to po nejakých cca 20 minútach popríde aj doma na gauči, my sme podopierali zozadu i zboku vankúšikmi
Aj nas je silny. Ma 3 mesiace a 3 tyzdne a vazi uz skoro 8kg a aj dlzku ma... Hlavicku drzi rovno uz vysse mesiaca. Preto nevidim problem aby nemohol posediet aj ako napr teraz v kociku, lepsie povedane to je taky polosed a pololah :D Keby vidime, ze je slaby, malicky a ze ma problem aj hlavicku udrzat, tak je jasne, ze ho nedame sediet...
Zita5
31.01.11,12:46
Každé dieťa je iné. Sedenie je podmienené psychomotorickým vývojom dieťaťa, ktorý napreduje u každého inak. Bábätku nemožno nalinkovať presne, kedy má dosiahnuť štádium, v ktorom už sedieť musí.
Dieťatko môže začať sedieť až keď má dostatočne silné chrbtové svalstvo, preto je zbytočné a dokonca škodlivé, ak rodičia dieťa dávajú sedieť skôr, než to zvládne samé. Je to veľká záťaž na chrbticu, a predčasné sedenie môže spôsobiť deformácie.


Bola som s dcérou a vnukom(27.1.2011 mal 3 mesiace, má 7,5 kg) pre týždňom na neurológii, pani doktorka povedala, že nič nie je dobré robiť na silu .
Abeata
31.01.11,12:50
Aj nas je silny. Ma 3 mesiace a 3 tyzdne a vazi uz skoro 8kg a aj dlzku ma... Hlavicku drzi rovno uz vysse mesiaca. Preto nevidim problem aby nemohol posediet aj ako napr teraz v kociku, lepsie povedane to je taky polosed a pololah :D Keby vidime, ze je slaby, malicky a ze ma problem aj hlavicku udrzat, tak je jasne, ze ho nedame sediet...
Vieš, ono je jedna vec to, ako sa dieťa prejavuje a ako je vyzretý jeho organizmus. Trojmesačné dieťa je síce zvedavé a ploha v "sede " je pre neho prirodzene zaujímavá hlavne preto, že má možnosť sledovať okolie, no z anatomického a fyziologického hľadiska dieťa ešte nie je schopné sedieť. To, že ho podoprieš vankúšmi, alebo oprieš v rohu sedačky a ono pár minút v tejto polohe vydrží ešte neznamená, že vie sedieť. Jeho chrbtové, ani brušné svalstvo nie je ešte tak rozvinuté, aby dokázalo udržať chrbticu vo vzpriamenej polohe. Tým, že dávate malého sedieť v takto skorom veku, nevedomky staviate základy jeho nesprávnemu držaniu tela, skolióze a všetkým komplikáciám, ktoré tieto ochorenia sprevádzajú. Dieťa vie sedieť až vtedy, keď nepotrebuje oporu a dokáže sa stabilizovane udržať v sede pri otáčaní , či zmeniť polohu zo sedu do ľahu a späť. Toto skutočne dokáže dieťa až vo veku približne 5-6 mesiacov . Fyziologický vývin dieťaťa je asi taký, že dieťa má najskôr vedieť udržať stabilitu na všetkých štyroch končatinách, má laškovať a až vtedy je chrbtové svalstvo tak pevné, že drobec prirodzene prejde do sedu. takže v záujme zdravia svojho synátora sa so sedením neponáhľajte a doprajte mu viac času v polohe na brušku, kde sa môže dosýta vyblázniť. Ak už máte tendenciu dávať ho do polohy sedenia, tak radšej voľte polosed v detskom lehátku. Moje chlapčiská sú síce už takmer v tvojom veku, ale so sedením sa neponáhľali a v období dospievania slúžili ako vzorový model správneho držania tela :o)
stanco007
31.01.11,12:50
Každé dieťa je iné. Sedenie je podmienené psychomotorickým vývojom dieťaťa, ktorý napreduje u každého inak. Bábätku nemožno nalinkovať presne, kedy má dosiahnuť štádium, v ktorom už sedieť musí.
Dieťatko môže začať sedieť až keď má dostatočne silné chrbtové svalstvo, preto je zbytočné a dokonca škodlivé, ak rodičia dieťa dávajú sedieť skôr, než to zvládne samé. Je to veľká záťaž na chrbticu, a predčasné sedenie môže spôsobiť deformácie.


Bola som s dcérou a vnukom(27.1.2011 mal 3 mesiace, má 7,5 kg) pre týždňom na neurológii, pani doktorka povedala, že nič nie je dobré robiť na silu .

Plne suhlasim... Ale nas uz je taky presibany, ze skoro stale chce sediet-polosediet... Nachce uz velmi lezat len ked sa mu chce spat. Inak chce sediet a pozerat na vsetko okolo... A co ho teraz mame nechat lezat ked to sam chce?
Zita5
31.01.11,13:04
Plne suhlasim... Ale nas uz je taky presibany, ze skoro stale chce sediet-polosediet... Nachce uz velmi lezat len ked sa mu chce spat. Inak chce sediet a pozerat na vsetko okolo... A co ho teraz mame nechat lezat ked to sam chce?

