lyla_m
17.10.10,15:23
Dobrý deň,

po rozvode som bývala s mamou, brat s otcom, takze ani jeden rodič výživné neplatil.
Ja som tento rok začala študovať na vš, brat je este na sš.
Mama zarába asi 600eur, otec asi 1000.
Mám právo na výživné?

Lyla
Mária27
17.10.10,14:34
Pravdaže máš právo. Naštuduj si zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Zatiaľ ti z neho kúsok uvediem.

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

§ 63 ...
bubkoch
17.10.10,15:23
pravo mozno mas, ale s najvacsou pravdepodobnostou ti vyzivne ziaden sud neprizna
Flinstone
17.10.10,15:57
pravo mozno mas, ale s najvacsou pravdepodobnostou ti vyzivne ziaden sud neprizna


Pravdaže máš právo. Naštuduj si zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Zatiaľ ti z neho kúsok uvediem.

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Prečo by to žiaden súd nepriznal? Zákon jednoznačne hovorí, že dieťa sa má právo podieľať na životnej úrovni rodičov (nie rodiča). Čiže je veľmi pravdepodobné, že s prihliadnutím na podstaný rozdiel v príjmoch ako aj s ohľadom na nástup na VŠ súd určí výživné.
Mária27
17.10.10,15:57
pravo mozno mas, ale s najvacsou pravdepodobnostou ti vyzivne ziaden sud neprizna
To si kde vyčítal?
bubkoch
17.10.10,16:10
Prečo by to žiaden súd nepriznal? Zákon jednoznačne hovorí, že dieťa sa má právo podieľať na životnej úrovni rodičov (nie rodiča). Čiže je veľmi pravdepodobné, že s prihliadnutím na podstaný rozdiel v príjmoch ako aj s ohľadom na nástup na VŠ súd určí výživné.

v tomto pripade rozdiel v pijmoch nie je vobec postatny .... kazdy rodic ma v starostlivosti 1 dieta, nepatrnym rozdielom v prijme rodicov sa ziaden sud nebude zaoberat, pretoze neexistuje ziaden vzorec na vypocet vyzivneho, sud komplexne posudzuje situaciu v kazdej rodine
Flinstone
17.10.10,16:15
v tomto pripade rozdiel v pijmoch nie je vobec postatny .... kazdy rodic ma v starostlivosti 1 dieta, nepatrnym rozdielom v prijme rodicov sa ziaden sud nebude zaoberat, pretoze neexistuje ziaden vzorec na vypocet vyzivneho, sud komplexne posudzuje situaciu v kazdej rodine
nechce sa mi s tebou polemizovať, lebo už som zistil, že v právnych otázkach niesi doma... ale sám si minule spomínal, že už sa vyjadril väčší odborník ako ja... a teraz si odporoval aj tomuto odborníkovi....

vieš aký by bol svet krásny, keby každý robil len to, čomu rozumie?
bubkoch
17.10.10,16:24
nechce sa mi s tebou polemizovať, lebo už som zistil, že v právnych otázkach niesi doma... ale sám si minule spomínal, že už sa vyjadril väčší odborník ako ja... a teraz si odporoval aj tomuto odborníkovi....

vieš aký by bol svet krásny, keby každý robil len to, čomu rozumie?

mozno by si sa mal konecne odlepit od teoretizovania a sucheho kopirovania § a pozriet sa ako tie zakony a ich vyklad realne funguju v praxi ... potom by tvoje "rady" mali vacsiu hodnotu
Flinstone
17.10.10,16:42
mozno by si sa mal konecne odlepit od teoretizovania a sucheho kopirovania § a pozriet sa ako tie zakony a ich vyklad realne funguju v praxi ... potom by tvoje "rady" mali vacsiu hodnotu

akú hodnotu mala táto tvoja rada?


pravo mozno mas, ale s najvacsou pravdepodobnostou ti vyzivne ziaden sud neprizna

to ako? Má právo ale nedostane... Možno sa k tebe správa takto okolie, ale súdy sú tu na to aby sa držali zákona. Takže ak nemáš niečo čo má oporu v zákone, tak radšej nepíš...
A na krčmové reči reagovať nebudem.

