Daša1961
17.10.10,15:36
Dobrý deň mam menší problém.Podnikateľ FO si chce do nákladov účtovať 80% výdavkov PHL, aby nemusel viesť Evidenciu jázd.
Vedie jednoduché učtovníctvo a je platiteľ DPH- mám uplatniť odpočet na DPH?Dakujem
Betina2
17.10.10,13:50
Pokial je auto evidované v majetku firmy, tak áno. Pokial je na súkromnú osobu, tak nie.
Luna
17.10.10,13:57
Môže si uplatníť 80 % do nákladov z PHM, ale aj z DPH len 80% ,nie celých 100% DPH.
Daša1961
17.10.10,14:02
Pokial je auto evidované v majetku firmy, tak áno. Pokial je na súkromnú osobu, tak nie.
Auto je v majetku firmy.t.j. spočitam bločky od benzínu,80% dám do výdavkov,z toho 19% na odpočet DPH?Napíšte mi prosím konkrétne ako to mám urobiť.Ďakujem
Luna
17.10.10,14:08
vyrátaj si 80% z celkovej sumy bločku a potom tú sumu rozdeľ na základ dane a DPH


http://www.porada.sk/1325204-post12.html
Daša1961
17.10.10,14:15
Dakujem za radu
Luna
17.10.10,14:16
nie je začo
Betina2
17.10.10,15:04
Prepáčte, ale poprosím o podrobnú informáciu.
Firma uplatňuje paušálne 80% nákupu PHM do nákladu. Je kvartálnym platcom DPH, DPH odpočítava z nákupu PHL na vstupe. Priebežne celý základ dane zaúčtuje na daňový náklad s tým, že k 31.12. celkovú sumu naúčtovanú na nákladovom účte PHL rozdelí a 20% nákladu preúčtuje na nedaňovú analytiku k danému účtu a v DP uvedie ako pripočítateľnú položku k ZD. Problém je ale s DPH. Doteraz si uplatňoval priebežne odpočet DPH z celej ceny nákupu PHL, nie len z 80%. Bolo mi povedané, že vysporiadanie DPH máme robiť až v poslednom zdaňovacom období, t.j. krátiť DPH na vstupe až pri zostavovaní DP k DPH za 4Q. a tam to vysporiadať. Ako to má byť správne z pohľadu DPH? Priebežne alebo až na konci roka vysporiadať 20% z DPH z nákupu PHL?
Musím ale podotknúť, že je ešte aj možné, že nakoniec sa nebude uplatňovať paušál 80% do nákladu, ale sa bude zostavovať kniha jázd a potom by sa celý nákup dával ako daňový náklad - samozrejme po vylúčení nadspotreby.

Zákon o DPH v znení od 1.1.2010:
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH. Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH týmto zostávajú nedotknuté.

Auto je zaradené v majetku firmy a je používané výlučne len v súvislosti s podnikaním. Žiadne súkromné jazdy ani nič podobné. Ako mám chápať hrubo červene zvýraznené? Podla mňa už tým, že všetok nákup PHL sa používa len v súvislosti s podnikaním a tak sa o ňom aj účtuje, preukazuje že PHL sa nepoužíva na iný účel než na podnikanie. Poradte mi prosím správne a aj výhodné riešenie.
Ďakujem.
Luna
17.10.10,15:28
Kniha jázd sa nemá robiť na konci roka ale priebežne tak ako účtovníctvo. A ak si chcete uplatniť 80% do nákladov tak si myslím že čo sa týka DPH tak sa uplatńuje 80% v tom zdaňovaciom období ktorého sa to týka a nie len na konci roka. V zákone o DPH v § 49-51 som nenašla nič o tom, že sa 80% z DPH upravuje v poslednom zdaňovacom období.
Betina2
17.10.10,17:43
Kniha jázd sa nemá robiť na konci roka ale priebežne tak ako účtovníctvo. A ak si chcete uplatniť 80% do nákladov tak si myslím že čo sa týka DPH tak sa uplatńuje 80% v tom zdaňovaciom období ktorého sa to týka a nie len na konci roka. V zákone o DPH v § 49-51 som nenašla nič o tom, že sa 80% z DPH upravuje v poslednom zdaňovacom období.