Stanco , ono je to ťažké .Vy si môžete prečítať len názor jednotlivých členov Porady .Najlepšie je, riadiť sa sám sebou a prípadne konzultovať na detskej poradni .

Vy ste sa pýtali , ja som napísala svoj názor a tlmočila som názor detskej neurologičky.
Lenka1979
31.01.11,13:06
Plne suhlasim... Ale nas uz je taky presibany, ze skoro stale chce sediet-polosediet... Nachce uz velmi lezat len ked sa mu chce spat. Inak chce sediet a pozerat na vsetko okolo... A co ho teraz mame nechat lezat ked to sam chce?


Asi si tak zvykol-presnejšie--naučili ste ho tak. Možno ste ho dávali častejšie sedieť a trojmesačné dieťa je už dosť šikovné aby vedelo, že v sede vidí viac ako ked iba leží... Určite by som na Vašom mieste nezaťažovala jeho chrbticu, je veľmi jemnulinká na to, aby tak často sedával... skúste ho niečím zaujať aj ked leží, a skôr striedať častejšie ležanie ako sedenie. Do pol roka má času habadej, aby sedel sám.:);)
Tweety
31.01.11,13:07
Plne suhlasim... Ale nas uz je taky presibany, ze skoro stale chce sediet-polosediet... Nachce uz velmi lezat len ked sa mu chce spat. Inak chce sediet a pozerat na vsetko okolo... A co ho teraz mame nechat lezat ked to sam chce?
Po kom asi to díte je? :--- Dnešné deti sú úplne iné, ako boli naše, vyspelejšie. Vidím to na svojich dvoch maličkých vnučkách.
Abeata
01.02.11,13:24
Po kom asi to díte je? :--- Dnešné deti sú úplne iné, ako boli naše, vyspelejšie. Vidím to na svojich dvoch maličkých vnučkách.
...nepovedala by som , že je to vvyspelosť. Vývin sa nedá nejako extrémne urýchliť.Skôr majú vo svojom okolí viac podnetov a tak sú vnímavejšie po zmyslovej stránke. No čo sa týka ich telesnej konštitúcie, tak sú na tom omnoho horšie, ako naše, teraz už dospelé detiská. Od útleho malička majú málo pobytu na čerstvom vzduchu, málo pohybu - veď tie dnešné kočíky sú polovicou toho, v čom sa vozili naše deti. Od novoredeneckého veku sa ukladajú do sedačiek, vajíčok, vaničiek, lehátiek a čo ja viem čoho, takže prirodzený pohybu, pri ktorom sa drobci v snahe dozvedieť viac sami naťahovali, otáčali je obmedzený na minimum, a potom ...váhovo sú na tom dosť nadštandartne :o) 8 kg u trojmesačného dieťaťa je fakt dosť veľa... Taký malý bucko... Takže sa ani nečudujem, že sa dožaduje polohy v sede.
Zita5
01.02.11,13:35
...nepovedala by som , že je to vvyspelosť. Vývin sa nedá nejako extrémne urýchliť.Skôr majú vo svojom okolí viac podnetov a tak sú vnímavejšie po zmyslovej stránke. No čo sa týka ich telesnej konštitúcie, tak sú na tom omnoho horšie, ako naše, teraz už dospelé detiská. Od útleho malička majú málo pobytu na čerstvom vzduchu, málo pohybu - veď tie dnešné kočíky sú polovicou toho, v čom sa vozili naše deti. Od novoredeneckého veku sa ukladajú do sedačiek, vajíčok, vaničiek, lehátiek a čo ja viem čoho, takže prirodzený pohybu, pri ktorom sa drobci v snahe dozvedieť viac sami naťahovali, otáčali je obmedzený na minimum, a potom ...váhovo sú na tom dosť nadštandartne :o) 8 kg u trojmesačného dieťaťa je fakt dosť veľa... Taký malý bucko... Takže sa ani nečudujem, že sa dožaduje polohy v sede.

Teda toto zvýraznené ako keby som hovorila ja . Dnes sme boli na očkovaní s naším bacuľkom a presne sme o hore vyznačenom rozprávali s doktorkou .
stanco007
01.02.11,17:06
...nepovedala by som , že je to vvyspelosť. Vývin sa nedá nejako extrémne urýchliť.Skôr majú vo svojom okolí viac podnetov a tak sú vnímavejšie po zmyslovej stránke. No čo sa týka ich telesnej konštitúcie, tak sú na tom omnoho horšie, ako naše, teraz už dospelé detiská. Od útleho malička majú málo pobytu na čerstvom vzduchu, málo pohybu - veď tie dnešné kočíky sú polovicou toho, v čom sa vozili naše deti. Od novoredeneckého veku sa ukladajú do sedačiek, vajíčok, vaničiek, lehátiek a čo ja viem čoho, takže prirodzený pohybu, pri ktorom sa drobci v snahe dozvedieť viac sami naťahovali, otáčali je obmedzený na minimum, a potom ...váhovo sú na tom dosť nadštandartne :o) 8 kg u trojmesačného dieťaťa je fakt dosť veľa... Taký malý bucko... Takže sa ani nečudujem, že sa dožaduje polohy v sede.
Teraz sme ho vazili a ma 7760g... Ale nas je aj dlhy. Vyzera ako keby mal polroka... Nepribral, skor nieco schudol lebo je chory a ma teplotu. Ako sa da co najlepsie u novorodenca striast teplota? Liekmi od lekarov? A je pravda ze ked sa mu mera teplota v konecniku, tak sa odratava 0,5C?
Zita5
01.02.11,17:11
Teraz sme ho vazili a ma 7760g... Ale nas je aj dlhy. Vyzera ako keby mal polroka... Nepribral, skor nieco schudol lebo je chory a ma teplotu.
Ako sa da co najlepsie u novorodenca striast teplota? Liekmi od lekarov?