Don't feed the trolls!
Mária27
17.10.10,16:47
v tomto pripade rozdiel v pijmoch nie je vobec postatny .... kazdy rodic ma v starostlivosti 1 dieta, nepatrnym rozdielom v prijme rodicov sa ziaden sud nebude zaoberat, pretoze neexistuje ziaden vzorec na vypocet vyzivneho, sud komplexne posudzuje situaciu v kazdej rodine
Zákon o rodine
§ 76


(1) Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

(2) Proti pohľadávkam na výživné je započítanie vzájomných pohľadávok prípustné len dohodou. Ak ide o výživné pre maloleté deti, započítanie nie je možné.
bubkoch
17.10.10,17:06
Zákon o rodine
§ 76


(1) Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

(2) Proti pohľadávkam na výživné je započítanie vzájomných pohľadávok prípustné len dohodou. Ak ide o výživné pre maloleté deti, započítanie nie je možné.

aky suvis maju citovane § s mojim prispevkom ?
bubkoch
17.10.10,17:09
akú hodnotu mala táto tvoja rada?



to ako? Má právo ale nedostane... Možno sa k tebe správa takto okolie, ale súdy sú tu na to aby sa držali zákona. Takže ak nemáš niečo čo má oporu v zákone, tak radšej nepíš...
A na krčmové reči reagovať nebudem.

Don't feed the trolls!

mam pravo na pracu ale som nezamestnany ... ako je to mozne ?
to len na vysvetlenie tvojej pomylenej logiky
pravo na vyzivne ma kazde dieta z rozvedenej rodiny ... ale vzhladom na pomery rodicov a dalsie okolnosti mu nemusi byt priznane ...
Flinstone
17.10.10,17:14
mam pravo na pracu ale som nezamestnany ... ako je to mozne ?
to len na vysvetlenie tvojej pomylenej logiky
pravo na vyzivne ma kazde dieta z rozvedenej rodiny ... ale vzhladom na pomery rodicov a dalsie okolnosti mu nemusi byt priznane ...
nechce sa mi viesť debatu oničom... už vo zvýrajnenej vete máš jednu podstatnú chybu... nikde v zákone sa nehovorí o dieťati z rozvedenej rodiny. Tvoje právne vedomie je blízke nuly, a keďže nič rozumné sa nepýtaš, mlátiť prázdnu slamu sa mi nechce.
bubkoch
17.10.10,17:24
nechce sa mi viesť debatu oničom... už vo zvýrajnenej vete máš jednu podstatnú chybu... nikde v zákone sa nehovorí o dieťati z rozvedenej rodiny. Tvoje právne vedomie je blízke nuly, a keďže nič rozumné sa nepýtaš, mlátiť prázdnu slamu sa mi nechce.
vazne ?

§ 24


(1) V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
Flinstone
17.10.10,17:31
vazne ?

§ 24


(1) V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
uviedol si paragraf z akého zákona???
Zákon o rodine
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

nikde tu nevidím nič o deťoch rozvedených rodičov... Rozvod nieje podmienkou aby súd mohol určiť vyživovaciu povinnosť.
bubkoch
17.10.10,17:34
Rozvod nieje podmienkou aby súd mohol určiť vyživovaciu povinnosť.

pisem snad niekde opak ? reagoval som na tvoju vetu v ktorej tvrdis ze o rozvode nie je v zakone ani zmienka :D
Flinstone
17.10.10,17:41
pisem snad niekde opak ? reagoval som na tvoju vetu v ktorej tvrdis ze o rozvode nie je v zakone ani zmienka :D
ano


...pravo na vyzivne ma kazde dieta z rozvedenej rodiny ... .

keď to takto napíšeš, tak to znie, akoby deti z rodín kde sa zatiaľ nerozviedli, resp. nemanželské deti nemali právo na výživné.
Keď sa právu aj jeho formuláciám nerozumieš, tak do nich nerýp.
Vzhľadom na to, že zadávateľka už dostala kvalifikovanú odpoveď na svoju otázku, hlasujem za vyriešené.
bubkoch
17.10.10,17:43
ano

Keď sa právu aj jeho formuláciám nerozumieš, tak do nich nerýp.


mimotemyani stokrat zopakovana lož sa pravdou nestane ... a nastuduj si aspon zaklady logiky
Mária27
17.10.10,17:50
Dobrý deň,

po rozvode som bývala s mamou, brat s otcom, takze ani jeden rodič výživné neplatil.
Ja som tento rok začala študovať na vš, brat je este na sš.
Mama zarába asi 600eur, otec asi 1000.
Mám právo na výživné?

Lyla
Ako dospelá a nezaopatrená by si mohla požiadať o výživné dokonca aj od oboch rodičov. Súd výživné určite schváli, minimálne vo výške 30 % zo sumy životného minima. Ale ako vysokoškoláčka dostaneš priznané výživné určite vyššie.

Pri písaní žiadosti vychádzaj z pôvodného rozhodnutia súdu, nakoľko ide o jeho zmenu. Ak žiadaš zmenu výživného, musí ísť o zmenu pomerov - vymenuj ich: si na VŠ - vyššie výdavkyy na štúdium, cestovanie, kultúra ...