Ved práve že sa tam ozaj nič nepíše o tom, že v ktorom zdaň.období, neviem odkial to nabrali.......tiež som za robiť a účtovať priebežne, ale vieme ako to v malých firmách chodí :(.
Nakoniec aj tak ked som si pozrela obraty na účtoch PHL, tak k tomu prislúchajúcich 20 % z uplatnenej DPH mi robí docela malú sumu, takže ak prepočítam sankčný úrok k dlžnej sume za dlžné obdobie (15% ročne), tak mi to v súčte na úrokoch nevychádza ani 7 Eur. Dúfam, že som počítala dobre....
1.kvartál dlh na DPH 20% z už uplatnej dane z PHL vo výške cca 48 Eur a druhý kvartál 12,5 Eura, takže v súčte mi potom pri 15% sankčnom úroku (ak je iný, opravte ma :) ) vyšlo 0,15/365 x počet dlžných dní x dlžná suma, čo činilo spolu nejakých cca 4 eurá......neni o čom, to knihy jázd by vyšli ovela drahšie aj na čas. Takže asi podáme DDP za 1.aj 2.kvartál a rovno to aj opravím v účtovníctve.......
Je nejaká min. suma sankčného úroku, ktorú vyrubia a pod ňu už nie? Kedysi to bolo 500 SKK.
Luna
17.10.10,20:12
Zbytočne robota navyše. Sankčný úrok si môžeš prerátať na www.drsr.,je tam kaukulačka na úroky z omeškania. V §49 je napísané že DPH uplatňuješ tým dňom kedy máš doklad.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok

1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
KEJKA
18.10.10,05:31
áno KJ sa má robiť priebežne - teda za príslušné zdaňovacie obdobie existuje alebo neexistuje. Ak neexistuje, tak platí nárok na odpočítanie DPH vo výške 80%.
V prípade, že KJ urobíte až na konci roka, tak si dodatočne uplatníte aj tých 20%. Najčistejšie formou podania dodatočného DP DPH.
Betina2
18.10.10,10:37
Áno, budeme podávať dodatočné DP.
evuš
18.10.10,10:49
Firma uplatňuje paušálne 80% nákupu PHM do nákladu. Je kvartálnym platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html), DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) odpočítava z nákupu PHL na vstupe. Priebežne celý základ dane zaúčtuje na daňový náklad s tým, že k 31.12. celkovú sumu naúčtovanú na nákladovom účte PHL rozdelí a 20% nákladu preúčtuje na nedaňovú analytiku k danému účtu a v DP uvedie ako pripočítateľnú položku k ZD. Problém je ale s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html). Doteraz si uplatňoval priebežne odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) z celej ceny nákupu PHL, nie len z 80%. Bolo mi povedané, že vysporiadanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) máme robiť až v poslednom zdaňovacom období, t.j. krátiť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) na vstupe až pri zostavovaní DP k DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) za 4Q. a tam to vysporiadať. Ako to má byť správne z pohľadu DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html)? Priebežne alebo až na konci roka vysporiadať 20% z DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) z nákupu PHL?
Musím ale podotknúť, že je ešte aj možné, že nakoniec sa nebude uplatňovať paušál 80% do nákladu, ale sa bude zostavovať kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=2) jázd a potom by sa celý nákup dával ako daňový náklad - samozrejme po vylúčení nadspotreby.

Odpoveď DRSR :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 49 ods. 5 zákona o DPH ak platiteľ uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (§ 19 ods. 2 písm. l tretí bod zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z.z). a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu. To znamená, ak platiteľ dane napr. za obdobie kalendárneho roka 2010 uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu a za uvedené obdobie (1.1.2010 až 31.12.2010) nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a zároveň na iný účel ako na podnikanie, môže v zmysle zákona o DPH odpočítať daň z kúpy pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu za každé zdaňovacie obdobie r. 2010, v ktorom uplatňuje odpočítanie dane z kúpy pohonných látok.
Betina2
19.10.10,10:42
Ďakujem.
moniq81
05.01.11,13:14
Prosím o radu a ako sa potom účtuje tých 20% DPH, na ktoré sa neuplatní odpočet? na aký účet prosím... základ sa má podľa toho čo som čítala celý účtovať do nákladov teda 501 a v DP sa potom tých 20 % zo základu pripočíta ako pripočítateľná položka a to DPH, čo s ním????