Paralen tabletka 125 , alebo Paralen čípok 100 . 3/4 tabl., alebo 1/2 čípku každých 6 hodín

A je pravda ze ked sa mu mera teplota v konecniku, tak sa odratava 0,5C?
áno je to pravda



Odpoveď v texte.Ale lieky by mal naordinovať lekár.
calawen
01.02.11,17:17
Ja dávam viburcol čípok - homeopatia...
stanco007
01.02.11,17:20
Namerali sme mu vecer 37,8C -0,5C, cize 37,3C. Nie je to vela ale aj tak. A prave ani lekar nedal nic na tu teplotu len na kasel a na slzenie oci... Ale mame myslim, ze sa to vola Nurofen detsky a to je na znizenie bolesti a teploty, tak ak to neprejde, tak mu to asi dame
calawen
01.02.11,17:27
tak ono pri zvýšenej teplote treba nechať telo, nech si poradí s chorobou; samozrejme treba podávať dostatok tekutín a sledovať teplotu, aby nestúpala ďalej...
BXLmiami
01.02.11,18:00
Namerali sme mu vecer 37,8C -0,5C, cize 37,3C. Nie je to vela ale aj tak. A prave ani lekar nedal nic na tu teplotu len na kasel a na slzenie oci... Ale mame myslim, ze sa to vola Nurofen detsky a to je na znizenie bolesti a teploty, tak ak to neprejde, tak mu to asi dame
Možno preto nedal nič na teplotu,že 37,3 nie je teplota.Zrážať teplotu treba až nad 38,5.
Abeata
02.02.11,18:59
Možno preto nedal nič na teplotu,že 37,3 nie je teplota.Zrážať teplotu treba až nad 38,5.

Tiež musím súhlasiť. Pri meraní v konečníku je ešte aj predpoklad, že sa zasunie trošinku hlbšie a tak nameraná teplotka môže byť skreslená aj tým, takže tá teplota nemusela byť ani zvýšená. Ani mne teploty do 38,5 čo je v reále približne 38,oo pediatrička neodporúčala znižovať a to bolo pred 22 rokmi. Práve pri takejto teplote totiž najlepšie pracuje imunitný systém . Vždy som však mala pripravený paralenový čípok. Takže hlavne pokoj, chladnú hlavu ( myslím tú rodičovskú :o)),nespúšťať drobca z očí, sledovať teplotku, dýchanie a vôbec, celkové správanie malého. Mrzutosť a plačlivosť je úplne normálne. Ak má soplík zvlhčovať vzduch a hlavne podávať dostatok tekutín - radšej prevarenú vodu, ako bylinkové , alebo sladké čajíky ! A poriadne vetrať , jasné, že nie v prítomnosti dieťaťa :o)
stanco007
03.02.11,16:00
A co mi poradite na zuby? Co utlmi tu bolest maleho pri raste zubov?
alabut
03.02.11,16:01
hruskovica
stanco007
03.02.11,16:06
tu si dam ja :-)
evaj63
03.02.11,16:33
Ked' det'om rástli zúbky, dávala som im do čaju homeopatiká. Tuším sa to volalo Chamomila alebo tak nejak.Nepametám si už presný názov, ale boli to maličké biele guličky, ktoré sa rozpustili v čaji alebo vode a bol pokoj. Ani som nevedela, a zuby boli vonku. A to synovi vyšli naraz 3 zuby a neskor v priebehu 3-4 dní d'alších 5. Mal 8 mesiacov a 8 zubov.
Vodičky na potieranie moc nezaberajú, ale v lekárni ti určite poradia.
calawen
03.02.11,18:50
Tuším sa to volá chamomilla vulgaris... Dáva sa to 5 guličiek do tekutiny (1 dávka) tuším 3x denne. Na prvé zuby (rezáky) sme homeopatiu ani nepotrebovali, ani neviem ako rýchlo vyšli a ani nebol veľmi nervózny, zato sme pri prvej stoličke pretrpeli svoje... aj horúčku...
stanco007
10.02.11,17:51
Kolko cca trva to prerezavanie zubov?
Tweety
10.02.11,17:53
Kolko cca trva to prerezavanie zubov?
U našej mladšej vnučky terazky čerstvo, skoro taký slabý týždeň, čo odmietala aj papať všetko, okrem mliečka priamo od zdroja.
calawen
10.02.11,17:55
ako ktoré... rezáky sme mali vonku do 3 dní, stolička išla týždeň...
BXLmiami
10.02.11,17:56
Chamomilla 9CH.V prípade že zubky idu s nepokojom a teplotou,možno použiť Viburcol čípky.
stanco007
10.02.11,17:57
ako ktoré... rezáky sme mali vonku do 3 dní, stolička išla týždeň...
A to dieta na kazdy zub, ktory ide vonku rovnako reaguje placom??? Ci su zuby pre ktore place a dalsie vyjdu tak, ze ani samo nevie kedy?
stanco007
10.02.11,17:58
Chamomilla 9CH.V prípade že zubky idu s nepokojom a teplotou,možno použiť Viburcol čípky.
No, uz dlhsie ma teplotu hlavne vecer cca 37-37,5C. A na dasnach uz vidiet nejaky ten kopcek co nemal. Ale ma len 4 mesiace... To sa mi zda na zuby nejak skoro...
calawen
10.02.11,18:02
ako kedy reaguje... môj bol len trochu nervózny a hrýzol pri papaní (sem-tam) ale to mu na 9 mesiacov vyšli behom týždňa 4 zuby (dva v jeden deň) a dva o dva dni neskôr...

