ZuzanaA
18.11.05,13:55
Chcem Vás poprosiť o radu - zakúpili sme z USA nejaký software (krabicový) na ďalší predaj. Balík nám prišiel rovno do firmy na stôl. Bola som sa spýtať na colnici, kde mi potvrdili to čo som si myslela - že software je oslobodený od cla. Nevymerali mi ani DPH. Viete mi prosím poradiť či je to správne a aký je ďalší postup v účtovníctve?

Otázka 2 - budeme ešte kupovať ďalší software, ktorý nám ale fyzicky vôbec nepríde, príde nám len mailom akýsi kód. Čo v tomto prípade?

Veľmi pekne ďakujem za všetky dobré rady....
Karina
18.11.05,13:14
Chcem Vás poprosiť o radu - zakúpili sme z USA nejaký software (krabicový) na ďalší predaj. Balík nám prišiel rovno do firmy na stôl. Bola som sa spýtať na colnici, kde mi potvrdili to čo som si myslela - že software je oslobodený od cla. Nevymerali mi ani DPH. Viete mi prosím poradiť či je to správne a aký je ďalší postup v účtovníctve?

Otázka 2 - budeme ešte kupovať ďalší software, ktorý nám ale fyzicky vôbec nepríde, príde nám len mailom akýsi kód. Čo v tomto prípade?

Veľmi pekne ďakujem za všetky dobré rady....

To je najaké čudné. My keď sme kupovali z USA software, tiež krabicový, tak nám DPH v JCD vymerali, asi to bolo za nosiče.
ZuzanaA
18.11.05,13:25
Áno Kati, mohlo to byť za nosiče, ale u nás bola vyčíslena hodnota nosičov na 1 dolár.
Karina
18.11.05,13:57
Takže tak,
ja tiež účtujem o takomto software na predaj, dávam to na 504 (prepočítavam kurzom NBS v deň vystavenia faktúry).
Čo sa týka toho druhého softwéru, asi to bude software stiahnutý cez net a oni Vám pošlú licenčné číslo. Ten budete mať na Vaše použitie alebo ho tiež budete ďalej predávať?
ZuzanaA
21.11.05,07:38
Kati, takže to normálne účtuješ, žiadna DPH, žiadne clo v mojom prípade? A nemal by byť ten kurz preratávaný dňom prijatia tovaru?? Deň vystavenia faktúry sa berie kurz na účely DPH.
Ten druhý soft bude fungovať asi tak nejako, že sa stiahne cez net a je to tiež software na ďalší predaj.
Nikto iný z vás poraďákov nemá s týmto skúsenosti?
Karina
21.11.05,08:22
Kati, takže to normálne účtuješ, žiadna DPH, žiadne clo v mojom prípade? A nemal by byť ten kurz preratávaný dňom prijatia tovaru?? Deň vystavenia faktúry sa berie kurz na účely DPH.
Ten druhý soft bude fungovať asi tak nejako, že sa stiahne cez net a je to tiež software na ďalší predaj.
Nikto iný z vás poraďákov nemá s týmto skúsenosti?

S tým kurzom aj s DPH je to tak ako píšeš. Čo sa týka toho druhého software, tak ak dodávateľom je jeden z členských krajín EÚ, tak ho musíš samozdaniť, ako službu - ide o prevod práv. Ak je z USA, tak ti z hľadiska DPH nevyplýva nič. Pri software treba dávať pozor ešte aj na zrážkovú daň. Ale vo vašom prípade, keďže dodzádza k úplnému prevodu práv, t.j. software predávate ďalej, sa zrážková daň neplatí. Platila by sa v prípade, ak by došlo k čiastočnému prevodu práv, napr. software by ste kupili pre seba a nemali by ste právo na jeho ďalší predaj.
ZuzanaA
21.11.05,08:38
Bude to tiež z USA. Takže by to asi malo byť tak isto. Ohľadom tej zrážkovej dane ma to tiež napadlo, ale v zmluve o zamedzení dvojakého zdanenia sa píše o LICENČNÝCH POPLATKOCH a to asi nie je náš prípad. Teda ak tomu dobre chápem..lebo priznávam, že tomu velmi nechápem.:-))
Karina
21.11.05,09:43
Bude to tiež z USA. Takže by to asi malo byť tak isto. Ohľadom tej zrážkovej dane ma to tiež napadlo, ale v zmluve o zamedzení dvojakého zdanenia sa píše o LICENČNÝCH POPLATKOCH a to asi nie je náš prípad. Teda ak tomu dobre chápem..lebo priznávam, že tomu velmi nechápem.:-))

Licencie sa viažu k softwaru, bez licencie by išlo o nelegálne používanie softwaru. Ešte raz, ak dochádza k úplnému prevodu práv, t.j. software kúpiš a následne predáš, neplatí sa žiadna zrážková daň. Ale ak by ste software obstarali pre svoju vlastnú potrebu nie na predaj, dochádza k čiastočnému prevodu práv a vtedy sa platí zrážková daň. Záleží ale na zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia, to je na dlhšie.
Jana Acsová
22.11.05,08:57