Ďakujem
Zoltán Kovács
05.01.11,13:16
Neuplatnené DPH účtujem na samostatnú analytiku 5xx, ktorý potom v rámci DPH pripočítavam k základu dane.
moniq81
06.01.11,06:57
Ďakujem za odpoveď, takže tiež do nákladov a tiež ak ako pripočítateľná položka. A čo myslíš tým v rámci DPH?
KEJKA
06.01.11,07:09
Neuplatnené DPH účtujem na samostatnú analytiku 5xx, ktorý potom v rámci DPH pripočítavam k základu dane.


Ďakujem za odpoveď, takže tiež do nákladov a tiež ak ako pripočítateľná položka. A čo myslíš tým v rámci DPH?
v rámci DP .....asi to mal na mysli.
ZD=základ dane z príjmov
marta bodonova
14.02.11,09:26
Prosím vás, ja som SZCO, nemám auto v majetku firmy, ale využívam ho na podnikateľské účely na 100%, mám nárok na odpočítanie DPH z blokov?
Ďakujem
Mária Mojžišová
18.01.13,11:11
Prosím pekne o radu. SZČO je plátca DPH, účtujúci v JÚ, osobné MV má zaradené v OM a využívané len na podnikateľské účely 100%. Spotreba PHL na konci roka po prepočte podľa TP a stavu tachometra na začiatku a na konci obdobia vyšla nadspotreba 190,59 litrov, t.j. podľa prepočtu priemernej ceny za liter 242,81 Eur+ DPH 48,56 Eur, spolu 291,37 Eur. V rámci uzáv. účt.operácií zapíšem v peň.denníku v stĺpci výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a v stĺpci nákup materiálu mínusom 242,81 Eur ale čo s DPH? Ešte som nepodala DPH za 4.Q.2012 môžem DPH 48,56 Eur vymínusovať? Poradíte mi? Nadspotreba vzniká od začiatku ako sa auto kúpilo, t.j. 4 roky, každý rok a dosť vysoká. Zaujímave, že v novembri 2012 prišiel majiteľovi list, v ktorom bol vyzvaný a upozornený predajcom, že treba vymeniť palivovú hadičku v servise. Po výmene v decembri spotreba klesla. Nákupy PHL sú už len raz za mesiac. Ďakujem moc za každý Vás názor a radu.
Tweety
18.01.13,11:13
Prosím pekne o radu. SZČO je plátca DPH, účtujúci v JÚ, osobné MV má zaradené v OM a využívané len na podnikateľské účely 100%. Spotreba PHL na konci roka po prepočte podľa TP a stavu tachometra na začiatku a na konci obdobia vyšla nadspotreba 190,59 litrov, t.j. podľa prepočtu priemernej ceny za liter 242,81 Eur+ DPH 48,56 Eur, spolu 291,37 Eur. V rámci uzáv. účt.operácií zapíšem v peň.denníku v stĺpci výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a v stĺpci nákup materiálu mínusom 242,81 Eur ale čo s DPH? Ešte som nepodala DPH za 4.Q.2012 môžem DPH 48,56 Eur vymínusovať? Poradíte mi? Nadspotreba vzniká od začiatku ako sa auto kúpilo, t.j. 4 roky, každý rok a dosť vysoká. Zaujímave, že v novembri 2012 prišiel majiteľovi list, v ktorom bol vyzvaný a upozornený predajcom, že treba vymeniť palivovú hadičku v servise. Po výmene v decembri spotreba klesla. Nákupy PHL sú už len raz za mesiac. Ďakujem moc za každý Vás názor a radu.
S dph neriešiš nič.
Mária Mojžišová
18.01.13,11:16
S dph neriešiš nič.
Takže len 242,81 Eur v stĺpci nákup materiálu vymínusovať. Ďakujem veľmi pekne.