Najhoršie sú (aspoň u nás zatiaľ) stoličky, to boli nervy, horúčka, nechuť do jedla (okrem mlieka od zdroja).

A čo sa týka toho kedy idú zuby, je to individuálne, niektoré deti sa dokonca rodia so zubom (zubami)...
lenkak
10.02.11,20:34
A to dieta na kazdy zub, ktory ide vonku rovnako reaguje placom??? Ci su zuby pre ktore place a dalsie vyjdu tak, ze ani samo nevie kedy?

u nás pre každý jeden zub bolo niekoľko prebdených nocí. To som vždy vedela, že ide nejaký zub. Teploty, hnačky, plač, nervozita, mrnčavosť to bolo pri každom zube.
stanco007
11.02.11,04:51
u nás pre každý jeden zub bolo niekoľko prebdených nocí. To som vždy vedela, že ide nejaký zub. Teploty, hnačky, plač, nervozita, mrnčavosť to bolo pri každom zube.
Pevne verim, ze maly bude po nas rodicoch co sa tyka zubov lebo co vieme vzajomne od svojich rodicov, tak oni ani nevedeli kedy nam vysli zuby... Ja ani neviem aj kedy mi vysli zuby mudrosti... To by bolo super aj pre nas a hlavne pre maleho...
Mirica-LV
11.02.11,08:55
A co mi poradite na zuby? Co utlmi tu bolest maleho pri raste zubov?


natierať ďasienka Dentinox gélom je podľa mňa zo všetkých najúčinnejší

ináč nášmu malému keď išli zuby tak mal zapálené oči, uši, celú ústnu dutinu, tak sme mali kvapky do očí aj do uší a ústa nám kázala dr. vytierať handričkou namočenou v tantum verde
katarina.j
11.02.11,09:01
My sme pri prvom synovi vedeli o každom novo-vychádzajúcom zubčeku-plač,teplota,hnačky...po porade s pediatričkou nám odporučila dať panadol baby sirup alebo nurofen sirup-to tíši bolesť a teplota ustupi...pri druhom synovi sme ani nevedeli, že mu prvé 4 zuby vyšli...ale ostatné sme tiež prežívali s nim-nepokoj, nespavosť,teploty,hnačky...takže každé dieťa je individuálne....najlepšie je poradiť sa s pediatričkou-ona pozná aj zdravotný stav dieťaťa a vie posúdiť, čo naordinovať....tak veľa trpezlivosti s prerezávaním zúbkov všetkým rodičom....potom už budete na to len s úsmevom spomínať a pýšiť sa, že vaše dieťatko má krásne zúbky....
Bionda
11.02.11,17:51
ten panadol - sirupček (príp. nurofen) na tieto stavy pri bolestivých prerezávaniach je naozaj vhodný , rovnako géliky na potieranie.
Moja prvá- zub prvý vyšiel keď mala rok a 1mesiac- štrngol o lyžičku :D ani jeden nerobil problém, ale mladšej tej sme vedeli o každom jednom zube - hoci tiež až okolo roka prvý ( teploty- skôr subfebrilné - do 38, hnačky, nechutenstvo - len mliečko od maminky aj to menej ako inokedy - príznaky akoby prechladnutia aj s výtokom slabším z nošteka) .
Nuž aj tie zúbky patria k práve tomu detskému veku :D - treba to vydržať ..... ale potom tie úsmevy stoja za to!!
stanco007
11.02.11,18:04
ten panadol - sirupček (príp. nurofen) na tieto stavy pri bolestivých prerezávaniach je naozaj vhodný , rovnako géliky na potieranie.
Moja prvá- zub prvý vyšiel keď mala rok a 1mesiac- štrngol o lyžičku :D ani jeden nerobil problém, ale mladšej tej sme vedeli o každom jednom zube - hoci tiež až okolo roka prvý (teploty- skôr subfebrilné - do 38, hnačky, nechutenstvo - len mliečko od maminky aj to menej ako inokedy - príznaky akoby prechladnutia aj s výtokom slabším z nošteka) .
Nuž aj tie zúbky patria k práve tomu detskému veku :D - treba to vydržať ..... ale potom tie úsmevy stoja za to!!
Teploty mame rovnake resp. este nizsie ale tiez mame tie priznaky prechladnutia s vytokom. Ale nas ma len 4 mesiace... Ale ne dasne mu vidiet hrcky co nemal a dasna ma poriadne tvrde a do vsetkeho chce hryzt...
Bionda
11.02.11,18:14
každé dieťatko je individualita sama- takže zuby idú každému inak- poznám deti, čo mali prvý zub v 3 mesiacoch.... :)
stanco007
16.02.11,15:23
Mate nejake skusenosti s tym, ze dieta pri zaspavani stale place? Musi sa najprv vyplakat a tak zaspi... Niekedy dlhsie trva, ze place, inokedy kratsie. Zalezi ako je unaveny a ako sa mu chce spat. Ale moze byt aj max unaveny, ze uz mu pada hlava a ako nahle sa polozi do vodorovnej polohy zacne plakat... Nechapem to uz...
calawen
16.02.11,15:51
aj my sme také zažili... prešlo to viac-menej... teraz (má 1 rok a 8 mesiacov) mu pred spaním uvarím popradský čaj "sladké sny" a ten ho ukľudní a ľahšie zaspí...
stanco007
16.02.11,15:54
aj my sme také zažili... prešlo to viac-menej... teraz (má 1 rok a 8 mesiacov) mu pred spaním uvarím popradský čaj "sladké sny" a ten ho ukľudní a ľahšie zaspí...
Ale preco to moze byt??? Ved predsa ked sa mi chce spat, tak zavriem oci a spim :D V noci ked sa naje, tak zväcsa hned zaspi bez placu. Ale cez den sa musi vyplakat a az tak zaspi...
calawen
16.02.11,16:00
a nie je až príliš unavený? Keď môj už od únavy odpadával, vtedy plakal najviac, lebo nevedel zaspať...
stanco007
16.02.11,16:06
a nie je až príliš unavený? Keď môj už od únavy odpadával, vtedy plakal najviac, lebo nevedel zaspať...
Nie je. Skusame aj tak aj tak a stale viac menej to iste. Prave sa ho snazime co najviac zabavat aby sa unavil a tak skor zaspi potom
calawen
16.02.11,16:07
hmm, tak potom neviem... Ale zas u detí sú také plačlivé obdobia...
zzz77
16.02.11,16:21
Ale preco to moze byt??? Ved predsa ked sa mi chce spat, tak zavriem oci a spim :D V noci ked sa naje, tak zväcsa hned zaspi bez placu. Ale cez den sa musi vyplakat a az tak zaspi...

Deticky potrebuje cez den spanok po 3 hodinach prebdenia, ale samozrejme zalezi aj na tom, aky bol ten predosli spanok, ak len 30 minut tak zaspinka aj po hodine. A zalezi aj od veku dietata, cim je starsie tym sa ten cas predlzi. Ak Je uz prilis unavene tym je to horsie a vtedy place, lebo nevie sa inak od ruziveho okolia odtrhnut. Preto netreba pockat, kym je uz natolko unavene, treba vystihnut ten spravny cas a dat dieta spinkat uz pri prvych naznakoch unavy, ale nedat ho ani skor lebo potom trucuje a preto place. No a velmi dolezity je aj ritual pred spanim, ako cajik, macik na spanie, zatiahnut zaves ... Ked si zvykne tak nebude problem a zaspinka aj samo v postielke, mam to odskusane. Ale nechat vyplakavat dieta je proti mojim zasadam, ked uz place tak ho treba ukludnit a uistit ze nie je samo. Potrebuje to cas a velmi vela trpezlivosti, viem je to lahke takto hovorit, ale da sa to! mamina 16 mesacneho drobca. Drzim palce
Abeata
17.02.11,07:04
Mate nejake skusenosti s tym, ze dieta pri zaspavani stale place? Musi sa najprv vyplakat a tak zaspi... Niekedy dlhsie trva, ze place, inokedy kratsie. Zalezi ako je unaveny a ako sa mu chce spat. Ale moze byt aj max unaveny, ze uz mu pada hlava a ako nahle sa polozi do vodorovnej polohy zacne plakat... Nechapem to uz...
Stančo, tak toto robia prerezávajúce sa zúbky.Úplne totožný problém som mala pri mojich synoch, rovnako ako aj mnoho mojich spolumamičiek. Určité obdobie ( boli síce podstatne starší ), keď sa im rezali zúbky, robili všetko možné, len aby vydržali sedieť. Pomali zaspávali posediačky, no akonáhle som ich uložila, alebo sami bacli "naležato ", v tom momente s ľútostivým nárekom zobudili možno aj driemajúcich susedov...Keď si dieťa ľahne, prirodzene sa mu viac prekrvia ďasná, ktoré sú kôli prerezávajúcim sa zúbkom opuchnuté aj bez totho a pulzuje v nich krv tak,že chúdence nevedia, čo od bolesti robiť. Je to rovnaké ako, keď máš poranenú ruku - tiež ju nespustíš dolu, ale si ju nosíš pekne zavesenú v páske... No a ak Ti už rástli zuby múdrosti, určite si sa ocitol v rovnakej situácii ako Tvoj drobček...Ja som si odskúšala oboje a ani jedno nebola sranda.
Skús zúbky pretierať kockou ľadu,alebo obyčajným Stopanginom. Ten sa aj napriek tomu, že už existujú rôzne špeci vodičky najviac osvedčil aj nedávno pri mojom krsniatku.
stanco007
17.02.11,07:11
Stančo, tak toto robia prerezávajúce sa zúbky.Úplne totožný problém som mala pri mojich synoch, rovnako ako aj mnoho mojich spolumamičiek. Určité obdobie ( boli síce podstatne starší ), keď sa im rezali zúbky, robili všetko možné, len aby vydržali sedieť. Pomali zaspávali posediačky, no akonáhle som ich uložila, alebo sami bacli "naležato ", v tom momente s ľútostivým nárekom zobudili možno aj driemajúcich susedov...Keď si dieťa ľahne, prirodzene sa mu viac prekrvia ďasná, ktoré sú kôli prerezávajúcim sa zúbkom opuchnuté aj bez totho a pulzuje v nich krv tak,že chúdence nevedia, čo od bolesti robiť. Je to rovnaké ako, keď máš poranenú ruku - tiež ju nespustíš dolu, ale si ju nosíš pekne zavesenú v páske... No a ak Ti už rástli zuby múdrosti, určite si sa ocitol v rovnakej situácii ako Tvoj drobček...Ja som si odskúšala oboje a ani jedno nebola sranda.
Skús zúbky pretierať kockou ľadu,alebo obyčajným Stopanginom. Ten sa aj napriek tomu, že už existujú rôzne špeci vodičky najviac osvedčil aj nedávno pri mojom krsniatku.
Lenze nas maly to robi od narodenia s tym placom... Vidiet mu uz na dolnej sanke, ze sa mu uz zacinaju tlacit zuby ale to by plakal stale nie? Nielen ked ma spat... A cez den nam spi tak cca 30-150min. Ale zväcsa 30min a potom je cca 2-3hod hore. Ma skoro 4,5 mesiaca... Ale to zaspavanie je katastrofa
zzz77
17.02.11,12:46
Lenze nas maly to robi od narodenia s tym placom... Vidiet mu uz na dolnej sanke, ze sa mu uz zacinaju tlacit zuby ale to by plakal stale nie? Nielen ked ma spat... A cez den nam spi tak cca 30-150min. Ale zväcsa 30min a potom je cca 2-3hod hore. Ma skoro 4,5 mesiaca... Ale to zaspavanie je katastrofa

No ked zubly idu tak s tym nic nenarobis, treba len vydrzat, maximalne mozes pouzit geliky, alebo chamomillu vulgaris homeopatika, ale dodam ze nam nepomohli, mozno vam pomozu...
Neplacu stale ked idu zubky, tak isto im to boli ako aj nam bolia zuby, kedy viac,kedy menej. Horsie je ked je hladne, alebo unavene a este aj bolest. No a trva to dlhsie kym sa prerezu a netlacia sa vzdy, dakedy je pauza, nam sa tlacili od 4 mes a prvy sa prerezal ked mal 6 mes.
Ano tie zaciatky boli aj u nas katastrofa, tak isto som sa aj ja musela naucit jeho reakciam, ako aj on spinkat, a zvyknut si na vsetko, treba mat rezim a aj ono bude vediet co nasleduje a co od neho cakas. Nemyslim tym presne nacasovane papanie a spanie, ale napr. ked papalo a sa troska hralo tak nebude znova plakat lebo chce papat, ale uz bude unavene. Nam napr. vecer vrieskal dakedy aj hodinu pred spanim kym sme prisli na to ze trucuje lebo este nechce spat, tak sme sa trocha hrali potom som mu citala a spievala a bol happy.
Letko
29.11.12,07:09
Ahojte,

táto téma má 223 strán, preto sa radšej opýtam, aj keď to tu už možno bolo preberané.

Máme novorodenca, o poldruha hodiny bude mať deň :)

Čakajú ma úradné peripetie ohľadom všetkých dokladov, dávok,... Vedeli by ste mi poradiť, kde všade musím ísť, koľko kópií čoho urobiť, na aké príspevky máme nárok...

Ďakujem

p. s.: zvyšok témy budem čítať priebežne.
osky
29.11.12,07:25
neporadim,len chcem pozdravit-ako sa citi novopeceny otec?vyspal si sa vobec?
neuveritelne ako ten cas leti,uz je to 1 den:-)
arizona
29.11.12,07:28
Ahojte,

táto téma má 223 strán, preto sa radšej opýtam, aj keď to tu už možno bolo preberané.

Máme novorodenca, o poldruha hodiny bude mať deň :)



Čakajú ma úradné peripetie ohľadom všetkých dokladov, dávok,... Vedeli by ste mi poradiť, kde všade musím ísť, koľko kópií čoho urobiť, na aké príspevky máme nárok...

Ďakujem

p. s.: zvyšok témy budem čítať priebežne.

Gratulujeme!!!

mrk sem http://www.porada.sk/t166527-papierovacky-pri-narodeni-dietata.html

http://deti-ako.sk/prava-rodicov-po-narodeni-dietata/co-treba-vybavit-po-narodeni-dietata/ (http://deti-ako.sk/prava-rodicov-po-narodeni-dietata/co-treba-vybavit-po-narodeni-dietata/)
Letko
29.11.12,07:49
neporadim,len chcem pozdravit-ako sa citi novopeceny otec?vyspal si sa vobec?
neuveritelne ako ten cas leti,uz je to 1 den:-)

Včera to boli neopísateľné pocity, stres, radosť, všetko naraz. Cítil som sa ako keby som tu ani vôbec nebol, moje myšlienky boli stále s nimi. Dnes to už trochu opadlo, ale sa teším na popoludňajšiu návštevu mojich drahých :)

Už bude mať jeden deň, to aby som opäť zobral kameru. Včera som malej kúpil noviny, aby mala pamiatku, natočil jej mesto, aby videla, ako vyzeralo v deň jej narodenia.
Letko
29.11.12,07:50
Ďakujem :)
osky
29.11.12,08:59
boze,si uzasny otec-taky romanticky.ja som myslela ze taki chlapi uz ani nejestvuju.
moj muz by bol z toho iste na nervy.
tweedle
29.11.12,09:03
Včera to boli neopísateľné pocity, stres, radosť, všetko naraz. Cítil som sa ako keby som tu ani vôbec nebol, moje myšlienky boli stále s nimi. Dnes to už trochu opadlo, ale sa teším na popoludňajšiu návštevu mojich drahých :)

Už bude mať jeden deň, to aby som opäť zobral kameru. Včera som malej kúpil noviny, aby mala pamiatku, natočil jej mesto, aby videla, ako vyzeralo v deň jej narodenia.
To je krásne, až sa mi slzy tisnú do očí :) gratulujem k maličkej
fortunka
29.11.12,09:09
- mal by si grgnut, aby ho nebolelo brusko.. s mojou malou som ale nebehala hodinu na pleci.. proste ked si negrgla dala som ju lazkat.. ked sa zacala vrtiet vedela som ze nie je daco ok a ked som ju zdvihla hned si grgla
- ckanie je normalne
- spapa kolko bude vladat
- Nutrilon sme mali od malicka aj my, presli sme ale hned na Nutrilon HA, predpisovala nam ho pediatricka, nemali sme ziadne problemy, iba pri prestupe na ine mlieko - teda sme dali probiotika a neboli sme ani chori ani nic ine... vzdy sa treba riadit vekom dietata a nie vahou, vaha moze stupat aj z toho ze je dieta prejedane, a potom to bude typicke "sunarove" pribrate babo... ja som toto presne riesila s lekarkou, lebo moja dcerka bola dlhana a tie tabulky vobec nesedeli co sa tyka vek-vaha... rozostup nutrilonu 3hodiny + , urobite si casom svoj rezim... menej nie, to mlieko sa tazsie travi a moze zatazit brusko.
jancah
29.11.12,09:10
Ahojte chcem napísať ohľadom Nutrilonu. my mame skoro 6 mesiacov a od malinka papame Nutrilon extra 1. Nemali sme skoro vobec problem s kolikami, aj ked občas sa nam stalo že bruško bolelo ale podali sme Espumisan L a prešlo to. kakali sme normalne, krásna žltá praženicová stolica. takže nás nezapiekol.:)
čo sa týka zubkov, my už mame 2 (vyšli nam presne na 5 mesiacov-najprv jeden a o dva dni druhy) nam zaberá gél Zúbok. potom sa babám uľaví. Áno ešte som nepísala že mame dvojičky - dievčatá:) mrzuté boli veľmi ked im išli zubky, nespali sme, ani v noci ani cez den. ale už sa to trochu upravilo.
čo sa týka čkania, my čkáme veľmi veľmi často, a všimla som si, že hlavne vtedy ked sa napapáme a potom sa s nimi rozprávam. vtedy sa začnú smiať a začne čkanie - vtedy su strašne mrzuté, no ked čkanie pominie, tak je pokoj.
jancah
29.11.12,09:15
ešte k tomu podavaniu Nutrilonu, nam v porodnici povedali, že sa mam riadiť kolko vypiju, začali sme 30ml poostupne sa to zvyšovalo a teraz vypiju 180ml každé hodinky. priberaju normalne, takže žiadne prejedanie nie je a ani nebolo. KEd mi 4-5 dní vypili trebárs 60ml až uplne do poslednej kvapky, tak sme zvyšili davku na 90ml. stale som pridaval po 30ml. ked sa zvyšilo zo začiatku, tak fakt iba malinko 10-20ml. potom pekne vypili aj tých 90ml a potom zase dookola. ked vypili 4-5 dní do kvapky zase sme zvyšili. takto nam poradil aj naš pediater
Letko
29.11.12,10:53
Dámy, prosím len žiadne také vety, lebo budem namyslený.
Letko
29.11.12,10:53
Ďakujem.
Letko
02.12.12,08:33
Ahojte,

máte skúsenosť s klobúčikmi na dojčenie? Ako dlho sa používajú? (v prípade, keď dieťa nevie dobre chytiť bradavku)
jancah
02.12.12,11:18
ja som používala klobučiky, ale nemam s nimi dobru skusenosť. ja som ich používala pretože ma hrozne boleli bradavky. deti malo vytiahli mliečka, tak sa im papanie nepačilo. ked budem kojiť nabuduce tak určite bez klobučikov. aj ked si trochu vytrpim. bradavky by sa mali masírovať, aby sa dieťo dobre prisalo:) cyhtiť bradavku medzi palec, ukazovak a prostredník a točiť doprava a doľava. oni tak vystupia a dieťa si ich tak lepšie uchytí. ale aj častým prikladaním sa to urobí. možno aj zmeniť polohu pri kojení. možno pomože
Letko
02.12.12,17:51
Ďakujem, zajtra asi príde manželka s malou domov, tak budeme testovať :)
Kvaka
02.12.12,18:01
Ďakujem, zajtra asi príde manželka s malou domov, tak budeme testovať :)Neboj, bude to dobre, dieťa saje, je jedno, aká je bradavka, dvorec, hlavne, že ide mlieko. Príroda to tak zariadila. Aj vylučovanie slín dieťaťka pri kojení je pre bradavku dôležité, vytvára spolu s mliekom ochranný film.
ludmilla
02.12.12,19:37
Tiež som kojila pomocou klobúčikov , najprv sa veľmi nedarilo až pokým som nenašla tie správne, bolo to však už dávnejšie vtedy to boli klobúčiky Medela, a mala som veľkosť S, (zistila som totiž, že aj na klobúčiku veľmi záležís) tými to išlo najlepšie, niektoré maminy s nimi koja aj do 1 roku u nás, kojila som s nimi len prvé 3 mesiace, potom sme to postupne robili tak, že začali sme klobúčikom, tým sa povytiahla bradavka, potom som šikovne strhla klobúčik a malý papal už bez neho, chcelo to veľkú trpezlivosť, ale podarilo sa a od troch mesiacov sme žiadne klobúčiky už nepotrebovali.
Z praktického hľadiska je dôležité - keď sú prsia veľmi naliate (vtedy je ťažšie klobúčik nasadiť) pred nasa dením troška mlieka odstreknúť, čím sa aj bradavka troška povyťahuje a potom až nasadiť klobúčik.
Letko
05.12.12,07:48
Ako je to s cumľom? Malá má dnes 1 týždeň. Ste za alebo proti?
Darina1234
05.12.12,07:51
je to rozne, moj starši dudlal do 4 rokov a mladšieho napinalo na zvracanie od novorodenca, takže vobec, ale ja si myslim, že ano, dieťatko, ktore cumlik neodmieta, tak ano.
jancah
05.12.12,17:04
My tiež používame cumlík od narodenia. Na začiatku ho vypľuvali, ale teraz bez neho nezaspia.
Zdenka 0705
11.12.12,07:47
cumlík je vlastne také malé "šidítko" použivala som tiež len zriedkavo, ak malý nechcel večer zaspať .... a keď zaspal, vyťahovala som mu ho z pusinky
Letko
11.12.12,07:52
Klobúčikov sme sa zbavili. Pediatrička (je zároveň laktačnou poradkyňou) nám ukázala ako správne dojčiť. A čuduj sa svete, funguje to. V nemocnici manželke laktačná sestra vôbec nič také neukázala.
Lekárka zároveň povedala, že ak sa dieťa správne dojčí, nemalo by mať koliku.
Zdenka175
11.12.12,07:54
Ako je to s cumľom? Malá má dnes 1 týždeň. Ste za alebo proti?


Skúste radšej bez neho, ale keď to ináč nepôjde tak používajte :) Moje deti boli kojené jeden do 2,5 r. a druhý do 2r. Z fľaše sa nenapili a preto asi nemali radi cumlíky:). Používali sme ich krátko...
Letko
20.12.12,04:55
Pri dojčení sa vraj žena odvápňuje, viac sa jej kazia zuby. Ako tomu predchádzať? Ako ste si dopĺňali vápnik?
Darina1234
20.12.12,08:01
Pri dojčení sa vraj žena odvápňuje, viac sa jej kazia zuby. Ako tomu predchádzať? Ako ste si dopĺňali vápnik?
zensky organizmus je prisposobeny na tehotenstvo a nasledne aj na kojenie, pokial je manželka zdrava, netreba sa obavať nedostatku vapnika , skor sa zamerať na stravu, pestry jedalny listok, z ovocia vela jablk a bananov, vela mliecnych výrobkov, zemiakov, lahke jedla, vsetko, co manzelka zje prechadza do materskeho mlieka,
Kvaka
20.12.12,08:01
Pri dojčení sa vraj žena odvápňuje, viac sa jej kazia zuby. Ako tomu predchádzať? Ako ste si dopĺňali vápnik?My sme to vtedy nejako zvlášť neriešili, ale teraz viem, že na doplnenie vápnika je dobrá melasa, môže ňou osladiť čaj, ale aj do vody dať ako sirup, má to zvláštnu chuť, ale dá sa. No a mak a tvrdé syry, na to nezabudnite.
Letko
20.12.12,08:05
My sme to vtedy nejako zvlášť neriešili, ale teraz viem, že na doplnenie vápnika je dobrá melasa, môže ňou osladiť čaj, ale aj do vody dať ako sirup, má to zvláštnu chuť, ale dá sa. No a mak a tvrdé syry, na to nezabudnite.

Mak? A to môže?